Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termomodernizacja Starego Budynku


kseroks1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Pozwoliłem sobie założyć temat dotyczący sprawy termomodernizacji budynków mieszkalnych budowanych w starszych systemach i dawnych normach które są bardzo nie oszczędne.

 

W temacie proszę o wypowiedzi osób które przeprowadzały takową termomodernizację jak również ekspertów bądz osoby zamierzające przystąpić do remontów.

 

Temat wyłącznie poglądowy i opisujący doświadczenia, rozwiewający dylematy.

 

Zachęcam do rozmowy wszystkich forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

No ja właśnie tej jesieni ociepliłam dom z przełomu lat 80/90 ,pow.ok 180m2,materiał "mieszany" ;) czyli pustak,cegła,gazobeton i licho wie,co jeszcze się udało budowniczym dorwać.Dom częściowo podpiwniczony,3 kondygnacje+strych,będzie ze dwanaście metrów wysoki,boki 9x10 metrów.Dałam styropian (0.40 ) 10 cm,ale miejscami wyszło i 16cm,bo ściany krzywe.Okna nowe 1.0,na stropie jest oryginalna wylewka na takich jakichś trocinach,co to niby miały robić za ocieplenie w tamtym czasie :rolleyes: do tego daliśmy styro 5cm+wylewka(naiwnie posłuchałam rady budowlańca,że 5 to duuużo) i prowizorycznie wyłożyłam wełnę 10cm na wierzch ,co mi została z wykończenia piętra-mam zamiar dowalić jeszcze ze 20cm,bo na piętrze pod tym strychem jest + -1,2 stopnie mniej niż niżej.Ogrzewam prostym Zębcem 21 kW bez bajerów, węglem. Wentylacja grawitacyjna. No i najlepsze na koniec! Spotykałam się z opiniami,jak to ocieplenie styro jest szkodliwe,że termos,że wilgoć...no mało brakuje,żeby rakotwórcze nie było ;) .......a tu mam za sobą wprawdzie kilka miesięcy dopiero,ale powietrze w domu jest odczuwalnie suchsze.Ze jest zdecydowanie cieplej przy tym samym sposobie ogrzewania,to najlepiej niech zaświadczy ,że przy dobowych temp. zewn. do -10 spalam max 2,5 wiaderka węgla/24 h żeby mieć temp.wewn. w okolicach 21 stopni.Palę tak: rozpalam powiedzmy o 9 rano,wrzucam te dwa wiadra,po godzinie mam na piecu 65-70 stopni,zamykam popielnik i mam spokój do 9 następnego dnia.Dom ochładza się przez ten czas o max 2 stopnie.Przy temp.około 0st bywało,że nagrzał się do 23-24 stopni i po 2 dobach bez palenia dalej było 19.5 stopnia.To jest dla mnie szok,bo dotychczas z trudem osiągało się 20 stopni przy dokładaniu 2-3 razy dziennie.Jasne,że jak mocno wieje,to szybciej się wychładza,no a teraz przy ciężkich mrozach (u nas praktycznie przez tydzień było -25,-32 bez przerwy) to spalam tak gdzieś dwa razy tyle (4-5 wiaderek). Różnica jest kolosalna! Koszt ocieplenia też niestety,ale coś za coś. Acha,i w domu jest znacznie ciszej,co dla mnie akurat ma znaczenie,bo mieszkam przy ruchliwej drodze.Nie bez znaczenia jest też chyba,że mieszkam w górach ,na stosunkowo otwartym terenie,gdzie jest sporo zimniej niż np. w mieście,więc trudniej ogrzać i utrzymać w cieple taki dom.Chcę też pochwalić okna z szybami ,kurczę wyleciała mi nazwa z głowy-termo-coś-tam :lol: takie co to wpuszczają ciepło do wnętrza-to naprawdę jest fajne,przy słonecznym, choćby nawet mroznym dniu potrafią dogrzać powietrze o 1.5 stopnia.

Edytowane przez podhalanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj do lata będziesz zadowolona po raz kolejny kiedy na dworze (polu) 30 a u Ciebie w domku 20 ,bo to nie jest ocieplenie ale termoizolacja.poz Hermogenes

Działa w obie strony

Edytowane przez Hermogenes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...no kwestia,że będzie zimno w lecie też się w dyskusjach pt:Ocieplać czy nie? przewijała,tym bardziej,że ściany teraz mam deczko grubawe (min 55cm,max 68cm) a przed ociepleniem było w upały na parterze miło,na I piętrze względnie,na II piętrze tylko bywało gorąco...ale w lecie to zawsze można otworzyć okno,coby ciepłe wleciało :) Ale tak a propos,to zauważyłam,że w temperaturach,powiedzmy, neutralnych czyli tak około +10 stopni i bez wichur dom trzyma sobie 19-20 stopni sam z siebie ,oczywiście bez jakiegoś wściekłego wietrzenia.Czyli że co to znaczy? Ciepło bytowe tyle daje i ucieka wolno? Sama jestem ciekawa,jak to będzie w upał,ale upałów to się nie boję jakoś,ai zima to do tej pory przyprawiała mnie o mdłości na samą myśl o niej i o "kiblowaniu "w kotłowni. A jeszcze bardziej jestem ciekawa,jak dom się będzie zachowywał grzany gazem i ile będzie zżerał tego gazu ,bo przymierzam się do zmiany,a dokładniej to do dołożenia kondensata. A ocieplenie wszystkim polecam! Hermogenes,a to jest jakaś różnica między ociepleniem a termoizolacją budynku w takim potocznym znaczeniu? Bo w ścisłym znaczeniu to mój dom nie jest stuprocentowo "zatermoizolowany" bo raz,że grawitacja hula mocno,a dwa to rozszczelnione okna....o mostkach,które są na pewno,już nie wspomnę...Da się w ogóle zaizolować budynek tak,żeby zamienił się w ten przysłowiowy termos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jesienią zakończyłem generalny remont starego (ponad 70 lat) poniemieckiego domu z pełnej cegły.

Jako izolacje termo dałem -fundamenty 10cm styro, ściany 15cm styro, dach 20 wełny, podłoga 10cm styro, okna 1.0 III strefa klimatyczna, powierzchnia trochę ponad 100m2. Przy mrozach dochodzących do -28 nocami (średnia dobowa -24, tak przez 1 tydzień) zużyłem na dobę max 11m3 gazu (CO i CWU) w sumie niedużo, więc termomodernizacja jednak się opłaca:)

PS wentylacja grawitacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sambor - widzę ,że znasz się na temacie więc jeśli można to mam parę pytań:

-mam mur z pełnej cegły 40cm zamierzam go ocieplić własnymi siałami po jednej ścianie. Z Twoich obliczeń wynika, że ja też musiałbym położyć min. 15 cm a może i więcej, jednak przy wymianie okien zamówiłem parapety wypuszczone 15 cm za mur zamiarem położenia w przyszłości 10 cm styropianu. Czy położenie tych 10 cm ma w ogule sens? Czy nie grozi to przeniesieniem punktu skraplania pomiędzy styropian i ścianę i grzybem w przyszłości?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy położenie tych 10 cm ma w ogule sens?

Pozdrawiam.

 

Witaj!

Mam dom docieplony styropianem 13 cm. w 2009 roku w grudniu w nocy temperatura spadała do -26 st.C. Rano przy pobieraniu wody z kranu wylatywały grudki lodu (umywalka na ścianie północnej zewnętrznej). Wyciągnij z tego wnioski.

Pozdrawiam

vr5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj koks w tej chwili masz 1,42 WmK co daje przy delcie 40 K 57 W straty na każdy metr ściany

 

pzy styro 10 cm łącznie wychodzi 0,3 WmK 12 W na metr

przy 15 cm łącznie wychodzi 0,22WmK 8,8 W na metr

Decyzja zostaje w Twojej gestii poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vr5 - te grudki lodu to chyba mysiały się zrobić gdzieś w piwnicy i podejść do kranu, bo nawet teraz nie mam takich problemów a bywało już -24st.

 

@Hermogenes - dzięki za szczegółowe dane. Myślę, że zostane przy tych 10cm. W porównaniu z tym co mam na dzień dzisiejszy to i tak będzie bajka. Póki co przy temp. poniżej -20st ciężko jest nagrzać dom do temp. wyższej niż 17 - 18st. Ja się przayzwyczaiłem i ta temperatura mi odpowiada ale w drodze jest nowy mieszkaniec:) i trzeba będzie trzymac ok 22 st co przy tych warunkach jest nie wykonalne. Planuję robić jedną ścianę na rok, zobaczymy czy już jedna ściana da jakiś widoczny rezultat.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie krzycz na mnie bardzo ale powinieneś wiedzieć że ucieczka ciepła przez okna i wentylację pozostanie chcesz czy nie okna teacą przy delcie 40 K około 40 W z metra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vr5 - te grudki lodu to chyba mysiały się zrobić gdzieś w piwnicy i podejść do kranu,

Witaj!

Zapewniam cię, że powstały na odcinku rury na scianie północnej. Po prostu temperatura spadła w ścianie poniżej zera, a że nie czerpałem wody przez kilka godzin to taki skutek. W łazience na parterze było o.k., gdyż w nocy była pobierana woda.

Pozdrawiam

vr5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak więc 15 cm .U mnie w tej chwili woda[ łapie ] zamarza przy liczniku ale on jest w pomieszczeniu gdzie kiedyś było pomieszczenie na 4 krówki . A teraz tam jest tylko węgiel i drzewo na podpałkę , więc nie ma co grzać , i przy -24 woda zamarzła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich tu obecnych mam pytanie odnosnie ocieplenia starego domu mianowicie jak gruby styropian zastosowac. Miałem dac 10cm ale czytajac to forum zaczalem miec watpliwosci.

Wiec tak budynek z jakich lat nie mam pojecia moze 50-te moze 60-te nie wiem

Sciany z kamienia wapiennego grube na jakies 60cm dół, góra nowa z gazobetonu około 27cm

Pow. domu ok 150m2 dół prawie cały w podłogówce natomiast góra podłogówka tylko w łazience reszta pokoi grzejniki purmo + cieple powietrze na 3 pokoje z kominka grawitacyjne

Izolacja dachu 20cm wełny, scianki kolankowe 10cm welny od wewnatrz

Dzieki z góry za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Siwy85

Czytając o twoim ogrzewaniu w domu ,ociepleniu dachu można wywnioskować że już dużo kasy tam utopiłeś. Opłaca się jeszcze popłakać i ocieplić chatkę zewnątrz. Ja mam chatkę z 56 roku z cegły choć mury /te na dolę /trochę cieńsze. Ociepliłem ją styropianem 10 cm . Niby jest ok ale żałuję bo mogłem 15. Musisz wybrać teraz bo póżniej będziesz kombinował z długością parapetów.Ja z chęcią bym dołożył te 5 ale jak pomyślę że musiałbym zmieniać na dłuższe parapety to mnie częsie /mam ceramiczne z fugami/ Jeśli to zrobię to chyba tylko szczyty bo tam jeszcze nie zdążyłem założyć parapetów.

 

Czyli -- moje skromne zdanie na twoje pytanie to styropian o grubości 15 cm.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od stropu lub dachu (nie wiem co masz).poz Hermogenes

 

Nad pomieszczeniami mam stryszek (ok 80cm w najwyższym miejscu i schodzi do zera) w zeszłym roku położyłem 2x5cm wełny. Dołożyłbym więcej ale ale już nie dam rady się tam wcisnąć. Co do okien to zdaję sobie sparawę, z tym już nic nie zrobię, ale jak dobrze liczę to w pomieszczeniu gdzie jest 15m2 ścian zewn. (zgodnie z Twoimi danymi) przy 10 cm styropianu oszczędzę 675 W energii w ciągu godziny (0,675kWh)??????. Czyli 16,2 kWh na dobę. Zakładając wartość opałową węgla 8kWh/kg, oszczędzam 2kg węgla na dobę na tym jednym pomieszczeniu (przy dużym mrozie). Czy to dobry tok rozumowania? Czy coś pomieszałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Widzę że wiele osób się waha jaki styropian, ja odpowiadam jak najgrubszy- oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.

Cena ocieplenia składa się z ceny robocizny, ceny materiałów pomocniczych i izolacji.

Dwa pierwsze składniki są stałe, różnica tylko w izolacji - cena jest proporcjonalna do grubości materiału, przy takiej samej jakości.

Poszukajcie w googlu kalkulatora ocieplenia ściany i sami policzcie jakie straty macie i jakie mieć możecie przy ociepleniu.

Pamiętajcie też o oknach, drzwiach -też duże straty.

Niech każdy decyduje za siebie ale powinien mieć świadomość co ewentualnie traci lub zyskuje przez takie lub inne ocieplenie budynku.

 

Pozdrawiam

 

PS

dla leniwych - kalkulator przybliżony http://www.cekol.pl/swiat_profesjonalisty/kalkulator_doboru_wlasciwej_grubosci_izolacji.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zakładając wartość opałową węgla 8kWh/kg, oszczędzam 2kg węgla na dobę na tym jednym pomieszczeniu (przy dużym mrozie). Czy to dobry tok rozumowania? Czy coś pomieszałem?

Załóż sobie duużo mniej - nie bierzesz pod uwagę, że primo: węgiel kam. b.rzadko ma kaloryczność 29MJ/kg (raczej około 21) i secundo: kotły pracują ze sprawnością praktyczną ok 65%. No i jak to weźmiesz na kalkulator, to masz nawet 4,3kg/dobę tych oszczędności :) - a ja się zapytam: A JAKIE OKIENKA? CZY ICH CIEPŁY MONTAŻ czy tradycja zimnego węgarka :o ? itp znacznie ważniejsze energetycznie zagadki B) !

Ocieplenie nadchodzi - i niech trzyma mocno :unsure: do wiosny...

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnoszą też koszty parapety i obróbki blacharskie

A także dłuższe kołki do kotwiena itd...

Nie dajmy się zwariować.

koszt ocieplenia to dla 15cm min 45zł/m2 materiały podstawowe + tynk + robocizna 30- 50/m2

Dla budynku piętrowego to min 250m2 x ok100zł/m2 =25 000,00 - nie jest to mało.

Niektórzy uważają że nie warto ocieplać, lepiej walić w kocioł ale nie tędy droga, przekonali się o tym w USA kiedy brakło paliwa do samochodów palących 8 -10 galonów/ 100mil.

Obecnie tendencja się zmienia im mniej paliwa tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha.Herbatki z prądem nie lubię a kurtki puchowe są super. Mistalova a mogę zapytać ile żarło gazu przed?

 

Oj, przepraszam, że odpowiadam dopiero teraz, ale jakoś mi umknął temat:) nie wiem jakie było zużycie gazu przed remontem, bo wcześniej mieszkał tam kto inny i miał piec na węgiel, ale ponoć zużycie dochodziło do 4 t węgla :o Gdyby to z grubsza liczyć, to po remoncie mam jakieś pi razy drzwi dwukrotnie zmniejszone zapotrzebowanie na ciepło - czyli w moim przypadku się opłacało.

 

PS zapomniałem dodać, że małżonka jest ciepłolubna i w domu trzymam 22'C. Generalnie OZC twierdzi, że zapotrzebowanie wynosi teraz 4,5kW (przy sto z hakiem m kwadratowych grzanych powierzchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.