Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zamontowanie Zaworu 3-drożnego


Szymone

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Instalacja sprzed 15 lat. 4 lata temu zakupiony piec na ekogroszek Zębiec KWKP-25, sterownik Elster Tempster. Jednak dopiero teraz zdecydowałem się na zamontowanie zaworu 3-drożnego . Zdjęcie przedstawia chyba to co najważniejsze. Ogrzewane jest: piwnica, parter i piętro. Pompa jest na 2 i wszystko działa OK. Tzn. ciepła woda w termie jest i grzejniki na wszystkich poziomach grzeją. Generalnie nie chciałbym jakichś większych przeróbek. Chcę zlecić hydraulikowi zamontowanie zaworu 3-drożnego ale chciałbym mieć jakąś koncepcję popartą Waszymi poradami. Pomyślałem sobie , że wystarczy zamontować taki zawór za termą i regulować przypływem ciepłej wody przez grzejniki. Gdyż nie przeszkadza mi (a nawet pasuje) że woda w termie będzie taka sama jak temp na piecu , czyli jakieś 60-65st. Na C.O. wychodzi rura 5/4"- to jaki konkretnie zawór ? Nie musi on mieć żadnej automatyki- na aluminiowych grzejnikach zamontuję termostaty gdyż w różnych pomieszczeniach będą nastawione różne temperatury w zależności od upodobań. Może wyjaśnieniem dla tego stanu rzeczy będzie fakt , że na parterze mieszkają rodzice, którzy nie lubią temperatur powyżej 19st. Proszę w związku z tym o porady. Pozdrawiam.

instalacjam.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zakładając zawór mam nadzieję podgrzać powrót kosztem grzejników, gdyż 35-40st na grzejnikach przy całodobowym paleniu w zupełności wystarcza. A termostatami chcę dać możliwość regulacji temp w poszczególnych pomieszczeniach. Jeśli występuje w moim rozumowaniu brak logiki proszę mi to wyłuszczyć :lol: Oczywiście nie chciałbym ponosić zbędnych kosztów. Może powinienem pomyśleć bardziej o 4- niż 3-drożnym zaworze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zacytować wypowiedź z innego forum (sorki jeśli jest to niedozwolone). Rozmawiamy tu o zaworze 3-drożnym

....W chwili obecnej mój zawór przy piecu jest ustawiony w zakrsie od 1 do 10 na połozenie pierwsze( 1) temperatura z zadanej na piecu 65 stopni poprzez takie ustawienie spada do 40 stopni na układzie grzewczym. Oznacza to że 1/10 wody idzie na grzejniki a pozostałe 9/10 wraca w powrót wody zimnej i ogrzewa ja zanim ta wejdzie ponownie do kotła. w takiej sytuacji kocioł włączą się rzadziej bo temperatura tak szybko na nim nie spada, a dzięki temu również kocioł pracuje cały czas w wysokiej temperaturze i nie powstaje tzw. efekt ” roszenie kotła” zatem kocioł jest dobrze chroniony przed korozja niskotemperaturową co wydłuza jego zywotnośc :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma to być opis pracy zaworu 3 drogowego na zasilaniu to wtedy powinno być : 1/10 woda z pieca ,a 9/10 woda powrotna z układu mieszana z tą 1/10 i wraca do rzejników.Natomiast do pieca wraca 1/10 z układu o temperaturze wody powrotnej(zchłodzonej).Cytowany opis pasuje do zaworu 4 drogowego bo wtedy następuje podmieszanie wody powrotnej z wodą z kotła (te 9/10).Chyba ,że zawór 3-dr. jest na powrocie ale wtedy na grzejniki płynie woda o temp. pieca.A zawór 3-dr służy do ochrony kotła i utrzymuje temp. wody powrotnej z układu ,mieszając wodę powrotną z wodą z kotła.Opisałem tutaj trzy układy podstawowe z zastosowaniem zaworów mieszających.Może Ci to pomoże?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić tak że na bojler dać osobną pompę i podłączyć ją do sterownika pieca jako pompę CO niech biega non-stop - to Ci podniesie temp. powrotu i zapewni dobre ładowanie bojlera i dać zawór 3-D i drugą pompę na CO załączaną zwykłym wyłącznikiem. Latem wyłączysz sobie pompkę CO zawór dasz na 0 i piec będzie Ci grzał tylko wodę. Dla oszczędności prądu proponuję nową pompę z LFP 25POr40C. Tu masz przykładowy schemat 3_D.1.pdf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo. A czy ta druga pompa jest konieczna ? Ta zaproponowana przez Yozika jest droższa od zaworu :lol: A widmo wzrostu kosztów może zmusić mnie do rezygnacji z planów zmodyfikowania instalacji :D Poza tym u mnie jest jak do tej pory tylko jeden zbiornik wyrównawczy na cały układ. I to jest chyba układ otwarty bo przelewa się do ścieków (ciekawe czy tym tekstem nie palnąłem jakiejś gafy? ). Tzn. przelewało się jak nie miałem dostatecznej kontroli nad starym piecem bez sterownika. Ktoś mógłby oszacować przybliżone koszty takiej przeróbki ? Tzn. materiał + to co należy się hydraulikowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o te dwa naczynia zbiorcze to zaszła drobna nieścisłość. Wystarczy jedno oczywiście, najlepiej podłączone bezpośrednio do pieca ale przy tym układzie podłączenia zaworu 3-D można wykorzystać już istniejące w instalacji. Bojler można podłączyć bezpośrednio do pieca grawitacyjnie bez pompki ale rozkład temp. na piecu będzie cokolwiek niekorzystny. Można zastosować zwór 4-D ale trzeba wtedy ciągnąć dodatkową rurę do naczynia wzbiorczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się troszkę wytłumaczyć. Znawcą instalacji hydraulicznych nie jestem i nie mam zamiaru zabierać pracy fachowcom. Chciałbym tylko wiedzieć co powiedzieć/ czego wymagać od wynajętego hydraulika, żeby było jak trzeba przy minimalnym nakładzie finansowym. No i może pokusi się ktoś o przybliżoną wycenę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli planujesz zamontowanie zaworów termostatycznych przy grzejnikach to ten trójdrogowy niekonieczny..

I to jest prawda. Jeśli liczysz koszty to proponuję ci założyć te zawory na wszystkich grzejnikach.A powrót i tak będzie zawsze gorący bo będzie się mieszał z gorącym powrotem z termy.

(pompa na 3 )

Tą przeróbkę zrób na dwa etapy - najpierw zainstaluj te zawory i sprawdź jak to będzie w praktyce, a ewentualnie potem montuj ten zawór mieszający.

(Hydraulik pewnie będzie chciał to wszystko zrobić jednocześnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą przeróbkę zrób na dwa etapy - najpierw zainstaluj te zawory i sprawdź jak to będzie w praktyce, a ewentualnie potem montuj ten zawór mieszający.

Tylko że sprawdzenie w okresie wiosenno-letnim CO nie będzie adekwatne do dni zimowych. A wtedy przerabianie instalacji może być cokolwiek kłopotliwe (brak ogrzewania, znalezienie hydraulika od ręki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witam. Instalacja sprzed 15 lat. 4 lata temu zakupiony piec na ekogroszek Zębiec KWKP-25, sterownik Elster Tempster. Jednak dopiero teraz zdecydowałem się na zamontowanie zaworu 3-drożnego . Zdjęcie przedstawia chyba to co najważniejsze. Ogrzewane jest: piwnica, parter i piętro. Pompa jest na 2 i wszystko działa OK. Tzn. ciepła woda w termie jest i grzejniki na wszystkich poziomach grzeją. Generalnie nie chciałbym jakichś większych przeróbek. Chcę zlecić hydraulikowi zamontowanie zaworu 3-drożnego ale chciałbym mieć jakąś koncepcję popartą Waszymi poradami. Pomyślałem sobie , że wystarczy zamontować taki zawór za termą i regulować przypływem ciepłej wody przez grzejniki. Gdyż nie przeszkadza mi (a nawet pasuje) że woda w termie będzie taka sama jak temp na piecu , czyli jakieś 60-65st. Na C.O. wychodzi rura 5/4"- to jaki konkretnie zawór ? Nie musi on mieć żadnej automatyki- na aluminiowych grzejnikach zamontuję termostaty gdyż w różnych pomieszczeniach będą nastawione różne temperatury w zależności od upodobań. Może wyjaśnieniem dla tego stanu rzeczy będzie fakt , że na parterze mieszkają rodzice, którzy nie lubią temperatur powyżej 19st. Proszę w związku z tym o porady. Pozdrawiam.

instalacjam.jpg

Ale tu namieszaliście człowiekowi w głowie

Ciekawe czy wie jak zbudować swoją instlacje

Swoją drogą każdy ma racje ale każdy z was zmierza w inny swój własny kierunek

A instalacja rozrasta się niebotycznie

to fakt niepodważalny i poco to wszystko...

Prosta instalacja ma byc i tyle i powinna dawać takiegoo czadu że hej

Robimy tak

Sterujemy wszystko jedną pompą oczywiście dobraną na maksymalny przepływ grzejnikowy i cwu

Na powrocie instalujemy zawór trójdrogowy i łączymy z zasilaniem za pompą na jej tłoczeniu

To wszystko żadnych przeróbek

Zeby zrónoważyć przepływ z CWU wstawiamy zawór równoważący na powrocie zarówno z CWU jak i grzejników

Zadne zawory czterodrogowe co tym posteruje

To prosta instalacja

Oczywiście jak widze zaprojektowana pompa z obejściem ale obejście należy zamykać na czas prcy pompy i wpiąć je toszeczkę dalej min 5 średnic za wpięciem nitki z zaworu tródrogowego na powrocie

To wszystko

Po co się trudzić z myslą o automatyce kazdy sterownik pociągnie pompe i zawór trójdrogowy na powrocie przynajmniej powinien

Nie wiem dlaczego nie czytacie wszystkiego

Zawór tródrogowy na powrocie wpięty przed pompe powoduje domiesznie ciepłej wody i zabezpieczenie kotła

To proste

Zawór czterodrogowy to przesada w takiej instalacji

 

Pozdrawiam Czytaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.