Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dziubarczyk/termiko Kocioł Kwm Sgr 19kw


matysy1

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich.

Może ktos podpowiedzie jaka powinna by różnica miedzy temp min a temp zadaną i na jakim pozimie ustawi te temp??

Mam piec Termiko z sterownikiem KEY 2006 z modulacją 19KW

Poprosze jeszcze o info jak dobrze ustawi parametry aby opał po spaleniu nie "szlakował się"?

Dziękuje z góry i pozdrawiam

Edytowane przez RamzesFun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja mówi;

"Temperatura minimalna kotła - parametr ten określa minimalną temperaturę wody

w kotle przy, której można włączyć pompę CO i CWU oraz minimalną wartość jaką

można ustawić za pomocą gałki termostatu."

 

Jeśli korzystasz z termostatu pokojowego to aby nie doprowadzić kotła do zbyt dużego wychłodzenia w momentach kiedy w domu jest cieplej np. w słoneczny dzień i pokojowy wprowadzi kocioł w stan podtrzymania, temp. minimalną kotła ustawiasz sobie o kilka stopni niższa od zadanej (6-8). Jeśli nie korzystasz z pokojowego, to temperatura kotła bedzie oscylować i tak w zakresie temperatury zadanej minus wartość histerezy.

Jeśli chodzi o szlakowanie to pierwszorzędną rolę odgrywa tu jakość węgla, na drugim planie jest nadmuch, a właściwie jego nadmiar. Płomień ustaw tak aby był wysoki, nie jak z palnika, zbyt mały nadmuch spowoduje że płomień będzie kopcił i produkował dużo sadzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyt mały nadmuch spowoduje że płomień będzie kopcił i produkował dużo sadzy.

 

 

Ja nadmuch mam ustawiony 17% i zamkniętą na maksa przesłonę. Na tych ustawieniach nie ma za dużo popiołu, jest natomiast dużo sadzy i zalepia ona wyczystkę w którą mam włożone zawirowywacze.

Jak trochę zwiększę nadmuch tak do ok 30% to strasznie się koksuje aż trzeba kulasem zbijać.

Jak mam ustawić kocioł aby tej sadzy nie było. Wcześniej miałem duży nadmuch, w granicach 60% i piec był czysty i nie było widać dymu ale zmieniłem węgiel i nie chciało się palić bo gasło co kilka godzin.

Kocioł jak w temacie.

 

temp min 45*C

temp zad 52*C

podawanie 25% w cyklu 50s

 

Teraz kopci się z komina, wcześniej nie było widać dymu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nadmuch mam ustawiony 17% i zamkniętą na maksa przesłonę. Na tych ustawieniach nie ma za dużo popiołu, jest natomiast dużo sadzy i zalepia ona wyczystkę w którą mam włożone zawirowywacze.

Jak trochę zwiększę nadmuch tak do ok 30% to strasznie się koksuje aż trzeba kulasem zbijać.

Jak mam ustawić kocioł aby tej sadzy nie było. Wcześniej miałem duży nadmuch, w granicach 60% i piec był czysty i nie było widać dymu ale zmieniłem węgiel i nie chciało się palić bo gasło co kilka godzin.

Kocioł jak w temacie.

 

temp min 45*C

temp zad 52*C

podawanie 25% w cyklu 50s

 

Teraz kopci się z komina, wcześniej nie było widać dymu.

 

Chyba masz kiepski węgiel skoro takie spieki powstają przy nadmuchu 30%, a sadza w wymienniku to efekt zbyt małego nadmuchu. Możesz spróbować skrócić czas cyklu do np. 40s, wówczas podajnik będzie pracował częściej ale za to krócej - powinno to trochę pomóc w zrywaniu spieków, podawanie też mniejsze ok. 15-17%. ja bym zwiększył jeszcze nadmuch do min. 25% i otworzył przysłone na 2cm. A masz włączoną modulacje mocy? i od ilu stopni jest ustawiona?

Ja jak pisałem wcześniej palę miałem (płukanym) 19000kJ z kopalni Janina, i aktualne ustawienia;

temp zadana- 50

podawanie - 13%

włączona modulacja mocy,

współczynnik modulacji mocy - 7

max dmuchawy - 30%

min dmuchawy - 7%

włączone przedmuchy co 10 min

podawanie w podtrz - co 25 min.

czas podaw. w podtrz 15 sek.

 

Ważną sprawą powinno być ustawienie u Ciebie modulacji mocy podobnie jak u mnie, wentylator już zacznie zwalniać 7 stopni przed temp zadaną (oraz skróci się czas podawania) wydaje mi się że wpłynie to korzystniej na eliminacje spieków.

Edytowane przez 0degree
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Bardzo proszę o pomoc w ustawieniu sterownika RK-2006L2-z piec TERMIKO ASTRO 19KW

 

Prosze podanie ustawień wszystkich od podstaw (histerezy pracy, ochrony,modulacji czuwania, grzania, temp min i temp zadanej, czasu podawani min dawki itp). Nie posiadam sterownika pokojowego. Pale ekogroszkiem polskim.

 

Po moich walkach z ustawieniami piec pracuje ok 5-7 min w Trybie Podtrzymania, ok 20min w Trybie Pracy- więc ustawienia sa fatalne. a przepał bardzo wysoki. i średnio ok wiaderka na dobę popiołu z szlaką.

Dodam iż jest to budowa więc nie jestem tam cały czas aby sprawdzac najmniejsze różnice w ustawieniach.

 

Jeszcze raz proszę o pomoc i podanie ustawień.

 

 

Z góry dziękuje !!!

Edytowane przez RamzesFun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramzesfun, tak naprawdę nikt Ci nie jest w stanie podać super skutecznych ustawień sterownika bez znajomości ważnych szczegółów tj. rodzaj palnika, rodzaj węgla, wielkość domu, jaka jego izolacja czy zapotrzebowanie na ciepło, od kiedy ogrzewasz, jaka temp.w mieszkaniu, itd... . Wydaje mi się że Twoje zapotrzebowanie na ciepło jest duże - budowa, która wymaga wygrzania ścian, odparowania wilgoci technologicznej, itp. Napisz może jakie masz obecne ustawienia od a do z, spróbujemy coś poradzić.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje.

Palink jest na groszek + miał. pale tylko ekogroszkiem.

Dom ma to 170m2 , izolacji ścian jeszcze nie ma. W środku gołe tynki.

ustawienia:

Tmp zadana 48 C

Temp min 42 C

Przerwa w podawaniu 60 sek

Czas podawanie 17% (ok. 15 sek.)

Podawanie w podtrzymaniu 15 sek.

Przerwa w podtrzymaniu 25 min.

Przedmuch 15 sek.

Przerwa w przedmuchu 5 min.

histereza pracy 3C

histereza ochrony 2C

Wentylator min 20%max 65%

modulacja 1

 

Jeszcze raz dzięki

 

Zapotrzebowanie ogromne na ciepło

 

Robię właśnie próbę pieca i co i liczyłem że chociaż po części ustawie piec tak jak się należy.

 

 

Dziękuje za poświęcony czas i porady.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz max moc wentylatora tak do ok.40% bo wydmuchujesz całe ciepło przez komin, przesłonę otwórz na ok 2-3 cm max, zmniejsz obroty min dmuchawy do 7-8%, modulacje w trybie praca daj na 4. Zobaczymy co dalej, powinno to zmniejszyć chociaż ilość popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szlaka na ma razie jest po zmianach jakie doradziłeś .

Nie bardzo rozumie, jest czy nie ta szlaka?

Jeśli jest to możesz jeszcze spróbować zmniejszyć max went. do 30%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz jakiś wredny węgiel? Musisz metodą prób i błędów sam dopracować parametry - pamiętaj tylko aby nie przestawiać wszystkiego naraz bo wtedy do niczego dobrego nie doprowadzisz. Kiedy regulujesz nadmuch to odczekaj przynajmniej ze 2 godziny, obserwuj co się zmienia w popiole to samo z dawką paliwa. Możesz spróbować ustawień innych użytkowników, które były podane na początku tego tematu. Druga sprawa to dość duże zapotrzebowanie na ciepło jakie masz aktualnie przy wygrzewaniu budowy po zimie, przy kotle mocą dobraną na styk mogą wychodzić problemy z kiepskim ekogroszkiem.

Widzisz ja palę tylko miałem, to inne paliwo w porównaniu do ekogroszku, mi się akurat takie nastawy sprawdzają w sumie też mam małe spieki maksymalnie wielkości orzecha włoskiego , które rozlatują sie kiedy wpadają do szuflady. Mi to jednak w żaden sposób nie przeszkadza - cóż po miale 19000kJ za 400pln/tona nie można oczekiwać cudów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam wszystkich!

Jestem szczesliwym posiadaczem kotła uniRET 19,

mam nadzieje ze szczesliwym ;)

Podlaczam sie pod watek bo mocno mnie interesuje,

moj kociol jest bratem waszych z tematu lekko nizszy i slabszy.

Wybor padl na niego gdyz balem sie zeby KWM SGR 19 nie byl za duzy,

instalatorzy nie zalecaja kupowania zbyt duzego pieca.

 

Dzis moj pierwszy dzien palenia,

rozpalilem okolo 10godz. eko groszkiem czeskim suchym 25kg,

mysle ze za okolo 3godziny sie skonczy

Sam juz nie wiem czy to duzo czy malo ale dom sie rozgrzewa,

w chacie 23.5st.C.

 

Dom 120m2 ocieplony styropianem 12cm ale z 10lat temu do tego sciany z pustaka(czarny szlaka)

okna wymienione na plastikowe,

grzejniki stare zeliwne jak i instalacja stalowa,

plaski dach.

Dom nowoczesny typu KOMUNA :) ale jest.

 

z moich obserwacji dotyczacych kotla to czesto sie wlancza slimak i podaje za to rzadko piec wchodzi w tryb podtrzymania,

juz widze duzo sadzy na sciankach czytalem na forum ze to przez zla moc dmuchawy, nie wiem ucze sie.

 

Po rozmowie z producentem dzis zakupie sterownik pokojowy Auraton ma mi to dac stabilna temperature i mniejsze spalanie opalu.

 

---Wszelkiego rodzaju porady chetnie wyslucham i wyprobuje---

 

Pozdrawiam wszystkich ktorzy zaufali firmie Dziubarczyk mam nadzieje ze nas nie zawiedzie :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

co oznacza stwierdzenie :

"na 110m2 starej instalacji" ???

kocioł dobiera się do zapotrzebowania budynku a nie do wieku instalacji

nawet jeśli masz stary domek słabo ocieplony to przy tej powierzchni 12KW to górna granica- chyba że mieszkasz w takiej okolicy gdzie warunki każą mieć odrobinę więcej zapasu (np V strefa temperatur lub odkryte tereny z mocnymi częstymi wiatrami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja to grubsze rury- z pieca wychodzi 2 cale potem przechodzi na 3/4 na pionach,

grzejniki - 80 szt- stare żeliwne, 20sztuk nowe aluminiowe- 25m2 podłogówka i 2 drabinki w łazienkach+ bojler 140l.

Czyli wody jest dużo w układzie, chciałem mniejszy ale Pan w rozmowie tel stwierdził, że na starej instalacji mniejszy będzie za mały- sam się zdziwiłem.

Na cieplowlasciwe zapotrzebowanie wyszło mi ok 9Kw, dla kotła z podajnikiem 10-13kw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilość wody nie ma znaczenia

liczą się tylko potrzeby budynku

jak widać nie pomyliłem się pisząc o 12KW

a pan jak taki mądry to niech sobie sam wstawia duży aby miał zapas- zapytaj go ile ma prowizji z dużego będziesz wiedział czemu chce wstawiać potworka do Twojej kotłowni.

nowe konstrukcje z dobrymi palnikami są w stanie wyciągnąć nawet kilka KW ponad moc nominalną więc kupując jednostkę 12KW możesz mieć do dyspozycji nawet 15KW 

nie ma potrzeby przewymiarowywania kotła

przy żeliwnych kalafiorach trzeba inaczej trochę ustawiać instalację gdyż wolniej reagują na zmiany 

nie ma to jednak wpływu na podstawowy czynnik czyli straty domu. nieważne czy ciepło dostarczysz pętlą podłogówki, kalafiorkiem aluminiowym czy żeliwnym. w każdym przypadku jeśli potrzeba 5KW to tyle trzeba uzupełnić.

szukaj kotła "na miarę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.