Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Koszty Cwu


dorecho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ostatnio dużo robię wyliczeń

Oto moje koszty produkcji cwu.

Od 2006/7 do 2008/9 zużywałem 11-14 kg eko na dobę. Zbiornik wody 300l.

Zakładam średnio 12 kg do obliczeń

Zużywam dość dużo ciepłej wody............. 12kg * 760 zł /tona ok 9 zł/doba

 

Aktualnie /od 4/2009 / pompa ciepła 300l. wspomaga system solarny o zawartości 350l wody........... o każdej porze dnia i nocy woda ma 50 stopni

Zakładam takie same zużycie................

pompa obiegowa solar ok. 0,4 kWh na dobę; pompa ciepła 5,6 kWh doba . Razem 6 kWh pradu = 3,30 zł/doba. Dużo słoneczka przez ostatnie dni............

 

Dalej: zużywam 30-35 m3 wody na miesiąc.

Zakładając że 1/2 z tego to ciepła.

czyli max. ok 583 litry dziennie.

Delta wody 40 stopni . 583*40 =23,32 kW ciepła /pomijam straty/.

1 kW z ciepłej wody węglem kosztuje 0,386 zł Rzeczywista sprawnośc z ekogroszku 25,9 % -reszta ciepła w komin.

1 kW z solaro-pompy ciepła kosztuje 0,142 zł.

Gdyby grzać cwu tylko prądem/grzałkami/ zuzyłbym 23,32 kWh pradu *0,55 = 12,83 zł /doba / pomijam straty -czyli byłoby znacznie drozej/.

 

Jak już któryś z kolegów zaznaczył................jednak popieram i reklamuję stosowanie pomp ciepła i solarów.....

Przynajmniej w sezonie wiosna-lato -jesień, kiedy to ogrzewanie węglem przy sprawności 26 % jest ekonomicznie i ekologicznie nieuzasadnione......Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla kogo dobrew ??

pewnie dla tych co sprzedaja pompy i kolektory

 

dla mnie sam koszt explatacji to nie wszystko , dodaj jeszcze koszty inwestycyjne doliczajac koszty kredytu i wtedy policz a okaze sie ze prad nie bedzie tak drastycznie odstawał

 

takimi obliczeniami mozna zamotac w głowach tym którzy nie nauczyli sie rachowac w szkole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Ciąg dalszy przemyśleń o kosztach cwu:

Ktoś zapodał,ze zużywa 4,5- 6 m3 ciepłej wody i spala 160-200 kg węgla.

zajmę się większymi cyframi:

200 kg * 7,5 kW czyli zużyto 1500 kW energii dla podgrzania 6000l wody /zakładam delta 40 stopni/ 200 kg *0,76 zł daje 152 zł/ miesięcznie

teoretycznie potrzebne jest ciepło 6000 l * 40 stopni daje 240 /kW czyli ten kocioł pracuje z "rzeczywistą" sprawnościa 16%.

1kW przeznaczony do podgrzania cwu kosztuje około 0,63 zł

 

 

Te same załozenia ogrzewając przepływowym elektrycznym:

240 kW ciepła *0,55 zł/kWh prądu daje koszt 132 zł /miesięcznie.

ten sam 1 kW z prądu kosztuje 0,55 zł

 

Podgrzewacz przepływowy to chyba ze 130zł. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorecho, ciekawe wyliczenia ale jak poszedłes tak daleko to popraw:

 

1. nie kW lecz kWh

2. przelicz to na 1m3 CWody będzie łatwiej przeliczać.

 

Mnie miał kosztyje 100 zł /mc przy zużyciu ok. 100 l cwu/doba.

 

A dodatkowy plus to gorący kocioł cały rok i nie koroduje kwasowo.

 

 

Czy próbowal kto smarowac olejem kociol od środka na lato??Za instrukcją

 

H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ciąg dalszy przemyśleń o kosztach cwu:

Ktoś zapodał,ze zużywa 4,5- 6 m3 ciepłej wody i spala 160-200 kg węgla.

zajmę się większymi cyframi:

200 kg * 7,5 kW czyli zużyto 1500 kW energii dla podgrzania 6000l wody /zakładam delta 40 stopni/ 200 kg *0,76 zł

Jako, że chyba chodzi o mnie sprecyzuję: ekogroszek 26MJ czyli 7,2kWh/kg.

dt=42st. C (na zasilaniu mam 8 na wyjściu termostatyczny zawór 3D na 50)

Poza tym dziwne ale gdy używałem bojlera na prąd rachunki były wyższe o ok. 200/250zł miesięcznie a ciepłej

wody i tak nie wystarczało (120dm3 bojler) Teść ma przepływowego simensa 24kW i kocioł na węgiel - myślisz, że czym grzeje, a zapewniam że jest bardzo oszczędny.

Kaloryczność węgla na składzie to często tylko pobożne życzenia a doświadczenie pokazuje swoje.

No i kocioł nie niszczeje latem o czym ktoś wspomniał.

Aha ekogroszek zakupiony po 710zł workowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazik, jako czlek prosty [bo zrębkami palisz, ] instrukcji nie czytasz. A w Stalmarku tak zalecają.

 

Oczywiście w kotłach wyłączanych latem.

 

Odpowiem jako logik.

Żeby mu d...masłem smarować i tak go rdza zeżre jeżeli stoi w mokrej kotłowni.

Ale to tylko opinia logiczno-filozoficzna i mogę się mylić, choć mam nadzieję. że mam rację.

Bacuniu skończ z tym piwem. Ja wolę czyste trunki.

Pozdrawiam Cię

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazik , gorzała w taki skwar??

 

Z tym masłem cos jest. Ale :

-- gdyby kocioł na gorąco [bez żaru!] po czyszczeniu kotła potraktować olejem silnikowym z ropa za pomocą opryskiwacza???

Producent sie zabezpiecza.

Jak w Stalmarku nie paliłem przez tydzień, to zdziwiłem sie nieco na koniec. Sadza z rdza płatami odpadała. No, oczyściło sie do gołej blachy wprawdzie. Ale ile sezonów??

 

H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Hallo.

Podaję koszty produkcji cwu  pompą ciepła LG wysokotemperaturową:

Ustawiona na 57 stopni na powrocie z bojlera /400litrów/. Wodomierz mierzy ilość zimnej wody wpuszczonej do bojlera- czyli też ilość wypuszczonej   6111 litrów; ale już podgrzanej.

przez 29 dni pomiaru zużyłem 199 kWh prądu; ciepłomierz pokazał 485 kWh wyprodukowanego ciepła.

średnio na dobę poszło:   211 litrów wody;  prawie 7 kWh prądu; zużyto prawie 17 kWh ciepła; 

LG pracuje w taniej taryfie: od 13-15;  22-23;  5-6;    fakt , że przed włączeniem ma tylko ze 40 stopni. Cyrkulacja cwu jest grawitacyjna.

Czyli dzienny koszt ciepłej wody  to ok. 1,9  PLN.  

Obliczeniowa delta temperatur to prawie 70 stopni. Ogromne więc są straty przesyłu i postoju. Wydaje się ,że 50 %.

Jakby się udało zlikwidować tak duże straty, to dzienny koszt cwu byłby 1 zł.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę.

To przy takiej ilości, tak gorącej wody to pewnie z 10 osób w domu zamieszkuje.

Powiem tak, w maju byłem 33 dni na wyjeździe, została włączona terma 200litrów, 6 osób w domu - 4 dorosłe i dwa bąble, i przez te 33 dni - 390kW wyssała sama terma. Bez żadnych pomp ciepła, solarów, etc.

Ja rozumiem że masz straty jakieś tam duże. Tobie sama pompa wyssała z sieci 199kW  w 29 dni..... Albo walnąłeś gdzieś byka, albo faktycznie  zużywa to domniemane 10osób.

Piszesz 6110 litrów czyli 6metrów sześciennych wody  przy delcie obliczeniowej 70stopni (rozumiem że to różnica wody na początku i końcu grzania) jednak zaznaczasz cyt:  fakt , że przed włączeniem ma tylko ze 40 stopni. :-)) ....... to grzejesz ją do 110stopni? (przypuszczam jakiś błąd).

Normalnie to raczej rodzina taka 6 osób, zużyje ciepłej wody ok 8 no może 9 metrów sześciennych na miesiąc , ale wody o temperaturze 45-50 stopni. Kolega pisze w/g wyliczeń że ogrzewa wodę do jakiś skrajnych temperatur.

Bo jeśli u kolegi zamieszkuje te co najmniej 10 osób to pomijając straty może być, ale jeśli mniej ????

Na pewno jestem w błędzie, ale że jestem starym dziadem i chłopem........to tak na chłopski rozum, ta pompa to żadna rewelka jak te 199kW wyssała z sieci by w niepełny miesiąc dla  zwykłej 3-5osobowej rodziny nagrzać wody.... Jakby taka pompka wybrała z sieci z 50 - 70kW to było by ciekawie, a tak.....????

Pozdrawiam Kolegę.

Edytowane przez YaroXylen
literówka i uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki muszę dopisać bo nie mogłem edytować już postu.

A żeby doprecyzować. W domu są 2 małe zmywarki do naczyń (używane codziennie) więc jest minimalne zużycie ciepłej wody do zmywania, to i bilans energetyczny będzie większy, ale za to są dwie wanny i dwa prysznice. Wiadomo wanny używane sporadycznie, prysznice stale. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.