Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Układ Otwarty I Komin Z Pojedynczym Wkładem


tata1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym założyć w kotłowni piecyk gazowy 2 funkcyjny.

Aktualnie posiadam piec 20kw ogrzewający dom 140m2, ocieplony, okna plastiki. W domu jest 140 żeberek aluminiowych SERIR500. Dom ma nieduże zapotrzebowanie na ciepło - w większości sezonu wystarczy grzanie poniżej 50stopni w obiegu CO.

 

Chciałbym by piec spełniał te wszystkie warunki:

 

1. Piecyk gazowy 2 funkcyjny do 2000-2600zł

 

2.W kotłowni posiadam komin zarezerwowany do gazu i podczas murowania wsadzono tam metalowy wsad do gazu, lecz nie koncentryczny. Teraz widzę że piece potrzebują wkłady koncentryczne. Czy są jakieś piece, które nie muszą ich mieć i wystarczy im wkład pojedynczy?

 

3. Chciałbym by gazowiec zadziałał w układzie CO otwartym, tak by nie przerabiać CO na układ z wymiennikiem. Przy piecu węglowym nie chcę zamykać układu.

 

Czy jest taki piecyk, który spełnia te wszystkie warunki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma to być kocioł z otwartą komorą spalania lub z komorą zamkniętą ale pobór powietrza następuje z pomieszczenia kotłowni lub z zewnątrz osobnym przewodem to wkład który zamontowałeś spełni swoje zadanie. Większość kotłów gazowych pracuje w układach zamkniętych, a jedynym kotłem którego producent dopuścił stosowanie w układzie otwartym CO jest "Cosmogas" ( nie lubę wskazywać konkretnych urządzeń ale innego nie znam ). Niestety aby zkupić ten kocioł musisz kwotę którą przygotowałeś pomnożyć przez 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kotły mają możliwość podłączenia do komina "pojedynczego" i ciągnięcia powietrza z kotłowni, czy musi byc przewód koncentryczny, czy jest to po prostu dowolność.

 

W kwestii układu otwartego, to rozumiem, że na takowym kotły nie zadziałają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły gazowe z otwartą komorą spalania pobierają powietrze zpomieszczenia w którym są montowane, dlatego pomieszczenie musi spełniać wymagania odnośnie kubatury min 8m3 a minimalna wysokość 2,2 m, posiadać wentylację grawitacyjną i nawiew powietrza. Kotły z zamkniętą komorą spalania mogą pracować z poborem powietrza zpomieszczenia gdzie są montowane (wtedy pomieszczenie musi spełniać wymagania jak dła kotła z komorą otwarą) lub pobór powietrza następuje z zewnątrz, kubatura pomieszczenia 6,5 m3 oraz minimalna wysokość 2,2 + wentylacja grawitacyjna. Co dostosowania przewodów koncentrycznych to zacytuję przepisz rozporządzenia który brzmi:

"... Przy zastosowaniu koncentrycznych przewodów powietrzno ? spalinowych nie jest wymagane wyprowadzane ich nad dach budynku. Można w myśl rozporządzenia wyprowadzić je przez ścianę budynku, stosując się odpowiednio do przepisu:

 

§ 175.

1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:

1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,

2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.

2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu.

3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m...."

W twoim wypadku jeżeli pomieszczenie spełnia wymagania dot kubatury i wysokości możesz zastosować zarówno kocioł z komorą zamkniętą jak i kocioł z komorą otwarą (Na forum ostatnio jeden z kolegów zamieścił wszystkie możliwe konfiguracje systemów powietrzno-spalinowych więc powinieneś je bez trudu znaleźć).

Co do układu zamkniętego CO dla kotła gazowego to jest to jeden z warunków udzielanej gwarancji przez producenta urządzenia, co nie oznacza że kocioł nie zadziała, bo zadziała. Jednak uruchomienie w takiej instalacji spowoduje utratę gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo dziękuję za informacje.

Myślę o gazowym kotle, jako wspomagającym. W sytuacji gdy np. po przyjeździe do domu potrzeba ciepłej wody, a nie nagrzana w boilerze. Również gdy po prostu nie będzie się chciało mi palić w CO.

DO CO na okres przejściowy, jesienno zimowy. Tak jak teraz, gdy przepalam w piecu co dzień po dwie trzy godziny dziennie, lub co drugi dzień. Gazowy by mi załatwił to przepalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.