Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Pomoc Instalacja Grawitacyjna


misiekony

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry…

Przeglądając forum, zauważyłem, że wypowiada się tu wielu fachowców. Z racji tego, że będę robił coś takiego po raz pierwszy, byłbym bardzo wdzięczny za kilka wskazówek (rad ) odnośnie mojego problemu.

Otóż jestem zmuszony do samodzielnej przeróbki instalacji grawitacyjnej podłączonej do kuchni węglowej o mocy wkładu 3kW. Dotychczas instalacja była wykorzystywana jedynie do podgrzewania wody użytkowej, bez ogrzewania C.O. Z racji tego, że teściowie kupili bojler elektryczny, moim zadaniem jest przeróbka instalacji tak, aby zasiliła jedynie dwa grzejniki ( toaletę i łazienkę). Naczynie na wodę użytkową zostało usunięte. Rysunek 1 przedstawia fragment istniejącej instalacji, natomiast Rysunek 2 przedstawia mój wstępny projekt nowej instalacji z wykorzystaniem już tylko grzejników.

Moje pytania do Państwa są następujące:

1. Czy naczynie wzbiorcze otwarte musi być tuż na kuchnią węglową tak jak ma to miejsce teraz (rys. 1) czy może mam możliwość przesunąć je w płaszczyźnie poziomej o 4 m do pomieszczenia sąsiedniego - toalety (rys. 2) ? Wolałbym takie rozwiązanie ze względów estetycznych.

2. Jeżeli odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi: TAK, to w jaki sposób rozwiązać problem z odpływem rury przelewowej, z tego co wiem nie ma możliwości trwałego przyłączenia jej do kanalizacji, a ze względów estetycznych wolę uniknąć także odpływu do umywalki ?

3. W którym momencie (i czy w ogóle) według rys. 2 z rury zasilającej 1 ¼ ‘’ mógłbym przejść na rurę ¾ cala ? I w którym momencie mógłbym zrobić to samo z rurą powrotną ?

4. Czy istnieje możliwość powieszenia grzejników niżej niż punkty zasilenia i powrotu w piecu ?

5. Jeżeli odpowiedz na pytanie 4 brzmi NIE, to czy jeśli rurę powrotną poprowadziłbym niżej niż na rys. 2 tzn. niżej niż punkt przyłącza powrotu do pieca, to czy instalacja dała by radę ( zakładając że ostatni grzejnik będzie w odległości ok. 10 m) ?

6. Czy woda w instalacji ulegnie „zagotowaniu” w przypadku gdy zainstaluję grzejniki o mniejszej mocy grzewczej niż moc wkładu 3 kW .

7. Czy grzejniki w toalecie i łazience mogą być grzejnikami drabinkowymi, czy ich pojemność będzie za mała ?

8. Czy istnieje możliwość poprowadzenia całej instalacji w ścianie ?

 

Z góry bardzo dziękuję za wszystkie wypowiedzi. I jednocześnie przepraszam za ogrom pytań i brak w nich fachowej terminologii.

post-16633-1270386365_thumb.jpg

post-16633-1270386388_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Generalnie nie musi, jednak musisz zachować wznos rury w kierunku naczynia a dopiero za nim spadek w kierunku grzejników.

2. Podłącz ją do kanalizacji w łazience.

3. Właściwie możesz od razu zejść na 1" - nie mniej - do naczynia włącznie a następnie na 3/4" do grzejników, chociaż lepiej byłoby utrzymać średnicę 1" do grzejników; rozdzielić na 2 grzejniki a powroty połączyć w 1" i taką wrócić do podkowy w piecu.

4. Istnieje, ale zapomnij wtedy o grawitacji. Tylko pompa. Grawitacja najlepiej działa wtedy jeśli środek kotła jest niżej od środka grzejników o 2 m ( definicja książkowa, w praktyce chociaż 1 - 1,5 m ).

5. Grawitacja odpada, tylko pompa.

6. Jest to wysoce prawdopodobne. Nawet jeśli zamontujesz grzejniki o mocy większej niż moc podkowy taka sytuacja może się zdarzyć. Wszystko zależy od odbioru ciepła - jeśli grzejniki nie ulegną lub ulegną w niewielkim stopniu schłodzeniu, a Ty wciąż palisz woda się zagotuje.

7. Oczywiście że mogą.

8. Jak najbardziej.

9. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za powyższą wypowiedź...

I jeszcze jedno, pytanie. Czy w przypadku, gdybym zdecydował się na zastosowanie pompy (jednak w wielu miejscach wyczytałem, że przy kuchni węglowej nie można jej stosować) to czy w takiej sytuacji istnieje możliwość poprowadzenia zarówno rury zasilającej jak i powrotnej oraz grzejników poniżej przyłączy kuchni ? Jeśli już, to w którym miejscu powinienem podłączyć do instalacji pompę, zakładam, że na powrocie przed piecem. Mam rację ??? I czy w przypadku zastosowania pompy stosuje się zawór zwrotny i w którym miejscu ? Oraz, czy istnieje potrzeba montażu zaworu bezpieczeństwa, jeśli tak to jakiego i w którym miejscu instalacji. Proszę o wyrozumiałość jeśli moje pytania są głupie, ale od dwóch tygodni nieustannie o tym czytam i nadal mam pewne wątpliwości...

Po świętach muszę zacząć, a nie stać mnie na błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po świętach muszę zacząć, a nie stać mnie na błędy.

Myślę że to wszystko - to błąd

Kilkanaście lat temu spotkałem się z takim rozwiązaniem.

A problem był w tym że woda się często gotowała . Ta "podkowa"(no nie wiem ile KW)zasilała dwa duże grzejniki.W końcu dodatkowo zamontowano bojler - jako bufor i wtedy było dobrze

A ile wchodzi wody do tych twoich grzejników ( łazienka i WC)powiedzmy 5 L

 

To wyobraź se masz grzałkę el.3 KW i grzejesz te 5 L -to jakieś 10 min. i wrzątek

Oczywiście w tym przypadku czas się sporo wydłuży -straty ciepła

 

No nie bierz dosłownie tego co napisałem (nie jestem "fachowcem")ale ten bojler to bym zostawił on też grzeje a w zimie tańsza ciepła woda użytkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.