Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Z Podajnikiem Bez Pompy...?


andex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy na forum są osoby, które użytkują piec z podajnikiem na zasadzie grawitacji? Mam na myśli sytuację, kiedy do instalacji dotychczas działającej jako grawitacyjna zainstalowano piec z podajnikiem bez zmiany pionów i porotów na mniejsze przekroje(grzejniki stalowe). Jeżeli działało to kiedyś, a wszystkie grzejniki mają termostaty - to przy założeniu że taki piec chodzi non stop powinno działać. Wtedy byłaby tylko pompka do ładowania bojlera sterowana czunkikiem temperatury wody w zasobniku, np. 50 stopni. Co o tym myślicie? Zaznaczam: ŻADNEJ AUTOMATYKI TYPU ZAWORY MIESZAJĄCE NA WYJŚCIU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczam: ŻADNEJ AUTOMATYKI TYPU ZAWORY MIESZAJĄCE NA WYJŚCIU.

 

No ale na powrocie jednak zawór termostatyczny 3D - np Regulus czy ESBE, samoczynnie dozujący wodę z krótkiego obiegu do powrotu, zeby nie była za zimna! Własnie będę coś takiego modził po sezonie i ciekaw jestem Twoich pomysłów. Pompa główna będzie póki co (docelowo Alpha2), ale tylko jedna i z obejściem 1.5" na powrocie z ZZ ale bez kuli tylko typowy mosiężny bez sprężynki!

Pomysł narodził się także z powodu posiadania zbędnych (pozornie) dużych kształtek po instalacji grawitacyjnej - po co zaraz na złom :)

 

Można nieco sobie pograwitować, a będzie Eko i Taniej...

Pozdrawiam, Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co się robi dodatkowe pompy CWU w instalacjach pompowych? Tylko dlatego żeby pompa CO nie zabrała całego ciepła do instalacji?

 

Jest wiele powodów dla których montuje się dodatkową pompę na CWU np :

po to aby ładowała zasobnik tylko wtedy gdy spadnie w nim temperatura albo

gdy mamy instalację z zaworem 3 lub 4 D i niższa temperatura idzie na C.O a wyższa na CWU .....

 

Jeżeli chcesz mieć instalację na grawitacji to sobie zrób ,a jeżeli dodatkowo chcesz wspomóc ogrzewanie pompą zamontuj ją np. na powrocie dołóż sterownik i ustaw go że pompa ma się wyłączać np. przy temperaturze 50* wtedy nie wychłodzi Ci zasobnika gdy w kotle będzie się wygaszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy na forum są osoby, które użytkują piec z podajnikiem na zasadzie grawitacji? Mam na myśli sytuację, kiedy do instalacji dotychczas działającej jako grawitacyjna zainstalowano piec z podajnikiem bez zmiany pionów i porotów na mniejsze przekroje(grzejniki stalowe). Jeżeli działało to kiedyś, a wszystkie grzejniki mają termostaty - to przy założeniu że taki piec chodzi non stop powinno działać. Wtedy byłaby tylko pompka do ładowania bojlera sterowana czunkikiem temperatury wody w zasobniku, np. 50 stopni. Co o tym myślicie? Zaznaczam: ŻADNEJ AUTOMATYKI TYPU ZAWORY MIESZAJĄCE NA WYJŚCIU.

Grawitacja to najlepsze z możliwych rozwiazanie. Skutecznie zabezpiecza kocioł. A przy zasobniku dwupłaszczowym może też pracować na grawitacji CWU a do regulacji temperatury w zasobniku nalezy zastosować zawór kulowy dwudrogowy z siłownikiem ze spreżyną powrotną taką wersję On-Off podłoączony do sterownika jako pompę cwu. wtedy gdy jest potrzeba grzania to zawór się otwiera i grawitacja tłoczy gorący czynnik grzewczy do zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak na grawitacji uzyskać priorytet grzania CWU bez ŻADNYCH pomp? Czy to jest możliwe w ogóle?

 

tak jak zasobnik oddpowiednio podłaczysz to piorytetów bez pompy nawet nie bedziesz potrzebował

trzeba połaczyć go tak aby ładował sie cały czas do temp jaką masz na kotle czyli ok 50-55st napewno w sytemie stałopalnym na grawitacji bedzie ok

natomiast najwazniejsza jest jedna rzecz aby połaczyc go tak żeby po wystygniecu instalcji woda z zasobnika nie cofała sie do instalcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
natomiast najwazniejsza jest jedna rzecz aby połaczyc go tak żeby po wystygniecu instalcji woda z zasobnika nie cofała sie do instalcji

 

W tym celu wystarczy na zasilaniu wężownicy zainstalować zawór zwrotny klapowy. Mam w ten sposób rozwiązane u siebie. Grawitacja bez problemów otwiera ten zawór a po wystudzeniu kotła ciepło ze zbiornika CWU nie jest "wyciągane" do instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew. Co do postu o zaworze 3d na powrocie to nigdy nie miałem żadnego zaworu oprócz kulkowego do przerywania obiegu kiedy działa pompa (piec robiłem sam, jest wewnątrz z kwasówki, więc jak na razie nie widzę niepokojących objawów. Moje pytanie jednak doprecyzuję: czy są osoby, które fizycznie użytkują taką instalację? Chodzi mi o to, że głowice na grzejnikach mająpewien bezwład - po otwarciu pompa tłoczy w nie wodę - przy braku pompy pozostaje tylko grawitacja... czy wystarczy jej na komfort cieplny w domu na poziomie tego z pompą w układzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że głowice na grzejnikach mająpewien bezwład - po otwarciu pompa tłoczy w nie wodę - przy braku pompy pozostaje tylko grawitacja... czy wystarczy jej na komfort cieplny w domu na poziomie tego z pompą w układzie?

 

Odkręć zawory na maxa i zapomnij o tej bolączce.

Jak natura to natura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk" :: natomiast najwazniejsza jest jedna rzecz aby połaczyc go tak żeby po wystygniecu instalcji woda z zasobnika nie cofała sie do instalcji -- no to jak to zrobic aby nie było cofki GORĄCEJ WODY NA POWROCIE z wym. CWU???

 

Efekt będzie taki, że CWU w piwnicy nad kotłem np. 1 metr na grawitacji będzie kulawy! Jeżeli temp. powrotu CO będzie wyższa niz temp. cwu to bęrzie działać.

 

Jeżeli temp. CO będzie NIŻSZA [a będzie!!! ] niz powrót CWU to woda z CO będzie jako cięższa blokowac powrót lżejszej bo cieplejszej wody z CWU ! Cbdo!

 

A przy termostatach na grawitacji [termostatach grawitacyjnych a nie pompowych !!!! ] na zasilaniu będzie np. 60 stC to na powrocie może byc 30 i kupa!

 

Zadaj pompke do cwu na 1 wszym biegu z wyłącznikiem termicznym albo zasówa reg. na powrocie i ustaw tak by grawitacja chodziła bo na pełnym przelocie grzejniki moga przydechnąc . Narysuj sobie to na kartce to zrozumiesz.

Dla pompy CWU kocioł to tylko grubsza rura i ssąc wode z zasilania pociągnie ja z kotła ale i z pionu zasilania, osłabiajac grawitację lub stopując, a na powrocie cwu podobnie: woda pogoni do kotła ale tez do dóry pionem powrotnym.

 

Tłumiąc doświadczalnie strumień dojdziemy do takiego stanu, ze grawitacja będzie działac i cwu na pompie też z ta zaletą, że podniesie temp. powrotu.

 

Jak kto nie zakumal a chce zrozumieć niech pyta. Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaj pompke do cwu na 1 wszym biegu z wyłącznikiem termicznym albo zasówa reg. na powrocie i ustaw tak by grawitacja chodziła bo na pełnym przelocie grzejniki moga przydechnąc .

Jak kto nie zakumal a chce zrozumieć niech pyta. Hej!

 

Kumam, kumam.

 

Tylko jeszcze szczegół: ta "zasówa reg." to ma być zasuwa czy wystarczy zawór kulowy (też da się go regulować)? Każdy odruchowo zawór kulowy założy a jak rozumiem, to w tym patencie jest różnica ??

 

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

W tym celu wystarczy na zasilaniu wężownicy zainstalować zawór zwrotny klapowy. Mam w ten sposób rozwiązane u siebie. Grawitacja bez problemów otwiera ten zawór a po wystudzeniu kotła ciepło ze zbiornika CWU nie jest "wyciągane" do instalacji.

Przepraszam ale to nieporozumienie. Ciepło z bojlera wyciąga najwydajniej zachowany obieg w bojlerowym obwodzie, a nie jakieś tajemne wsteczne sily. Woda krąży w jednym kierunku a zawor zwrotny pozwala na to krążenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Narysuj kocioł i zbiornik CWU podłączony grawitacyjnie. Przeanalizuj jak płynie pod wpływem grawitacji ciepła woda gdy kocioł jest rozgrzany oraz wystudzony i jak zachowa się woda w wężownicy zbiornika podczas tych dwóch stanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.