Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplenie Bufora: Czym I Jaka Warstwa.


rafwla

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich uzytkowników i skłaniam głowę przed ekspertami z dziedziny ogrzewania. Jestem podekscytowany bo to mój pierwszy wpis. :D Przymierzam się do remontu ogrzewania. Do ogrzania 120 metrów ale chciałbym mieć komfort akumulacji.Chcę zastosować kocioł Atmos DC 32S może ten 25 kW i dwa zbiorniki po 1500 l do akumulacji, laddomat do ładowania, dwa ogrzewacze płaszczowe jeden przy kuchni a drugi pod łazienką ogzewane wodą kotłową z buforów. W okresie letnim mam nadzieję będ palił raz na 5-7 dni. Tutaj ważna dobra izolacja i buforów i ogrzewaczy płaszczowych. Fabrycznie to pewnie ze 3 cm styropianu. Rezygnuję z solarów bo 2000 kW z instalacji 4 m/2 to równowartość spalenia 500 kg drewna a to koszt około 100 zł. Czytam dużo na ten temat i mam kilka pytań.

1. Jak ocieplić bufory aby była jak najmniejsza strata( jaki materiał czy materiały, ile wartsw)?. Prosiłbym o podanie konkretnych materiałów. Do dyspozycji mam nawet po 70-80 cm po bokach, więc mogę zaszaleć.

2. Jak to jest z żywotnością buforów? jak jest w nich woda kotlowa powinny być prawie wieczne.

3. Czy mogę zastosować do tego pieca wymiennik aby odzyskać w części stratę kominową? Komin 120x240 ale atmos ma wentylator wyciągowy i jak się doczytałem powinno być dobrze.

4. Czy do laddomatu można podpiąc dwa kotły? Mam jescze Sas 17 kW i nie chciałbym uzależnić się od jednego opału. Pozdrawiam i proszę o oświecenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dwupłaszczowe. Do ogrzewania wody użytkowej wodą z buforów.Nie licząc na ogrzewanie solarami nie wchodzę w wężownice.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale w związku z tym chciałbym zasiać ziarno niepewności...

 

Jakbym miał zbiornik 1500l, to CWU brałbym przepływowo prosto z niego (wężownica w nim)!

Bez dwupłaszczowych, bez pomp, bez sterowania, bez kupy problemów, bez niczego! (jakby to podkreślił Kononowicz).

No, może tylko zawór utrzymujący stałą temp. wyjściową CWU bym dał.

 

Rozważałeś takie uproszczenie?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się stanie jak przez ten bufor podgrzany do 90 C będzie przechodziła woda użytkowa w wężownicy. Poi kilku latach moim zdaniem wężownica zarośnie kamieniem kotłowym i wtedy trzeba usunąć ocielenie byforów(solidne) i wymieniać . Potem cena bez węzownicy jest o połowę tańszy. Zobacz na bufory w allegro. Tam 1500 l za 1890 zł a z wężownicą taki duży to około 4 tyś. Zbiornik dwupłaszczowy mam za 600zł. Wymiana nie taka kosztowna.

Dzięki za rady. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie przyjmę uwagi. Co do ocieplenia to jak to robić aby nie utopić pieniedzy i ich potem nie tracić na stratach cieplnych. Czytałem o macie lamelowej-tak się chyba nazywa. To byłoby na początek. Nie wiem czy dać dwie warstwy np. 50 czy jedna 100 mm. Całość ocieplenia ile ma mieć centymetrów 20, 40 a może 60. czy zwiekszanie daje wymierne korzyści. A możę lepiej warstwe z aerożelu dużo cieńszą. Słyszałem też coś o odbijaniu ciepła za pomocą mat aluminowych. Nie wiem kogo się w tej materi radzić. Nie chcę żeby było tak jak z piecem sas co mi go zaproponowali jako dolnego spalania a teraz będę musiał mu zatkać tą przegrodę od góry aby pali w miarę dobrze. Trzeba zbierać samenu informację aby nie dać się nabić w butelkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z fachowców móglby mi odpowiedzieć na pytania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie:

1. Bufory tylko do wody kotłowej

2. Zaizolowac czym sie da [wełna, stereopian, i co sie da a śmierdziec nie będzie] na 250mm albo zabuduj je odeskowaniem rozbieralnym i zasyp czyś , styropianem w granulkach z odpadów np. ]

3. Do CWU osobna nagrzewnica

4. Przytrzymac Vernala w kotłowni dobe to zmieni zdanie.

5.Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem że CWU musi być oddzielone od CO, u mnie będą dwupłaszczowe. Jeszcze musze pomysleć nad odłączniem jednego bufora gdy nie będę chciał nagrzewać 3 tyś. l. Może poprzez zawór elektromechaniczny albo poprowadzić połączenie poza ociepleniem i dać normalny zawór. Co do ocieplania to potrzeba aby warstwy zachodziły na siebie, aby nie było mostków. Co do sposobu to zadzwonię chyba do jednej z firm produkującej materiały izolacyjne, oni chyba wiedzą jak to zrobć. Nie wiem jeszcze tylko co z tym wymiennikiem kominowym, czy można jak to funkcjonyje i czy się opłaca. Moc od 6-8 kW ale koszt też 600 zł + pompa+ włacznik temperaturowy. Nie wiem czy temat był poruszany, nie spotkałem. Dzieki za uwagi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem że CWU musi być oddzielone od CO, u mnie będą dwupłaszczowe.

 

Skoro już tak podchodzisz do sprawy, to przyłóż sie również szczególnie do zaizolowania tych dodatkowych obwodów (grzanie cwu).

Są na tym takie straty, że zakładanie na zakładke w buforach itp to przy tym pikuś (nie Pan).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik kominowy odpuśc, chyba że masz komin stalowy .

Hej!

A dlaczego odpuścić wymiennik kominowy? Czy te 6-8 kW nie jest warte złapania? Trzy godziny pracy to 20 kW energia na pół dnia. Spaliny z Atmosa mają wysoka temperature wiec można je trochę schłodzić. Nie bedzie to przecież schłodzone do temeratury wydzielania się kondensatu. Tam mi się wydaje. A co do ocieplenia to śledzę na szych przyjaciół od ogrzewania na stronie muratora, bardzo ciekawa strona i tam ostatnio była mowa o takiej macie do ogrzewania

http://alufox.pl/index.php?page=zjawisko_s...pla&lang=pl

ale jeszcze nie ma doświadczeń z ocieplenia nią. Pozdrawiam Tutaj link na stronę muratora

http://forum.muratordom.pl/jak-to-sie-robi...epla,t89352.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.