Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Na 150m2


Rekomendowane odpowiedzi

fakty i mity na temat kotła

 

jest tyle zdań co osób które o tym mówią,

jaki kocioł kupić na dom 150 m2, ocieplony w murze 5cm waty szklanej, w przyszłości chce dorzucić jeszcze styropian bo np ganek jest nie ocieplony i przemarzał w rogach jak były duże mrozy.

instalacja nowa stal + pex. 2 pompy,c.w.u.

 

na chwile obecna piec typu "samoróbka"-dolniak,

i tu pytanie jaki piec kupić, dolniak górniak czy retortę. by było jak najoszczędniej teraz i później. w rachubę wchodzi spalanie węgla drewna miału może też antracytu i brykietu lub peletu.

Oczywiści myślałem nad połączeniem różnych opałów. Żona oczywiście chce by to był na eko-groszek bo jest zdania że naj mniej kombinacji i roboty przy nim jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona oczywiście chce by to był na eko-groszek bo jest zdania że naj mniej kombinacji i roboty przy nim jest.

 

Kobiety lubią wygody, a wygoda kosztuje. A jak prądu zabraknie to kicha. Przy dobrze ocieplonym budynku nie ma sensu palić całodobowo.

Ja mam podobny metraż, prosty kocioł KWK 24 i palę maksymalnie 12 godz, przeważnie drewnem z własnego lasu.

Co do mocy to 17-20 Kw.

Jak kupisz z podajnikiem w kotłowni spędzisz resztę życia ;) ( ustawienie parametrów) , a do tego rozwód murowany :unsure: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek z podajnikiem nie jest taki straszny. Palę 1-szy sezon (jeszcze nie mieszkam) i bywam w kotłowni co 2-3 dni. Wszystko chodzi b. stabilnie.

Prawdą jest, że na początku trzeba poświęcić trochę czasu by to wszystko "obczaić".

Podstawa to dobry ekogroszek prosto z kopalni i workowany - Kazimierz Juliusz lub Pieklorz.

Można eksperymentować z tańszym groszkiem - luzem, ale wtedy mogą zacząć się kłopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam dylemat odnośnie wyboru pieca.

Obecnie jest zwykły piec, w którym spalam drewno i węgiel. Jednak jest to już stary piec i nieekonomiczny już.

 

Czytałem na forum odnośnie wyboru ale nadal nie wiem na który się zdecydować.

Do ogrzania mam powierzchnię do 200m kw, wiadomo jesień wczesna wiosna do ogrzania domu i wody, a latem do podgrzania jedynie wody ma służyć piec. Dom nie jest ocieplony, jedynie wymienione są wszystkie grzejniki na nowe oraz połowa instalacji na nową. Zastanawiałem się nad piecem tłokowym STALMARK jednak spalanie w nim miału nie jest rewelacyjne. Dużo ludzi poleca piec na eko-groszek.

Może podpowiecie mi co wybrać tak żeby było dobre i w miarę tanie w eksploatacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bez znaczenia jest fakt w której części Polski mieszkasz. Eko groszek na Śląsku można już kupić za około 600 PLN a na przykład w Wielkopolsce 800PLN. Przy 5 tonach, a raczej tyle na pewno spalisz u siebie to różnica 1000 PLN/sezon. Zwróciłbym również uwagę na to aby nie przewymiarować kotła, bo jak z pewnością na tym forum już czytałeś lepiej, żeby piec pracował na 70`C a nie na 50`C. Ludzie kupują za duże piece na eko a one niestety nie są w stanie spalić mniej przy prawidłowych parametrach (wysokość kopczyka, temperatura pracy itp.) Lepiej moim zdaniem mieć trochę mniejszy komfort przy temp. -20`C (taka zdarza się rzadko) niż przy średniej dodatniej temp. dobowej spalać np. 40kg opału, co bardzo boli w kieszeni :unsure: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mieszkam na śląsku, dom tylko ocieplony 5cm wełną, a jeśli już kociołek na groszek to jaki by móc od czasu do czasu palić "ekologicznie";) czasem tym a czasem tamtym,

 

Chciałeś mieć Panią to rób na nią..hehe

 

haha na dvd z wesela mojego jeden z gości mi takie życzenia powiedział :angry: ;)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.