Skocz do zawartości
IGNOROWANY

eko-groszek + kominek z plaszczem wodnym


smate

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów!

Jestem laikiem w sprawach ogrzewania, a po rozmowach z dwoma

hydraulikami jeszcze większym;)

 

Właśnie jestem podczas budowy domku 120 m2 i przyszedł czas na instalację c.o.

Mam ogrzewanie podłogowe w łazinkach, a reszta poprzez grzejniki.

 

Mój pomysł:

1. Kominek z płaszczem wodnym (w pierwszym roku chyba jedyne źródło

ciepła, bo nie będę ogrzewał całości);

2. Kocioł na ekogroszek; (nie ma gazu, a instalacja zbiornika i kocioł

gazowy to na razie za drogo :( ale nie wykluczam tego w przypadku przyplywu gotowki

3. Zasobnik c.w.o z dwoma wężownicami;

4. (Może kiedyś w przyszłości instalacja solarna na dachu)

 

Chciałbym miec kilka trybow ogrzewania c.o i c.w.u:

1. Ogrzewam kominkiem tylko c.w.u;

2. Ogrzewam kominkiem c.o;

3. Ogrzewam piecem c.w.u;

4. Ogrzewam piecem c.o;

5. i kombinacje;

 

Przegladajac forum, troszke podgladajac, zrobilem taki wstepny projekt:

co.pdf

jakby ktos mial chwilke i wskazal bledy...to bylbym wdzieczny..

 

 

Jesli chodzi o przesterowanie zawor i ogolnie cala automatyke tego systemu, to akurat nie ma problemu, bo na tym sie troszke znam i jak bede wiedzial jak to powinno funkcjonowac, to juz sobie zaprojektuje i wykonam uklad sterowania do tego. Tak na szybko przygotowalem taki pogladowy rysunek, jak ktos bylby zainteresowany.

coSter.pdf

 

Zastanawiam sie tez, czy nie lepiej w moim przypadku, zastosowac zbiornik akumulacyjny? Jak bardzo podnosi to sprawnosc calego ogrzewania?

 

Oczywiscie calosc bedzie mi robil doswiadczony hydraulik, ale wole troszke na ten temat wiedziec. Zeby na koncu nie bylo zadnych niespodzianek.

 

Z gory dzieki za kazda pomoc!

Pozdrawiam forumowiczow,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No curde - pełny wypas....hehehehe.

No ale do rzeczy - 1. brak jest wrysowania powrotu z wymiennika zasobnika (obwód grzewczy z pieca)

2. moim zdaniem nieprawidłowy montaz pompy obiegowej - jest na zasilaniu instalacji (po stronie goracej) - przy źródłach na paliwa stałe bezwzglednie pompa winna być od strony zimnej wody ( na wejsciu zimnym do pieca i kominka).

Zawsze istnieje możliwość zagotowania kotła na paliwo stałe (czy to z błędu obsługi czy z awarii sterownika- bo one są jeszcze konstrukcjami bardzo niedojrzałymi - o czym pisałem w innym swoim poście).

"Fachowce' obecnie z uporem maniaków pakują pompy na "zasilaniu" (+ jeszcze zawór zwrotny) w kotłach tradycyjnych - generalnie kompletny kretynizm.

Dla wyjaśnienia sam kiedyś miałem taki układ i o mało co chałupy nie wysadziłem ( i mojego marnego żywota nie zakończyłem)................. Każda pompa na wyjsciu z pieca jest podatna na 'zapowietrzenie"(parą wodną) co powoduje natychmiastowe zatrzymanie obiegu. dodatkowo wszystkie modele z elektroniką potrafią się awaryjnie wyłączyć uznając że chodzą w....... suchobiegu............

 

To tak na szybko ....... jak jeszcze coś znajde to napiszę

PS : a czy w obiegu kolektora słonecznego jest naczynie wzbiorcze przeponowe ?- do tego też trzeba przewidzieć UPS do zasilania pompy i sterowania - na conajmniej 12 godzin........ Wyłaczenie pompy za dnia w lecie skończy sie rozerwaniem (lub co najmniej rozszczelnieniem) instalacji. Temperatura penelu nie chłodzonego na słoncu moze wzrosnąc do ponad 300*C......... nawet glikol się gotuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

1. Rzeczywiscie, juz dorysowane;
2. moim zdaniem nieprawidłowy montaz pompy obiegowej -

Przegladnelem forum, roznie pisza o tych pompach, ale z tym zapowietrzaniem to na pewno racja.. zamontowalem troche inaczej, ale nie do konca jestem przekonany... czy ok?

PS : a czy w obiegu kolektora słonecznego jest naczynie wzbiorcze przeponowe ? ...

Musze o tym UPS pomyslec, ogolnie warto sie chyba zabezpieczyc z cala instalacja c.o. na wypadek braku pradu

 

post-1206-1204751980_thumb.jpg

 

Dzieki za rady,

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Czy troche nie za dużo tych trójdrogowych? Sterowanie bedzie skomplikowane i na pewno kosztowne. Poza tym kominek z pewnością bedzie oddalony od kotłowni co moze spowodowac koniecznosc zainstalowania dodatkowej pompy. Na projekcie nie widziałem powrotu z obiegu wężownicy zasobnika cwu do pieca z podajnikiem. Do tego typu układów świetny jest ( według producenta) zbiornik buforowy z dwiema wężownicami i jednoczesnym ogrzewaniu cwu, w środku dużego zbirnika znajduje sie mniejszy odpowiedzialny za ciepłą wode. jedna wężownica jest na kominek, druga na solar. Eko groszek ogrzewa bezposrednio wode w buforze, po przeciwnej stronie bufora znajdują sie wyjścia na CO. Zbiornik moze łączyc ogrzewanie piecem gazowym i kominek. Jednak zaznaczam ze nie montowałem jeszcze tego typu zbiornika i sam jestem ciekawy opini o nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Kolego smate, zdecydowanie druga pompa. Jedna do kominka druga do kotła. Oczywiście też kolejna do ładowania zasobnika c.w.u. i ewentualnie cyrkulacyjna. Pompy powinny mieć załączanie temperaturowe i zablokowany przepływ wsteczny zaworami zwrotnymi w przypadku pracy tylko jednej z pomp. Zbędny jest rozdział zaworem trójdrogowym instalacji c.o. i zasobnika c.w.u.

 

A sterowanie wszystkim - proste, fajne i bezstresowe.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki za informacje. W tej chwili jestem juz duzo bardziej w temacie i mysle, ze bede w stanie przypilnowac hydraulika, tak aby wszystkie elementy układu byly na wlasciwym miejscu. Odnosnie tych buforow z zasobnikiem na c.w.u w środku to wygladaja bardzo fajnie, tylko w przypadku duzych buforow to dosyc drogie rozwiazanie, ale zobaczymy..

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Totalnie drogie są bufory ciśnieniowe, ich ceny zaczynają się od 4 tyś zł/ 1 m3. Warto pomyśleć o samodzielnym wykonaniu bufora bezciśnieniowego. Koszt to ułamek kwoty oryginalnego, ale trzeba włożyć w to trochę pracy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A czy można by cos takiego wykonać ze zbiornika na eurówce odpowiednio ocieplonego wełna a wężownice wykonać z miedzi w kręgu ? Czy coś takiego zdało by egzamin. Znajomy pracuje nad czymś takim może ktoś by podsunął jakiś pomysł aby ewentualnie skorygować pomysł? Takie zbiorniki mają być dwa po tyś litrów na 150 metrów. Czy nie za dużo ? Jak to przeliczyć na m2 ? Czy taki bufor ( otwarty rzecz jasna ) zda egzamin? Co myślicie o wykonaniu takiego zasobnika we własnym zakresie. Koszt jednego określam max na 500 zł ( na oko). Może ktoś coś takiego wykonał. Jeśli tak niech podzieli się spostrzeżeniami. Może i u mnie zastosował bym coś takiego. Pozdrawiam

 

PS: Do znudzenia w PS to samo : Grunt to eksperyment ;) A na poważnie to nic tak mnie nie cieszy i pewnie nie tylko mnie jak wykonanie „COŚ” samemu na rzecz pożyteczności codziennej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Coś takiego na pewno zda egzamin. A objętość bufora przelicz sobie na czas grzania po wygaśnięciu kotła. Natomiast czas ten zależy od zapotrzebowania cieplnego domu. Jeśli masz miejsce i odpowiedniej mocy kocioł to z takimi zbiornikami możesz stworzyć dla siebie taką instalację, że w kotle po dobie intensywnego palenia masz w buforach zmagazynowane tyle energii, że zapewni Ci to grzanie jeszcze przez 3 - 5 dni.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.