Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Piec - Pow.53mkw. Kubatura 150 M Sześciennych


beycen

Rekomendowane odpowiedzi

stoję przed dylematem wyboru pieca .

do tej pory paliłem w piecu kaflowym ze wsadem grzejnym ,grzejniki żeliwne.

chcę zrobić kotłownie w piwnicy . i całą armaturę wymienić na współczesną .

chciałbym piec na ekogroszek

i pojawjają się teraz pytania

-czy ktoś używa moze takiego pieca do ogrzania pow.50 - 60 m kw.

-czy spalanie dla takiej małej pow, bedzie odpowiednio proporcjonalne , czyli odpowiednio mniejsze , względem domków o pow. 120 m kw.

tzn.. jesli ktoś na 120 m kw. spala około tony miesięcznie ,to czy na 50 m kw. spalę połowe ?

 

[do tej pory spalałem 2,5 tony wegla kostki ] przez cały sezon

- czy w piecu na ekogroszek można używać czasem zwykłego miału , czy jest to niemożliwe ze wzgledu na ruszt lub inne powody .

prosze może ktoś sie wypowie na ten temat ,

wiem że piec na eko jest drogi ,ale liczę sie ztymi kosztami ,aby mieć ekonomiczne opalanie w pózniejszej eksploatacji.

 

bardzo proszę o opinie osób które stosują taki piec na małej pow.. grzewczej

 

pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nikt nie stosuje takiego pieca na małych powierzchniach 50 - do 70 m kw.

panowie - zależ mi na waszej opini ,

 

nie chciałbym się władować w niepotrzebne koszty , gdyby był to nietrafiony pomysł

 

zapytam może tak

czy piec na ekogroszek sprawdzi się na takiej powierzchni ,

czy pomimo małej pow. do ogrzania ,piec będie spalał równierz mało opału

 

i jeszcze jedno pytanie , - czy dodatkowe palenisko tzw.. awaryjne można używać przez np: 2 tygodnie lub moze dłuzej

czy jednak tylko sporadycznie kilka dni do czasu usunięcia konkretnej awarii

 

proszę oopinię w tym zagadnieniu .

 

Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to trzeba zadać Ci pytanie co rozumiesz pod pojęciem kotła na ekogroszek? Bo jeżeli chodzi Ci o kocioł z zasobnikiem paliwa i podajnikiem to ich wielkości zaczynają się od 12-15 kW . Na powierzchnię jaką masz do ogrzania wystarczy 6-8kW, czyli w takim rozumieniu kotła na ekogroszek nie znajdziesz. W tak małych mocach produkowane są kotły typu UKS, KWP czy HEITZ Mini. Nie jest dobrym pomysłem zastosowanie najmniejszego dostępnego kotła na ekogroszek (ok 12 kW). Aby kocioł spalał ekonomicznie paliwo musi być dostosowany do wielkości odbiorników, przy przewymiarowaniu nie może być mowy o ekonomicznym spalaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobranie mocy kotła to rzecz nie prosta jakby się wydawało. Co do autobusu, to dlaczego nie. moja żona lubi kupować i zapewne i autobus by wypełniła.

Ale do meritum, przy doborze mocy kotła należy uwzględnić między innymi:

rodzaj paliwa,

jakość paliwa

technikę palenia

ciepłochronność budynku

zapotrzebowanie na CWU

I tak dla przykładu ja mam kocioł 25 KW, choć teoretycznie mógłbym mieć 12 kw. Zaletą większego kotła jest:

bardzo szybkie grzanie CWU

Szybki rozruch instalacji co

A palę wtedy gdy robi mi się jest zimno i jest to przeciętnie w sezonie zimowym od 4 do maksymalnie 12 godz.

Jak więc widać każdy przypadek jest inny, choć z moich doświadczeń wynika że zapas mocy jest konieczny bo i z czasem i wydajność kotła spada.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

,no właśnie to przewymiarowanie

ja zdaję sobie sprawę że na moją pow. nie znajdę pieca z podajnikiem , którego moc byłaby optymalna

wiec licze się z tym , że będzie musiał być o większej mocy niz potrzeba .

 

i teraz zastanawia to - przewymiarowanie - dlaczego

 

znajoma ogrzewa domek 200 m kw. , ma odpowiedni piec i jest ok.

ale teraz w sezonie letnim uzywa tego pieca tylko dla -cwu-

 

na logikę , czy na mój rozum -ten bojler który ogrzewa , można uznać za - jeden odbiornik czyli np. za jeden grzejnik .

i teraz wychodzi mi na to że :

pomimo pieca o dużej mocy , można chyba używać go do mniejszych powierzchni w miarę ekonomicznie

chyba stosowanie pieca w ciagu lata dla cwu. nie jest droższe od prądu , skoro wielu ludzi ogrzewa w sezonie letnim

ekogroszkiem .

ja bym ogrzewał 4 grzejniki + bojler w sezonie zimowym na trzy osoby . latem wcale .

tak myślę że chyba mógłbym ustawić -cykl spalania odpowiednio mniejszy - względem powierzchni .

skoro mozna na jeden bojler ?

 

panowie - poprawcie mnie jeśli sie gdzieś mylę , lub nadal żle podchodzę do tego zagadnienia

.

temat nadal dotyczy pieca z podajnikiem na ekogroszek .

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest tak że się uparłem , - tyle że była by to w ciągu zimy jakaś tam wygoda zpaleniem

ponieważ ja pracuję w systemie czterobrygadowym , więc odpadałoby codzienne rozpalanie i dosypywanie .

 

słyszałem że piec śmieciak powinien po rozpaleniu starczyc na 2 dni , ale ..

właśnie - ale - sąsiad ma taki piec i codziennie rozpala rano , w ciagu dnia jeszcze kilka razy dosypie i przez noc sie pali - jesdak rano piec już zimny

druga sprawa to - codzien wyrzuca węglarke popiołu , wiec straty są dość duze -

sąsiad ogrzewa około 100m kw. głównie miałem + grube drewno .

 

moze on dziwnie pali , nie wiem

 

napiszcie jak to wygląda u was , w używaniu takiego pieca - na wszystko tzn.śmieciaka .

 

moze jednak byłby to dobry wybór ,

i czym najlepiej jest palić w takim piecu , koszty nie muszą być aż tak bardzo cięte

i tak do tej pory spalałem 2,5 tony węgla kostki po 800 zł. + drewno do rozpałki .

więc porównywalny koszt nie będzie bolesny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumiem że w typowym śmieciaku lub piecu tylko na miał tym bez podajnika , to jednak należy rozpalać codzienie

 

a moze wróćmy jeszcze do tematu - ekogroszku z podajnikiem ,

czy w moim przypadku byłby to jednak bardzo zły pomysł.?

głównie chodzi mi o realne ustawienie spalania , na tej mojej pow. czyli jednak małej pow.

 

no i jeszcze proszę o opinmię w sprawie uzywania tego awaryjnego rusztu , tzn . jak długo mozna go używać

dowolny czas , czy jednak tylko kilka dni do czasu usunięcia ewentualnej awarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu pomyślał bym nad piecem na ekogroszek ale tłokowym . Posiadam taki piec TILGNER 35kw ogrzewam nim bliźniak 250 m2 i nie ma problemu czy ja grzeję na cały do dom czy grzeję bojler. Nie zdażyło mi się nigdy jakieś zerwania zawleczki, zapłon w zbiorniku czy inne problemy pieców ślimakowych. Moim zdaniem tłokowiec dużo przewyższ ślimakowca nie trzeba pilnować czy żar jest za nisko czy za wysoko no i paliwo które się pali nie ma połączenia z paliwem w zbiorniku jak jest w ślimakowym. Jedynym minusem jest spalanie paliw zastemczych na ruszcie dodatkowym bo powietrze z dmuchawy do rusztu dostarczane jest z boku, a nie jak w ślimakowym od dołu, ale spalanie paliwa z podajnika, które nie musi być tylko ekogroszkiem rekompensuje wszystko (miał, groszek, ekogroszek, mieszanka miału z owsem, trocinami) można kombinować. A moc można sterować przez ilość podawania paliwa i to wszystko.

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piecu pale od góry wiec myśle że jest górnego spalania:). 2400zl płaciłem w 2008 roku. Aktualnie pale groszkiem i tez pieknie sie pali. Posiada ten sterownik z nadmuchem http://www.metrixab.pl/index.php?a=opis&am...mp;id=10.Więcej informacji napewno uzyskasz dzwoniąc do producenta. Mógłbym zeskanować instrukcje ale tam też wiele nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

orzech 1976 - jaki ruszt jest w tym piecu z podajnikiem tłokowym ,

wszelkie dane o piecach , mówia o tym że ;

jeśli piec na groszek to palić tylko groszkiem

jeśli piec na miał to --tylko miałem , właśnie ze względu na buduwę rusztu

Ty palisz , groszkiem ,miałem ,i mieszankami , i jesteś zadowolony , właśnie taki piec najlepiej by mi pasował .

 

czy jest tam ruszt - powiedzmy jakiś uniwersalny ?

czy producenci trochę przesadzają z tym konkretnym rodzajem stosowanego paliwa ?.

 

może też inni forumianie używają tego typu piece , i stosują różny opał

proszę o podzielenie się swoim , doświadczeniem i uwagami odnośnie uzytkowania takich pieców

 

pozdrawiam Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ruszt w podajniku to płyta z nawierconymi otworami lub wyciętymi szczelinami i można na nim palić to co zdoła podać podajnik tłokowy. Drugi ruszt tzw awaryjny lub stały np wodny to do palenia innych rzeczy np drewna grubego węgla i brykietów.

A wracając do tematu, to może szukając wygody i czystości na takiej małej powierzchni, warto zastanowić się na kotłem na pelet. Kostrzewa ma taki w swojej ofercie z regulacją mocy 4-14KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłoby to bardzo dobre , jednak mieszkamy w nienormalnym kraju

ceny peletu 1,5 raza droższe od groszku , i na tych cenach się nie skończy ,

ceny tzn.. - porównując wydajność opałową , a ceny 1 Tony peletu i groszku .

brak jakiej kolwiek kontroli nad cenami realnymi , skarbowi naszego dziwnego państwa to jest nawet na ręke .

 

propagowanie ekologii w spalaniu indywidualnym , to jedno , a działanie urzedów to całkiem cos przeciwnego .

gadanie posłow , radnych ,i innych piewców uszczęśliwiania społeczeństwa - to tylko gadanie dla samego gadania .

 

ale mnie poniosło :) , bo jak pomyśle o krajach w których jest realne działanie ze strony państwa na rzecz ochrony środow ..,gdzie jest rzeczywista pomoc w przejściu na opał eko . konkretne fachowe doradztwo

dotacje częściowe na zakup urządzen , to { Polska powinna płacić karę już za samo mówienie o pomocy dla dobra społeczeństwa , oraz w temacie eko ..}

bo być za ekologją i mówić o niej , a robić cokolwiek w tym temacie - to dwa przeciwne bieguny .

 

no i wracając do tematu

będziemy palić , kopcąc przy tym , bo nie stac nas na inne cuda niewidy ,przy prawdziwych zarobkach

które są w wys. 1200 -1700 zł.

 

sprawdziłem dobre dwadziescia stron w googlach , i nie sposób kupić peletu w okolicach Włocławka ,,

co prawda będę jeszcze uparcie szukał , ale nie liczę na mozliwośc zakupu w miare blisko i w realnej cenie

 

mogę zakupić z daleka ale musiałbym brać więcej niż jestem w stanie spalić w zimę , i niz mógłbym przechować to gdzieś

 

dzięki za dotychczasowe namiary i pomysły w moim temacie

chętnie zapoznam sie z dalszymi radami lub opiniami .

Marek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam ponownie

 

kupiłem już piec na groszek z podajnikiem ślimakowym

narazie piec jest na etapie podłączania itd ..

 

no i teraz mam pytanie , bo nie uzywałem dotąd takiego rodzaju pieca ,

czy mam zakupić drewno do rozpalania w tym piecu ? , czy moze rozpala się w inny sposób ?

 

proszę napiszcie jak dokonujecie rozpalania

 

co prawda w zimę piec będzie grzał prawie w cyklu ciągłym ,

ale wczesną jesienia , myślę że bede uruchamiał piec kilka razy - na któtkie okresy , - zależnie od pogody jesiennej .

pytam o to ponieważ jeśli miałbym kupić drewno , to wolałbym już teraz aby zdążyło przeschnąć .

 

tylko czy jest to drewno potrzebne ?.

 

pozdrawiam Marek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.