Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy Gaz Czy WĘgiel !


KAROL25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem na forum pierszy raz , więc chciałem powitać wszystkich , mam duży problem związany z wyborem ogrzewania . Po okresie grzewczym przyszedł czas wymienić już stary piec na węgiel ( 30 lat ) na coś innego - i tu sie pojawia dylemat - czy kupić tak samo piec na węgiel czy przejść na ogrzewanie gazowe ?? Podam kilka danych które może odzwierciedlą moje warynki domowe :

dom z lat 65-70 w tej chwili ocieplony styropianem o grubości 10 cm ,okna pcv ,grzejniki część żeliwne,część jakieś panelowe ( blaszane płyty - podwójne )

- kondygnacje :

piwnica z oknami - nieogrzewana - tam ma być umieśzczony piec na gaz lub węgiel ( miejsca do woli )

parter - ogrzewany ( dwa pokoje kuchnia i łazienka (mała)

pietro -ogrzewane ( trzy pokoje i łazienka )

poddasze - nieogrzewane - i nieocieplone ( dosłownie rupieciarnia tam stoi )

 

W tym okresie grzewczym przy powierzchni ogrzewanej !! ok 110 m/2 spaliłem ok 5,5 tony węgla co licząc 1 tone po 650 zł daje 3575 zł trochę drzewa na rozpałke i duzo pracy przy tym !!

 

piec jest w obecnej chwili stary z dużym paleniskiem - więć wiekszość ciepła pewnie idzie w komin

 

zastanawiam sie nad doborem odpowiedniego paliwa a co za tym idzie dobrego pieca

 

niektórzy doradzili mi piec zębiec 16kw z górnym spalaniem ( bo z dolnym chyba nie ma ?? ) z elektroniką i nadmuchem ??

inni mówili żeby zakupić piec jednofunkcyjny do ogrzewania tylko c.o

 

a zapomniałem ze w tej chwili wode uzytkowa ogrzewam osobnym piecem gazowym - przepływowym

 

Bardzo prosze o podanie jakiś przykładów z piecem gazowym jednofunkcyjnym i dwufunkcyjnym z mozliwościa grzania co i boilera zimą albo tylko boilera w okresie letnim

 

 

w domu mieszka 4 -ka dorosłych i jedno dziecko !!! wiec temperatura nie może być w zimę niższa niz 21 stopni w dzień i 18 stopni w nocy ( lecz preferowana temperatura w jakie sie dobrze czuje to 22-23 w dzień i 18 w nocy )

Budżet ograniczony do ok 3500 zł ( bo ok tyle koszuje zębiec 16 kw )

wiem napewno że przy zakupie nowego pieca na węgiel zaoszczędze - tak mysle że będe spalał przez okres grzewczy ok 3-3,5 tony - ale znów mnie czeka praca przy piecu i zakurzona piwnica

czy ktos mi może zagwarantowac ze przy zmianie pieca na gazowy i przy takich parametrach jak podałem nie będe płacił wiecej niz 300-400 łz za miesieć

 

pozdrawiam

KAROL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Widze brak chętnych do polemiki.........................

Moje skromne zdanie: Jeśli do tej pory spalałeś 5,5 tony węgla ,to zmiana pieca raczej nie spowoduje takich oszczędności w ilości zużytego opału. może uda sie z 1 tone mniej....

Tak więc 4,5 tony trzeba liczyć tj. około 3000 zł. Przy ogrzewaniu gazem przypuszczam minimum zużycia to 2000 m3 przy temp. 22-23 stopnie może być ze 2300 m3.U mnie to będzie ze 4000-4500 zł za gaz.

Porównaj wiec koszty.....

Licząc luksus wygody za około 1000 - 1500 zł rocznie..................Piec na gaz też chyba kupisz za 3500 zł. moze być trochę dodatkowych kosztów z jego podłączeniem.................

Czy ocieplenie domu jest już zawarte w ilości 5,5 tony węgla ????? Jeśli nie to może teraz będzie jeszcze z 10-15 % oszczędności.

Jeśli upierałbyś się na węgiel, to wygodą jest piec z podajnikiem....spali trochę mniej węgla - chyba ze 3,5 tony, mniej dlatego ,że jest mniej strat ciepla, lepsza regulacja,

ciągłość ogrzewania,/nie potrzeba czekać z załadunkiem aż piec wystygnie, itd, itp.... jest to super wygodne jak na węgiel.

Z tą gwarancją na 300 -400 zł miesiecznie to masz jak w banku..............bliżej 400 czyli za cały rok średnio 1/2 roku zero 1/2 roku 700-800 zł miesięcznie.

Wtedy będzie co oszczędzać....Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę ceny gazu i węgla na dzień dzisiejszy i Twój dom to jednak proponuję iść w węgiel. Dobry kocioł dolnospalający tylko z miarkownikiem ciągu - bez zbędnej elektroniki ( jestem za sterownikiem zaworu mieszającego ), żadnych podajników. W takim kotle spalisz wszystko i w miarę tanio. Wady - oczywiście; nieco pracy.

 

Z gazem nie ma problemów - pod warunkiem, że jego ceny nagle nie wzrosną bo wujek P. się nagle wkurzy na nasz kraj. Załącza się i wyłącza jak zechcesz. Nawet nic robić przy nim nie trzeba. Wada - trzeba się narobić nie przy kotle tylko w robocie zarabiając na znacznie wyższe rachunki za gaz.

 

Podsumowując: albo robisz przy kotle węglowym albo w swojej pracy mając gazowca. Z tym, że w pracy zejdzie Tobie dłużej. I jesteś skazany na gaz jako 1 medium, a nie w miarę uniwersalny kocioł na opał stały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przy tych założeniach które podałeś nie zmieścisz się w kwocie 300 - 400 zł/miesiąc za gaz.

400 zł/miesiąc to tyle wydasz na węgiel w zależności od ceny węgla, zimy, temperatury w pomieszczeniach i wielu innych czynników.

 

Nie kupuj kotła z górnym spalaniem, no chyba że jesteś bezrobotnym, emerytem, rencistą itp i możesz dzień rozpoczynać od rozpalania w kotle. Oszczędnosci na węglu będą małe a roboty przy kotle tyle co obecnie.

 

Tylko kocioł z dolnym spalaniem (wybór kotła skonsultuj na forum, nie daj się nabrać na chwyty marketingowe), chyba że masz miejsce w kotłowni i pieniądze na zakup i montaż kotła z podajnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.