Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vitopend 100 - Problem


lucat

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Proszę o pomoc, gdyż kociołek u rodziców zastrajkował...tzn.:

- w przypadku pobierania ciepłej wody wszystko działa jak należy

- problem jest jak pokojówka daje sygnał do grzania - kocioł startuje od razu w dużym płomieniem i "gotuje" wodę w nagrzewnicy aż cały kocioł zaczyna buczec. Po dłuższej chwili płomień zostaje automatycznie zmniejszony i ledwo go widac - kocioł nie osiąga wtedy temperatury (jasna sprawa ;)). Po kolejnych kilkudziesięciu sekundach automatyka znowu zwiękasza płomień i proces powtarza się... z czasem się to stabilizuje i kociołek pracuje już w miarę cicho.

Gdzie tkwi przyczyna?

Wyczyściłem filtry wodne i gazowy, komorę spalania (mnóstwo insektów), palnik, przewód kominowy (ssący i wydechowy), sprawdziłem przewody przyłączeniowe czujników, termistor na nagrzewnicy (osadzony prawidłowo, przewodnośc cieplna poprawiona pasta) -> OK; po skorygowaniu (zmniejszeniu) dawki gazu efekty są cichsze i krótkotrwałe ale nadal są.

Prosze o wskazówki bo jeszcze mamy chłodne dni i grzac trzeba, a strach jest (kociołek pięcioletni).

Pzdr

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy "gotuje" wodę ?

Jaką temperaturę wody masz ustawioną na kotle?

Czy kocioł sygnalizuje usterkę (migające diody"?

Jaki termostat pokojowy zastosowałeś i gdzie został zamontowany?

Czy na grzejnikach są zamontowane głowice termostatyczne?

Z twojego opisu nie wynika aby kocioł uległ jakiejś awarii, posiada palnik modulowany i to co opisujesz jest normalnym zjawiskiem, niepokojąca moze być jedynie głośna praca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- temperatura ustawiona na c.o. 60 st. C i taka jest utrzymywana

- brak sygnalizowanych usterek - po odpieciu posczególnych czujników usterki były sygnalizowane diodami (sprawdzałem ich sprawność)

- w salonie jest zamontowany auraton o stykach zwiernych

- brak głowic termostatycznych

 

Teraz ten efekt występuje również przy pobieraniu ciepłej wody.

Po sygnale ropoczęcia grzania lub poborze ciepłej wody (obserwacje przy zewnętrznej obudowie zdjętej, komora dalej zamknięta) palnik staruje z płomieniem na połowę wysokości komory - następuje gwałtowne zagotowanie wody w nagrzewnicy (na c.o. idzie ustawione 60 st. C/ c.w. - wrzątek przy ustawieniu pokrętła na ok 20%) co powoduje właśnie te odgłosy oraz również słychać dosyć donośnie w całej instalacji "wibracje"/ buczenie; dalej tak jak opisywałem - płomień zostaje zmniejszonyi ledwo go widać..... sytuacja z czasem stabilizuje się i wygląda to jakby było realizowane zgodnie z zasadą działania regulatora PID - po ustabilizowaniu tylko palnik pracuje głośno na granicy "gotowania".

Jeszcze jedna obserwacja z dzisiaj: po wyjęciu z komory rurki przyłączeniowej do zaworu gazowego (chyba 845 Sigma) palnika (pomiar/sterowanie w zależności od pod/nadciśnienia) i delikatnym zatkaniu go palcem płomień od razu wraca do poziomu tego co było "zawsze" i dobrze. Mocniejsze przytkanie - duży płomień, delikatniejsze-mniejszy płomień, ale nawet przy takiej sytuacji palnik staruje z dużym płomieniem oraz efektami i natychmiast jest ok.

 

Dzieki za zainteresowanie, mam nadzieję że teraz sytuacja jest bardziej jasna no i czekam na ew. pomysły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...
  • 10 lat później...

Podziel sie przyczyną.Mam kocioł Vitopend 100 WH1B.U mnie przy odkreceniu goracej wody wyje w nagrzewnicy,jak zmniejsze strumien to zachowuje sie normalnie,cicho.Przy ogrzewaniu 2 grzejnikami po właczeniu palnika i podgrzaniu zaczyna wyc w okolicy nagrzewnicy.Jesli odkręce wiecej grzejników kocioł pracuje normalnie.wszystko to zaczelo sie dziać jak wymieniłem pompe i wyczysciłem wymienniki ciepła,nagrzewnicę.Serwisant nic nie poradził,jedynie to ,ze spróbował by ponownie odkamienic nagrzewnicę lub kupic nowa.Nie wiem gdzie lezy przyczyna jak wszystko przed wymiana pompy i odkamienianiem bylo ok.pompe wymieniłem bo zaczeła hałasować.Czy przyczyna moze wychodzic od nieprawidłowego działania pompy?Pompa pracuje dobrze ,grzejniki gorace ,woda gorąca.Jesli ktos miał cos podobnego prosze o podzielenie sie informacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.