Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy ktoś z uczestników forum eksploatuje piece SAS GRO-ECO lub SAS ECO i mógł bymi podpowiedzieć ich zalety i wady. Jeśli bym sie na któryś zdecydował to który lepszy na eko groszek czy na miał, chodzi mi że łatwiejszy i wygodniejszy a i może i tańszy w eksploatacji.
A tak przy okazji pytanko do marcina jak spisuje się twój piec Metal Teres bo ostatnie twoje opinie z 2006 były pozytywne a teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia nie uległa zmianie. Piec spisuje się znakomicie. Niestety gorzej z węglem - bardzo dużo w nim pyłu stąd piec szybciej zarasta i muszę go częściej czyścić. W każdym razie jeżeli chodzi o piec - polecam. Słyszałem ostatnio, że mają (lub mają wprowadzić) nowe palenisko (również na miał), jednak nie drążyłem tego tematu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Widzę że chyba nikt z forumowiczów nie eksploatuje pieca SAS. Nie znam go widziałem go tylko tutaj http://www.sas.busko.pl/pl/?page[0]=groeco i budowa mi się podoba.Porównywałem z innymi przekrojami. Może o budowie wewnętrznej będzie mógł ktoś coś powiedzięć. Czekam na opinie.

Pozdrawiam.

P.S. Proszę się nie obawiać że jak ktoś powie że jest dobry ja kupię i okaże się do luftu i będę miał do niego pretensje. Decyza należy do mnie i mogę mieć pretensje tylko do siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Znam doskonale kotły tego producenta ale z retorą miałem tylko jedną historie bardzo ciężką. Ponieważ ważyła ok. 350 kg ; ) Podłączałem do takiego kotła automatykę pompy itd. ( tym się trudnię) ale najpierw trzeba było wnieść kociołek po 25 schodkach. Kociołek jest naprawdę porządnie wykonany nie wiem jak z opinią z eksploatacji. Wiem natomiast że kotły dolne czy górne na paliwa stałe sprawdzają się bardzo dobrze. U mnie w okolicy jest tego masę ponieważ to lokalny producent ( mam 80 km do Buska). Jeśli chodzi o ten rodzaj kotła wskazany przez Ciebie wygląda naprawdę nieźle. Spora powierzchnia wymiennika. Obawiam się jednak o czyszczenie przestrzeni między rurami ( uwzględniając coraz gorszy opał - zgroza ). Jutro postaram odnaleźć stoisko firmowe na targach ( wybieram się – znaczy delegacja z pracy ) jeśli zauważę coś godnego uwagi lub niepokojącego to podzielę się tym na forum.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Ja od połowy października 2007 palę w nowowybudowanym domu kotłem SAS ECO 23kW. Opalam tylko miałem o kaloryczności ok 22MJ/kg (według dostawcy :angry:). Dom o powierzchni 160m2, docieplony, dobre okna, zasobnik ciepłej wody 250l, 3 osoby w domu, temperatura w pomieszczeniach 22 stopnie regulowana zaworami termostatycznymi na grzejnikach panelowych. Wentylacja wymuszona z gruntowym wymiennikiem ciepła.

 

Zalety:

-Kocioł bardzo solidnie wykonany, waży 500kg, a elementy podajnika i szuflady wyglądają jak niezniszczalne, dodatkowo jest elektroniczne zabezpieczenie silnika podajnika, odłączające zasilanie w przypadku blokady

 

-Łatwy w utrzymaniu czystości (doskonały dostęp do kanałów konwekcyjnych),

 

-Oszczędny (jak do tej pory spalił 4,5-5 ton miału po średnio 320PLN/tonę),

 

-Latwy w obsłudze (w zasadzie niezależnie od ustawień spalanie jest prawie takie samo, zmieniają się tylko proporcje dla poszczególnych cykli pracy).

 

-Dodatkowe pełnoprawne palenisko z rusztem wodnym i miarkownikiem ciągu na którym można palić w zasadzie wszystkim (przy pełnym zasypie węgla zapewnia stałopalność ok. 8-10h), a co najważniejsze pozwalające ogrzewać dom jak nie ma prądu (pod warunkiem, że instalacja może pracować bez pompy)

 

 

Wady:

-Masa (może to bnyć też zaleta) - operacja pokonania odcinka ok.20m i 20 schodów zajęła 4 godziny, potrzeba było 5 osób i wyciąg budowlany do kontorwania kotła.

 

-Brak przesłony na wentylatorze (sam ją domontowałem) co powodowało cofanie się żaru i dość mocne przesterowania, w górę bo komin zasysał powietrze podtrzymując żar, w dół bo przy uruchomieniu dmuchawuy na palenisku pozostawało mało opału

 

-Mały zasobnik ok. 70kg miału, co starcza maksymalnie na 3 dni palenia jeżeli temp. zewnętrzna nie spada poniżej -5 i nie ma wiatru.

 

-Rozmiary a w szczególości długość i usytuowanie zasobnika opału z tyłu przez co kocioł najlepiej ustawić bokiem do komina, a to nie zawsze jest możliwe bo kocioł ma długość prawie 1,5m

 

Generalnie uważam, że był to rewelacyjny zakup.

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie że odezwaliście się i umocnili mnie w moim wstępnym wyborze. Mam jeszcze dylemat właśnie czy na eko groszek czy miał. Na eko groszek ma solidny z wyglądu zbiornik na opał ale za to przy paleniu awaryjnym tylko dokładane żeliwne ruszta, a na miał ma takie wodne solidne ruszta, ale za to jak i pisze Pan Robert mały zbiornik, czym się kierować w wyborze? Nigdy wcześniej nie paliłem miałem i mam pewne obawy nawet nie mam znajomych którzy by używali miału, eko groszkiem też nie paliłem ale zawsze choć zwyglądu przypomina wegiel. Powiem szcerze na miał z "wyglądu " bardziej mi się podoba. Panie Robercie, dwa pytania - czy miał musi być suchy? czy nie ma problemu że tam na palenisku coś się zapieka (czytałem na forum że coś takiego wystepuje)?

Panie Tomku był bym wdzięczny jak rzucił by pan swym okiem na te piece na jak już będzie Pan na tych targach na które pan się wybiera i ewentualnie coś jeszcze podpowiedział a tak apropo to gdzie te targi i kiedy?

Jeszcze raz bardzo dziękuję czekam na ewentualne podpowiedzi.

Napewno sam będe miał jeszcze jakieś pytania.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Byłem dziś na tych targach ( ENEX - Kielce, chyba tylko jeszcze jutro do 15) ale uważam je za wielki niewypał. Zawsze było co oglądać dziś widziałem zaledwie kilku interesujących wystawców. Nie było obsady z Buska. Są stoiska Zębca, Moderatora, Termix, Kostrzewa. Są to co prawda targi energetyczne ale zawsze było co oglądać jeśli chodzi o energetykę cieplną. Polecam oglądnąć to nic nie kosztuje. Jednak w porównaniu do lat wcześniejszych uważam targi za wiele skromniejsze.

Pozdrawiam

 

 

Ps: Rozczarowani byli również znawcy energetyki ( byłą z silną obsadą z wielkiej firmy energetycznej) idea targów w Polsce chyba podupada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowieź szkoda że SAS się nie wystawiał ja i tak bym nie przyjechał jestem z pod Gorzowa Wlkp. Ale wybieram sie na targi do Poznania "Inastalacje 2008' mam bliżej które odbedą się w kwietniu może Tam będzie co oglądać.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Fryniu :angry:

1. Miał musi byc lekko podsuszony bo mokry przykleja się do ścianek zasobnika i się nie zsypuje.

2. Jak do tej pory miałem jeden przypadek z zapieczeniem na palenisku (przy czym kocioł pracował mimo to poprawnie), ale nie był to miał tylko jakieś badziewie przypominające zmieloną gumę (miałem jedną dostawę dwóch ton takiego czegoś, wyglądało to od razu podejrzanie, takie pozlepiane kulki jakby ktoś dolał mazutu czy czegoś podobnego). Przy paleniu miałem z dobrego źródła nie ma takich problemów.

 

Jeśli chodzi o wybór groszek czy miał, ja wybrałem kocioł miałowy z podajnikiem tłokowym z 3 powodów:

1. Jest dodatkowe palenisko

2. W tym kotle od biedy można też palić groszkiem (na dłuższą metę niezalecane)

3. Jak na razie nic nie wskazuje na to że miał będzie drożał w tempie takim jak to ma miejsce w przypadku groszku. A nie chcąc być złym prorokiem śmiem twierdzić, że w przyszłym sezonie grzewczym cena groszku luzem przekroczy 700PLN, natomiast miał nie będzie droższy niż 350PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam serdecznie Forumowiczów!!!

Również dołączam ie do zapytania o te piece, cena dość duża i wolałbym coś się o tych piecach dowiedzieć zanim wydam tą kasę.Wdzięczny będę za każdą informację o działaniu tych piecy, w szczególności pieca ECO na miał z podajnikiem szufladowym!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Niestety moje przepowiednie sie spełniły. W okolicy Nowego Sącza za groszek każą sobie juz płacić po 710PLN (nieworkowany), miał jest w cenie 340PLN. Nie chcę juź niczego przewidywać, ale ciekawi mnie co będzie w październiku przed sezonem grzewczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Panowie co do pieca SAS Agro-Eco 23 KW[/b]/ p=ok.290 m2 /, bo takowy posiadam + olej na lato - to jest fajnie ALE :

1. Palę w nim peletem oraz owsem / głównie owsem / - i jest bardzo upierdliwy w eksploatacji z powodu niezłego spalania oraz małego jak na takie spalanie zbiornikiem. Osoby wybierające się na dłużej niż 2-3 dni z domu niech postarają się o kogoś kto zadba o paliwo / lub oleje to bo po wygaśnięciu zał. mi się olejowy "vieśmak".

2. Jeżeli ktoś sprubuje go zostawić na nastawach fabrycznych to niech zakładaną ilość potrzebnego paliwa pomnoży przez 2 lub 3 co eliminuje cały misterny plan "taniego" grzania - mam go od 2 lat i doszedłem do spalania ok.15-20 kg owsa/d co jest chyba niezłym wynikiem co daje 6,75-9 zł/d / dla 450zł/Mg owsa / dla bogatszych bez targów cena jest 700 zł/Mg / spalanie przy obecnych temp. - ale co jest najdziwniejsze podczas mrozów piec nie spala więcej a czasami mniej - chodzi tu o odbiór ciepła etc. dużo tu ogólnych zjawis więc na razie temat pominę./

3. Dojście do takiego wyniku kosztowało mnie parę ton peletu i owsa ale teraz jest ok. Pomijam godziny spędzone w kotłowni i kolejne wprowadzanie nastaw sterownika.

4. Obsługa tego rodzaju pieca w domu i zachowaniu jako takich oszczędności eliminuje kobiety oraz mało kumatych facetów z obsługi / bez urazy /.

5. Temat fajny dla posiadaczy 2-3 ha ziemi na uprawę - starczy na cały okres zimowy - koszt paliwa ok.2500-2800 zł.

6. Można palić pestkami i różnymi tego rodzaju odpadami ale nie bardzo sobie to wyobrażam w eksploatacji i codziennej obsłudze.

7. Co do obsługi technicznej i serwisowej to powiem , że są ok. a parę razy u mnie byli. Są na tel. interesują się problemami i ogólnie naprawdę wporzo.

8. Popiół - owies co 3-4 dni trzeba wyrzucić popielnik, pelet co 1-1,5 tony / info dla leniwych /.

Jeżeli macie jakieś barzdziej szczegółowe pyt. to chętnie pomogę.

Cześć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

pare miesiecy temu zakupilem piec SAS NWT i musze przyznac ze mam z nim problem. Otoz co pewien czas (nie ma reguly czasami przez pare dni jest spokoj) w calym domu slychac dosc glosne i irytujace stukanie, uderzanie jakies z pieca przenoszace sie na rury. I nie mam pojecia co to moze byc. Firma ktora sprzedawala i podlaczala mi ten piec uwaza ze podlaczyla wszystko dobrze i napewno nie jest to zwiazane z zapowietrzeniem - tak natomiast uwaza serwis z Buska ale przeciez nie beda jechac 300 km zeby opowietrzyc mi wode, zreszta jakby przyjechali to nie koniecznie by ta usterka mogla wystapic.

Mam pytanie czy ktos z Was spotkal sie z tym problemem i czy ma rade dla mnie???

z gory dziekuje

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to zawór różnicowy jak tutaj: https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...r+r%F3%BFnicowy

 

Jeżeli stuki występują w momencie nagrzewania pieca z niskiej temperatury (no i oczywiście posiadasz pompę sterowaną temperaturą wody) to bardzo możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

cze

potrzebuje pomocy w ekonomicznym ustawieniu pieca SAS ECO 23, ze sterownikiem st77.

chodzi mi o prace ciagłą, spalanie miału,

mam do ogrzania nowo wybudowany dom parterowy o pow. 130 m2, ocieplony styropianem 10, okna plastikowe.

wydaje mi się że troszkę zaduzo mi idzie odpału, ponieważ sasypanie podajnika tj. około 80-90 kg wystarcza na dwie doby

pprosze o podpowiedz jak optymalnie ustawic sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj hiena2. Mam też taki piec jak ty trochę wiecej do ogrzania 160m2 i dom stary nie ocieplony ,częsciowo nowe okna PCV zużywam mniejwięcej tyle opału co ty jeden zasyp przy dzisiejszej temperaturze od 0 do -2 ledwo starcza na dwa dni z moich obliczeń jest to 70 kg. Nastawy robię różne nie bardzo to coś zmienia. Swego czasu też napisałem posta o poradę ale bez odzewu. Wiem z postów że Robert Orzeł ma też taki piec ale się nie odzywa może to przeczyta i opisze jak mu się pali. Ogólnie piec bardzo fajny czysto, stała temperatura w domu, podkładam raz na dwa dni ( kiedyś co dwie godziny) ale mógłby palić trochę mniej ale tłumaczę sobie że wygoda kosztuje. Piec narazie nie przekracza normy zużycia dobowego wg instrukcji jest to 2,1 kg h ale miałem nadzieje że przy tych temperaturach będzie mniej.

Pozdrawiam fryniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę.

Dzięki za pomocne wskazówki dotyczące murowania komina systemowego.

Co prawda mam tłokowca ( 25kW ) innej firmy , ale coś nie coś może pomogę.

Po pierwsze ;

35 kg na dobę przy "160m2 i dom stary nie ocieplony ,częsciowo nowe okna PCV" to trochę za dużo .

Jak mam podobnie: 200m2 i dom stary nie ocieplony ,na stropie 15 cm styropianu , wszystkie nowe okna PCV, nowe drzwi wejsciowe.Domek stoi na wzniesieniu , gdzie za przeproszeniem (na dzień dzisiejszy) "pi..dzi jak w kieleckiem" .

Obecnie załadunek ~ 72 kg wystarcza na 3 doby , więc moim zdaniem powinieneś uzyskac te co najmniej 25 kg/dobę.

Po drugie:

Czy masz termostaty na grzejnikach lub czterodrogówkę ?

Jaką temp utrzymujesz na dobę ?

Obniżasz temp na noc ?

Palisz miałem ? jaka kaloryczność ?

Ile kocioł pracuje w trybie praca a ile w podtrzymaniu ?

 

Sprawdź czy masz niedopalone kawałki miału w popielniku

Nie znam sterownika St-77, ale spróbuj tak ustawić czas przestoju w trybie praca oraz moc dmuchawy , żeby uzyskać maksymalną moc palnika i jednocześnie aby uzyskać możliwie maksymalne dopalenie miału .Moc dmuchawy nie może być za duża bo będziesz miał wydmuchiwane ciepło w komin.Za mała też nie bo nie będzie dopalał i bedziesz miał dużo sadzy.

Ważna jest też wartość histerezy CO .U mnie jest 2 stopnie.

 

Możesz mieć też zwyczajnie kiepski miał o niskiej kaloryczności i przez to dużym zużyciu dobowym.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Cieszę się że moje rady w sprawie komina przydały się. A co do pieca więc tak; termostaty mam w wszystkich pomieszczeniach i ustawione na temperature 21 stopni, oprócz jednego pokoju, są tam stare żeliwne grzejniki i temperaturę ustawiam tam temperaturą puszczaną zaworę czwórdrożnym na dzisiaj jest to temperatura 40 stopni. Miał kupiłem najlepszy(najdroższy) jaki był u nas na składnicy 26kj. na piecu mam ustawioną temperaturę zadaną 55 stopni histereza 5 stopni, podajnik podaje co dwie minuty jeden ruch (jeden cykl wsunięcia węgla tak ma nastawę stałą że nie ważne co ile mu nastawisz włączenie to i tak zrobi tylko jeden ruch) wentylator ustawiłem na 2 stopień w skali 10stopniowej. Jak osiagnie 55stopni wyłancza się i czeka aż ostygnie do 50 stopni włącza się i tak w koło. Pracują dwie pompy jedna CO a druga CWU steruje nimi inny sterownik bo w ST 77 to coś dobrze nie pracowało od nowego więc kupiłem nowy sterownik tylko do pomp. Popiół wydaje mi się że jest bardzo dobrze wypalony napewno nie ma nie spalonych kawałków i jest go bardzo mało bo gdzieś z 7 wiader miału jest jedno wiadro popiołu zdażają się grudki spieczonego żużla. Jeśli będziesz miał jakieś rady które mogły by zmiejszyć spalanie to jestem otwarty, tą zimę chcem poświęcić na próby tego pieca.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj dac histerezę 2 stopinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł SAS ECO 23kW już drugi sezon. Po pierwsze sprawdź, czy w popiole nie ma zabyt dużo niedopalonego miału. Jeżeli nie ma, to nic nie wymyślisz, bo po prostu masz kiepski miał, jeżeli masz to coś można pokombinować. Jak na mój gust spalasz trochę za dużo.

Ja mam dom 160m2 też ocieplony i w tej chwili spalam ok. 20-25kg/dobę (dwa wiaderka po kleju do parkietu :angry:) mieszanki 1:1 objętościowo miału z trocinami, w domu stała temperatura 22 stopnie. Mam miał 21MJ/kg z kopalni Wieczorek, tak przynajmniej było napisane na fakturze :)

Moje ustawienia to:

temperatura pracy: 65

histereza: 1 ( w Twoim sterowniku da sie ustawić min. 2, ja mam zmodyfikowany program)

temp. załączenia pompy CO: 75 - moja instalacja pracuje doskonale bez pompy :)

przerwa podajnika: 55 sekund

szybkość nadmuchu: 4

przedmuch: 30 minut

opóźnienie wyłączenia dmuchawy: 15 sekund

opóźnienie załączenia podajnika: 10 sekund

 

Instalacja CO jest bez zaworu trójdrogowego, a na wszystkich grzejnikach są głowice termostatyczne. W układzie jest dodatkowo ok. 40m2 instalacji podłogowej z zaworem trójdrogowym termostatycznym i osobną pompą, temperatura wody na zasilaniu podłogówki to ok. 32 stopnie.

Jedno co zauwazyłem w stosunku do roku ubiegłego, to że wyłączenie pompy i pozostawienie wymuszenia grawitacyjnego znacząco obniżyło zużycie opału, o jakieś 25%.

Dodatkowo jeszcze w tamtym roku wykonałem małą modyfikację, mianowicie wstawiłem przesłonę dmuchawy, która zamyka otwór dmuchawy po wyłączeniu wentylatora, żeby ciąg kominowy nie podtrzymywał za nadto palenia po osiągnięciu temperatury zadanej.

Jeszcze jedno, miał musi być bezwzględnie suchy.

Póki co jestem zadowolony z tego kotła, bo całe lato pozwalał grzać CWU drewnianymi odpadami na dodatkowym palenisku, a fakt, że teraz spalam mieszankę miału i trocin powoduje, że koszty ogrzewania znacząco spadły bo trociny mam za darmo, płace tylko za workowanie 1PLN za worek. Myslę, że ten sezon grzewczy zamknę kwotą 1500 PLN czyli 4 tony miału i reszta trociny.

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.