Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Głowicami Termostatycznymi


artuss811

Rekomendowane odpowiedzi

Witam to mój drugi post mam juz swój piec wymarzony defro duo 25kw przy okazji montażu nowego pieca zmieniłem instalacje z zamkniętej na otwarta zmontowałem zawór 4d i oczywiście zawory i głowice termostatyczne firmy Honeywell i tu zaczyna sie problem chodzi o to ze na piecu 65*C co przy tych temperaturach dodatnich śmiało ogrzewa pomieszczanie do 22, 23 *C kaloryfery są odsłonięte żadnych firanek zamknięte drzwi i palenie cala noc głowica ustawiona, na 3 czyli 21 *C a w pokoju po całej nocy 19 a kaloryfer zimny no może 2 pierwsze żeberka letnie w czym problem ze głowica nie otwiera sie bardziej skoro jest zimniej na instalacji jest pompka grudfoss. Z góry dziekuje za wszelkie rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam to mój drugi post mam juz swój piec wymarzony defro duo 25kw przy okazji montażu nowego pieca zmieniłem instalacje z zamkniętej na otwarta zmontowałem zawór 4d i oczywiście zawory i głowice termostatyczne firmy Honeywell i tu zaczyna sie problem chodzi o to ze na piecu 65*C co przy tych temperaturach dodatnich śmiało ogrzewa pomieszczanie do 22, 23 *C kaloryfery są odsłonięte żadnych firanek zamknięte drzwi i palenie cala noc głowica ustawiona, na 3 czyli 21 *C a w pokoju po całej nocy 19 a kaloryfer zimny no może 2 pierwsze żeberka letnie w czym problem ze głowica nie otwiera sie bardziej skoro jest zimniej na instalacji jest pompka grudfoss. Z góry dziekuje za wszelkie rady

 

Zamiast tych zaworów trzeba było kupić siłownik i sterownik do 4d...

 

Ale skoro już tak masz, to też się da ogrzewać.

Trochę sprzeczności tu widzę. Jakim sposobem pomieszczenie jest ogrzewane do 22, 23C skoro zawory są ustawione na 3 ???

Nie kombinuj z kręceniem zaworami tylko ustaw je w jednej pozycji na dzień i noc. Powinna być cały czas taka sama temperatura.

Wtedy można coś wyrokować.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki sparawdzilem to i jest ustawione na 8 czyli z dokumentacji wynika ze Kvs 0,72 xP=1K(m3/h) =0,19 xP=2K(m3/h)= 0,41 czlyli powinno byc na tej głowicy ustawienie na 3 powino byc 21 a u mnie jest 19 a jesli zawor ma nastawe ustawiona na 8 to powinno przegrzewac a nie niedogrzewac wiec ja juz nie wiem o co tu chodzi i wczym problem moze ktos przyjdzie z pomoca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy sa prawidlowe nie wiem ale wynika z dokumentacji sa na max czyli na 8 pompa co mam 40 i teraz ustawilem na 3 bieg pompe ale strasznie slychac plynaca wode w kaloryferach wiec pewnie w nocy moze byc to uciazliwe moze kolega guitar sie wypowie bylbym bardzo wdzieczny moze poda ten wzor badz wzory z ktorych robil obliczenia dla anik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania moje czy instalacja była przerobiona na nowo czy tylko układ został otwarty czy instalacja na układzie zamkniętym pracowała normalnie i była wcześniej pompa. Regulacja inaczej kryzowanie grzejników na zaworach termostatycznych nie ma nic wspólnego z ustawioną temperaturą na głowicy termostatycznej. Głowica zamyka lub otwiera a regulacja kryzowa służy do regulacji przepływu czynnika przez instalację. Czy na zaworze 4 dr jest siłownik i jest regulowany ze sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec tak w instalacji nie zmienilo sie nic oprucz otwarcia instalacji z zamknietej na otwarta i wstawiony zostal zawor 4d pompa jest za zaworem 4d na zasilaniu a cwu jest na osobnym obiegu grawitacyjnym. nie rozumie jak regulacja inaczej kryzowanie grzejników na zaworach termostatycznych nie ma nic wspólnego z ustawioną temperaturą na głowicy termostatycznej, czyli ze co jak na glowicy mam 3 wiec niby 21 *C to ze to nie to oznacza i jest tylko jakims teoretycznym i orjentacyjnym ustawieniem. A po 2 wydaje mi sie ze glowica nie ma tylko pozycji wlacz i wylacz lecz ma tez posrednie ustawienia ktore zmieniaja sie na podstawie deperatury powietrza wokol glowicy. I na zaworze 4 d nie ma sterowika bo moim zdaniem to strata kasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze po zwiekszeniu biegu na pompie juz jest lepiej teraz chyba bede musial zmenic nastawy zaworow przynajmniej na tych kaloryferach mniejszych bo wydaje mi sie ze na 23 zeberkowym jest oki ale juz w kuchni gdzie jest tylko 10 jest za ieplo czyli jak ustawiona tem. na 21 to i tak grzeje na 22.5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na zaworze 4 d nie ma sterowika bo moim zdaniem to strata kasy

 

Gdybyś Kolego miał przeciwne zdanie na ten temat, to nie miałbyś teraz opisywanych problemów.

Z Twoich opisów wywnioskowałem niesłusznie, że nie posiadasz nawet zaworu 4d. A teraz odnoszę wrażenie, że wstawiłeś go niepotrzebnie, bo nie korzystasz z jego podstawowych funkcji.

Sorry, że krytykuję, ale Ci, którzy będą to czytać powinni mieć szansę uniknięcia takich problemów w swoim otoczeniu.

 

Proponuję opanować trochę chaos i ustalić następujące tematy:

1. Temperatura za zaworem 4d w funkcji temperatury zewnętrznej (nic o tym nie znalazłem)

2. zamontowanie głowic termostatycznych (sprawdzić czy dobrze zainstalowane - instrukcja)

3. nie obrazaj się, ale odpowietrzenie trzeba też kontrolować

 

A tak wogóle zrób prosty test - otwórz wszystkie termostaty na maxa i ustaw na 4d tyle stopni, co potrzeba (np. 40). W efekcie wszstkie grzejniki mają mieć zbliżoną temperaturę na całej długości.

Jeśli tak będzie, to wina jest na termostatach. Jęsli jednak nie będą całe grzały, to wina jest po stronie układu (zapowietrzenie/mało wody/pompa/inne opory).

 

Testuj i wnioskuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie obrazam sie za krytyke ale wiem do czego sluzy zawor 4d przynajmniej w ogolnym rozumieniu tego zaworu sluzy do mieszania wody z powrotu CO aby nie trafiala zbyt zimna do pica wiec na piecu mam 65 za zaworem 55 na powrocie okolo 40 i powrot do pieca za zawoerm 55 wiec wydaje mi sie ze zawor jest pawidlowo ustawiony i nie potrzba rzadnego sterowania do zaworu instalacja jest odpowietrzona sprawdzane kilkanascie razy i na ustawieniu na max glowic wszystkie grzejniki grzeja tak samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to popatrz teraz.

Wystarczyłoby ustawić zawór 4d tak, żeby na grzejniki trafiała odpowiednia temperatura w zależności od temp. zewnętrznej. Jak ciepło to mniejsza, jak zimno to większa.

Powiesz, że nawet sterownik tego dokładnie nie ustawi.

No to dołóż w jednym z pokoi sterownik pokojowy i podepnij jeszcze do tego 4d.

Jak się zrobi w pokojach odpowiednio ciepło, to sterownik przymknie zawór ustawiając na grzejniki temperaturę o 15C niższą ale nie zamknie go całkowicie.

I w ten sposób wysteruje się SAMOCZYNNIE.

W domu będziesz miał zawsze temp. jak ma być.

W dzień inaczej, w nocy inaczej.

Jak wyjedziesz, to zażyczysz sobie 15 stopni prze tydzień i TYLE BĘDZIE!!

I co dla Ciebie ważne - termostaty odkręcone na maxa, wszystkie grzejniki będą cały czas równo ciepłe :)

Będziesz miał zawsze lekko lub mocniej ciepłe grzejniki, czyli przyjemnie. Zero stuków w instalacji.

Ja pie...le! czego jeszcze można od ogrzewania chciec?

 

Taki jest prawdziwy sens sterowania zaworem 4d.

O tym wszystkim pisał w kółko kol. tomek_automatyk (szacun) już dawno na tym forum.

 

Pozdrawiam.

 

P.S. A tak to się musisz doktoryzować na ustawieniach zaworów grzejnikowych, bo tu bym szukał przyczyny w świetle otrzymanych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.