Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem - Przelewanie Się Wody W Instalacji


tomdy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z drażniącym dźwiękiem jaki wydaje przelewająca się woda przy pracy jednej z pomp (tej, która zasila układ z kominka - pompuje w dół).

 

problem.jpg

 

Oczywiście przed każdą z pomp zainstalowany jest filtr siatkowy, a za pompami zawory zwrotne.

Pompy działają zamiennie jako alternatywne źródła zasilania c.o. (drewno i elektryka).

 

Układ jest w miarę możliwości odpowietrzony (odpowietrznik na wylocie z płaszcza wodnego).

 

Proszę o wskazówki lub poprawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zabezpieczyć się przed powietrzem w pompie dobrze jest zaopatrzyć instalację w separator mikro pęcherzyków powietrza. Tu strona gdzie można zobaczyć jak wygląda

http://www.mzawadzki.pl/pdf/spirovent_KK.pdf

Nie jest to najtańsze ale skuteczne. montuje się na zasilaniu przed pompą. Dotychczas doradzałem aby go montować a od niedawna sam posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyt niskie ciśnienie napływu przed pompą ,może powodować kawitację .odpowietrzanie może nic nie dać

W 100% sie zgadzam. Pompa obiegowa ma to do siebie że musi mieć nadmiar cisnienia przed sobą a ten schemat wyrażnie na to wskazuje.

Dobrze byłoby zamontowac pompe na rurze wznośnej z kominka.

Zauważam jeszcze jedna niepokojącą sprawę ... niedomiaru ciśnienia w górnej częsci instalcji

naczynie wzbiorcze musi być 0,7 m powyżej najwyzszegu punktu instalacji ...

Ponaddto opory drugiej pompy mogą być na tyle duze że pompa z góry nie jest w stanie przepompować wody w swojej nominalnej wydajności i to powoduje udeżenia hydrauliczne.

Oj .. napisałbym wiecej gdybym miał szerszy plan widzenia instalacji...

Może być jeszcze wiele rzeczy

Separator mikropęchcerzyków powietrza oczywiście nie zaszkodzi ale jak już zaczyna nam działać tak jak to jest opisane w broszurach tzn że coś poważnego zaczyna dziać się z wnętrzem naszych rur stalowych w kotłowni i w samych grzejnikach stalowych. Więc sprawdzajcie filtry...

Co nas nie zabije to wiadomo wzmocni

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...naczynie wzbiorcze musi być 0,7 m powyżej najwyzszegu punktu instalacji ...

Przy obecnym stanie dno naczynia wzbiorczego jest 5cm powyżej tego punktu (naczynie 10 l na wys. 3.10m)

Ponaddto opory drugiej pompy mogą być na tyle duze że pompa z góry nie jest w stanie przepompować wody w swojej nominalnej wydajności i to powoduje udeżenia hydrauliczne.

Pompy działają niezależnie, tj. na przemiennie. Każda pompa na wylocie ma zamontowany zawór zwrotny, aby uniemożliwić "pchanie" wody pod prąd.

Oj .. napisałbym wiecej gdybym miał szerszy plan widzenia instalacji...

Może być jeszcze wiele rzeczy

Piec 9kW

Płaszcz wodny do 4.5kW (ok.12 l pojemności)

Grzejniki: 1x400W, 3x850kW

Naczynie wzbiorcze 10 l

post-17463-1278738101_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Naczynie źle podłączone. Poniżej schemat poprawiony. Przed pompami jedynie zawór kulowy następnie filtr a za pompą zawór zwrotny i ponownie zawór kulowy. Zawory są tylko po to by można było wyczyścić filtr bądź zdemontować pompę bez spuszczania wody z obiegu.

post-2387-1278744095_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się stanie jeżeli zostawię naczynie wzbiorcze w "dawnym" miejscu?

 

post-17463-1278787756_thumb.jpg

 

Nie ukrywam, iż zmiana jego położenia to spory kłopot i zastanawiam się czy wyjście z płaszcza nad kominkiem nie idzie za wysoko... u góry mamy przecież spadek ciśnienia i obawiam się, że problem przelewania się powtórzy.

 

Zatem, czy w zaproponowanym schemacie naczynie wzbiorcze spełni swoją rolę?

I czy odpowietrzniki są na miejscu, czy też są zbędne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyt.1 "Zatem, czy w zaproponowanym schemacie naczynie wzbiorcze spełni swoją rolę?"

Pyt.2 "czy odpowietrzniki są na miejscu, czy też są zbędne?"

 

Ad 1 Nie spełni ... Pamiętaj naczynie chroni wymiennik w czasie rzeczywistym a nie po rozpłynieciu się wody grawitacyjnie

Digitrax świetnie to pokazał / założył że nie masz zaworu bezpieczeństwa na zbiorniku i wyeliminował dwa zawory odpowietrzające/ Rozumiem że zbiornik z grzałkami to oczywiście podgrzewaz przepływowy dostatecznej mocy elektrycznej razem z automatyką aby nie zniszczyć instalacji/

Ad.2 Odpowietrzniki są na miejscu i w takim schemacie są niezbędne ... zawsze w najwyższych punktach instalacji gdzie może powstać bąbel powietrza. Odpowietrzniki nie mają racji bytu z uwagi na złe zabezpieczenie wymienników /Patrz Odpowiedz 1/

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem nie ma dyskusji... instalacja do przeróbki wg schematu:

post-17463-1278861332_thumb.jpg

 

Co do zbiornika z grzałkami:

- grzałki + pompa załączane są za pośrednictwem stycznika przez sterownik AURATON

- grzałki dodatkowo są zabezpieczone termostatem

Zakładam, że o taką automatykę chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedna zmiana i jedno zalecenie

Zanim podejmę jakiekolwiek czynności "naprawcze" muszę mieć pewność...

Zauważam jeszcze jedna niepokojącą sprawę ... niedomiaru ciśnienia w górnej częsci instalcji

naczynie wzbiorcze musi być 0,7 m powyżej najwyzszegu punktu instalacji ...

post-17463-1278913910_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelewanie wody występuje w instalacjach CO typu otwartego z pompą obiegową a jego powodem jest błędne zamontowanie naczynia wzbiorczego w stosunku do miejsca montażu pompy ( w twoim przypadku montaż naczynia za pompą). Niestety trzeba patrzeć na zalecane przez producenta sposoby podłączenia, i montować urządzenia zgodnie z tymi schematami a ty zrobiłeś odwrotnie do tych zleceń. Mam jeszcze pytania do pracy obiegu podgrzewu elektrycznego. Musisz przepiąć naczynie wzbiorcze z drabinki nad kominek (ustaliłes to już z kolegami na forum z czym się zgadzam w zupełności). Zastanawia mnie czy przy pracy układu podgrzewu elektrycznego odcinasz kominek? Jeżeli odcinasz obieg kominka to jak zamierzasz zabezpieczyć CO przy pracy podgrzewacza (własciwie kotła) elektrycznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelewanie wody występuje w instalacjach CO typu otwartego z pompą obiegową a jego powodem jest błędne zamontowanie naczynia wzbiorczego w stosunku do miejsca montażu pompy

Jak by to było "ostateczną i jedyną" prawdą to przy opcji zasilanej elektrycznie też by się przelewała - A TAK NIE JEST. Przy włączonych grzałkach chodzi bezbłędnie i bezszelestnie.

Zastanawia mnie czy przy pracy układu podgrzewu elektrycznego odcinasz kominek?

Do tego służą zawory zwrotne zamontowane na wyjściach pomp (nie ma na schemacie, ale tak jak filtr siatkowy zamontowany jest przed pompą, tak zawory zwrotne są za nią), które doskonale spełniają swoją rolę i czynią układ - bezobsługowym w przeciwieństwie do stosowania zwykłych zaworów kulowych.

 

 

Chłopaki, proszę jeszcze tylko o wskazówkę, którą wersję wprowadzić w życie: wersję A czy B (problemem było przelewanie się wody i tego chcemy uniknąć):

 

A)

post-17463-1279016320_thumb.jpg

B)

post-17463-1279016328_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz rozbrajać zainteresuj się przekrojami rurek. Często dźwięk spowodowany jest duża moc pompy+ mały przekrój rur. Kolega Guitar podawał kiedyś te parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Moim zdaniem prościej się nie da :D

Średnica rur w obrębie wymiennika i podgrzewacza sugeruję miedź 28 lub stal 25.

Jest to minimum wymagane przez PN. Przy podgrzewaczu elektrycznym mogą być mniejsze średnice ale bym ich nie stosował ze względu na możliwość wystąpienia kawitacji. Pozostałe średnice rur są uzależnione od mocy grzejników. Gdzieś na forum kolega Guitar przedstawiał wytyczne.

post-2387-1279055386_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawałem niejednokrotnie. Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby podać jeszcze raz . Prędkość przepływu nie powinna przekraczać 1m/s. Podawałem też powyżej, że aby się pozbyć powietrza z instalacji dobrze jest zainstalować separator mikro pęcherzy powietrza. Ostatnio też go zamontowałem i problem z powietrzem w pompie skończył się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem prościej się nie da :)

Przecież pisałem, że nie mam możliwości przeniesienia naczynia wzbiorczego jedynie poprowadzenie do niego instalacji...

Przy podgrzewaczu elektrycznym mogą być mniejsze średnice ale bym ich nie stosował ze względu na możliwość wystąpienia kawitacji.

Przecież pisałem, że na elektryce "hula jak ta lala"... zatem średnice rur, umieszczenie pompy są OK i tego nie zamierzam ruszać.

 

Przelewanie wody występuje jedynie przy działaniu płaszcza kominkowego na rurze pionowej przed pompą i celem jest wyeliminowanie tego zjawiska (zmiana podłączeń instalacji ze zbiornikiem wzbiorczym wyszła w praniu i to też jest do zmiany).

 

Proszę o zaopiniowanie przedstawionych w poprzednim poście dwóch przedstawionych wersji (A i B) - ewentualne za i przeciw.

Tylko na tym mi zależy.

 

Dla mnie logicznym jest podłączenie wg wersji B... jednak zanim zabiorę się za przeróbkę przyda się trochę teorii.

 

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie małe przeoczenie...

Zakładam zawory zwrotne na pionach... tym samym wymuszając obieg od trójników w dół.

 

post-17463-1279128658_thumb.jpg

 

Chodzi mi o to, że skracając drogę "w dół" z 3 metrów na 1,90 (dla obiegu kominkowego) uzyskuję wyższe ciśnienie i tym samym przelew jest wyeliminowany (mniej prawdopodobny).

 

Zakup separatora za 3 stówki nie mając przekonania co do powodu wystąpienia problemu... może poczekać jeszcze jedną próbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Nie kombinuj. Zakładając zawory zwrotne utrudnisz odpowietrzanie układu. Ze względów bezpieczeństwa pomiędzy kominkiem a naczyniem otwartym nie może być nic co by mogło utrudnić bądź zablokować przepływ np zawór, filtr, pompa. Jak tak bardzo chcesz skrócić obieg w obrębie kominka to zastosuj układ poniższy.

post-2387-1279146122_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.