Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Do użytkownika Goszek>Jak Cię nie stać to nie zabieraj wogóle zdania w tej sprawie...50 tyś?TAK! Ale chyba cała instalacja?(za instalke na 140m2-podłogówka wszedzie,kompletną dawałem 60 tyś!)Sama pompa w granicach 20 tyś,więc 50% droższa niż dobry(podkreślam dobry) piec na ekogroszek!Do pieca na eko instalacja też jednak musi chyba być :rolleyes: .Więc rzeczywisty koszt pompy ciepła nie jest aż tak horendalnie wyższy niz innych żródeł ogrzewania ,jak wielu na forum stara sie nam wmówić.Myśle jednak,że korzysci z posiadania,w pełni to rekompensują...ŻEBY WYGRAĆ TRZEBA GRAC!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do poprzednich postów że sąsiad miał że niemiał że zdemontował ,faktycznie pompy ciepła z przed 3-5 lat to przezytek i niestety żadko kiedy miały sprawnośc powyzej 300% wgledem energi elektrycznej ,na dzień dzisiejszyy to juz inna technologia adwierty poszły juz do lamusa i mysle że powinny być juz w muzeum techniki takie pompy z dolnym żrodłem

na dzień dzisiejszy dla naszego klimatu to instalujemy banalnie prostą pompę ciepła np Fujitsu ktora była testowana przez lata i naprawde nie zostawi nas w polu przy -20st na zewnątrz i napewno nas ogrzeje i w dodatku jakby nie liczyć to o 15-20% oszczędności przy zwykłej taryfie ,jesyną wada jest że przy - 25 st na zewnatrz to zuzycie prądu jest spore i w te dni koszt jest wyższy niż np ogrzewanie gazem ale tych dni mamy kilka w roku

na dzień dzisiejszy budując się w polu gdzie tylko mamy prąd to wybór jest oczywisty bo 25-35 tys i mamy zródło ciepła do naszego domu wraz podgrzewaniem wody i jest to tańsze rozwiązanie od kazdego innego choćby z powodu braku pomieszczenia kotłowni

w tym sezonie a dokładnie w zeszłym tygodniu adpaliliśmy najnowszy system samsunga który jest bardziej rozbudowany od wczesniej opisanego i bylismy w szoku

temp na zewnątrz -26st temp w ponieszczeniu ok 0 st po 3 godzinach w trybie wygrzewania klimatyzatorami w pomieszczeniu 23st a podłogówke uruchomimy pozniej

na dzeiń dzisiejszy nie ma tań szego i lepszego rozwiązania niż pompa ciepła powetrze woda lub bardziej rozbudowanej powietrze powietrze i w dodatku woda

system w pocżatkowym stadium pobierał 16-19 A czyli ok 3,5 kW a do pomieszczenia zostało oddane ok 10,5 kW ciepełka myśle że w przeciagu miesiaca zostanie tez uruchomiona ciepła woda ,a system pracuje dla pomieszczeń o powierzchni 110m2

na dzięń dzisiejszy system pobiera ok 5-6A i stabilnie trzyma 23st w pomieszczeniach oczywiście bedzie wiekszy komfort jak bedzie podłoga ciepła

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A następna sprawą jest policzenie wszytkich kosztów na etapie projektu i budowy koszty projektu np instalacji gazu ,przyłacza ,kotłowni komina itp tylko na tym etapie da się skutecznie zaplanowac wydatki i wybrać najtańsze rozwiązanie wszelkie przeróbki czy adaptacje juz istniejącyh kotłowni z kominami itp kłada ideę pompy ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość Spednet

Na mojej stronie można to zrobić dzięki kalkulatorowi kosztów obliczeń ogrzewania oraz odnieść się wtedy do innych form. Sama pompa ciepął ma wiele zalet jak chcoiażby:

  • Dostarcza prawie darmową energię, pobierając ją z niewyczerpywalnego źródła - środowiska.
  • Jest wygodna i czysta - nie wymaga instalowania komina czy dodatkowego systemu wentylacji, nie wydziela zapachów; jest w pełni zautomatyzowana, nie potrzebuje konserwacji ani okresowych przeglądów.
  • Pracuje cicho - nie jest dokuczliwa dla otoczenia.
  • Jest bezpieczna dla środowiska - nie emituje sadzy ani spalin, nie zanieczyszcza więc otoczenia; układ grzewczy zasilany przez nią jest ekologiczny.
  • Pozwala uniezależnić się od wzrostu cen paliw (gazu, oleju opałowego) spowodowanych na przykład wyczerpywaniem się zasobów naturalnych czy międzynarodowymi konfliktami gospodarczymi.
  • Sprawność pompy ciepła w miarę upływu czasu nie spada - jest stała w całym okresie jej eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa zasilane są AC natomiast sprezarki do 1kW wewnetrznie zasilane i co za tym idzie sterowane są za pomoca DC natomiast każda wiekasza spreżarka jest trojfazowa i zasilana z falownika nawet do mocy 5kW z zasilania jednej fazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wszystkich

Pytanie dotyczy pompy ciepła czy ktoś posiada jakie są zalety, jakie za i przeciw pomijając oczywiście cenę samej instalacji.

Instalacja nie musi być wcale droga! Sam mam gruntową pompęc ciepła, która kupiłem od wrocławskiej firmy NTS Energy. Atrakcyjna cena + w promocji darmowa instalacja. W kieszeni zostało dużo piniążków, a ja czekam na zwrot mojej inwestycji. Oczywiście, że pompa ciepła sie opłaca - trezba tylko wybrać urządzenie o optymalnej mocy do wielkości ogrzewanego lokalu. Najlepiej jest skorzystać w tym celu roboczo z kalkulatorów, dostępnych na stronach producentów pomp, a docelowo z wyliczeń doradców w tych firmach. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na "post marketingowy". Ewentualnie przytocz jakieś liczby. Ile ta inwestycja cię kosztowała, ile rocznie "oszczędzasz" po odliczeniu kosztów energii i w jakich warunkach komfortu cieplnego żyjesz (+19 to dla większości przedsionek Syberii). Jak izolowany budynek, jaką metodą ogrzewany itp., itd.

 

Wpis powyżej jest jałowy pod kątem wpływu na wybór określonej metod grzewczej.

 

Co nie znaczy, że jestem przeciwnikiem PC. Wręcz przeciwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś na kontrze z sąsiedniego

" Drodzy forumowicze!

Jestem właścicielem firmy montującej tylko pompy ciepła 50-60 szt. rocznie i znam temat od podszewki. Nie będę pisał skąd jestem, nie chcę się reklamować. Generalnie bardzo rzadko czytam forum a w ogóle jest to moja pierwsza wypowiedź. Włosy mi się jeżą na głowie jak czytam o cenach. Ludzie opanujcie się, udział zarobku firmy instalacyjnej przy wykonaniu kompletnego co(dź,podłogówka,montaż pc) to 15-25% więc nie można zrobić tego za pół ceny. Oczywiście firmy różnią się od siebie i każda ma inne koszty. Pan" Krzysztof" np. emerytowany policjant jako szef pracujący z synem ma koszty ograniczone do minimum, zaleta-niska cena robocizny. Firma z siedzibą, projektantem, serwisantem,własną wiertnicą, sekretarką itd. będzie te koszty miała dużo wyższe oczywiście oferuje coś więcej, zaleta- większa gwarancja poprawnego wykonania, uruchomienie i serwisowanie np pompy ciepła, większe prawdopodobieństwo długoletniego funkcjonowania firmy, brak konieczności udziału osób trzecich przy wykonawstwie (serwisant, wiertnica,projektowanie). Każdy wybierze co uważa.

Podam teraz ceny materiałów i robocizny netto z minimalną marżą pokrywającą koszty zakupu, uruchomienia, doboru, odpowiedzialności za produkt, robocizna z ceną "Pana Krzysia" i " salonu instalacyjnego"

Podłogówka w zakresie- projekt,rury pionów do rozdzielaczy, rozdzielacze z rotametrami, szafki rozdz. mata styropianowa 3cm, rury, taśma brzegowa, spinki, zakładam wykonanie w jednym markowym systemie instalacyjnym np.;TECE,ROTH,PURMO,KAN czy inne, koszt materiałów na jeden m2 to 65-85zł/m2 koszt robocizny z rozłożeniem styropianu 20-30zł/m2 Przyjmijmy średnią materiały 75zł+ robocizna 25zł=100zł/m2 x 170m2= 17000+8% Vat=18360zł

Dolne źródło w zakresie; odwierty z użyciem sond markowych Aspol, Muovitech itp. 60-70zł/mb studnia z rozdzielaczem i rotametrami wykonanie poziomych dobiegów wypełnienie glikolem wprowadzenie do budynku, odpowietrzenie, dodatkowe 20-30zł doliczne do metra tak to jest wyceniane zatem 65+ 25 =90zł/mb + koszt projektu geologicznego wraz z dokumentacja powykonawczą 1800- 3000zł przyjmijmy 2000 zatem 170x90+2000=15300+2000 projekt=17300 +Vat 23%=21279zł Stawka Vat 23% dlatego, że są to instalacje zewnętrzne.

Węzeł cieplny: Pompa z zasobnikiem markowa około 8kW 23000-30000zł + materiały do podłączenia pompy 2500-4000zł +robocizna 2000+4000zł

Zatem średnioc 26500+3250 materiały+3000 montaż, uruchomienie, szkolenie z zakresu obsługi, itp =32750zł+8%Vat=35370zł

Razem 75009zł brutto i taki koszt ktoś podał i nazwę go średnią rynkową.

Zliczyłem też ceny za jakie może to zrobić Pan" Krzysztof" oczywiście wyszukując najtańszego wiertacza na allegro, którego pilnuje nie wiadomo kto, podłączając pompę do której już nigdy nie przyjedzie bo będzie twierdził, że to sprawa serwisu fabrycznego itd. ale są tacy co chcą zaryzykowaći to też rozumiem nie każdy wygrał w totka, więc jego cena to 64486zł. Jeżeli ktoś robi to za 53000zł życzę powodzenia "Polak potrafi" . Oczywiście wiem jak jest to zrobione (wzywano mnie czasami do takich instalacji) bez rozdzielacza, bez vatu , chińska kształtka, chińska rura, bez wiedzy bez uruchomienia, bez projektu, odwierty krótsze niż powinny być itd. itp. Cierpią wszyscy wykonawca wtopa, klient pokrzywdzony, producent pompy złe rekomendacje. Drodzy Państwo troszkę świadomości. Znam płytkarza co kładzie płytki za 15zł/m2 ta cena 53000zł za kompletną instalację CO to mniej więcej to samo."

źródło i trochę dyskusji na temat http://forum.muratordom.pl/showthread.php?216044-NIBE-IVT-SOFATH-co-wybra%C4%87&p=6021360&viewfull=1#post6021360

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Albo jeszcze może zrobić sobie pompę ciepła i dodatkowo podłogówkę elektryczną.

Jedną od pompy na wodę a jeszcze na niej matę elektryczną.

Ciekawe czy taka pompa potrafi ogrzać normalną podłogówkę a oprócz tego grzejniki?

Chyba, że pompa ciepła jest dobra tylko do cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rynku można kupić panele foto 230-250W po ok 750 - 800zł/szt - potrzeba 8 lub 10 szt czyli bez mocowania i okablowania ok 8000, razem z montażem 9-9,5tys.

+ grzałka robiona pod napięcie - ok 300zł.

I mamy CWU - te panele już przy zachmurzonym niebie dają ok 60-75% mocy znamionowej.

Co przy całodziennym grzaniu pozwoli na wyprodukowanie dużooo CWU. :P

Tak dużo aby wystarczyło na noc. ;)

 

Pozdr

 

PS Pompa do grzania CWU też kosztuje - ok 5000zł , a prąd bierze ile wlezie.. :P

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rynku można kupić panele foto 230-250W po ok 750 - 800zł/szt - potrzeba 8 lub 10 szt czyli bez mocowania i okablowania ok 8000, razem z montażem 9-9,5tys.

+ grzałka robiona pod napięcie - ok 300zł.

I mamy CWU - te panele już przy zachmurzonym niebie dają ok 60-75% mocy znamionowej.

Co przy całodziennym grzaniu pozwoli na wyprodukowanie dużooo CWU. :P

Tak dużo aby wystarczyło na noc. ;)

 

Pozdr

 

PS Pompa do grzania CWU też kosztuje - ok 5000zł , a prąd bierze ile wlezie.. :P

Witam,

Zgadzam się, że się zupełnie do cwu PC nie opłaca.

 

A z tą fotovoltaiką, to jest taki interes, że chcesz zapłacić za prąd za 15 lat z góry i jeszcze w tym czasie martwić się czy ten prąd się nie zepsuje, niańczyć go i chuchać.

Wolę płacić na bieżąco, nie modlić się o słońce i nie myśleć o tym.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy stałych cenach prądu to nawet 17lat, ale jeden warunek - trzeba ten prąd mieć, ja go nie bardzo mam np po wczorajszej burzy już 14h bez prądu. :(

Agregat nie pociągnie takiej grzałki (2,5kW) bo są ważniejsze odbiorniki

I wtedy myśli się o panelach PV a nie o rachunku za nie.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacje ekstremalne nie są dla mnie argumentem merytorycznym w tym temacie.

Masz agregat, to i tak dużo więcej niż inni.

A jak komuś "spadnie cegła na głowę", to co dalej ma myśleć o PV?

 

A swoją drogą to 14h mycia w zimnej wodzie w takiej sytuacji nie powinno być żadnym problemem dla zdrowego człowieka.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalny, zdrowy człowiek wytrzyma bez mycia więcej niż 14h :P

 

A PV lub solary uważam za przydatne wykorzystanie słoneczka, którego ostatnio jest nadmiar. ;)

 

Pozdr.

 

PS Jak kupuję samochód to nie myślę że to co przejadę samochodem w miesiąc, to przeszedłbym na piechotę w 10 lat, taka argumentacja do mnie nie trafia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Jak kupuję samochód to nie myślę że to co przejadę samochodem w miesiąc, to przeszedłbym na piechotę w 10 lat, taka argumentacja do mnie nie trafia. :)

Czyli zakup PV, montaż, opieka nad, zależność od słońca

są lepsze niż

włączenie wtyczki do gniazdka.

 

Jak wkładam tę wtyczkę do gniazdka, to się nie zastanawiam jak to by fajnie było się pogimnastykować z instalacją solarną i jeszcze włożyć w to sporo kasy...

Może to się w głowie nie mieści, ale ja tak mam...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak filozoficznie pytasz, to odpowiem.

 

No cóż, nie samą ekologią "solarną" żyje człowiek.

Ja to widzę tak:

1. Człowiek powinien żyć bezstresowo pod każdym względem.

2. Do tego potrzebna jest ekologia, ale pod każdym względem (nie wdychać smrodu, odżywiać się zdrowo ale też: nie dawać sobą tyrać, pomiatać, nie denerwować się, unikać stresu).

3. Przepłacanie za sztucznie podniesione ceny solarów, PV, pomp ciepła to nabijanie kasy koncernom (korporacjom), bankom i innym darmozjadom.

Kasa z tego biznesu bierze się stąd, że Polak musi pracować ponad siły, zaniedbywać rodzinę, dać sobą pomiatać - czyli wybitnie nieekologiczne życie.

 

Ekologia w zamian za pozbycie się ekologii w życiu codziennym?

Nie, dziękuję.

I przestrzegam innych, co mogą się na plewy nabrać.

 

A jak już mam ten kocioł, to spalać trzeba czysto, bo się da.

 

Pozdrawiam.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.