Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wykorzystać Ciepło Spalin


walp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Chciałbym podzielić się z wami moim pomysłem (może ktoś to stosuje)

Okazuje się że spaliny wychodzące z pieca mają temp.150-250 C i jeśli komin jest dobrze ocieplony-ogrzewają atmosferę.Czy tak musi być! ... Ja jestem przekonany że ...Nie.

 

Mam wpuszczny w komin wkład z stali nierdzewnej .W ten sposób uzyskałem przestrzeń

jaką tworzy koło wpisane w kwadrat. Jest tam wysoka temp.(powietrze po zewnętrznej

stronie wkładu). Wystarczy tylko wykonać otwory w górnej i dolnej części komina i wyssać-

-wydmuchać to ciepłe-gorące świeże powietrze i wykorzystać je do wentylacji i ogrzewania wszystkich pomieszczeń mieszkalnych. Ja na razie ogrzewam pomieszczenie w piwnicy-suszarnię

U mnie wygląda to tak;post-13413-1266761723_thumb.png

Jeśli się stosuje rekuperatory -wymienniki krzyżowe żeby nie było strat ciepła w wentylacji

to czemu nie stosować tegq rozwiązania jest prawie za darmo (wentylator) i jeszcze ogrzewa!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego że doprowadzisz do kondensacji spalin i zyski w tym przypadku będa znikome bo albo zniknie ciag kominowy,albo wklad zarośnie sadzą albo wiele innyc mało ciekawych rzeczy moze sie stać

najlepiej nie izolowac komina i jak komin jest centralnie w domu wtedy ciepełko od nego ogrzewa pomieszczenia i masz spokój i cieplo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz - wyssać , wdmuchać... ? Co na to przepisy ? W przypadku drobnej nawet nieszczelności czad jak drut. Kto odpowie w razie zatrucia ?

Nie po to izoluje się cieplnie kominy, żeby je potem ochładzać.

Jakikolwiek piec czy kocioł powinien tak odbierać ciepło, żeby już nie trzeba było kombinować z kominem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@heso

Wielki szacunek za Twoje posty. Czytam to forum od miesiąca.

Wyssać to ciepło to błąd, natomiast wdmuchać zimne powietrze od góry, wtedy nie ma możliwości, aby spaliny przedostały się w razie awarii do pomieszczeń. Większe ciśnienie jest w szachcie kominowym i nie ma takiej opcji.

Izoluje się po to kominy, aby uzyskać duży ciąg. Ja stwierdziłem praktycznie, że duży ciąg potrzebny jest przy rozpalaniu, kiedy komin jest całkowicie zimny. W chwili gdy piec pracuje, komin jest ciepły i ciąg jest wystarczajacy. Ja nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości w ciągu przy stosowaniu tego rozwiązania. Mam termostat, któy załącza wentylator przy odpowiedniej temperaturze wkładu kominowego.

Co na to przepisy to ja nie wiem.

Piec powinien odbierać ciepło spalin - tak, tylko to robią piece kondensacyjne, a takich do paliwa konwencjonalnego nie znam - palę trocinami - najtańsze paliwo. Więc zmierz u siebie, jaką temperaturę mają spaliny.

 

@automatyk

Piece kondensacyjne mają największą sprawność i nie ma nic wspólnego kondensacja spalin.

Ciąg kominowy nie zniknał - wiem to z praktyki. Jak jest dobra technika spalania, to nie ma prawa osadzać się sadza w większej ilosci.

"najlepiej nie izolowac komina i jak komin jest centralnie w domu wtedy ciepełko od nego ogrzewa pomieszczenia i masz spokój i cieplo" - tu się z Tobą zgadzam w 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piece kondensacyjne mają największą sprawność i nie ma nic wspólnego kondensacja spalin.--no to poczytaj to co napisałeś jeszcze raz!!

 

Nadmuch w komin od góry po zewnętrznej wkładu stalowego w przypadku uszkodzenia wkładu, rozszczelnienia itp zaowocować dmuchnięciem spalin na chałupę.

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Piece kondensacyjne mają największą sprawność i nie ma nic wspólnego kondensacja spalin.--no to poczytaj to co napisałeś jeszcze raz!!"

Jak to zdanie przeczytałem to ....... ale już było wysłane.

 

Powiedzmy że to był taki "skrót myślowy"

Chdzi o to-"Automatyk"napisał"doprowadzisz do kondensacji spalin i zyski w tym przypadku będa znikome "-kotły kondensacyjne doprowadzają do kondensacji spalin w przewodzie kominowym i nic złego się nie dzieje . To dlatego mają najwyższą sprawność że wykorzystują ciepło komina np.z szachtu kominowego powietrze podawane jest do paleniska

 

A nadmuch w zewnętrzną stronę wkładu w razie rozszczelnienia to może zadymić

tylko pomieszczenie kotłowni (nadciśnienie w kominie)

 

To rozwiązanie- opisane na początku;stosuję od 5-ciu lat-sprawdziło się!

Polecam wszystkim,-co mają podobny układ -koszty żadne

 

Teraz zastanawiam nad wybiciem otworów w kominie w pomieszczeniach i wykorzystać

to"świeże ciepłe powietrze"

 

Hej! (jak to mówi Baca)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Piece kondensacyjne mają największą sprawność i nie ma nic wspólnego kondensacja spalin.--no to poczytaj to co napisałeś jeszcze raz!!"

Jak to zdanie przeczytałem to ....... ale już było wysłane.

 

Powiedzmy że to był taki "skrót myślowy"

Chdzi o to-"Automatyk"napisał"doprowadzisz do kondensacji spalin i zyski w tym przypadku będa znikome "-kotły kondensacyjne doprowadzają do kondensacji spalin w przewodzie kominowym i nic złego się nie dzieje . To dlatego mają najwyższą sprawność że wykorzystują ciepło komina np.z szachtu kominowego powietrze podawane jest do paleniska

Hej! (jak to mówi Baca)

Witam

Kotły kondensacyjne mają wyższą sprawność ponieważ para zawarta w spalinach skrapla się już w kotle i

jest oddawane ciepło parowania i temperatura spalin jest znacznie poniżej 160 st. C.

Dlatego kotły kondensacyjne uzyskują sprawność liczoną wg. normy powyżej 100%. Norma sprawdzania wartości opałowej paliwa przewiduje, że cała woda z paliwa i powietrza wychodzi z kotła zamieniona w parę, a spaliny maja 160 st. C. Jeżeli część pary zmienimy w wodę, i uzyskamy niską temperaturę spalin to przy dobrym spalaniu mamy kocioł kondensacyjny o sprawności np. 110%. Fizycznie rzecz biorąc sprawność i tak nie wynosi 100%, bo taką trzeba liczyć od ciepła spalania. Poza tym kotły kondensacyjne często mają wentylator wyciągowy spalin, a zawsze odprowadzenie skroplin.

Jeżeli zbyt mocno wychłodzisz komin to ciąg zaniknie (powstaje na skutek różnicy temperatur), piszesz że masz czujnik temperatury wkładu - a jaką jego temperaturę uważasz za maksymalną?

Pozdrawiam

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie pomysl ciekawy, ale niebezpieczny i nie warty zachodu.

 

Tak jak pisali poprzednicy, jak komin bedzie oddawal za szybko cieplo, to moze sie okazac, ze ciag sie oslabi, a co za tym idzie, kocioł zacznie sie pocic i puszczac soki :mellow:

 

Gdzies tam czytalem, o podobnym pomysle, a mianowicie owiniecie rury łaczacej czopuch z kotlem (o ile ta rura jest dluga) rurka miedzana (mozna kupic w zwoju) i tez odbierze ciepło. Rozwiazanie raczej kilkadziesiat razy tansze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły kondensacyjne mają wyższą sprawność ponieważ para zawarta w spalinach skrapla się już w kotle i

 

Oczywiście to prawda ale także w przewodzie spalinowym.

Niewszystkie kotły kondensacyjne mają wentylatory spalin ale wszystkie-co ciekawe

mają podgrzane powietrze do spalania które się ogrzewa właśnie od przewodu spalinowego.

Ciekaw jestem w jakim stopniu właśnie to wpływa na sprawność tych kotłów.

Bo jeśli w znacznym to warto to wykorzystać do zwykłych kotłów.

 

Co do temperatury mojego wkładu to jest trudno coś konkretnego powiedzieć

Pewnie jest nieco niższa od czopucha .tam jest termostat.

maksymalna temp.90 C

 

Pozdrawiam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Nie wszystkie kotły kondensacyjne mają wentylatory spalin ale wszystkie-co ciekawe

mają podgrzane powietrze do spalania które się ogrzewa właśnie od przewodu spalinowego.

Ciekaw jestem w jakim stopniu właśnie to wpływa na sprawność tych kotłów.

 

Pozdrawiam.

 

Cóż , energia to energia: jeżeli można ją pobrać (odzyskać) z przewodu spalinowego i skierować z powrotem do kotła to ... czemu nie ?

Mniejsze straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz, po co kombinowac?

 

1. Aby, owe powietrze bylo cieple, to trzeba je najpierw ogrzac, czyli trzeba palic w kotle.

2. Skoro palimy w kotle, to mamy grzejniki w pomieszczeniach ktore i tak grzeja.

3. Pytanie wiec, po co dodatkowo dmuchac do tych pokoii cieple powietrze?

4. W pokojach i tak jest cieplo, dodatkowe powietrze bedzie powodowalo u nas dyskomfort i bedziemy otwierac okno, aby sie lepiej poczuc.

5. Czyli, to co wyszloby kominem wyjdzie oknem :mellow:

6. Jak zakrecimy grzejniki, to w kotle bedzie sie slabo jaralo (kociol bedzie sie dusil), a co za tym idzie komin bedzie stygł i moze nam przestac dmuchac cieplym powietrzem :)

7. Jak kociol zacznie sie dusic, to moze dojsc do problemow ze smołą w kotle i kominie

8. Z czasem komin zaklei sie smoła i nawet jak kociol wejdzie na wyzsze obroty, to bedziemy grzac warstwe smoły, a nie komin

9. Chyba, ze, to powietrze mam nam ogrzac tylko suszarnie. I tu nalezy sobie zadac pytanie ile zaoszczedzimy przez cale zycie jezeli zamontujemy tam grzejnik :)

 

Takie tam mysli mi sie nasunely

  • Nie zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tqlis, litości, odniosłem się do postu walpa o podgrzewaniu powietrza używanego do kotła kondensacyjnego (gazowego), (do spalania

po zmieszaniu z gazem), a Ty o smole, wdmuchiwaniu ciepłego powietrza do pomieszczeń, zakręcaniu grzejników, otwieraniu okien i braku ciągu... To inne sprawy...

 

Jeżeli już zeszło na zwykłe kotły, to nikt nie każe w nich palić bez opamiętania, w końcu po to wymyślono także do nich regulację mocy. A możliwość regulacji

to komfort i oszczędność. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zaangażowałem się w ten temat i znalazłem --patent na urządzenie do odzyskiwania

ciepła-komin dwutunelowy dla ciągów spalinowo-wentylacyjnych.

Istota tego wynalazku jest taka sama jak to wyżej przedstawiłem.

Sprawa jest o ogrzewaniu więc powinna was zainteresować a patent przyznano

niedawno

http://www.kramarz.pl/opis_patentowy_PL200318B1.pdf

 

Ale najbardziej zafascynowały mnie kotły kondensacyjne a dokładnie

ich wysoka sprawność przekraczająca 100%

I tu mam pytanie:

Kto (co) potrzebuje więcej świeżego powietrza do funkcjonowania

-5-osobowa rodzina

czy kocioł CO

 

Według mnie to drugie

A więc wpuszczajmy to ciepłe powietrze do kotła a też sprawność

będzie.............100% :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura spalin musi mieć odpowiednią wartość. Inaczej będzie jak z kotłami kondensacyjnymi. Kominy specjalne ze względu na wodę i jej agresywne skutki, w przypadku niedopalenia nacieki smoliste w części komina.

gaz jest czystym paliwem jeśli chodzi o zanieczyszczenia stałe, produktem spalania jest w dużej mierze woda. W przypadku paliw stałych musiałoby powstać laboratorium ze stałym nadzorem lub bardzo skomplikowaną aparatura nadzoru procesu spalania, a i tak nie wiem czy udałoby się proces spalania prowadzić tak jak w założeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.