Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Ogrzewania Podłogowego


andrew01

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

jestem na etapie koncepcyjnego :) planowania układu centralnego ogrzewania. Pewne sprawy już zrozumiałem, ale nie mogę wyszukać sterownika do ogrzewania podłogowego. Ale może do rzeczy, piec na paliwo stałe, potem (w części ogrzewania podłogowego) zawór trójdrożny z termostatem do obniżenia temperatury zasilającej podłogówkę wraz z oddzielną pompą obiegową. I teraz, czy jest taki sterownik, który by sterował siłownikiem zaworu i pompą obiegową w celu zapewnienia zadanej temperatury w pomieszczeniach z podłogówką? Podłogówka będzie na całym parterze i chciałbym uniknąć oddzielnej regulacji dla każdego z pomieszczeń. Chciałbym aby temperatura mierzona była w miejscu reprezentacyjnym, salon, korytarz cokolwiek i na podstawie tej temperatury sterowany byłby sterownik i pompa.

 

Wydaje mi się, że sterowniki pokojowe podające impuls/zasilające gdy temperatura jest poniżej zadanej i wyłączające gdy temperatura osiągnie zadaną (oczywiście z wykorzystaniem jakiejś histerezy np. 1 lub 2 stopnie) będą powodowały pewne dość mocne wahania temperatury ze względu na bezwładność podłogówki. Dlatego też sądzę, że by sie przydało również sterowanie temperaturą zasilającą ogrzewanie podłogowe poprzez sterowanie zaworem trójdrożnym.

 

Czy w ogóle coś takiego jest i czy jest jakiś sens w moim rozumowaniu?

 

Pozdrawiam

andrew01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Termostatyczny zawór trójdrożny steruje się sam :)

Jeżeli chcesz mieć temp. podłogi regulowaną przez sterownik pogodowy to w miejsce tego zaworu musisz wstawić zawór trójdrożny z siłownikiem elektrycznym. Do niego podłączasz sterownik pogodowy. Do sterownika pompę obiegową i czujnik zewnętrzny temp. Wtedy masz dopiero w pełni automatyczne sterowanie podłogówki. Mam tak u siebie, jutro zrobię fotki i umieszczę w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, brzmi zachęcająco :) ale jak ten układ zabezpiecza przed puszczeniem na obieg ogrzewania podłogowego zbyt wysokiej temperatury, gdy np sterownik otworzy całkowicie zawór trójdrożny? W moim przypadku temperatura na kotle (paliwo stałe) będzie wyższa aniżeli dopuszczalna dla podłogówki.

 

Pozdrawiam

andrew01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna się robić naprawdę ciekawie :) czy mógłbym prosić o jakieś namiary, symbole, schematy itp.? Jednej rzeczy jednak nie rozumiem, na "zwykłym" zaworze trójdrożnym możemy ustawić jedynie ilość domieszki wody z powrotu, mieszanej z wodą zasilającą, ale skąd sterownik wie jak ciepła mieszanka z tego wychodzi? Czy tam jest np. przylgowy czujnik temperatury na zasilaniu podłogówki i do tego sterownik pokojowy?

 

Pozdrawiam

andrew01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednej rzeczy jednak nie rozumiem, na "zwykłym" zaworze trójdrożnym możemy ustawić jedynie ilość domieszki wody z powrotu, mieszanej z wodą zasilającą, ale skąd sterownik wie jak ciepła mieszanka z tego wychodzi? Czy tam jest np. przylgowy czujnik temperatury na zasilaniu podłogówki i do tego sterownik pokojowy

No widzisz? To wcale nie jest takie skomplikowane.

 

Sterownik pokojowy w takim układzie jest urządzeniem pomocniczym, działającym w razie niedokładnego wysterowania przez pogodówkę.

 

Bo należy tu zwrócić uwagę, że przedstawiona idea odbiega nieco od Twoich przemyśleń.

Mianowicie temperatura wody puszczanej do układu jest ustawiana w oparciu o czujnik umieszczony na zewnątrz budynku a nie we "wzorcowym pokoju"

W pokoju instaluje się najwyżej sterownik pokojowy z przeznaczeniem powyżej opisanym.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ideałem by było: sterownik zaworu trójdrożnego (zwykłego), czujnik temperatury zasilającej aby nie puścić wyższej niż max, czujnik pogodowy umieszczony na zewnątrz budynku - celem szybszej reakcji na zmiany temperatur zewnętrznych, i na koniec czujnik temperatury pokojowy - celem ustawienia temperatury zadanej i pomiaru bieżącej.

 

No kurcze - taki zestaw musi swoje kosztować...

 

Ten bezprzewodowy, do którego link podałem poprzednio (bez czujnika zewnętrznego) znalazłem za około 1000 netto...

 

Pozdrawiam

andrew01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frisko jest dokładnie tym czego szukałem :), poniżej lista zakupów:

 

1 x SR34 - M1T

http://www.regulatory.biz.pl/24,pl_sr34-m1t.html

 

1 x CTO-KTY81 - Czujnik temperatury zewnetrznej

http://www.dms-serwis.com.pl/sklep/product...?products_id=37

 

3 x CTP-KTY81 - czujnik przylgowy

http://www.dms-serwis.com.pl/sklep/product...?products_id=41

 

1 x Termostat pokojowy DIGITIME 600i

http://www.into.pl/ogrzewanie/termostat600i.html

 

1 x zawór trójdrożny + siłownik

http://www.ekoszok.pl/silownik_mieszacz.htm

 

Chcicałbym prosić o zerknięcie i sprawdzenie czy jest ok, oraz sugestie i propozycje innego wyboru. Najmniej pewny jestem tego siłownika, w instrukcji do Frisko jest napisane że siłownik musi byc trójstanowy, w pokazanym powyżej znalazłem że ma przyłącze trójprzewodowe ale nie doszukałem się ich dokładnego znaczenia.

 

Pozdrawiam, dziekuję za wcześniejsze wpisy i proszę o następne :)

andrew01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem instrukcję do UMS-4PS ale nie za bardzo zrozumiałem, gdzie należy podłączyć termostat pokojowy i jaki ma wpływ na prace układu. Czy to chodzi p. 5.2?:

 

5.2. Wejście wyłączenia ogrzewania CO.

Zwarcie styków 7-8 modułu UMS-4PS spowoduje wyłączenie ogrzewania CO.

Moduł zamknie zawór mieszający (jak w trybie LATO), lecz nie wyłączy pompy CO (jak

w trybie ZIMA). Dodatkowo włączona zostanie ochrona instalacji CO przez

zamarznięciem. Podłączenie do wejścia programowanego zegara umożliwia

automatyczne wyłączanie ogrzewania o określonych porach.

 

Pozdrawiam

andrew01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, chyba znalazłem:

 

5.1. Wejście obniżenia temperatury wody instalacyjnej.

Moduł UMS-4PS wyposażony został w wejście obniżenia temperatury wody

instalacyjnej. Rozwarcie styków tego wejścia powoduje obniżenie temperatury wody w

instalacji CO o wartość zaprogramowaną przez użytkownika (punkt 3.3). Rozwiązanie

takie umożliwia realizację obniżenia nocnego temperatury w pomieszczeniach poprzez

podłączenie do modułu zewnętrznego, programowanego zegara. Obniżeniem

temperatury wody w instalacji CO sterować może również dowolny termostat

pokojowy z wyjściem stykowym.

UWAGA! Jeśli funkcja obniżenia nocnego nie jest wykorzystywana należy zewrzeć

styki 6-7 regulatora lub ustawić parametr [d-10] na wartość „0”.

 

Ale czy dobrze rozumiem, że jedynie mógłbym zaprogramować kiedy ma panować temperatura obniżona, ale bez ustawiania temperatury w pomieszczeniu?

 

Pozdrawiam

andrew01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury w pomieszczeniu pilnuje Ci termostat pomieszczeniowy. I to na nim nastawiasz żadaną temperature w pomieszczeniu. Aby uzyskać odpowienia temperaturę w pomieszczeniu regulator na podstawie temp zewnętrznej i zaprogramowanej krzywej dobiera odpowiednia temperaturę c.o. powiedzmy 50st ( styk na termostatcie zwarty) po uzyskaniu temperatury zaprogramowanej na termostacie powiedzmy 20 st termostat rozwiera styk i regulator obniża temperaturę o zaprogramowaną wartość w trybie obniżenie temp. powiedzmy 10 st i na instalację podawana jest temp 40 st. Tak jest w UMS-4PS i w SR34-M1T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że UMS-4PS w zasadzie by spokojnie wystarczył, zastanawiam się jeszcze czy na użytkowanie ma wpływ sposób ustalania temp. na podstawie czujnika pogodowego. Frisko pozwala na ustawienie temp. w 4 punktach, tzn. dla 4 różnych temp. zewnętrznych, natomiast w UMS-4PS ustawiamy w punkcie 0 stopni a reszta wychodzi z zaprogramowanej krzywej.

 

W instrukcji do UMS-4PS jest też uwaga:

 

W układach ogrzewania podłogowego, niezależnie od ustawienia temperatury maksymalnej, należy zastosować w układzie dodatkowe zabezpieczenia chroniące instalację przed nadmiernym wzrostem temperatury.

 

Czyli co to powinno być?

 

Jeszcze kilka pytań :):

 

- czy zastosowanie sterownika UMS-4P w trybie pracy bez kotła, i korzystanie z czujnika temperatury zasilającej na cokolwiek by sie przydało w porównaniu do UMS-4PS?

 

- jakie należy zastosować czujniki temperatury, czy takie jak przy Frisko?

 

Pozdrawiam

andrew01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że UMS-4PS w zasadzie by spokojnie wystarczył, zastanawiam się jeszcze czy na użytkowanie ma wpływ sposób ustalania temp. na podstawie czujnika pogodowego. Frisko pozwala na ustawienie temp. w 4 punktach, tzn. dla 4 różnych temp. zewnętrznych, natomiast w UMS-4PS ustawiamy w punkcie 0 stopni a reszta wychodzi z zaprogramowanej krzywej.

 

W instrukcji do UMS-4PS jest też uwaga:

 

W układach ogrzewania podłogowego, niezależnie od ustawienia temperatury maksymalnej, należy zastosować w układzie dodatkowe zabezpieczenia chroniące instalację przed nadmiernym wzrostem temperatury.

 

Czyli co to powinno być?

 

Pozdrawiam

andrew01

Programowanie w 4 punktach jest dokładniesze. A z zapraogramowanych krzywych prostsze. Układ warto zabezpieczyć ale konieczne to nie jest. Możesz zastosować do zabezpieczenia termostat bezieczeństwa ze stałą temperatura 55 st ale cieżko takowy kupić lub termotat przylgowy. Ale ja zwykle nie zabezpieczam zeby zniszczyć podłogówkę to przez długi okres czasu musi być podawana bardzo wysoka temperatura jeśli masz kocioł automatyczny (podawanie paliwa) to możesz sobie darować , zastosować nałezałoby gdybyś miał zwykłego śmieciucha gdyż tam duzo łatwiej zagotować wode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W między czasie edytowałem post i dodałem jeszcze dwa pytania :)

 

- czy zastosowanie sterownika UMS-4P w trybie pracy bez kotła, i korzystanie z czujnika temperatury zasilającej na cokolwiek by sie przydało w porównaniu do UMS-4PS?

 

- jakie należy zastosować czujniki temperatury, czy takie jak przy Frisko?

 

Pozdrawiam

andrew01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.