Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Paliwo Stale + Solary - Jak To Spiac?


Prorok78

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Moj pierwszy post tutaj wiec dzien dobry wszystkim:)

No wlasnie - domek mamy w budowie, nadszedl najwyzszy czas by pomyslec o instalacjach:)

Mial byc rowniez komienk z plaszczem ale mi go odradzono i bedzie normalny komienek z rozprowadzeniem ciepla kanalami powietrznymi.

Dom ma parter plus uzytkowe poddasze, W sumie po podlogach liczac niecale 180 m2. Puatak MAX 30, plus 15cm welny, dach dachowka cementowa plus 25cm welny.... Zapotrzebowanie jakie mi wychodzi to okolo 12-13 kW wiec sadze ze jak kupimy 17ke to wystarczy - chce uniknac przewymiarowania ;)

Mysle nad piecykiem w miare mozliwosci automatycznym, z pogodowka i sterowaniem pokojowym, z zaworek 4d z silownikiem (na tyle zautomatyzowana praca na ile to mozliwe)...

Ale klopot mam z pomyslem na instalacje... Wg mojej wyobrazni ma to dzialac tak. Siedza sobie solary na dachu i wspomagaja przygotowanie zarowno c.w.u jaki (pozniej-gdy starczy ciepla) c.o. Do tego podpiety jest piecyk/kociolek pelletowo/groszkowy ktory rowniez odpowiada za dogrzanie c.w.u (w razie zlej pogody np) i c.o. Do tego w lecie wlaczamy tryb pieca 'lato' i juz nie grzeje c.o. a tylko pomaga solarom zagrzac c.w.u. Wydaje mi sie ze do tego potrzebowalbym 'zbiornik w zbiorniku'-w ten sposob ze zbiornik c.w.u (okolo 200-300 litrow) znajdowalby sie wewnatrz zbiornika c.o. Tylko czy takie cus istnieje czy to tylko moja wyobraznia?? A moze inne rozwiazanie? Generalnie zalozenia sa takie:

-grzanie c.w.u solarami (wspomagane piecem gdy solar nie starczy)

-dogrzewanie c.o. z solara gdy jest nadmiar ciepla - w razie potrzeby piecem

 

Najlepiej zakup 'po kawalku' - najpierw instalacja plus piecyk, pozniej do kompletu solary..

 

Mowiac szczerze mam klopot ze zbiornikiem takim gdyz te ktore ogladalem np dwuwezownicowe - dzialaja na zasadze dogrzewania c.w.u piecem gdy solara nie starczy, ale juz c.o idzie calkiem z pieca... a moze sobie tym glowy nie zawracac i kupic wlasnie taki - i nie miec mozliwosci wykorzystania ciepla z solarow do c.o.?? Ma to sens?Nie ma?

 

dzieki wielkie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kolego Prorok na forum!

Są różne kombinacje i kolesie wymyslają cuda na kiju...

Z solarami to Ci powiem na zimę jest trochę lipa.

Zakładając jednak, że będziesz miał nadmiar ciepła z solarów (możesz zamontować np. 20 ;) ) to można to rozwiązać systemowo w prosty i pewny sposób.

Istnieje takie coś jak bufor ciepła.

Ten bufor (np. 1000l) grzejesz czym chcesz: kocioł c.o., solar, kolega na rowerze, żona na siłowni.

A potem z tego bierzesz ciepło tam gdzie potrzeba - do cwu albo do c.o.

W ten sposób wykorzystasz nadmiary solarów do c.o. (jeśli takowe wogóle będą).

Jak bym miał wolną kasę to bym od razu coś takiego założył u siebie (nawet bez solarów!!! i nie dlatego, że ćwiczę na siłowni 5 razy dziennie :) ). Wpływa to na lepsze spalanie opału, oszczędności, łatwiejsze sterowanie czyli lepszy komfort.

Ale jakbym był prorokiem to bym nie był bidokiem :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kolego Prorok na forum!

Są różne kombinacje i kolesie wymyslają cuda na kiju...

Z solarami to Ci powiem na zimę jest trochę lipa.

Zakładając jednak, że będziesz miał nadmiar ciepła z solarów (możesz zamontować np. 20 ;) ) to można to rozwiązać systemowo w prosty i pewny sposób.

Istnieje takie coś jak bufor ciepła.

Ten bufor (np. 1000l) grzejesz czym chcesz: kocioł c.o., solar, kolega na rowerze, żona na siłowni.

A potem z tego bierzesz ciepło tam gdzie potrzeba - do cwu albo do c.o.

W ten sposób wykorzystasz nadmiary solarów do c.o. (jeśli takowe wogóle będą).

Jak bym miał wolną kasę to bym od razu coś takiego założył u siebie (nawet bez solarów!!! i nie dlatego, że ćwiczę na siłowni 5 razy dziennie :) ). Wpływa to na lepsze spalanie opału, oszczędności, łatwiejsze sterowanie czyli lepszy komfort.

Ale jakbym był prorokiem to bym nie był bidokiem :)

 

Pozdrawiam.

 

Witam kolegów.Obecnie posiadam piec na ekogroszek i do tego solary.Zestaw solarny latem działa rewalka natomiast zima ..nie zawracaj sobie głowy nie ten klimat.CO ci nie nagrzeje napewno .Ja mam zbiornik z dwoma weżownicami pod jedna jest podpiety solar a pod druga piec nic sie nie zakłuca wszytko chodzi ok .Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie Forumowiczów - post pierwszy - Marcin, Polska Centralna:) Ja również jestem na etapie wyboru instalacji c.o. , podobnie jak założyciel tematu myślę nad piecem na ekogroszek/miał z podajnikiem>sterownik PID>instalacja na pex/grzejniki i podłogowe>i właśnie solary,

tyle że liczę się z tym że solary wykorzystam od wiosny do jesieni(jesli swieci slonce) i o zimie nawet nie wspominam.

O pozyskaniu ciepla na c.o. z solara zwykłego należy zapomnieć (przy koszcie solara 5-9 tys) podgrzanie c.w.u czemu nie. Ponieważ początkowo chciałbym tylko przygotować instalację pod solar prosiłbym o rade na co zwrócić uwagę by np. za rok bez problemu móc zainstalować baterie i wpiąć do instalacji c.w.u?

Pozwolę sobie wstawić link do pewnej instalacji solarnej , ponieważ oferuje ja firma która mieści się w miejscowosci obok mojej.

http://www.allegro.pl/item933995390_zestaw...h_lodz_hit.html

wiem wiem ze ni popieracie allegro, ale fizycznie firma istnieje i moze nie najtansza ale kilka razy w tygodniu ich mijam:)

 

PS. mam ogromny chaos jesli chodzi o piec rzędu 25kW (nie wiem jakiego producenta, kieszeń ograniczona) dom 190m2 z maxa(kratówka) 25,5cm+15cm styropian. Zbyt duzo producentów i dosc spory rozstrzał cenowy a niechciałbym płacić za firme:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.