Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Do Drewna


gurzaj

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio myslalem o czyms takim jak kominek z plaszczem wodnym W kotłowni. Przeciez, to nic innego jak kociol z szybka. Jakby nie patrzec moglbys smialo ogrzac caly dom, latwy w czyszczeniu, mialbys cieplo w kotlowni i miejsce gdzei moglbys sie relaksowac :P

Same plusy. Oczywiscie mowie o takim bez dmuchawy, pracujacym na ciagu naturalnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kominek z płaszczem pomysł chybiony. Podstawa to kocioł i bufor. Czym prościej tym lepiej = sprawniej. Tomasz.

 

Witam

Ja mam kocioł przewymiarowany i bufor godny rozważenia. Co byś Tomku proponował, jaki duży bufor i opisz z grubsza jak to funkcjonuje. Może mały schemacik.

Pozdrawiam Cię

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taki wątek ze schematem:

 

http://forum.muratordom.pl/piec-100-buforo...nie,t172455.htm

 

Ja dołożyłem bufor do swojego za mocnego kotła. Muszę przyznać, że to fajne i komfortowe rozwiązanie pod warunkiem dobrego schematu i uczciwego instalatora, który wie jak to poskładać, a nie odkrywa wszystko w trakcie pracy. Mój kocioł nawet pomimo chłodzenia buforem gotuje wodę przy ściankach, a miało być tak pięknie :-( Efekt jest taki, że i tak palę dwa (czasem trzy!) razy dziennie (palenisko obłożone płytkami szamotowymi - kocioł górne spalanie 18 kW na raz wchodzi tylko 12 kg węgla).

 

U Ciebie Kazik powinno być super, bo umiesz palić "ze stałą szczeliną", poza tym możesz dorzucać drewno i magazynować energię według potrzeb. Przy buforze regulacja oparta o temperaturę wody (miarkownik) nie działa. Stąd trochę kłopot z rozpalaniem, bo najpierw trzeba dać więcej powietrza, a po jakimś czasie ustawić optimum.

 

Jeżeli chce się zapomnieć o kotłowni, to mogą być potrzebne elektrozawory albo inne siłowniki.

 

U mnie kocioł grzeje jednocześnie dom, bojler i bufor. Po wygaszeniu ręcznie przełączam zaworami na grzanie z bufora. Docelowo po założeniu elektrozaworów i termostatu spalin powinno przełączać się samo.

 

Przydaje się zawór 3D do regulacji temp. kaloryferów (najlepiej pogodowo + termostaty na kaloryferach) i jakaś ochrona powrotu kotła. U mnie bufor z kotłem to jeden zład wody w układzie otwartym. Bufor spawany na zamówienie 1100 litrów o odpowiednich proporcjach. To tak w skrócie. Jak masz więcej pytań, to postaram się odpowiedzieć.

 

Generalnie z tych dwóch wątków na muratorze można to wszystko poukładać, ale sporo czytania i przemyśleń.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.