Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mieszkanie 68 M2, Kamienica. Co, Cwu, Kocioł, Grzejniki, Kondensacja.


noxis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Planuję instalację ogrzewania gazowego w mieszkaniu o pow. 68 m2 (wywalam stary poniemiecki piec etażowy). Wybieram odpowiedni piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania. Piec będzie wisiał w kuchni. Naczytałem się już wszystkiego i wszędzie, napytałem się różnych "fachowców" i ciągle czuję, że nie wiem wystarczająco dużo, żeby podjąć odpowiednią decyzję. Dlatego piszę do Was :)

 

Zacząłem od "prostego" (może to błąd?) obliczenia zapotrzebowania mieszkania na ogrzewanie, wyszło około 100W/m2. Stara kamienica z lat dwudziestych. Mury nieocieplone z cegły o grubości około 42 cm. Mieszkanie na piętrze (z góry, z dołu i po bokach sąsiedzi). Dwie ściany zewnętrzne. Sufit i podłoga docieplone/wyciszone wełną. Wysokość pomieszczeń 2,7 metra. Okna nowe, trzyszybowe. Pierwsza strefa klimatyczna (Gdańsk). Dlatego maksymalne zużycie dla całego mieszkania nie powinno przekraczać 7kW, czyli praktycznie dowolny kocioł.

 

Inna kwestia to CWU. Odkręcając 2 krany w mieszkaniu obliczyłem zapotrzebowanie na około 14 l/min. Dobrze jest mieć mały zapas (w zależności od temperatury wody z wodociągu i temperatury grzania), czyli powiedzmy, 16 l/min przy podgrzaniu o 30 st.

 

Wszędzie namawiają mnie na kotły kondensacyjne... dlatego wśród nich zacząłem poszukiwania. Moją uwagę przyciągnęły tylko dwa:

- Termet TermoCondens TEKA MB 24.35

- De Dietrich MCR/II 30/35 MI

 

Mają moc początkową od około 6-7kW do 35kW. Dają odpowiednią ilość ciepłej wody.

 

Do pomieszczeń wybrałem grzejniki Regulus, ze względu na największą moc w porównaniu do wielkości, gdyż mam mało miejsca pod niskimi parapetemi i muszę przewymiarować je na grzanie 55/45/20.

 

Mam w związku z tym kilka pytań.

 

1. Martwi mnie duża minimalna moc kotłów. Czy nie spowoduje to zbyt częstego włączania się kotła, na krótki czas? Większość sezonu grzewczego nie potrzebuję maksymalnej mocy 7kW. Czy jest to duży problem?

 

2. Czy będzie jakiś zysk z kondensacji w moim przypadku? Warto dopłacać do takiego kotła, czy zastosować jakiś turbo bez kondensacji?

 

3. Moc wszystkich moich grzejników dla parametrów grzania 55/45/20 to około 4kW (nie mam za bardzo miejsca na więcej). Znacznie mniej niż minimalna moc kotła (7kW). Czy to problem? W mroźne dni podkręcę temperaturę grzania, licząc się z tym, że kondensacja może już nie działać, ale nad morzem raczej nie mamy ciężkich zim, więc sytuacja może być sporadyczna. Bardziej martwi mnie to, że w pozostałe dni, grzejniki (4kW) mogą nie odebrać całej mocy jaką daje kocioł (7kW) i powodować niezbyt optymalne działanie całej instalacji.

 

Z góry dziękuję za wszystkie porady.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.