Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieki tej stronie przekonałem sie do pieca HEF. Chociaz o nim słyszałem wczesniej. Smiałem sie nawet ze to coś w rodzaju fanklubu tego piecach :)

Przepraszam ze wtraciłem pytanie dot. zaworów ale dla mnie to integralnie sie wiąże.

Znalazłem cos takiego....

 

Zaw.3-D może kierować część ciepła z zasilania na powrót,dogrzewając w ten sposób kocioł.

Zaw.4-D robi to samo + kieruje część wody z powrotu do zasilania z pominięciem kotła,czyli miesza wodę gorącą z chłodniejszą tym samym obniżając nam temp. zasilania,co się przydaje w ciepłe dni.

Czyli zaw.3-D podnosi temp.powrotu,a zaw.4-D podnosi temp. powrotu i obniża temp. zasilania.

 

Czyli mozna wywnioskować że 4 drozny fajnie jest stosowac gdy ma sie zbiornik CWU i chcemy mniej ciepła puscic na grzejniki.

A jeżeli chdzi nam tylko o zwiekszenie temperatury na piecu to wystarczy śmiało 3 drozny. A jest cos takiego co by samo sterowało tym ciepłem? Ale nie elektronicznie. Jakiś termostatyczny regulator zaworu 3 droznego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zawór 3 dr może jedynie pracować jako ochrona powrotu kotła ,stracisz możliwość regulacji temp.wyjściowej na pomieszczenia, lub jako regulacja temp.na pomieszczenia,stracisz ochronę powrotu,przy stalowych kotłach i braku np.zaworów na grzejnikach lepszy będzie 4 dr.Byłem wczoraj u sąsiada ma viadrusa u24 temp.zadana na miarkowniku 43 st.i nic się nie dzieje pali bez problemu.kominiarz czyścił mu komin jestem w szoku piasek z plaży.jak to wytłumaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja mam obecnie założony zawór 3 - drogowy na wyjściu z kotła jest tzw. regulacja jakościowa, faktycznie można wtedy podnieść temp. na kotle, ale powrót jest zimny, u mnie za dogrzanie powrotu odpowiada bojler gdy pracuje jego pompka. Generalnie zawór 3 drogowy raczej nie do kotła na paliwo stałe. Ja kupiłem do HEF-a zawór 4-drożny 6/4" i taki zamontuje.

 

Co do samego kotła to widziałem w zasadzie wszystkie dolniaki oprócz U 24 był w sklepie akurat tylko U 26, mogę powiedzieć szczerze, a na spawaniu trochę się znam, że HEF jest zrobiony bardzo porządnie i z blachy 6 mm a to jest też ważne.

 

Ponawiam pytanie o kominy, czy nikt się nie odezwie w tej sprawie, a to kluczowy element w przypadku tego kotła.

Edytowane przez Fidel24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Ponawiam pytanie o kominy, czy nikt się nie odezwie w tej sprawie, a to kluczowy element w przypadku tego kotła.

 

Czas odświeżyć temat?

Fidel - widzę, że nikt nie odpowiedział nt. komina. A jak to dziś jest u Ciebie? Kupiłeś ten kocioł ? Jak ten komin - starczył?

Ja planuję zakup HEF'a 18kW z kominem 15x19 na 8m wysokości.

 

Pozdrawiam HEFniaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jutro jak kocioł wygaśnie, to postaram się zmierzyć i dam Ci znać. Z tą przegrodą masz rację, ja przeważnie jak w mrozy uzupełniałem 2 raz załadunek to przeważnie było już nisko żaru, tak aby się tylko druga porcja rozchajcowała. HEF 14kW, ma raczej małe palenisko i może nie przepala wszystkiego idealnie, może trzeba dopuszczać więcej wtórnego powietrza. Ale nie chcę, żeby dążąc do bezdymnego spalania stracić na stałopalności. Suma sumarum dym to dla mnie drugorzędna kwestia.

 

Pozdrawiam

Witaj arguss mam pytanie odnośnie powietrza wtórnego na jaką szerokość otwierasz te klapki.

Dzięki i pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie mam otwarte cały czas maksymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przyłączam się do tego co napisał emus, kupowanie kotła dolnego do palenia ciągłego bez ruchomych rusztów, jest wg. mnie pozbawione sensu. Wytknąłem kiedyś tę wadę(brak ruchomych rusztów) użytkownikom kotła Viadrus U24 i dostałem w odwecie zjeby.

 

W HEFie ruchome też bardzo dobrze się sprawdzają i też nic nie pyli się na kotłownię. Nie są też mało wydajne, wystarczy energiczna obsługa, czyli rusztujemy z życiem, a nie jak anemik i wszystko jest git.

 

Ja sobie nie wyobrażam ingerencji pogrzebaczem w palenisko w kotle sterowanym przez miarkownik ciągu laugh.gif . Za każdym razem otwieranie drzwiczek i dopuszczanie niekontrolowanej porcji powietrza + tumany syfu z gorącego popiołu(cudowna inhalacja płuc i gluty w nosie) no i rozżarzone węgielki na podłodze kotłowni w trakcie grzebania wink.gif.

 

Kocioł oczywiście ma regulację na wylocie co widać na ogólnie dostępnej w sieci DTR, u mnie jest zawsze otwarta na 100% i jak bym mógł to bym to najchętniej wymontował z czopucha. To strasznie zakłóca proces równomiernego ciągu i nie daje oszczędności na węglu, można co najwyżej zaczadzieć.

 

Ps.Może Pan admin zrobi jakiś przyklejony temacik z DTRkami do kotłów, bo mnóstwo użytkowników ma problemy z szukaniem za pomocą google.

 

pozdrawiam

 

 

Witam

Odśweazm Twoj wątek

Przejrzałem "załacznik" o Hef-ie

W instrukcji jest napisane ze te kotły mogą byc stosowane tylko w układzie otwartym

Cos moze wiecej wiesz na ten temat, bo osobiscie chce Hef-a do zamknietego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie kiedyś pan od Hefa przekazał informację, że przy układzie zamkniętym należy zamontować urządzenie schładzające. Poniżej treść informacji od Hefa.

 

"Witam

Te kotły mogą być w montowane w układzie otwartym, jeżeli miałby być

zamontowany w układzie zamkniętym musi być zamontowana wężownica

zchładzająca. Budowa hafa starta jest bardzo podobna do hefa

 

pozdrawiam

Lucjan Piątek

Specjalista ds. handlowych

------------------------------------

HEF Wytwórnia Kotłów Grzewczych

Lucyna Foryta - Ruranska

42-793 Zborowskie ul. Borkowa 5

tel. kom. 509 860 111

tel./fax: +48 34 / 353 57 00, 353 57 06

e-mail: [email protected]

www.hef.pl"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam! Ta ostatnia wypowiedź Pana Piątka z Hefa trochę mnie zbulwersowała! Pisze, że, cytuję:Budowa hefa starta jest bardzo podobna do hefa.Syrenka też była podobna do Fiata 125p! Nic mylnego jest zasadnicza różnica jeden jest dolniak a drugi jak tu niektórzy na forum używają wyrazu "nijaki". Mam Hefa 18KW 150m2 do ogrzania. Kociołek obchodzi 10-te urodziny w tym roku, z dmuchawą, pomiarem spalin i sterownikiem niezastąpionym jaki jest Geco 406. Zadana temperatura stoi jak wryta, niema żadnych skoków jak czytam przy miarkownikach!Pracuje w układzie zamkniętym.Palę orzechem II raz lepszym raz gorszym,przy ostatnich temperaturach około -1 stopni na zewnatrz stałopalnośc wyniosła 15 godz. Hef to juz inna firma niż 15 lat temu, inny właściciel i inne juz kotły, niby lepsze, ale dziś już nie produkuja z nadmuchem bo.... no własnie dlaczego? pytałem kilka razy i odpowiedzi byly różne zależy na kogo trafiłem przy telefonie!Kończąc Hef chyba robi wielki błąd, ze zrezygnował z Hefa z nadmuchem, nie mylić Hefa z Hefem Start!!!

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam.Przymierzam się do kotła hef 24kW, dom ocieplony, około 200m kwadratowych + podpiwniczenie i mam dostęp do dużej ilości drewna.Czy ktoś z kolegów palił w tym piecu drewnem i jak często trzeba przykładac?Dodam, że na duże mrozy zamierzam kupić do 2t węgla kamiennego i mieszać z drewnem. Może ktoś by podał wymiary komory zasypowej? tj:Wysokość,szerokość,głębokość.Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla HEF-a drewno jest paliwem zastępczym.

Po nagrzaniu instalacji, pełnej komorze zasypowej i temperaturach w okolicy 5 stopni przypuszczam że 2-4 godziny.

 

Hef to juz inna firma niż 15 lat temu ... Hef chyba robi wielki błąd, ze zrezygnował z Hefa z nadmuchem

Potwierdzam.

Edytowane przez emus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz ,no ale teraz mam dylemt jaki kociołek mi radzicie panowie? Mam las i zawsze było by taniej drewnem70% zimy palić troche mieszać z węglem hef mi się spodobał bo nie dymi i czysty ogólnie piec i komin.,Miałem jusz smolucha z Pleszewa komin przemókł a piec zgnił po 4 latach.awaryjnie na szybko kupiłem dolniaka firmy Tracz spala na pył tylko że za mały typowy na wegiel lasu jeszcze wedy swojego nie miałem ,

emus może coś doradzisz albo inni koledzy chodzi mi o piec taki jak hef http://www.hef.com.pl/hef_start_hef_i_hef_mini,2,10.html tylko zwiekszą komorą załadowczą taki https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/4393-kociol-dolny-eko-hef-24-kw-z-1997-roku/ może ktoś widział albo słyszał o podobnym piecu.dzieki za ewentuane odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zwyczajnie taki dom, nie potrzebuje nawet połowy tej mocy i to wpływa na jakość palenia, to właśnie miał na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hef to nie jest kocioł do drewna to po pierwsze, duża komora, znacznie większa jest wielu innych kotłach, o mniejszej mocy, jak KWKD 15.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie mała moc to mała komora zasypowa, tak jest z reguły w naszych krajowych mocno okrojonych konstrukcjach górno dolnych gdzie komora zasypowa robi też za wymiennik ale wystarczy spojrzeć np. na Kalvisa 2-16 aby okazało się że ma dość sporą komore zasypową, zresztą nie tylko kalvis ale też wiele innych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

W tym wątku zasięgałem informacji o tym piecu który zresztą nabyłem.

Oto argumenty za, które zaważyły na mojej decyzji;

-piec dolnospalający z pionowymi komorami

-stosunkowo małe gabaryty w porównaniu z konkurencją, co było najważniejsze z powodu małej kotłowni

-brak futurystycznych dmuchaw, wg mnie nie potrzebnych tylko miarkownik ciągu

-dwa wejścia i wyjścia wody co wykorzystuje w swojej instalacji

-wyczystka w popielniku z przodu

-drzwiczki zasypowe pod katem co ułatwia załadunek

 

Piec jeszcze przed uruchomieniem, także więcej mogę powiedzieć jak go przetestuje. Jedyny minus jak na razie to nietypowy czopuch o średnicy 170 mm.

Chętnie udzielę odpowiedzi i zdjęcia na czyjeś życzenie.

Poniżej zamieszczam schemat instalacji w jakiej będzie pracował mój Hef 24 kw.

Pozdrawiam!

 

schemat+instalacji+Piaskowa+jpg.jpg

post-24966-0-30422200-1384692610_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.