Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Plamy Na Kominie


madziek136

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, prawie 3 lata temu zostało założone u mnie w domu ogrzewanie centralne(wcześniej były piece kaflowe) do kotła Biadała UKS-N o mocy 23 kW. Podłączone jest do starego komina, chyba wieki nie czyszczonego, jednak nigdy wcześniej nic się złego nie działo. Do czasu...jakiś rok temu w pokoju na ścianie przy której stoi komin(czyli na zewnętrznej stronie komina), zaczęły wyłazić brązowe plamy, które z czasem zaczęły nabierać rozmiarów. Jesienią przy remoncie pokoju została odkuta ta część tynku na kominie, po czym położono na niej styropian, klej do styropianu a na to gładź. Ledwo remont się skończył a plamy pojawiły się od nowa, więc na tamto poszło jeszcze nawet szkło wodne. Rezultat? Plamy "ominęły" szkło wodne i do tej pory rozprzestrzeniły się na pół ściany(jakieś 4m2) i część ściany przy kominie w kuchni. Nie wspomnę już o zewnętrznej części komina na poddaszu i w kotłowni...cieknie! Ta smoła czy sadza(szczerze nie mam pojęcia co to) potworzyła zacieki a co najgorsze zaczęła dopadać także kocioł? Słyszałam że to wina ogrzewania miałem ale równorzędnie ogrzewamy także drzewem. Bardzo proszę o poradę czym zwalczyć te plamy, bo szkoda nie tylko komina i pieca ale również obskurnie wyglądających teraz pomieszczeń! Może ktoś mial podobny problem lub zajmuje się tym po fachu...? Będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że lepiej zapobiegać niż leczyć, tylko trzeba najpierw wiedzieć że w ogóle coś będzie nie tak! Czytałam już forum ale takiego przypadku nie znalazlam... A jeśli chodzi o ten zawór drójdrogowy to co to takiego? I ile kosztuje? A co do temperatury to przy 60 st nie wyrobilibyśmy na opał!:) jak zapobiegać to już słyszałam tylko niech mi ktoś powie jak to zwalczyć po fakcie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pirwsze wygrzac dobrze kocioł suche drewno i odpowiednia temperatura kotła. Przy 60-65 stopnich spalisz mniej opału niż przy 40-50. Kocioł na paliwo stałe niestety nie nadaje się na kocioł kondensacyjny. Komin wysuszyć wyczyścić i odpowienio użytkować kocioł i napewno już wiecej nie bedzie plamiło. A tak jak teraz palisz to za roczek dwa bedziesz mogła komin rozebrac bez używania młotka cegła po cegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum było dużo rozmów na ten temat. W prawym górnym rogu przycisk Szukaj, wpisz np. słowo plamy i już kilka wątków znajdziesz (również o naprawianiu).

 

Zdaje się, że główną przyczyną plam jest niska temperatura spalin, która może być efektem duszenia kotła tzn. odcinania dopływu powietrza. Podniesienie temperatury na kotle do min. 60 stopni powinno trochę pomóc również przy duszeniu. Zawór 3d albo 4d pozwoli ustawić mniejszą temperaturę na kaloryfery niż jest na kotle i wtedy nie będzie istotnej różnicy w ilości spalonego paliwa (np. kocioł 60/ kaloryfery 45). Najgorzej jak masz przewymiarowany piec, wtedy najlepiej palić przepałkami, małymi porcjami paliwa i z ciągłym dopływem powietrza.

 

Mokry miał albo mokre drewno + duszenie/przymykanie kotła, to gwarancja plam na kominie i gdzie się da w okolicy.

 

To wszystko jest na forum, ale niestety trzeba poświęcić czas, żeby odnaleźć.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.