Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termik Tech St 28 Za Wysoka Temperatura


pziemba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponawiam moj problem z czestym zagrzewaniem sie pieca do wyokich temp lecz jest on dzieki wam juz bardziej sprecyzowany.

W sterowniku Tech st-28 jest automatycznie zaprogramowana temperatura zabezpieczająca przed zagotowaniem wody w piecu, problem jest taki ze przy 80 stopniach moj uklad bez grawitacji tzn pompka nie przepycha juz tej goracej wody, wiec pytanie jest takie jak temu zaradzic czy mozna jakos czujnik oszukac np dodac jakis rezystor lub moze jakos przeprogramować ten sterownik na nizszą temperature mysle ze 70-75 stopni bylo by idealnie z gory dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może jest tak jak mój dobry kolega Baca w tamtym temacie napisał, że od 80C z kulki robi się jajko i pompa w koło pompuje zamiast do instalacji...

Że taki bubel jest.

Zobacz czy przy 80 i więcej ta pompa rzeczywiście kręci turbiną (drżenia i podczas przełączania biegów też się da wyczuć).

Na jakim biegu jest pompa (może na wyższych będzie lepiej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na mysli kulke w tym zaworze zwrotnym ? własnie sie zastanawiam czy ten zawór jest mi potrzebny skoro u mnie wszystko jest wymuszone brak grawitacji. Mysle ze tam pompa kreci turbina bo czuc ze drży, nawet juz zamienialem pompy z cwu na co i tak dalej i jest tak samo pompa oczywiscie jest na 3 biegu. Teraz mysle o calkowitym pozbyciu sie tego zaworu a w zasadzie nie wiem czy nie latwiej pokombinowac cos z tym termikiem tylko jeszcze nie wiem jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam kombinowania z "zafałszowaniem" temperatury. Co z tego, że pompa ruszy np. przy 70C jak temp. może i tak wzrosnąć do 80C i efekt będzie ten sam. Wygląda to na błąd w układzie lub wadliwy element - trzeba wyeliminować wadę a nie robić jej obejście.

Ten zawór różnicowy to ma teoretycznie wykonać to o co Ci chodzi - puścić wodę na grawitacji. Jak go wymontujesz to woda się szybciej zagotuje. Ale ja bym go i tak wywalił.

Nie wiem gdzie masz zawory od pompy ale dobrze byłoby ten zawór różnicowy zablokować na próbę (na przykład go wykręcić a króćce zablokować korkami). Jak wtedy pompa ruszy rzy 80C to znaczy że zawór wadliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wszystkich .

Ponieważ mam sterownik st 28 i regulowałem nie tylko swój , chcę się podzielić moimi spostrzeżeniami na temat wysokiej temperatury i proplemów tego typu .

Przyczyny wykokich temperatur :

1. Niewłaściwe zamontowanie czujnika .

Należy zamocować opaską do rury zasilającej , czyli wychodzącej z kotła . Ja osobiście owinąłem cienkim drutem miedzianym , zrobiłem oplot na szerokości około 3 cm . pewność odczytu jest bardzo duża . Do tego izolacja ma przykrywać zamocowany czujnik .

2. Stary , piec , bez uszczelek na drzwiczkach

To mój przypadek . Pomino wyłączenia nadmuchu piec dostaje powietrze i temperatura rośnie .

3. Złe miejsce zamontowania zaworu zwrotnego

Spotkałem sytuację że były dwie pompy , czyli do CO i CWU . Bezpośrednio za pompami instalator zamontował zawory zwrotne , co w niektórych sytuacjach jest niezwykle kłopotliwe . Chodzi o zapowietrzanie się pompy ! . Sytuacja ta ma miejsce w przypadku dolewania wody , a także w przypadku gdy woda w piecu osiąga temperaturę w której następuje intensywne odgazowywanie wody . Warto pomyśleć o samoczynnym odpowietrzaniu pompy ! Ale to inny temat .

3. Złe ustawienia sterownika

Bardzo łatwo tak ustawić sterownik , żeby pomino niskiej temperatury zadanej piec osiągał wysoką temperaturę .

Znam ten sterownik dobrze , więc wiem .

Jak ktoś namiesza , to ratunkiem jest powrót do ustawień fabrycznych .

 

pytanie jest takie jak temu zaradzic czy mozna jakos czujnik oszukac np dodac jakis rezystor lub moze jakos przeprogramować ten sterownik na nizszą temperature mysle ze 70-75 stopni bylo by idealnie

Sterownik ST 28 ma możliwość zmiany tych ustawień. Trzeba wejść w ustawienia serwisowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

WITAM

posiadam taki sterownik od nie dawna i mam wrażenie że jego wskazania aktualnej temp. z temper. są rozbieżne o jakieś 5-8 st.

termometr zamontowany na zasilaniu wskazuje 60 C a sterownik wskazuje niższą czujnik zamontowany na wyjściu z pieca (zasilanie ) bez opaski ale odizolowany od temp. otoczenia ,termometr zamontowany w trójniku w przystosowanym do tego miejscu (kapilara OSŁONA CZUJNIKA nazwa z allegro :D ) http://allegro.pl/ka...2457509615.html

.co jest powodem innego odczytu.

 

Dodam że nie posiadam wentylatora tylko miarkownik ciągu więc pytanie czy czujnik TERMIK powinienem mieć podłączony ?????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodem jest to, że czujnik zamontowany jest w nieprzystosowanym do tego miejscu.

Umieszczony na rurze zawsze wskazywać będzie mniej niż woda w rzeczywistości ma.

 

Czy ma być czy nie, to zależy czy to wskazanie jest do czegoś konkretnego wykorzystywane (np. do zasilania cwu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :D

zasilanie czujnik do c.w.u jest w miejscu do tego przeznaczonym i wskazuje ciut wyższą niż termometr na zasobniku ( bo wsadziłem go w dolny otwór zasobnika , a termometr jest wyżej ,

ale tu chodzi o wskazanie c.o . na zasilaniu wyjście z pieca umieściłem czujnik i jest niższe wskazanie na sterowniku , niż na termo. na zasilaniu , może powinienem go zamontować w taki sam sposób jak termometr . c.o na trójniku,?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może cały czas pisałem nie zrozumiale , na kotle termometr wskazywał 55 c a na sterowniku temper. niby kotła 45 c

w dni dzisiejszym dokonałem małej zmiany i zamontowałem czujnik sterownika przy samym wyjściu z pieca i wskazania pokazują różnicę 2 -3 c między temper. kotła a czujnikiem sterownika .

czy te wskazania mogą pozostać ?? mam jeszcze możliwość wpięcia czujnik bezpośrednio w trójnik który jest zaślepiony poziomy otwór , ale jest to trzeci trójnik na wyjściu z pieca 6/4 i pion prowadzi do naczynia wyrównawczego .

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dni dzisiejszym dokonałem małej zmiany i zamontowałem czujnik sterownika przy samym wyjściu z pieca i wskazania pokazują różnicę 2 -3 c między temper. kotła a czujnikiem sterownika .

Może tak zostać, to nie ma znaczenia (chyba, że jest korekta w czujnika w sterowniku, jak pisał kol. sambor, to jej użyj)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zobacz czy nie ma w opcjach sterownika korekcji wskazań czujnika temp.

niestety nie znalazłem chyba że źle szukam, po dłuższym już troszkę użytkowaniu tego sterownika st 28 .

można by się przyzwyczaić , ale jestem troszkę pedantyczny w takich sprawach i przeszkadza mi to , że temp. na termo. na piecu wskazuje 58st. a na sterowniku 55 st

czy może lepiej było by wmontować czujnik sterownika na trójniku w miejsce gdzie znajduje się termometr pieca .

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.