Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Zmodenizowanej Kotłowni


Raunin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W załączeniu zdjęcie kotłowni po modernizacji przed sezonem grzewczym 2009/2010.

 

p1030853.th.jpg

 

Teoretycznie całą zimę grzałem bez większych awarii jednakże:

 

1. Pompka znajduje się na powrocie co było zgodne ze schematem producenta zaworu 4d

( http://www.danfoss.com/Poland/Products/Cat...ceb0221918.html )

Wszędzie na forum widzę pompę na zasilaniu i dlatego się zastanawiam czemu producent Danfoss wymagał takiego podłączenia i czy jest ono poprawne? Zastanawiam się tym bardziej, iż większość grzejników nigdy nie osiągnęła temperatury ustawionej na piecu, tak jakby woda za słabo/za wolno płynęła w instalacji (pompa ustawiona na 2 bieg).

 

2. Rura do zbiornika wyrównawczego jest podłączona do powrotu w miejscu zaznaczonym na zdjęciu. Z tego co wyczytałem na forum jest to co najmniej nieodpowiednie podłączenie. Czy lepiej (wystarczająco) będzie jak podłączę odejście do zbiornika wyrównawczego w miejscu przed zaworem za zasilaniu CWU?

 

3. Jeżeli mam rurę 1/2 cala do zbiornika wyrównawczego i odpowietrznik na zasilaniu to czy powinienem zamontować jeszcze jakieś zabezpieczenie pieca/instalacji? Jeżeli tak to jakie?

 

4. Powrót z CWU jest chyba błędnie podłączony do powrotu z instalacji -powinien być za zaworem 4d bezpośrednio przy powrocie do pieca. Czy dobrze rozumuję?

 

5. Grawitacja na obiegu CWU często nie działała - szczególnie przy większym otwarciu zaworu 4d. Możliwe że przyczyna było złe podłączenie opisane w pkt 4? A może jednak założyć pompę do zasilania CWU bo grawitacja nie będzie dobrze działać obok zaworu 4d?

 

Proszę o rady odnośnie powyższych zagadnień oraz o wskazanie na inne zauważone nieprawidłowości w pokazanej na zdjęciu instalacji w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o rady odnośnie powyższych zagadnień oraz o wskazanie na inne zauważone nieprawidłowości w pokazanej na zdjęciu instalacji w kotłowni.

 

Witam!

Fachowcy jakoś nie kwapią się z odpowiedzią na twoje wątpliwości, więc spróbuję po amatorsku ci odpowiedzieć.

1- pompa może się znajdować na powrocie. Takie umiejscowienie powrotu ze zbiornika c.w.u powoduje, że jedną pompą zasilasz c.o i c.w.u, bo gdyby powrót c.w.u był za zaworem 4 dr, a przed kotłem, to woda by nie krążyła w tym układzie, albo b. słabo.

Grzejniki nie osiągają temp. jak woda na kotle, bo na zaworze 4 dr. następuje zmieszanie wody z kotła z wodą powrotną i spadek temp.

2- rura do zbiornika wyrównawczego powinna wychodzić z zasilania i nie powinno na niej być żadnej armatury (zaworów, klap, itp), a jej średnica powinna być też odpowiednia, chyba

ok. 1 cala.

3- lepiej dać odpowiednią rurę do zbiornika wyr. i nie szukać dodatkowych zabezpieczeń.

4- patrz pkt.1 . Zwykle instalatorzy zalecają stosowanie pompy również w układzie c.w.u wtedy takie umiejscowienie powrotu c.w.u jak u ciebie jest błędne. Raczej wszystkie sterowniki kotłów z podajnikami mają możliwość sterowania pompą c.o i c.w.u.

5- Grawitacja na c.w.u nie będzie działać u ciebie, bo nie dość, że masz po drodze pompę, to widać na zdjęciu duże przewężenia rurek.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za rady.

Fachowcy pewnie zajęci bardzo ale rady doświadczonego amatora są także bardzo pomocne.

 

1. Uspokoiłem mnie fakt, iż pompa jednak może zostać na powrocie gdyż przeróbka była by trochę kosztowna.

 

 

Rzeczywiście montażysta chyba chciał żeby 1 pompa zasilała wodę z instalacji i CWU ale przy otwartym prawie na max zaworze 4d zanika ruch wody w obiegu CWU (zapewne przewężenia są przyczyną) a większe otwarcie 4d wymusiły mrozy. W takim razie chyba nie ma co oszczędzać i trzeba dać pompę na obieg CWU sterowaną z kotła i podpiąć powrót z CWU bezpośrednio do powrotu do kotła za zaworem 4d?

 

 

Także osiąganie odpowiedniej temperatury przez grzejniki analizowałem w kontekście maksymalnie otwartego zaworu 4d więc zakładałem, iż powinny mieć temperaturę mocno zbliżoną do temperatury kotła ale tutaj chyba decydowały przekroje rur, gdyż tam gdzie były większe przekroje to grzejniki były zdecydowanie cieplejsze.

Przydławić grzejników nie mogłem - problem z zaworami (w innym wątku to opisałem). Prawdopodobnie sytuacja się ustabilizuje gdy będę miał sprawne zawory przy grzejnikach.

 

2. Rury do zbiornika wyrównawczego nie wymienię - za dużo dewastacji w domu.

Podłączenie do zasilania właśnie chciałem zrealizować poprzez podpięcie się do rury zasilającej CWU. Teoretycznie brak armatury ale jeżeli zostanę z rura 1/2 cala to czy mogę dołożyć jakieś nadmiarowe zabezpieczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem za odzielną pompą na zasilaniu instalacji i na c.w.u. zmontowałem tak kilka kotłowni i nikt nie narzeka że ma za zimne grzejniki czy cwu za chłodne

proponuje przenieść pompę na zasilanie i dodać pompę na cwu

a odnośnie zabezpieczenia to powinien być układ otwarty

PRAWIDŁOWE ZABEZPIECZENIE INSTALACJI TO PODSTAWA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.