Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosba O Ocene Projektu Instalacji


Pawkagolf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

mam prosbe czeka mnie zmiana instalacji CO. mam maly plan i prosze o podpowiedzi co do jej wykonania

 

pow do ogrzania 55m2 mieszkalna i ok 35 m2 klatka + garaz razem 90 m2

 

grzejniki wszystkie beda panele stalowe wysokie na 60 cm a szerokosci podane na rys

instalacja bedzie kawalek za kotlem 1 cal w stali reszta w miedzi

 

moc wszystkich grzejnikow 8,5 kW wiec doralem o tego kociol 10 kw ogniwo wegiel/drewno na miarkownik bez elektroniki

odpowietrzniki instalacji beda tylko w grzejnikach , mam nadzieje ze to wystarczy...

jak widac na rys pion na ktorym jest naczynie wyrownawcze jest wpiety za pompa i sa na nim dwa grzejniki 40 cm na klatce schodowej- pytanie czy tak moze byc? czy nie bedzie sie przez to np zapowietrzac?

moze np dla poprawy bezpieczenstwa dac zawor bezpieczenstwa 1,5 bara miedzy kotlem a zestawem pompowym?

to wszystko dla tego gdyz mialbym duzy problem wpiac sie przed pompe z pionem do zbiornika (dwie dodatkowe rurki prawie przez caly dom)

i jeszcze czy srednica rurek jest wystarczajaca?

czy przy takich przekrojach rurek jest szansa na grawitacje ? ew. moze wszystkie rurki dac o rozmiar wieksze i moze wtedy moglo by pojsc grawitacyjnie (poza 1 grzejnikiem) jak sadzicie ?

pozdrawiam i czekam na opinie

post-9584-1267107388_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Mecenas niestety ma rację...

W zasdzie na wszystkie pytanie znajdziesz odpowiedź na tym forum. Uczulam tylko na na to, że w układzie otwartm, min średnica rury bezpieczeństwa to 25 mm wewnątrz. Od kotła do naczynia nie może być żadnych zaworów ani przewężeń. (na forum krąży bardzo dobry schemat w systeme 4-rurowym.

(jeżeli grawitacyjnie, to proponuje w miedzi od 35 w dół, i pamietać o spadkach...)

 

pozdrawiam

Bolikd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wypowiedzi

male sprostowanie uklad podstawowo bedzie pracowal z pompa , o grawitacji mowilem tylko i wylacznie w przypadkach awaryjnych brakow pradu.

idac dalej ; czyli ten pion idacy do zbiornika wyrown. dalbym srednicy 25 mm

ale glownie chodzi mi o to czy tak jak napisalem byloby mi duzo prosciej podlaczyc naczynie za pompa ( a widzialem na tym forum tak podlaczone i dzialajace uklady) wiec chcialbym znac Wasze zdanie czy tak to bedzie dzialac . przepisy znam i wiem ze nie powinno byc zadnej armatuy na drodze kociol - zbiornik wyrownawczy.

pytanie czy jesli ak podlacze nie bedzie przepychalo wody do zbiornika a oslabi to przeplyw na "cienkich" pionach pozostalych , bez oporow woda bedzie szla w pion o srednicy 25 mm a reszta grzejnikow bedzie w polowie ciepla

wiec kolejne moje pytanie jak taki uklad sie zachowa ?

potrafi ktos to ocenic?

pzdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... no więc trochę nie rozumiem, mówisz, że znasz przepisy, no więc podłącz tak jak one mówią. Po to one są, żeby pomóc a nie zaszkodzić (te przepisy rzecz jasna) Szczerze mówiąc nigdy nie spotkałem na forum wypowiedzi zachęcających czy sugerujących do podłączania naczynia za pompą??? Jeżeli zadasz sobie troszeczkę trudu i odszukasz posty dotyczące sposobu podłączenia naczynia, to zauważysz że rura bezpieczeństwa nie jest zamocowana na stałe do naczynia, a jeżeli jest to dodatkowo jest rura odpowietrzająca tzn. że zład nie cyrkuluje (w przypadku systemu 4-rurowego) (stąd nazwa system otwarty) no i masz odpowiedź na swoje pytanie.

 

Bolikd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo lepiej, proponuję naczynie z możliwością automatycznego napełniania wody w instalacji (system pływakowy) naczynie takie montuje sie najczęściej przy instalacji z kominkiem z płaszczem wodnym. Lub jeżeli masz problem z wyprowadzeniem rur do naczynia na górę, możesz je zamontować na dole przy piecu, ale... wówczas należy zamontować wymiennik np. płytowy i dojdzie dodatkowo pompa (układ pierwotny i wtórny) na forum jest sporo informacji na ten temat. Wybór należy do Ciebie...

 

pozd.

Bolikd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.