Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Wybrać Piec?


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem właśnie na etapie wybierania instalacji CO. Niestety nie mam zbyt dużego pojęcia na ten temat, nie wiem jakich rozwiązać użyć żeby cała instalacja była ekonomiczna, efektywna i wygodna w użytkowaniu.

 

Mam do ogrzania około 230m2. Ściany składają się z pustaka MAX + 7mm steropian + połowa szarego pustaka.

Chciałbym aby w domu było w miarę ciepło min 20-21 st.

 

Co do pieca to planowałęm kupić tzw. śmieciucha ale kilka osób podsunęło mi pomysł pieca na ekogroszek, bo jest dużo wygodniejszy i tak samo efektywny jak na wegiel czy drewno. Waszym zdaniem który piec będzie lepszy i tańszy w użytkowaniu. Czy są piece jednoczenie na wegiel, drewno + podajnik z boku na ekogroszek? Jeżeli tak to z jakiej firmy i jakie modele polecacie?

 

Jakie wybrać rozwiązanie do ogrzewania wody? Planuje założyć boiler, tak aby woda ogrzewała się podczas palenia w piecu. Natomiast w okresie cieplejszym znajomi zasugerowali abym kupił podgrzewaczy wody i podłączył do niego butlę z gazem, inne rozwiazanie to podkowa w piecu. A z jakich rozwiazań Wy korzystacie w swoich domach?

 

Jakie zainstalować czujniki temperatury? Najlepiej w domu czy na zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem właśnie na etapie wybierania instalacji CO. Niestety nie mam zbyt dużego pojęcia na ten temat, nie wiem jakich rozwiązać użyć żeby cała instalacja była ekonomiczna, efektywna i wygodna w użytkowaniu.

?

Witam!

Zadałeś tyle pytań, że chcąc na nie wyczerpująco odpowiedzieć trzeba by napisać książkę.

Nic dziwnego, że cisza i nikt nie odpowiada.

Ja mimo, że posiadam kocioł na ekogroszek+miał jestem zwolennikiem ogrzewania gazowego w nowo wybudowanych, dobrze ocieplonych domach. Z pewnością takie rozwiązanie będzie w eksploatacji trochę droższe niż węglowe, ale za to będziesz miał czysto w kotłowni, więcej miejsca, praktycznie bezobsługową pracę itd. Warunek jest tylko taki, że izolacja termiczna musi być naprawdę solidna. Nie taka jak u ciebie- 7 mm styropianu.

Jeżeli jednak nie masz w okolicy sieci gazowej pozostaje węgiel.

Jaki kocioł zastosować? Musisz trochę poczytać w internecie. Dużo jest stron o kotłach, instalacjach, opale, armaturze. Jak już coś cię zainteresuje to wtedy znajdziesz na tym forum odpowiedzi na swoje wątpliwości.

Może są kotły na węgiel+miał+drewno+jęczmień+pellet+podajnik z boku+ wiatrak na dachu+kolektory słoneczne+pompa ciepła, ale raczej są to zespoły kilku układów współpracujących ze sobą. O cenie nie wspomnę bo do niskich nie należy.

Ogrzewanie wody w zasobniku też można różnie rozwiązać i za różną cenę.

Mój zasobnik c.w.u podgrzewany jest przez kocioł (może to robić zimą i latem), ale ma też zamontowaną grzałkę elektryczną.

Nie znam rozwiązań bojlera podgrzewanego gazem z butli, a podkowa kojarzy mi się z kuchnią kaflową i b. częstym dokładaniem opału.

Regulatory pokojowe, czy pogodowe można zwykle stosować w kotłach z automatyką. W zwykłych "śmieciuchach" nie ma do czego ich podpiąć. Nie wyczerpałem chyba wszystkich twoich pytań, ale idę już spać. Jak będą nowe postaram się odpowiedzieć. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałem tylko dorzucić 3grosze do wątku cwo w sezonie letnim.

Piec POLSSPAW-ekogroszek 20kw. Bojler 140l-4 domowników, temperatura zadana 50, na piecu utrzymywała się w granicach 55-57stopni. Praca pieca - w podtrzymaniu.

Sezon letni roku 2009 (maj-październik) spaliłem ok. 0,5 tony groszku. Z uwagi na to, iż bojler znajduje się nad piecem, zasilanie bojlera odbywało się przy wyłączonej pombie obiegu (czytaj. bez kosztów prądu).

Producent pieca odradzał wygaszenie pieca w sezonie letnim, hydraulik zaś kwestionował opłacalność ogrzewania bojlera za pomocą grzałki elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Piec musi być wygrzany min 60 stopni a wody na mieszkanie trzeba puszczać tyle ile potrzeba. Podłączyć przez zawór 4drogowy z siłownikiem. To da ci oszczędności i zabezpieczy przed przegrzewaniem wiosną i wczesną jesienią.

 

Piec 25kw ja taki mam. Nie warto kupować dodatkowego ogrzewacza. Włączasz tryb lato i ogrzewasz tylko wodę. Piec dba aby zawór i pompa CO się nie zastała. Ogrzewanie wody na dobrym groszku to ok 80kg miesięcznie. (150L)

 

Polecam piec WEBER 25 kw bardzo wygodny wiem to z doświadczenia. Poczytaj sobie w necie o nim w necie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.