Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wspomaganie Etażowego Pomocy!


Izka

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowa na forum, proszę o pomoc.

Posiadam mieszkanie tj. ćwiartkę poniemieckiego domu. Jest tam ogrzewanie etażowe, które grzeje też woda. Piec znajduje się w rogu kuchni, do której przylega salon.

Chciałabym jakoś dogrzewać wodę, ponieważ piec etażowy np. latem będzie praktycznie nieuzywany, w związku z tym myślałam nad dwoma rozwiązaniami:

- junkers zamontowany za istniejącym bojlerem (dogrzewałby wodę podgrzaną przez piec etażowy do odpowiedniej temperatury albo grzał samodzielnie, junkers musiałabym dostosować do 11kg butli z gazem, bo gazu w mojej miejscowości nie ma, a nie chcę wielkiej butli na podwórko)

- przepływowe ogrzewacze wody- nie są tanie w eksploatacji ale i tak tańsze niż elektryczny bojler

 

Jeszcze jedna sprawa, skoro piec etazowy ogrzewa wodę w kaloryferach, to rozumiem że jest to coś zbliżonego do kominka z płaszczem wodnym? Na wiosnę chciałabym wymienić piec na kominek (ze względu na dostęp do przewodu kominowego mogę to zrobić, kominek stałby w rogu salonu (do tego samego rogu teraz przylega piec).

 

Nie znam się, próbuje logicznie kombinować, ale proszę o porady, bo się zaczynam gubić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(....)

Chciałabym jakoś dogrzewać wodę, ponieważ piec etażowy np. latem będzie praktycznie nieuzywany, w związku z tym myślałam nad dwoma rozwiązaniami:

- junkers zamontowany za istniejącym bojlerem (dogrzewałby wodę podgrzaną przez piec etażowy do odpowiedniej temperatury albo grzał samodzielnie, junkers musiałabym dostosować do 11kg butli z gazem, bo gazu w mojej miejscowości nie ma, a nie chcę wielkiej butli na podwórko)

- przepływowe ogrzewacze wody- nie są tanie w eksploatacji ale i tak tańsze niż elektryczny bojler

 

Jeszcze jedna sprawa, skoro piec etazowy ogrzewa wodę w kaloryferach, to rozumiem że jest to coś zbliżonego do kominka z płaszczem wodnym? Na wiosnę chciałabym wymienić piec na kominek (ze względu na dostęp do przewodu kominowego mogę to zrobić, kominek stałby w rogu salonu (do tego samego rogu teraz przylega piec). (....)

 

Witam.

Uważam że najlepszym rozwiązaniem (stosuję to u siebie) jest zamontowanie bojlera cw z wężownicą i grzałką elektryczną.Tak jak opisujesz junkersów nie wolno instalować.Ogrzewacze przepływowe potrzebują odpowiednio solidnej instalacji elektrycznej a zużycie energii jest podobne.

Kominek z płaszczem wodnym w salonie jako podstawowe źródło ciepła to moim zdaniem nie najlepszy pomysł - niestety mocno brudzi.

Pozdrawiam - Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wyglądają u Pana rachunki za prąd? Z tego co policzyłam przy przepływowocyh ogrzewaczach (jesli mozliwe bedzie ich założenie czyli przede wszystkim zabezpieczenie instalacji bedzie odpowiednie) koszty prądu byłyby dużo niższe. Tak pi razy drzwi 3zł kosztuje godzina puszczania wody. Myslę, że w 100zł koszt prądu miesięcznie bym się zmieściła (przy ogrzewaniu tylko tym). A jeśli chodzi o bojler, to mysle ze jakieś 300zł miesięcznie. To jest duża różnica. Woda do prysznica, do umywalki w łazience i kuchni.

Co do kominka, co znaczy ze brudzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wyglądają u Pana rachunki za prąd? (....)

Co do kominka, co znaczy ze brudzi?

 

Witam.

Nasze rachunki za prąd w okresie letnim to ok.110 zł/mies. za całkowite zużycie energii.Mamy zainstalowany bojler 80 l. z wężownicą i grzałką elektryczną 1500W.Ciepła woda jest w kuchni,łazience (prysznic) - korzystają dwie osoby a ponadto jest pralka automatyczna,zmywarka,kuchenka mikrofalowa oprócz innych standardowo stosowanych odbiorników.

Kominek brudzi,gdyż trzeba czyścić go z popiołu,czasami zadymi a ponadto te z płaszczem wodnym wydzielają aromat jak w wędzarni.Nie można w nich palić byle czym ale odpowiednio wysuszonym drewnem.Minimalny przekrój kanału kominowego dla kominka z otwartą komorą spalania to 20x20 cm.

Pozdrawiam - Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.