Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Viessmann Vitopend 100 - Problem


lip

Rekomendowane odpowiedzi

  • 8 miesięcy temu...

Witam, mam inne pytanie związane z tym kotłem (jednofunkcyjny z zasobnikiem 150 l) firma, która wstawiała mi kocioł i robiła całą instalację wodno - kanalizacyjną oracz CO odradzała mi montaż czujników i sterowników (programatorów).

 

Przepraszam ja mam Vitodens 100

 

Mówili, że będę regulował temperaturę na termostatach w kaloryferach oraz pokrętłem na piecyku. I tu moje pytanie ? serwisant, który regulował mi piec nie umiał tego powiedzieć, w instrukcji także nic nie ma:

Cyfry od 0 do 6 na pokrętle co oznacza, za pewne zakres temperatur? metodą prób i błędów zauważyłem, że na CO

0 ? wyłączony

1 ? temperatura ok. 30 ? 40 st. C

2 ? temperatura ok. 37 - 54 st. C

3 ? ?

4 ? ?

5 ? ?

6 ? ?

SERV ? ustawienia serwisowe - ?

 

 

Pokrętło grzania wody te same cyfry, ale one to już są mało ważne ? 2 wystarcza do zagrzania wody do wanny.

Może ktoś uzupełnić te dane?

 

Gdzie lepiej ustawiać większą cyfrę na piecyku czy kaloryferze?

 

Ustawienia 1 ? dzień 2 ? noc przy temp na zewnątrz 6m3 (z grzaniem wody do kąpieli i na kawę) termostat 1- dzień i 3 noc.

Na samej 2-ce ok. 8 m3, 3-ce ? 14m3 przy temp. -12 st. C. Termostat 3-4 całą dobę

 

Trochę chyba dużo, a co z pozostałymi cyferkami? co źle robię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowych kotłach Vitodens 100 jest wyswietlacz na którym wyświetlana jest temperatura wody w kotle i nie powinno być żadnego problemu z jej ustaleniem . Jeżeli nie ma wyswietlacza to ustal jaki to model być może znajde jakąś instrukcje. Napewno maksymalna temperatura czynnika wynosi 75 C czyli nastawa 6= 75. Dobrym sposobem na nastawy temperatur jest stosowanie krzywych grzewczych (w instrukcji powinien być diagram) Dla kotła kondensacyjnego mozna przyjąć krzywe pomiędzy 0,6 a 1 i dobierać temperaturę czynnika do temperatury zewnętrznej. Niestety jest to trochę upierdliwy sposób. Sposób regulacji to oczywiście indywidualna decyzja każdego użytkownika ja jestem zwolennikiem montażu termostatu pomieszczenia, chociaż nie wszyscy z takiego sposobu regulacji są zadowoleni(szczególnie gdy w budynku jest dodatkowe źródło ciepła). Zużycie gazu to temat rzeka i trudno się odnieść nie znając budynku jego usytułowania i izolacyjności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowych kotłach Vitodens 100 jest wyswietlacz na którym wyświetlana jest temperatura wody w kotle i nie powinno być żadnego problemu z jej ustaleniem . Jeżeli nie ma wyswietlacza to ustal jaki to model być może znajde jakąś instrukcje.

 

Jest wyświetlacz, ale nie do ustawiania temperatury tylko do wskazywania istniejącej... Musiałbym włączać po kolei każdy numerek i czekać ile nabije...

a przecież tu nie o to chodzi. Niestety w instrukcji nic nie ma.

 

Napewno maksymalna temperatura czynnika wynosi 75 C czyli nastawa 6= 75.

to, to wiem....

Dobrym sposobem na nastawy temperatur jest stosowanie krzywych grzewczych (w instrukcji powinien być diagram) Dla kotła kondensacyjnego mozna przyjąć krzywe pomiędzy 0,6 a 1 i dobierać temperaturę czynnika do temperatury zewnętrznej. Niestety jest to trochę upierdliwy sposób.

he he... w instrukcji piecyka nic nie ma!! Są tylko lakoniczne informacje. Tak włączyć, a tak wyłączyć :)

Model to jedofunkcyjny Viessman Vitodens 100-W

Sposób regulacji to oczywiście indywidualna decyzja każdego użytkownika ja jestem zwolennikiem montażu termostatu pomieszczenia...

Tak, indywidualna. Szczególnie jak się człowiek nie zna. I słyszy: na co to panu, będzie pan pokrętłem se ustawiał!! Można coś takiego bezprzewodowego do tego piecyka zamontować. Nazimniejszy pokój jest na piecykiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ja mam Vitodens 100 (jednofunkcyjny z zasobnikiem 150 l)

 

Mówili, że będę regulował temperaturę na termostatach w kaloryferach oraz pokrętłem na piecyku. I tu moje pytanie ? serwisant, który regulował mi piec nie umiał tego powiedzieć, w instrukcji także nic nie ma:

Cyfry od 0 do 6 na pokrętle co oznacza, za pewne zakres temperatur? metodą prób i błędów zauważyłem, że na CO

 

0 - wyłączony

1 - temperatura ok. 30 ? 40 st. C

2 - temperatura ok. 32,6 - 46,3 st. C potem szybko spada do 39, i po wolo do 32,6

(nabijał na minimalnym płomieniu 6minut, stygł i po 11 min. właczył się znowu min.=-10st.C, wiatr)

 

 

3 - temperatura ok. 32,6 - 49,7 st. C - przerwano po 26 minutach.

(nabijał na minimalnym płomieniu (I) 26minut do 49,7st.C. przerwałem przełączając na 4 =-10st.C, wiatr)

 

4 - temperatura ok. 32,6 - 56,8 st. C (-10st.C, wiatr) po 70 min. przerwałem

palnik - III - 17.58 - do 54,3 st.C.

palnik - II - 17-59 - 18.05 = 54,3 - 55,5 st.C.

palnik - I - 18.05 - 18.30 = 55,5 st.C.

palnik - I - 18.31 - 18.34 = 55,5-55,9 st.C.

palnik - I - 18.36 - 18.47 = 55,9-56,4 st.C.

palnik - I - 18.48 - 19.08 = 56,4-56,8 st.C.

przerwałem.... pracował ponad godzinę i chyba nie zamierzał przestać!! Zawalik malutki... heh!!

Stygł -

19.12 - 44 st. C

19.19 - 39 st. C

19.27 - 37 st. C... cdn...ie nastąpi :)

 

* - palnik chodzi na FULL, czekałem parę min, przy 56,xxst.C. temp stanęła, a palinik "dawał" dalej...

5 - ?

6 - ?

SERV ? ustawienia serwisowe - ?

 

Dom mały 100m2

podłogówka - korytarz, 2x łazienka i kuchnia

kaloryfer - salon ok.33m2 + 2 pokoje po 12m2 + 1 pokój 8m2

pustak 24 + stropian 12

stropy - nie mam pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

4 - temperatura ok. 32,6 - 56,8 st. C (-10st.C, wiatr) po 70 min. przerwałem

palnik - I - godz. 18.48 - 19.08 = 56,4-56,8 st.C.

przerwałem.... pracował ponad godzinę i chyba nie zamierzał przestać!! Zawalik malutki... heh!!

Stygł -

19.12 - 44 st. C

19.19 - 39 st. C

19.27 - 37 st. C... cdn...ie nastąpi :)

 

* - palnik chodzi na FULL, czekałem parę min, przy 56,xxst.C. temp stanęła, a palinik "dawał" dalej...

...

 

Nie można edytować postu... szkoda.

Po przeanalizowaniu wiadomości na forach, przestawiłem piecyk na 4 tzn. na tą kropkę (*) zaraz za cyfrą 4. Dziś rano zauważyłem, że piecyk dociągnął do 59,0 st.C. i dalej dogrzewał na małym I płomieniu.

Nie jest to trochę za duża temperatura jak na 4, zakładając że 6 to 75-80 st.C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdej chwili możesz założyć termostat pomieszczenia (sterownik stałotemperaturowy współpracuje z wiekszością dostepnych na rynku termostatów) może być np radiowy i nie ma potrzeby prowadzenia przewodów. Jest to naprawdę dużo wygodniejsze niż ciągłe zastanawianie się jaką temperatura czynnika bedzie optymalna (trudno powiedzieć na jakie parametry zostały obliczone grzejniki, dla kondensacynego przeważnie 50/30 lub 60/40 czy jaka jest izolacyjność domu). Trafiłeś na takiego instalatora czy sprzedawcę który ci doradził jak doradził, niestety na producenta też niewielki wpływ mamy i instrukcja dla użytkownika jest dość oszczędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, mam podobny problem nie jestem w stanie ustalić temperatury za pokrętle -> tyle, że moje pokrętło nie ma żadnych cyfr (tylko kropka w 2/3 długosci).

Załozyłem, że ta kropka to temperatura max dla kotła kondensacyjnego (Vitodens 100-W) - czyli 55st, ale mimo takiego ustawienia temperatura często wędruje na 59 a nawet 60 st ???

Poza tym nie wiem jaką tutaj role odgrywa sterownik pogodowy (czujnik temperatury zewnętrznej) ? Jak się ma regulacja na kotle do działania takiego zewnętrznego czujnika ?

Poratujcie, mam kompletny "mentlik" w głowie a firma instalacyjna z Krakowa podwykonawca dewelopera nie ma ochoty na jakiekolwiek wyjaśnienia lub przeszkolenie ?

Instalacja mieszana - parter podłogówka, piętro grzejniki.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrętło jest rzeczywiście bezstopniowe, ale masz wyświetlacz. Jeżeli masz podłaczone sterowanie pogodowe to funkcja ustawiania temperatury nie jest aktywna, kocioł dobiera temperaturę zasilania zgodnie z ustawiona krzywą grzania. Są dwie opcje podłączenia sterowania pogodowego: 1.Cyfrowy zegar do montażu na kotle + czujnik temperatury zew. + adapter do przyłaczenia czujnika. 2 Zdalne sterowanie Vitotrol 100 UTDB-RF2 z modułem radiowym+ czujnik temperatury zew. + adapter. Chcesz więcej informacji musisz napisać co zostało zamontowane w twoim domu. Krzywą grzania ustawia się albo na cyfrowym zegarze albo na zdalnym sterowaniu zależnie od konfiguracji. Dziwię się postawie firmy instalacyjnej, mają obowiazek przeszkolenia użytkownika. Poza tym to przy mieszanym ogrzewaniu podłogówka + grzejniki lepszym rozwiazaniem byłby kocioł Vitodens 200 ze sterownikiem pogodowym, ale pewnie wpływu na zakup kotla przez dewelopera nie miałeś wcale czyli tematu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.