Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podajnik Tlokowy Czy Slimakowy?


wkozaz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam za sobą trzy sezony sezony eksploatacji "tłokowca". Ogólnie o tym sposobie podawania opału mam dobre zdanie. Jest niezawodna. Nie zdarzyło się zrywanie zawleczek, czy cofanie żaru do zasobnika jak w konstrukcjach ślimakowych. Trwałość podajnika tłokowego będzie na pewno zdecydowanie większa niż ślimaka. Na plus dla ślimaka trzeba zapisać to, że można w nim bardziej precyzyjnie dawkować opał, w związku z tym w tych konstrukcjach sprawdza się ponoć lepiej sterowanie typu PID, fuzzy logic, czy adaptacyjny eCoal. Dla porównania w tłoku podawane są większe porcje paliwa, ale jeżeli kocioł jest wyposażony w okładziny ceramiczne paleniska, jak np.

Klimosz LING M, to proces spalania można w nim prowadzić praktycznie bezdymnie.

Gdybym dzisiaj miał jeszcze raz kupować kocioł, to też wybrałbym tłokowca, ale to jest tylko moja subiektywna opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HMM a tu mam kilka takich :

Defro Akm Uni

Defro Eko Plus

EkoPerfekt

viadrus Hercules DUO

Pellets? Fuzzy Logic

Ling DUO

heiztechnik Kocioł Q Eko - BIO

to sa piece na paliwa opisane przezemnie wyzej.

Wydaje mi sie ze tak powazne firmy nie pisza pierduł i te piece sa na taki opal!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłokowy - nieco tańszy w eksploatacji, uniwersalny, średnio wygodny

Ślimakowy - wymaga lepszego paliwa, jest kilka naprawdę udanych modeli (obsługa co 5 - 7 dni).

Ślimakowy Brucer - łączy zalety tłokowego i ślimakowego

Ślimakowy + palnik rynnowy czyli rozwiązanie jak w Zebiec KPM DUO - interesująca nowość (1 rok na rynku).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość Hydra1976

Witam

zgadzam się z kolega ze wybrałbym future duala w obecnej konfiguracji. Nie tylko ma ślimak z nierdzewki, ale sterownik ecomax800 w pełnej wersji w raz z pogodówką. Ale wracając do tematu:

 

1- tłok - zaleta: wszystko spalisz - wada : nieprecyzyjne dawkowanie, nigdy go do końca nie wyregulujesz, trwałość tłoka to max 4 -5 lat i potem trzeba CAŁY mechanizm wymienić

 

2 - ślimak- zaleta - precyzyjne spalanie , niski koszt remontu - ślimaki są tanie i dostępne, a jak użyjesz ŻELIWNEGO lub Z NIERDZEWKI to masz trwałość 100 % dłuższą ; wada : odpowiednia granulacja paliwa oraz w przypadku kiepskich ślimaków - niska trwałość. Uwaga - jak ktoś chce palić MIAŁEM - to tylko śruba żeliwna lub z nierdzewki - stalowy ślimak zdechnie po sezonie - to gwarantuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłokowy - nieco tańszy w eksploatacji, uniwersalny, średnio wygodny

Ślimakowy - wymaga lepszego paliwa, jest kilka naprawdę udanych modeli (obsługa co 5 - 7 dni).

Ślimakowy Brucer - łączy zalety tłokowego i ślimakowego

Ślimakowy + palnik rynnowy czyli rozwiązanie jak w Zebiec KPM DUO - interesująca nowość (1 rok na rynku).

 

Pozdrawiam

Witam

Nie wiem na jakim rynku kolega się obraca ale ja znam palniki rynnowe żeliwnez podawaniem paliwa

ślimakiem co najmniej pięć sześć lat.

Z tego co widziałem przewagą jest brak wypychania paliwa pod górę jak w retorcie - mniejsze

opory podawania, ale wadą możliwość cofnięcia opału dość spora - praktycznie odkryty koniec ślimaka

i węgiel aż do żaru.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

1- tłok - , trwałość tłoka to max 4 -5 lat i potem trzeba CAŁY mechanizm wymienić

 

2 - ślimak- zaleta - precyzyjne spalanie , niski koszt remontu - ślimaki są tanie i dostępne, a jak użyjesz ŻELIWNEGO lub Z NIERDZEWKI to masz trwałość 100 % dłuższą ; wada : odpowiednia granulacja paliwa oraz w przypadku kiepskich ślimaków - niska trwałość. Uwaga - jak ktoś chce palić MIAŁEM - to tylko śruba żeliwna lub z nierdzewki - stalowy ślimak zdechnie po sezonie - to gwarantuje

Witam

A czy użytkowałeś może taki podajnik?

Ja mam już 5 sezon i ani myślę nic wymieniać. Ślimakowy podajnik u

wuja rozbierałem (elektroda była) a razem kotły wymienialiśmy i na stalowym ślimaku to jescze kanty są.

Po prostu opał kupujemy najpóźniej w lipcu na cały sezon i mamy suchy - ot taka tajemnica

trwałości podajników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tłoka i jego zużycia to z kolegą się zgadzam.

W kotle z podajnikiem tłokowym opalanym miałem , kupowanym nawet w czerwcu , tłok nie wytrzyma dłużej niż 3 max 4 lata.

W zeszłym tygodniu wyciagnąłem tłok , ze swojego kotła po dwóch sezonach pracy.Zaznaczam że suchy miał kupuję w lipcu, po okresie upałów. Tłok, wmiejscach styku z opałem ma wyraźne zaawansowaną korozję z ubytkami powierzchniowymi materiału.Najbardziej w miejscu , które jest najbliżej żaru.

Powiem więcej, w sezonie po wypaleniu 1/2 zasobnika i otwarciu klapy , na klapie i ściankach całego zasobnika ( powyżej lini opału) są krople wody - rosa , która spływa w dół zasobnika.MIAŁ KUPUJĘ SUCHY W LIPCU !

Wygląda na to , że woda mimo to znajduje sie w miale i w szczelnym zasobniku , podgrzewanym czesciowo przez kocioł, po prostu sobie odparowuje.

Groszek jest pod tym względem lepszy , bo nie trzyma tak długo wody.

Podajnik zasilany miałem , nawet pozornie suchym , zdecydowanie krócej popracuje niż opalany groszkiem ( suchym) .

Na przyszły sezon mam w planach wykonanie tłoka z nierdzewki lub żeliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Tłokowy - nieco tańszy w eksploatacji, uniwersalny, średnio wygodny

Ślimakowy - wymaga lepszego paliwa, jest kilka naprawdę udanych modeli (obsługa co 5 - 7 dni).

Ślimakowy Brucer - łączy zalety tłokowego i ślimakowego

Ślimakowy + palnik rynnowy czyli rozwiązanie jak w Zebiec KPM DUO - interesująca nowość (1 rok na rynku).

 

Pozdrawiam

 

Witam. Czy mógłbyś napisać coś więcej właśnie o takim rozwiązaniu. Może masz (lub ktoś ma) doświadczenia o piecu DEFRO AKM UNI 22 kW jest tu: http://www.defro.pl/index.php?option=com_c...450&lang=pl.

 

Proszę o opinie o zastosowanym w nim rozwiązaniu. Czy lepiej ślimak i retrowy (czy jak to się pisze) palnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.