Skocz do zawartości
IGNOROWANY

4d + Pompa Kotłowa


samouk

Rekomendowane odpowiedzi

Ad kol vernal: Dzięki za szczerość :mellow:

 

Ad kol.samouk: W tym schemacie połączeń na dole kol zielony (zasilanie zasobnika CWU wodą z sieci ZW) - pomylona jest kolejność zaworków. Mianowicie zawór upustowy/bezpieczeństwa przesuń na lewo przed zwrotny, bo w układzie obecnym zwrotny zablokuje przy wzroście ciśnienia i coś tam musi popuścić :) jak się wyczerpie absorpcja naczynia przeponowego. Najczęściej wywala jakąś uszczelkę, ale może uszkodzić luty na rurkach Cu! Te zaworki są zwykle jak szampon 'dwa w jednym', tj zwrotny razem z upustowym - dość tandetne w krajowym wyk., ale lepiej się bardziej szarpnąć i kupić je osobno!

 

Podziwiam Twoją pasje dochodzenia do optymalnego układu - bez pustosłowia - to takie kreatywne posty napędzają to Forum! W odróżnieniu od " policzcie, narysujcie i podajcie mi moją instalę na tacy, drodzy Forumowiacy " .

 

Gratuluję również grafiki, A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad kol vernal: Dzięki za szczerość :)

 

Ad kol.samouk: W tym schemacie połączeń na dole kol zielony (zasilanie zasobnika CWU wodą z sieci ZW) - pomylona jest kolejność zaworków. Mianowicie zawór upustowy/bezpieczeństwa przesuń na lewo przed zwrotny, bo w układzie obecnym zwrotny zablokuje przy wzroście ciśnienia i coś tam musi popuścić :) jak się wyczerpie absorpcja naczynia przeponowego. Najczęściej wywala jakąś uszczelkę, ale może uszkodzić luty na rurkach Cu! Te zaworki są zwykle jak szampon 'dwa w jednym', tj zwrotny razem z upustowym - dość tandetne w krajowym wyk., ale lepiej się bardziej szarpnąć i kupić je osobno!

 

Podziwiam Twoją pasje dochodzenia do optymalnego układu - bez pustosłowia - to takie kreatywne posty napędzają to Forum! W odróżnieniu od " policzcie, narysujcie i podajcie mi moją instalę na tacy, drodzy Forumowiacy " .

 

Gratuluję również grafiki, A.

 

dzieki za komplement... :)

samodoskonalenie to jest to :)

 

mam dylemat z kotłem, jaki wybrać ale to inne beczka na tym forum... :mellow:

 

pozdrawiam

post-15928-1267972265_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaś za wymuszonym obiegiem kotłowym głosuję obiema rękami! Przecież nie potrzeba tam pakować normalnej 25-40, wystarczy np.15-20 o mocy 18-25W połączona z wył. termicznym 60*C np. z pralki automat, przylepionym na samym wejściu powrotu do kotła - i mamy prostego 'automata jak Laddomata' , za to sporo kasiorki pozostałej w kieszeni!

 

Należy tylko pamiętać aby wydajność pompy pokryła zapotrzebowanie na podwyższenie temperatury powrotu. Osobiście po jednorazowym wyregulowaniu temperatura cały czas utrzymuje się na poziomie 10 - 15 st. c poniżej temperatury zasilania. Wyłącznik pompy ustawiony jest na 70 st. C. Pompa działa cały czas bez wyłączeń. Dopiero latem dla potrzeb c.w.u. będzie działać cyklicznie.

przykład

zasilanie 60 st. C

powrót do kotła około 50 st. C

zasilanie 65 st. C

powrót około 55 st. C niezależnie od temperatury na instalacje c.o.

Krótkotrwałe różnice (zaniżenia temperatury) tylko w czasie otwarcia lub zamknięcia zaworów termostatycznych do czasu ustalenia się warunków.

Witam.

Co ma oznaczać wg Kolegi odpowiednia wydajność pompy kotłowej ?????? Chodzi mi jak ją obliczyć w stosunku do pompy CO i pompy CWU ?

Kolega wyżej napisał że wystarczy jakaś tam pompeczka .To bzdura którą sprawdziłem w praktyce stosując małą pompkę 25 W do cyrkulacji wody użytkowej.Otóż owa pompka przy działaniu pozostałych pomp nie podniosła wcale wody powrotu do pieca i sterownik musiał przymknąć zawór 4D by ją podnieść do zadanych 50 st.

Poza tym ten układ z 3D i dodatkową pompą i termostatem przy określonych warunkach zewnętrznych wcale nie zabezpiecza temp. powrotu. Rozumiem że te 55 st. kolega ma na powrocie niezależnie od temp. na grzejniki pod warunkiem że z grzejników wraca woda o temp. niższej niż 10 st. a co jak zapotrzebowanie na energię jest dużo wyższe ??? Biegamy do kotłowni i podnosimy temp. na kotle jak rozumiem? ( duże jak obecnie wahania temp. na zewnątrz)

Jeśli ktoś chce zabezpieczać temp. powrotu do kotła i sterować temp. na grzejniki niech montuje 4D bo to oczywiste .Jeśli ktoś lubi ciągłe regulacje i eksperymenty niech montuje cokolwiek.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samouk moim zdaniem można by nieco ograniczyć "prądożerność" tego układu przez wykorzystanie pompy ładującej zasobnik CWU również jako pompę kotłową . Ja u siebie zrobiłem tak że na ładowaniu zas. CWU mam zawór terostat. zawór 3-D i wejście ciepłe jest z pieca wejście zimne jest z wyjścia wężownicy zas. a mix przez pompę wraca na powrót do pieca. Temp. ustawiona na tym zaworze to 50st.. Daje to taki efekt że powrót do pieca jest niemal zawsze powyżej 45st.( przeważnie niewiele poniżej temp. pieca - 65st.), piec szybko osiąga swoją temp. a przy okazji ze względu na moc wężownicy zasobnika piec nie jest tak obciążany przy dużych rozbiorach CWU. Oczywiście Ty nie musiałbyś dawać termostatycznego zaworu 3-D tylko zwykły i ustawić go tak żeby temp. powrotu była bezpiecznie wysoka. Ogólnie taniej na starcie i taniej w eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam kol elektryczny1971 : odpowiednia moc, to taka, aby strumień cieczy w obwodzie kotłowym zapewniał odpowiednią temperaturę powrotu! Uściślijmy schemat, chodzi o ten: post-8763-1268001232_thumb.jpg

Jeśli ktoś chce po swojemu, to przecież wola wolna, my tu wymieniamy doświadczenia a nie głosimy dogmatów. Ja grzeję segment 110m kw z ciepłymi :mellow: sąsiadami, a ktoś inny dom 300m kw - i musi domieszać więcej, bo schodzi mu zimniejszy powrót. 4d jest z pewnością bardzo stabilny dla instalacji dużych i zautomatyzowanych. Mnie wystarczy podmieszanie jw pompką 32W bo mam nadmiarowy kocioł i zaledwie 65 żeberek do obsłużenia :)

Co do zasilania CWU, to wymiennik jest zasilany z kotła przed 3d (układ z pompą na powrocie) czyli też jedną pompą - i to działa bez pudła! Planuję tylko w przyszłości dodać zawór odcinający z termostatem coby nie wychładzać CWU przy słabym piecu.

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilania CWU, to wymiennik jest zasilany z kotła przed 3d (układ z pompą na powrocie) czyli też jedną pompą - i to działa bez pudła! Planuję tylko w przyszłości dodać zawór odcinający z termostatem coby nie wychładzać CWU przy słabym piecu.

A.

Witam,

Ciekawe jak ten zawór ustawisz. Znowu przeróżne odnogi instalacji?

Proponuję przeskoczyć parę etapów ewolucji i powierzyć to zadanie sterownikowi. Zrobi co trzeba a nawet więcej niż myślisz :)

Bo nawet przy "słabym piecu" zagrzeje a nie wychłodzi cwu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegu kotłowego zapewnia stały minimalny przepływ przez kocioł.

zawór trójdrożny zapewnia temperaturę na instalację w odpowiedniej wysokości (sterownik pogodowy), daje to różny przepływ przez kocioł.

Przy większym zapotrzebowaniu na ciepło więcej wody jest pobierana z kotła, temperatura powrotu, po pewnym czasie jest wyższa (Zasada działania grzejników).

W tym czasie temperatura wody powracającej do kotła pozostaje prawie na niemienionym pułapie. Różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem ok. 8 - do 15 stopni, w zależności od wahań temperatury w instalacji c.o. i c.w.u. Nastawy zaworu regulacyjnego obiegu kotłowego nie zmienia się. Rożnicę uzyskujemy dzięki nastawie zaworu regulacyjnego.

To tak pokrótce. Oczywiście temperaturę kotła zmieniam w zależności od zapotrzebowania na ciepło ([temperatura zewnętrzna). Ale w zakresie regulacji od minimum zaworu trójdrożnego do maximum zaworu trójdrożnego, temperatura podmieszania nie zmienia się. Przy dużych wahaniach można dodatkowo zamontować zawór termostatyczny. Przy pompach zwykłych nie elektronicznych trzeba dać zawór upustowy, a przy np. alha2 pompa sama zareaguje na zmianę przepływu. U mnie takiej potrzeby nie było. U mnie bezproblemowo. Wystarczyła mi pompa od cyrkulacji c.w.u.

Przy montażu na powrocie pompy c.o. trzeba uwzględnić wysokość podnoszenia pompy c.o. gdyż podbija ciśnienie jeszcze przed kotłem!!! Wydajność pompy należny wyliczyć z bilansu cieplnego dla instalacji. No cóż trochę wiedzy trzeba niestety posiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jest jeszcze jedna zaleta pompy w obiegu kotłowym - zdarzyło mi się zagotować wodę w piecu przy temperaturze na termometrze (termometr zaraz na wyjściu z pieca) było 35stC.

Przy zastosowaniu pompy obiegu kotłowego takie niebezpieczeństwo bardzo znacznie maleje.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba był taki termometr jak mi wczoraj powiedział kolega na basenie.

Pytam go czy używa dalej tego termomtru z wypitym alkoholem (co wskazuje o 3 stopnie mniej zawsze). A on na to, że go wogóle nie używa bo ma termometr w komputerze...

Jeszcze mu internet wyłączą to się wtedy zobaczy :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yozik mam pytanie? Czy zawor 3-dro i pompe masz na zasilaniu czy na powrocie.

3d jest na zasilaniu, siedzi sobie na trójniku 5/4" po sąsiedzku z pompką podmieszania kotła, zaś pompa gł. jest na powrocie - tak kiedyś założyłem jeszcze przed Forum :) chodzi cichutko porządny Grundfos na II-60W, ale ma podwójne filtrowanie: odstojnik ze spustem i siatkowy, bo syfu niestety sporo w starych rurach (zmieniłem tylko poziomy-piony 5/4" w ścianach czekają na swój sądny dzień). To straszny bałagan takie kucie pionów - chyba zostawię te ściany w spokoju, a w narożach pokojów wstawię paski płyty g-k jako zaślepki dla wiązek rurek PP.

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już kiedyś coś wysyłałem (chyba nawet na to Forum), ale nie da się tego obejrzeć w całości, bo 'kotłownia' to korytarzyk na kształt litery Z, a baniaczek CWU jest na parterze razem z zaworkami, bo mi się nie pomieścił w tych gabarytach... Spróbuję podejść do sprawy ideowo i uzupełnić fotki schematem, ale nie tak ładnym jak Twój, bo jestem jeszcze z epoki pre-PC (nawet pre-ENIAC :) ).

 

Chciałbym też niniejszym złożyć samokrytykę - po przeczytaniu Waszych postów z różnych tematów, tudzież materiałów szkoleniowych (m.in. Hel-Wita, polecam) o technice mieszania, czuję się niezmiernie zmieszany i zmuszony ;) przeprosić zaworki 4D ! Otóż mój przypadek odbiega od klasyki ze względu na 100% grzejników z głowicami termostat., czyli po pełnej blokadzie zładu roboczego mam przepływ bypassem obiegu kotłowego! Czyli tak naprawdę, ten 3d u mnie mógłby sobie iść na glebę, a całość sama się wysteruje dzięki wspomaganemu pompką shortcut'owi pomysłu Guitara....

I pewnie tak zrobię po sezonie br.

3D z zerwomotorkiem mogą pracować bardziej 'nerwowo' z powodu zanikania strumienia po osiągnięcu temp zadanej - następuje zastój w rurach, a to nic dobrego (jak w życiu :) ). Mogą powstawać złogi korozyjne itp, a w dodatku przyspieszone stygnięcie zładu powoduje uchylanie i ponowne zamykanie przepływu w 3D - ogólnie niekorzystne także z powodu skurczów dylatacyjych!

Czyli odkryłem co dawno już odkryto, ale zawsze fajnie było podyskutować z mądrzejszymi...

 

Pozdrawiam, skruszony :) A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

czy Piec 22kw kwkd bedzie dobry, łączna moc grzejników 17,3 kW (dom czesciowo ocieplony[2sciany z 4] styrop.5cm , mury o gr. 40cm) + ok.30% mocy kotła na zasobnik 200L. ... a może za duzy, co sie stanie jak kocioł bedzie przewymiarowany, jakie bedaa tego skutki i uboczne efekty a może dać 15kw ... sam nie wiem pomóżcie! :)

 

zna ktoś wymiary komory zasypowej...pieca KWKD Zębiec 15 i 22, ważne do palenia drewnem ;)

 

pozdrawiam

post-15928-1268392183_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.