Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przyszla Pora Na Mnie


jaras002

Rekomendowane odpowiedzi

Godziny spędzone forum i po przeczytaniu wielu wielu postów myślę ze dojrzałem do budowy własnego c.o.

Zasadę jaka bym chciałbym zastosować to prosto, funkcjonalnie i bez udziwnień.

Załączam rysunek mojego przyszłego c.o.

c.o. będzie chodzić tylko na pompie nie ma mowy grawitacji.

cwu mam nadzieje ze będzie biegać na grawitacji.

Mam pytanie odnośnie zaworów zwrotnych gdzie je zastosować o ile są konieczne i jakie?

Wszelkie inne uwagi są mile widziane

Pozdrawiam

post-777-1267287022_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi:

1. c.o. bez grawitacji a cwu na grawitacji. Trochę niekonsekwentnie. Jeśli będzie trzeba szybko zbiornik podgrzać (przy niewielkim przewymiarowaniu) to będzie problem.

2. Co to za zawór do przytłumienia cwu? Nie wystarczyłby jednym z dwóch odcinających przytłumić? :angry:

3. Zawory zwrotne? Jeśli pompa c.o. ma z założenia cały czas pracować, to nie widzę dla nich żadnego zastosowania (więc to zależy od sterowania a nic o tym nie piszesz).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik będzie standardowy jaki montują w tych kotłach czyli st 77

Co do cwu to myślę ze jak zachowam odpowiedni przekrój rur i spadki to pójdzie i przy całodobowym grzaniu będzie ok . Zawory ucinające będą pewnie te kulowe a one chyba nie nadają się na to żeby nimi tłumic przepływ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W moim stalmarku 17 kW sterownik ST 37 obsługuje pompę c.o i c.w.u, ma też opcję sterowania regulatorem pokojowym. Mimo większych kosztów warto moim zdaniem zastosować 2 pompy, jak radzą wcześniej koledzy grzeg i vernal. Jeżeli nie kupiłeś jeszcze zasobnika c.w.u to radzę ci zakupienie dwupłaszczowego. U mnie od października sprawuje się znakomicie. B.szybko nagrzewa wodę, nie powstaje kolejka do kąpieli i nie trzeba go podgrzewać grzałką el., jak było poprzednio, gdy miałem podgrzewacz z wężownicą.

Zawór zwrotny umieszcza się za pompą c.w.u przed wejściem do zasobnika. Nie wiem w jakim celu chcesz stosować zawór dławiący c.w.u? Po osiągnięciu nastawionej w sterowniku kotła temp. dla c.w.u pompa zostanie wyłączona i nie trzeba niczego dławić. Gdyby nawet temp. wody w zbiorniku rosła nadal to osiągnie ona max. temp. wody c.o na kotle. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik już kupiony Galmet Neptun Kombi 100 litrów. Chciałem dwupłaszczowy ale mi go odradzili goście ze sklepu i zarazem monterzy c.o. Podlaczaja te i te ale twierdza ze ten model Galmeta to 20 min i ciepła woda w zbiorniku.

Myślę ze spróbuje na grawitacji zobaczymy jak będzie pompę i kable zawsze można wstawić jest sporo miejsca w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeżeli nie przeszkadza Tobie wysoka temperatura c.w.u. (taka sama jak na kotle) to pompa jest całkowicie zbędna.

Mam zawór 4d + pompa oraz grawitację w jednym układzie CO.

Oprócz bojlera na pseudo grawitacji (nie jest to czysta grawitacja ponieważ pompa za zaworem 4d będzie ją wspomagać) mam podłączone dwie łazienki i poddasze użytkowe (trzy kondygnacje).

Dodatkowa zaleta takiego układu to podniesienie temperatury powrotu kotła.

Pozdrawiam Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli pobór ciepłej wody bedzie większy to kocioł moze nienadążyć dogrzać jej grawitacyjnie.

Witam,

Nie do końca to jest prawda.

- przy grawitacji jeżeli "jaras002" ma zbiornik 100l to i tyle będzie miał c.w.u o temperaturze wody kotła,

- przy pompie niestety takiej ilości gorącej wody nie otrzymasz (chyba, że czujnik c.w.u. umieścisz na dole zbiornika).

Jeszcze jedna zaleta grawitacji to stabilniejsza praca kotła (brak nagłych zmian temperatury na kotle spowodowanych włączeniem pompy c.w.u w przypadku podgrzewania c.w.u. taką pompą).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu dylemat zainstalować pompę cz nie ;)

Wysoka temperatura na zbiorniku nie przeszkadza mi

Na początku wątku zapytałem się czy nie dać zaworu zwrotnego na zasilaniu cwu żeby właśnie uniknąć cofki z zasobnika. :angry:

Chciałem ograniczyć ilość pobieranego prądu do minimum ale zachować tez wygodę i bądź tu mądry

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dużo zależy od przekroju rur. Pompa pracuje raczej na tłoczeniu niż na ssaniu.

Pozdrawiam Andrzej

--pompa aby tłoczyc musi ssać! Różica taka że ssac można do -1 bar a tłoczyć do ...ile sie da.

Patrzcie na schemat ssania i tłoczenia, i poczujcie sie jak leniwa woda.

 

Jeżeli 4D będzie podbierał mało wody gorącej i mieszal ja z powrotem do utrzymania np. 40 stc wówczas grawitacja CWU będzie działać OK.

 

Jak trzeba będzie puścic dużo gorąćej wody w grzejniki to na ssaniu pompy powstanie podciśnienie na tyle duże aby w obiegu CWU powstała cofka.

 

Aby nie przegrzac cwu proponuje jakis termostat z kapilarą, łagodnie przymyka przepływ.

 

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu dylemat zainstalować pompę cz nie ;)

Wysoka temperatura na zbiorniku nie przeszkadza mi

Na początku wątku zapytałem się czy nie dać zaworu zwrotnego na zasilaniu cwu żeby właśnie uniknąć cofki z zasobnika. :angry:

Chciałem ograniczyć ilość pobieranego prądu do minimum ale zachować tez wygodę i bądź tu mądry

Pozdrawiam

 

Muszę tu dodać coś do tego, co wcześniej pisałem.

"Jeśli pompa c.o. będzie pracować cały czas, to nie ma potrzeby instalowania zaworu zwrotnego"

Jest to prawda przy założeniu, że grawitacja cwu wtedy działa. Moim zdaniem będzie ciężko...

Jeśli jednak bedziesz próbował na grawitacji, to lepiej nie zakładaj tego zaworu - dodatkowe obciążenie obwodu.

 

Jeśli byś instalował pompę cwu, to oczywiście załóż zawór zwrotny - psudo się.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

witam ponownie mam pytanko czy dużym błędem będzie wpięcie cwu prosto z pieca a następnie z trójnika odejście na zbiornik wyrównawczy i dalej do zaworu 4-drożnego. Oczywiście po drodze żadnych zaworów miedzy kotłem i zbiornikiem wyrównawczym. Myślę ze może lepiej będzie grzać cwu na grawitacji.Co o tym pomyśle myślicie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.