Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ekogroszkiem w kominku


wodnik2008

Rekomendowane odpowiedzi

Kominek z PW to rodzaj kotła CO i tak jak w normalnym kotle, można w nim palić także węglem.

Koszyk do spalania nie pożyje chyba jednak długo, bo temperatura będzie wysoka a przynajmniej

taka powinna być. Ważne, żeby spalać płomieniem i kierować na paliwo powietrze w odpowiedniej

ilości i we własciwe miejsce. Tak ogólnie to węgiel jest 2 x bardziej kaloryczny od drewna, oczywiście dobrze spalony. Zamiast koszyka proponuję wymurowanie czegoś w rodzaju dodatkowego paleniska

z płytek (cegieł) szamotowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie chodzi o zmniejszenie paleniska, które w kominkach jest przeważnie za duże.

Zmusza to do dławienia dopływu powietrza i "duszenia" spalania, stąd smoła i sadze.

W mniejszym palenisku łatwiej opanować tempo spalania i podawanie powietrza.

Szamot przy okazji podwyższa temperaturę palenia, co jest b. korzystne.

 

Tak, ruszt może być, ale równie dobrze można palić i bez rusztu, wprost na płytkach

szamotowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popiół powstaje tam, gdzie wpada powietrze. Palenisko może mieć kształt tunelu.

Gromadzący się przy wlocie powietrza popiół może być usuwany na bieżąco co

jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłbym na złomowisku kawałek rury grubościennej o średnicy 200-250 mm ,wysokosci 15 cm-ustawił na ruszcie i w tym paliłbym każdym węglem.Szyba sporo oddalona-nie powinna pęknąć/jeżeli jest na 800-850 *C/

już rozumiem, ale nie rozumiem jak może się palić węgiel gdy nie będzie podsycany wpadającym powietrzem, bo przecież po to jest wentylatorek który dmucha i przestaje jak dojdzie temp w płaszczu wodnym do zadanej, chyba ze w tej rurze nawiercic otwory zeby to powietrze podsycalo wegiel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolega Jerryk miał na myśli chyba postawienie rury na ruszcie w pionie gdzie otwarte „dno” rury posłuży do podawania powietrza ? Z całym szacunkiem dla pomysłu ale ja mając jakikolwiek wpływ na takie decyzje szybko próbował bym wyperswadować taki pomysł z Twojej głowy. Zrobisz jak zechcesz ale jestem więcej niż pewny że paląc w kominku nawet drewnem pierwszej klasy w mieszkaniu będziesz miał masę bałaganu. A najpóźniej za rok od takiego palenia będziesz miał dość i zacznie się modernizacją CO. Zakładam że kominek z płaszczem chcesz używać jako podstawowego źródła ciepła w mieszkaniu. Mam znajomego ( tapis.pl) siedzi w tym bardzo długo i sam stwierdza że nie ma urządzeń i rozwiązań które wpłynęły by na to aby zaniechać popielenie i efekt „cofki” z kominka. Taki niestety urok tego użytecznego mebla. Jeśli będziesz upierał się przy swoim to polecam poczytać o elektrycznej turbinie do spalin ( zmniejsza bajzer w mieszkaniu do 50 % ) ale co z kolejnymi 50 %??

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawa jest taka że ja już mam kominek makrotermu w domu i jest on jako jedyne źrodlo c.o. bo zwyczajnie zabrakło mi kasy podczas wykańczania domu, a teraz po 5 miesiącach palenia, mam obrzydzenie do kominka, ponieważ:

-nie mam już siły (miesięcznie okolo 6mp drzewa)początkowo kupowalem suche, problemy pojawiły się finansowe jak poszło w komin 1,2tys w 1 m-c, więc kupowalem tańsze świerzo cięte, ale syf w salonie po miesiącu praktycznie już wiedzialem że w wakacje wszystko do malowania.

-spadki temperatur, jeżeli kładłem się późno i załadowałem na full około 1ej w nocy to o 6ej kominek był zimny i temperatura w domu przy wietrze i mrozie potrafila spaść do 17 stopni a przy małych dzieciach jest to zabujcze dla ich zdrowia, juz nie mówie co się działo jak poszedłem spać z kurami :angry: :angry:

 

Jeszcze z miesiąc temu chciałem montować kocioł elektryczny Kospela żeby rano dogrzał i z godzine przed powrotem do domu, ale już dziś wiem, że mam taki wstręt do kominka, że muszę zamontować kocioł na coś... jeszcze nie wiem no co, czytam forum i się zastanawiam chciałem na pelet Hiton 25 (nawet zadałem pytanie co o nim sądzicie, ale nikt nie odpowiedział i wiele postów o problemach w dostępności peletu), ale teraz myślę o Kostrzewie Pelet plus ten co na pelet i ekogroszek-ale tu cena 12tys jest przerazajaco powalajaca to juz za 25tys mozna pompe ciepla.

 

właściwie te posty to wołanie o pomoc, złoty środek.

Odwaze sie stwierdzić że jestem najbardziej spragnionym człowiekiem ciepłej wiosny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widzę że utrafiłem w problem. Ja proponował bym zastosować kociołek na paliwo stałe. Pelet owszem ale za 15 lat ( gdy nie będzie można inaczej ) na tą chwilę to wielkie nieporozumienie. Kocioł w granicach 10 tyś a koszt tony peletu sosnowego ( nisko energetyczny ) 550. Energetyczność tego paliwa daje dużo do życzenia ( przy taki mieszkaniu nie wiem czy zamkniesz się w tonie na miesiąc) Dostępność do tego opału jest ograniczona( export 85 % ), a jeśli już jest to ceny czasami dochodzą do 900 zł ( dębowy w I klasie ) Jeśli ktoś ma teściową we frakcjach zielonych ( ekolodzy ) to niech się nie naraża i kupuje. Ja bym czegoś takiego nie zastosował nawet jak by mnie moja niemiłosiernie gnębiła. Koszty kotła przerażający a opału jeszcze gorszy. Na tą chwile proponował bym kociołek retortowy ewentualnie tłokowy. A jeśli jest miejsce na kotłownie ( nie wiem jaki projekt domu ) to postawić kocioł dolnego spalania. Palić wszystkim. A przy zastosowaniu automatyki można spiąć go z kominkiem gdzie w trakcie palenia w kominku wypuścimy ciepło na CO nie paląc w kotle i na odwrót. Ja upieram się że kominek to taki użyteczny mebel a nie podstawowe źródło ciepła w mieszkaniu. A i jeszcze apropo pompy ciepła. Jak ktoś mi zamontuje układ pompy ciepła za 40 tys to biorę to dziś ( nie wieżę w 25 tyś ) Same badania gruntu to koszty rzędu 5 – 8 tyś zł. ( znajomy zainwestował 74 tyś i jeszcze musi coś zmodernizować – 3 tyś kolejne )

 

Pozdrawiam

 

Ogrzewanie jest dla nas NIE MY DLA NIEGO!!!

 

PS: Zapytaj w swojej gminie( jak ma zapewnione środki na coś takiego ( lub woj oś och środowniska dofinansowanie projektów ekologicznych kotłowni. Czasami dotacje do kotłów rtetorowych sięgają do 45 - 50 % )

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W dzisiejszych czasach nie ma rzeczy nie do zrobienia. Jeśli znajdzie się miejsce w garażu na kocioł to przestrzegam przed otwartą przestrzenią. Należy zabudować kociołek KG ( najlepiej czerwony ogniowy ) Inspektor budowlany na pewno nie zajrzy do garażu po odbiorze budynku ale w przypadku nieszczęścia będą problemy o roszczenia – odszkodowanie np. z Ubezpieczalni ( pożar auta czy jakieś zalanie). Trzeba pamiętać o tym że auto i mieszkanie jest ubezpieczone ale na określonych warunkach. Jeśli rura łącząca ( pomiędzy kotłem a filarem) będzie dłuższa niż 0,5 metra proponuje umieścić w niej wyczystną i odpowiednie ocieplić ( okienko do czyszczenia ) Chyba że od strony kotła jest możliwość czyszczenia na przestrzał ( od środka kotła do filaru). Jeśli chodzi o kubaturę tego pomieszczenia ( w którym będzie kocioł – nowego )pomieszczenia to wystarczy że będzie można się w nim swobodnie poruszać a powietrze do takiego powietrza dostarczyć może rura z zewnątrz budynku (np. PCV 150 ) lub wentylowanie poprzez kratki w ścianach czy drzwiach ( ogniotrwałych najlepiej ) Przerobienie układu z zamkniętego na otwarty nie jest zbyt kosztowne ale w bardzo dużej mierze zależy od budowy mieszkania. Ja proponował bym układ zamknięty z odpowiednim zabezpieczeniem ( zawory odpowietrzniki) będzie bezpiecznie i mniej problemu. Powstanie efektu zagotowania wody w kotle retorowym jest bardzo nikłe.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.