Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator Pokojowy


AneczkaSz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

proszę specjalistów o pomoc. Mam piec na eko groszek. Ogrzewamy pierwszy sezon, jak narazie spala dosyć dużo (tona na miesiąc - powierzchnia grzewcza ok 200m), słyszałam jednak, że zamontowanie regulatora pokojowego przyczynia się do mniejszego spalania. Jak narazie piec mam ustawiony na 50 stopni, mniej podobno nie można dla dobra pieca :) W domu jest bardzo ciepło, czasami aż za bardzo, ale nie chcę ustawiać mniejszej temperatury na piecu, może taki regulator pomoże??? Pytanie tylko jak się go montuje, nie bardzo uśmiecha mi się kucie, skoro dopiero co wyremontowałam domek :(

Proszę pomóżcie, doradzcie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastrzegam, że nie jestem specjalistą, ale mam kocioł ze sterownikiem, do którego jest podłączony regulator pokojowy.

Rzeczywiście, oszczędności mogą być. To proste, kocioł przechodzi w cykl "praca", jeżeli jest zapotrzebowanie na ciepło. W innym przypadku pozostaje w trybie : "nadzór"

( lub "podtrzymanie" - nazewnictwo uzależnione od rodzaju sterownika)

spalając niewielkie ilości opału, aby podtrzymać żar. Niektórzy podłączają regulator pokojowy pod

pompę obiegową CO, ale to jest uważam złe rozwiązanie.

 

To kucie nie jest konieczne, jeżeli zastosuje się regulator bezprzewodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy zamontowany gadżet zmniejsza ilość spalonego paliwa. Podane zużycie jest naprawdę nieduże. Jedynie aby zabezpieczyć kocioł przed niskimi temperaturami na powrocie można wykonać proponowane przez zibi11 układy. Ale czy zużycie się zmniejszy a może nieco zwiększy nie wiadomo. Kocioł jest naprawdę dobrze wyregulowany.

generalnie nie proponuję regulatorów pokojowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w zupełności. Lepszym rozwiązaniem od czujnika pokojowego jest regulator pogodowy sterujący zaworem trójdrożny, czterodrożnym dla c.o.. Osobiście jestem zwolennikiem zaworu trójdrożnego i niezależnego obiegu kotłowego.

Jest to, według mnie, najbardziej optymalny układ dla kotła na paliwo stałe i instalacji c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że sporo spalam, ale może faktycznie to normalne spalanie, szczególnie, że to nowy budynek, ciekawe jak będzie latem jak będzie ogrzewana tylko woda??

Na jakiej zasadzie działa regulator pogodowy? Czy może się przyczynić do mniejszego spalania, czy kucie ścian jest wtedy potrzebne??

 

Jeżeli chodzi o zawory termostatyczne to też mam problem, ponieważ po przykręceniu np. z max poziomu (6) na niższy np 3 grzejnik wychładza się zupełnie. Czy zawory są źle założone ( zakładaliśmy sami) czy raczej jest coś z c.o.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy,ze jest za ciepło i grzejnik jest odcięty "3" to ok. 20 st. C. zazwyczaj jednak jest nieco więcej (chodzi o głowicę termostatyczną a nie nastawę wstępną zaworu).

 

Regulator pogodowy ustala temperaturę czynnika grzewczego c.o. na odpowiednim poziomie, dopasowanym do zapotrzebowania na ciepło w zależności od temperatury zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o zawory termostatyczne to też mam problem, ponieważ po przykręceniu np. z max poziomu (6) na niższy np 3 grzejnik wychładza się zupełnie. Czy zawory są źle założone ( zakładaliśmy sami) czy raczej jest coś z c.o.?

 

Jak masz zawory termostatyczne to ich używaj :)

Myślę, że jesteś trochę niecierpliwa. One rzeczywiście potrafią się całkiem zamknąć. Ustaw np. na 4 i poczekaj, ale nie pół godziny tylko sprawdź na następny dzień czy temperatura w pokoju jest ok. Jak nie to ustaw mniej lub więcej i to samo...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że jestem niecierpliwa to wiem :) , ale chodzi o to, że jak jednego dnia wieczorem na kilku grzejnikach przykręciłam zawory na "4" to na drugi dzień te grzejniki były zupełnie zimne, boję się, że coś jest nie tak, że jeszcze mi coś zamarźnie :( , a może zwyczajnie panikuję jak to Kobiety mają w zwyczaju :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze muszę kupić termometr żeby sprawdzić, ale jest na tyle ciepło, że śpimy przy uchylonym oknie, inaczej się nie da,a ja jestem zmarzlak :) Na dole jest chłodniej,nie są jeszcze ocieplone drzwi od garażu i troszkę ciągnie, poza tym nie są założone jeszcze progi na przejściu z domu do garażu i przy drzwiach wejściowych, dlatego pewnie jest chłodniej. Chciałam poprzykręcać termostaty, ale jak wychłodziły się grzejniki zupełnie to zrezygnowałam, troszkę się wystraszyłam, że coś jest nie tak. Ale myślę, że temperatura jaką mamy to jakieś 25 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dziwie sie, ze Guitarowi rece opadly i powstrzymal sie od komentarza.25 oC??? Kobito... I ty sie jeszcze pytasz jak zmniejszyc spalanie? Hajcujesz i wietrzysz zarazem i zadajesz takie pytanie?

To ze przy przykreceniu zaworow termostatycznych wyziebily sie grzejniki to najzupelniej normalne-zawory dzialaja, odciely doplyw czynnika grzewczego bo w pomieszczeniach bylo po prostu za cieplo.

Moim skromnym zdaniem:

1 Ustawic temp z zakresu 18-21 stopni, to juz sa rozsadne temp, spalanie powinno spasc dosyc radykalnie.

2 Wietrzyc wtedy kiedy trzeba a nie na okraglo-ustalic krotkie intensywne cykle wietrzenia, tak zeby wymienic powietrze w pomieszczeniach a nie wyziebic scian i wyposazenia. Np 3 razy dziennie po 5 minut. To takze wplynie na spalanie.

3 Wykonczyc te progi nie progi, po co tracic niepotrzebnie energie.

I powtorze jeszcze raz, to co mowilem w innych postach. Najlepszy opal to taki, ktory zostal zaoszczedzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no z tym 19-21 to przesadziłeś trochę :)

Jak koleżanka jest zmarzluchem, to niech ustawi 23 - z krótkim rękawkiem można spoko pomykać.

Chociaż jak bez koszulki to i 24 nie zawadzi :unsure:

Do tego celu wypadałoby kupić choć 1 termometr pokojowy.

Nie bój się, że się zrobił zimny - to normalne - termostaty właśnie tak (beznadziejnie) działają. Ale jak zobaczysz na termometrze, że jest np. 23 a grzejnik zimny to w czym problem?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu: sterownik pokojowy tak, czy nie ?

 

Pozwolę sobie zacytować wypowiedź z innego forum ,

pracownika Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu

 

"Istnieje jeszcze inny układ ( nie tylko wg mnie najgłupszy w ogrzewaniu węglowym zastosowanym do małego układu odbioru).

Jest to tzw. system pogodowy. Polega on na tym, że czujnik temperatury umieszczony na zewnątrz ogrzewanego budynku

podaje sygnał o temp. zewn. a układ sterowania na podstawie tej wiedzy realizuje „intensywność” grzania wg ustalonej

charakterystyki, którą trzeba utworzyć indywidualnie dla każdego budynku. Trzeba posiadać znaczną wiedzę i umiejętności,

aby taki układ pracował poprawnie. To, co sprawdza się w dużej energetyce cieplnej w przypadku ogrzewania pojedynczej chatki mija się z celem."

 

"Bypass stosuje się tam, gdzie występują znaczne wahania w poborze ciepła i zład współpracuje z kotłem o dużej

bezwładności termicznej. Bezmyślne ładowanie wszędzie zaworów n-drogowych wręcz bardzo często - jak widać po

lamentach na różnych forach – przynosi więcej szkody, niż pożytku."

 

Jeżeli już zdecydujesz się na kupno pogodówki i zaworu n-drogowego, to na pewno musi od dobrze współpracować z obecnym

sterownikiem przy kotle. Stosowanie odrębnego modułu może przynieść "więcej szkody, niż pożytku".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta bezwładność w nowych kotłach jest już nieduża, mam na myśli wszystkie kotły z zasobnikami (retortowe i szufladowe) . Można nimi grzać ciepłą wodę latem, to poradzi sobie również z zaworem regulacyjnym. Ich mała bezwładność wynika z małej ilości opału która uczestniczy w procesie spalania (mój Junkers Supraclas, po modernizacji tez spełnia ten warunek). Aby jednak prawidłowo to działało trzeba przy dużych wahaniach temperatury zewnętrznej skorygować temperaturę kotła, wtedy gdy zawór zaczyna pracować w skrajnych położeniach (całkowicie otwarty lub zamknięty). Ale zmiana temperatury zewnętrznej naprawdę musi być duża (kilkanaście stopni C). Chcąc mieć rozbudowane sterownie palacz musi mieć już pewną wiedzę. Są tez sterowniki które utrzymują różnicę temperatur pomiędzy instalacją c.o. a temperaturą kotła na pewnym zadanym poziomie (ok. 10 st. C) co eliminuje w/w niedogodność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi, naprawdę wiele się dowiedziałam, szczególnie jeżeli chodzi o termostaty, dzisiaj wszystkie poprzykręcam. Jeżeli chodzi o temperaturę to tak jak pisałam, na piecu mam w tej chwili 55 stopni, w domu cieplutko, progi założone :unsure: , niestety z drzwiami garażowymi teraz niewiele się da zrobić ze względu na pogodę, ale latem na pewno to poprawimy.

 

Proszę jeszcze o informację na temat regulatorów pokojowych bezprzewodowych, czy taki wystarczy czy lepiej jednak zamontować normalny, czy wtedy trzeba kuć ściany, czy wystarczy otworek na kabelek??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak założysz regulator pokojowy, to w momencie gdy w domu osiągniesz temperaturę taką jaką sobie wpiszesz w ten regulotor, kocioł przechodzi w tryb uśpienia. Temperatura na kotle zacznie spadać poniżej nastawionych 50*C a jak wiadomo na mniej niż 50*C nie powinno się palić o czym sama pisałaś w pierwszym poście. I tak źle i tak niedobrze..... Ale mając termostaty wystarczy się troszkę nimi pobawić dodatkowo wyposażyć się w specjalistyczny sprzęt zwanym termometrem pokojowym i po problemie. Do tego zamykamy okna na noc zmniejszając w ten sposób efekt cieplarniany, no chyba że nie lubisz śniegu i chcesz się go w ten sposób pozbyć :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz Aneczko, pomimo jasno zadanego pytania o reg. pokojowy, prawie każdy pisze coś o Twoich termostatach.

Jest wielkim zwolennikiem reg. pokojowych, pogodówek, zaworów 3d, 4d, 5d, 6d, 7d, technologii bezprzewodowych itp.

 

Ale mimo to nadal upieram sie przy stosowaniu termostatów i też tylko one mnie u Ciebie interesują :unsure:

Ktoś powie: taki rok.

A tu chodzi o to, że masz wystarczające narzędzia do w miarę dokładnej regulacji komfortu cieplnego.

Sterownik pokojowy jest kolejnym ale podobnym. Skoro masz problemy z posługiwaniem sie pogodówką, to tylko skomplikujesz sytuację i przeżyjesz gehennę (no może trochę przesadziłem hehe). Ale odradzam eksperymenta.

 

Jeśli jednak się zdecydujesz na sterownik pokojowy, to bez sensu jest kucie ścian - kup bezprzewodowy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.