Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwa Zasobniki Cwu W Jednej Instalacji


Adam1612

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 lata później...

Witam

 

U mnie w domu bylaby koniecznosc zamontowania dwoch zasobnikow cwu zasilanych z jednego kotla.

Podpiac je "tradycyjnie"?

Czy sa potrzebne jakies kombinacje ??

 

Pozdrawiam tongue.gif

Witam,

Nie jest to najlepsze rozwiązanie ale jak już trzeba, to tradycyjnie, tak jak pierwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tradycyjnie to chyba nie bardzo. Też myślałem jak to rozwiązać. Mi chodziło o to aby jak jest mało osób grzać tylko jeden bojler a jak więcej to oba. i jeżeli zrobimy dwa oddzielnie to jak podłączysz zasielanie CWU na dom z obu na raz? jak jeden nie jest nagrzewany to i trzeba zamknąć wtedy wypływ z niego na dom co zapewne bedzie mało komfortowe . Dlatego ja sobie wymyśliłem aby podłączyć jeden nad drugim i je połączyć. Aby gorąca woda z dolnega zasilała górny od dołu. i ten Górny jest głównym a ten dolny zapasowym, i otwieram tylko jak jest więcej osób grzanie z pieca na dolny i po sprawie. Ciepła woda idzie do góry. a górny bojler jest grzany cały czas, dolnym podgrzewam gdy jest więcej ludzi do kąpieli

Edytowane przez misiekkb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-42384-0-93566100-1344773809_thumb.jpgWitam!

Nie chcę zakładać nowego tematu,bo mam podobny problem -mam instalację c.o. z kotłem węglowym w której m.in. jest bojler poziomy 80L z wężownicą.Do tej pory wystarczało wody(dwie osoby ,prysznic) ale teraz są cztery osoby i dodatkowo wanna.Nie chcę wymieniać bojlera ,bo ma dopiero 2 lata,myślę o dopięciu drugiego -ok 120-140L.Nowy bojler zamontuję na ścianie pod starym Na pewno podłączenie wody użytkowej będzie szeregowo ,ale podpięcie zasilania i powrotu do pieca....Które rozwiązanie będzie lepsze=szeregowo,czy równolegle?Myślałem też ,żeby pod piec podpiąć tylko nowy ,dolny bojler ale to zły pomysł-co dwie wężownice to nie jedna

post-42384-0-93566100-1344773809_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tylko równolegle ze wzgledu na to, że masz mozliwość grzania tylko jednego bojlera. Co mi osobiście bardzo odpowiada gdyż nie zawsze jest potrzeba grzania obu zasobników na raz. Swoją drogą Darecki odkopał posta z przed dwóch lat a nikt na to nie zwrócił uwagi łącznie ze mną:D Ale przynajmniej Izydorowi się przyda może i i tak zadanie forum jest wypełnione:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będę miał potrzeby grzania jednego bojlera,bo ten górny 80 L będzie nie długo za mało,więc na pewno będą grzane obydwa non-stop.Najmniej przeróbek w instalacji miałbym podpinając szeregowo,,ale nie wiem,czy jest to efektowne,chociaż w ten sposób chyba lepiej odbiorę ciepło z pieca ,bo długość wężownicy jest większa i na powrocie będzie bardziej wychłodzona niż przy podłączeniu równoległym.Teraz wydaje mi się,że przy podpięciu równoległym może być tak ,że góra dolnego bojlera 140L może być cieplejsza niż dół górnego bojlera 80L-czy tą połączeniową rurką( -obecnie mam 1/2cala ,nie pamiętam czy tam jest 3/4 i redukcja ,czy nie)woda się przemiesza,przecież cieplejsza woda z dolnego bojlera powinna "przejść" do górnego bojlera,nie?nawet jeśli to będzie 1/2" i długość ok 20-25cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równoległe połączenie wężownic będzie bardziej wydajne, ponieważ każda z nich będzie zasilana "wysoką" temperaturą kotła. Przy połączeniu szeregowym dolny boiler będzie podgrzewany już częściowo schłodzoną wodą.

 

Jeżeli jednak masz kocioł z podajnikiem i palisz w systemie ciągłym, to przy umierkowanym zużyciu wody ciepłej można podpiąc je szeregowo dla CO. Wielkiej różnicy nie będzie.

 

Podpięcie równoległe wydaje się jednak "wygodniejsze", bo można jeden boiler "wyciąć" z układu. Rozwiązanie takie nie jest jednak polecane ze względu na możliwość rozwinięcia się legionelli w nieogrzewanym zbiorniku. Lepiej grzać całość lub zamontować odpowiednio duży jeden zbiornik.

 

Gdyby w dolnym zbiorniku woda nagrzała się szybciej, to bez wymuszenia przepływu poprzez odkręcenie kranu, sama się do góry nie przemieści przy tych średnicach (pomijam porcję wody "wypchniętej" w wyniku wzrostu objętości cieczy ogrzanej).

 

Trzeba się też zastanowić nad sposobem zabezpieczenia takiego układu. Raczej należałoby zdublować ZB i ZZ dla spełnienia warunków gwarancyjnych. Do zbiornika 140l warto dorzucić naczynie wzbiorcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba się też zastanowić nad sposobem zabezpieczenia takiego układu. Raczej należałoby zdublować ZB i ZZ dla spełnienia warunków gwarancyjnych. Do zbiornika 140l warto dorzucić naczynie wzbiorcze.

 

naczynie wzbiorcze jest w układzie-nie zamieszczałem tego na rysunku,bo chodziło mi tylko o bojlery

Nie rozumiem co to znaczy " Raczej należałoby zdublować ZB i ZZ " ?co to za skróty?

 

czy chodzi o zawory bezpieczeństwa i zwrotny?Dlaczego miałbym je dublować,przecież to będzie tak ,jakby jeden zasobnik-te same ciśnienie itd

Edytowane przez izydor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naczynie wzbiorcze jest w układzie-nie zamieszczałem tego na rysunku,bo chodziło mi tylko o bojlery

Nie rozumiem co to znaczy " Raczej należałoby zdublować ZB i ZZ " ?co to za skróty?

Rzecz dotyczy wyłącznie instalacji wodnej użytkowej boilera, a dokładnie jego zasilania w wodę zimną użytkową.

ZB - zawór bezpieczeństwa

ZZ - zawór zwrotny

Pisząc o naczyniu wzbiorczym miałem na myśli naczynie przeponowe przeznaczone do montażu w układzie dopełniania boilera. Są to niewielkie naczynia przeponowe o pojemności kilku, kilkunastu litrów, służące do "odbioru", kompensacji rozszerzającej się w zasobniku wody. Jest nagminne, że brak takiego naczynia przy boilerze to "kapiący" zawór bezpieczeństwa, co jest jak najbardziej "naturalne" ale również denerwujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilanie zimnej wody użytkowej będzie do dolnego bojlera a jego wyjście chcę podpiąć pod wejście zimnej wody użytkowej górnego bojlera-tak jak na załączonym obrazku w moim pierwszym poście-dlatego nie wiem po co miałbym to dublować?wystarczy na głównym- pierwszym zasilaniu

A co do tego przeponowego ,żeby redukowało ciśnienie w bojlerze,to chyba założę,tylko nie wiem jak się to obsługuje,bo coś tam trzeba po podpięciu ustawić ciśnienie w tym zbiorniku,napompować , a nie mam o tym pojęcia-jakiś link albo opis krok po kroku?

Edytowane przez izydor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko się "głośno" zastanawiam, bo układów takich nie wykonywałem. Jak będzie się on zachowywał w sytuacjach skrajnych trudno powiedzieć.

Teoretycznie każdy zbiornik CWU powinien być zabezpieczony własnym zaworem bezpieczeństwa.

Tutaj mamy doczynienia z kaskadą dwóch zbiorników i osobiście traktowałbym je jako dwa odrębne urządzenia, czyli dla każdego własny układ zabezpieczeń. Ewentualnie można zrezygnować z ZZ pomiędzy zbiornikami, bo mógłby on generować zakłócenia, ale "pomiędzy" zbiornikami dla bezpieczeństwa załóż "dodatkowy" ZB typu bocznikowego 6 bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do tego przeponowego ,żeby redukowało ciśnienie w bojlerze,to chyba założę,tylko nie wiem jak się to obsługuje,bo coś tam trzeba po podpięciu ustawić ciśnienie w tym zbiorniku,napompować , a nie mam o tym pojęcia-jakiś link albo opis krok po kroku?

Naczynia przeponowe CWU są sprzedawane w wersji "gotowej do montażu", czyli cisnienie wstępne jest ustawione (zazwyczaj ok 3-3,5 bara).

Można oczywiście sprawdzić zwykłym ciśnieniomierzem "dętkowym" i wyregulować zwykłą pompką "dętkową". Parametry ciśnienia wstępnego będą na etykiecie naczynia.

 

Spsób montażu jak w załączniku. Podstawowa zasada, to ma ono być jako pierwsze patrząc od strony boilera, czyli nic nie może być pomiędzy nim a boilerem.

 

post-18583-0-85459100-1344787693_thumb.jpg

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie-pewnie ,że lepiej mieć Lexusa niż Tico....

Bojler ma 2 lata ,dokupię 140L za 600zł na allegro widziałem nawet za 400zł

200 litrowy pionowy co najmniej 2x tyle

 

Kiminero-dzięki za wyjaśnienia i schemat ,widziałem instalacje c.o. z piecem węglowym ,które zamiast naczynia wzbiorczego otwartego miały jedynie takie naczynie przeponowe.Na moją (amatorską) uwagę ,że to jest system zamknięty ,więc "bomba" podczas np zagotowania wody w piecu na skutek awarii pompy,braku zasilania itp,każdy mówił,że to fachowcy tak zrobili ,więc może być.Katastrofa....

Edytowane przez izydor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie podepnij jak misiekkb.

Grzałka do dolnego a kocioł do obu połączonych szeregowo.

Jak na 1 grzałce będzie coś nie tak (mało prawdopodobne), to dołożysz drugą do górnego.

 

Kiminero pisał o naczyniu przeponowym (z atestem higienicznym - srebrne) w obwodzie cwu - wody kranowej (a nie c.o.), tam to jest potrzebne (ok. 15-20l) wraz z zaworem zwrotnym i zaworem bezpieczeństwa na 6 bar.

 

P.S. A swoją drogą, to mogłoby się okazać, że jednak ten 80l wystarczy pomimo większej liczby osób.

Grzałka 4kW mogłaby dać radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie podepnij jak misiekkb.

Grzałka do dolnego a kocioł do obu połączonych szeregowo.

Jak na 1 grzałce będzie coś nie tak (mało prawdopodobne), to dołożysz drugą do górnego.

 

Kiminero pisał o naczyniu przeponowym (z atestem higienicznym - srebrne) w obwodzie cwu - wody kranowej (a nie c.o.), tam to jest potrzebne (ok. 15-20l) wraz z zaworem zwrotnym i zaworem bezpieczeństwa na 6 bar.

 

P.S. A swoją drogą, to mogłoby się okazać, że jednak ten 80l wystarczy pomimo większej liczby osób.

Grzałka 4kW mogłaby dać radę.

80 L będzie mało ,doszła wanna i dwie osoby- a co do tego zbiornika przeponowego-rzeczywiście można go stosować w instalacji c.o. zamiast wzbiorczego i zamknąć układ na kotle węglowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do tego zbiornika przeponowego-rzeczywiście można go stosować w instalacji c.o. zamiast wzbiorczego i zamknąć układ na kotle węglowym?

Nie.

To są osobne niepołączone ze sobą obiegi wody!

Przecież woda, która leci z kranu nie jest połączona z wodą, która przechodzi przez kocioł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie,no ,tyle to wiem,źle zrozumiałeś moje pytanie.Tzn ja je źle zadałem.Chodzi mi o zbiornik przeponowy,jaki widziałem u kogoś ,zamiast otwartego zbiornika wzbiorczo-przelewowego - zamkniety układ a w nim wpięty wzbiorczy i zawór bezpieczeństwa-wg mnie na kotle węglowym powinno się robić system otwarty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o zbiornik przeponowy,jaki widziałem u kogoś ,zamiast otwartego zbiornika wzbiorczo-przelewowego - zamkniety układ a w nim wpięty wzbiorczy i zawór bezpieczeństwa-wg mnie na kotle węglowym powinno się robić system otwarty

Można jak komu pasuje, poczytaj forum jeśli chcesz dokładniej, ale to nie jest na temat.

 

Tu jest ważne, że zbiornik przeponowy ma być srebrny a nie czerwony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.