Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie Oszczędności Po Dociepleniu 12 Cm Styropianem


kseroks1

Rekomendowane odpowiedzi

:) WITAM

Zamierzam sie do ocieplenia mojego domu i ogólnie przeprowadzenia remontu z uwzględnieniem termomodernizacji kompleksowej.

I tak dzisiaj podczas podkładania w kotłowni zacząłem się zastanawiać jakie korzyści przyniesie mi taka modernizacja a mianowicie np ile mniej spale węgla skoro obecnie za 220m spalam jakieś 4-4,7 ton węgla wraz z CWU 200l.

 

Będę wymieniał okna na nowe drewniane docieplane nowe drzwi metalowe docieplane z 3 warstwową szybą oraz docieplał budynek z wierzchu i na poddaszu.

Na podpiwniczenie 15 cm styropianu na ściany zewnętrzne 12 cm na strop poddasza dam 8 cm a mie3dezy krokwie wełnę skalna 100 mm.

 

Myślicie ze taka modernizacja przyniesie jakieś konkretnie widoczne zmiany w ilości spalanego opału.

 

Ile szacunkowo może być oszczędności w procentach

 

Z góry dziękuję za odpowiedź i zachęcam do licznych wypowiedzi

Pozdrawiam Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje ze mało ciekawy ten mój temat, a szkoda bo chciałem się dowiedzieć co osiągnę po tej termomodernizacji

Dodam ze obecnie spalam 34 kg eko groszku na dobę palenia przy średniej temp. zewnętrznej -12 a wewnątrz 20 *C.

pozdrawiam i w dalszym ciągu oczekuje na jakieś odpowiedzi

 

Pozdrawiam karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś jakie w tej chwili masz grube sciany czy już jest jakieś ocieplenie, lecz po tym co piszesz (zamierzasz dać dosyć grubą warstwę styropianu) to wnioskuję że ściany masz wogóle nieocieplone, jeżeli jednowarstwowe to oszczędność może być w granicach do ok 30 procent

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany na obecną chwilę mam następujące patrząc od strony zewnętrznej

-tynk cementowo wapienny

-cegła pełna ceramiczna

-pustka powietrzna 3 cm

-pustak pianowy 30 cm

-tynk wewnętrzny cementowo wapienny

 

natomiast strop z Ackermanów zalany cementem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę ci podać ile wynosi zużycie u mnie po ociepleniu. 144m2, t=20 (termostaty na "3"), ściany 13cm styropianu, podłoga 15, strop 25cm wełny, okna z szybą 1,1. Średnia za styczeń 16kg/dobę. Ze stanem przed nie da się porównać bo domu nie dało się w zasadzie zagrzać zimą i ogrzewano tylko dwa pokoje zużywając ok. 6 ton węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekty termomodernizacji moga byc rozne, ale ogolnie zmniejszamy ucieczke ciepla, jakby nie patrzec. Np moj sasiad po ociepleniu i wymianie okien spala porownywalne ilosci drewna i wegla ale komfort cieplny wewnatrz domu poprawil sie NIEPOROWYWALNIE. O tyle o ile wczesniej niemozliwe bylo dojscie do 20 stopni, teraz osiaga 22, 23 stopnie. Wiec gdyby chcial utrzymywac temp jak przed ociepleniem-spalalby dwa- a moze nawet trzykrotnie mniej opalu. Termomodernizacja ma sens i to gleboki-najtanszy opal to taki ktorego nie zuzyjemy w ogole-i srodowisko odetchnie i my tez a plecy nie beda bolaly od noszenia wyngla. Oprocz tego nosniki energii beda drozec, wiec dzisiejsze kalkulacje wskazujace ze zwrot z takich inwestycji moze trwac iles dziesiat lat, niekoniecznie jest prawdziwy bo nie zawiera najwazniejszego czynnika- wzrostu cen energii. Polecam wygoglowac takie haslo jak peakoil i poczytac sobie troszke na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Budynek mam podobny, 230m2, ocieplony 10cm styropianu, poddasze 20cm wełny, 140l bojler, temperatury w pomieszczeniach 22 -23 C, nie mam porównania przed ociepleniem ale średnie zużycie za styczeń wyszło mi ok. 35kg groszku. Reasumując, ocieplać na pewno warto ale drastycznych oszczędności na paliwie nie należy się spodziewać. Poprawia się komfort zimowo - letni.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha czyli niezależnie czy 10 czy 15 dam na ścianę to wielkich "kokosów" nie powinienem się spodziewać ale myślę ze tak 3,5 tony groszku powinno mi wystarczyć gdyż obecnie bez ocieplenia jakiegokolwiek spalam jakieś 34 kg na dobę groszku i mam w domu około 20 stopni +/- 2 stopnie więc chyba jak ocieplę to spalanie poniżej 30kg powinno się zmieścić jeśli będę trzymał taką sama temp wewnętrzną.

 

Co do komfortu latem to na pewno się zwiększy a zima pokaże co przyniosło ocieplenie ale myślę ze spalanie o 20% powinno zmaleć

 

Teoria a praktyka dwie różne rzeczy wy jako praktycy doradzacie ja czytam i się powiedzmy douczam

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Ściany na obecną chwilę mam następujące patrząc od strony zewnętrznej

-tynk cementowo wapienny

-cegła pełna ceramiczna

-pustka powietrzna 3 cm

-pustak pianowy 30 cm

-tynk wewnętrzny cementowo wapienny

 

natomiast strop z Ackermanów zalany cementem

 

Masz takie fajne naturalne "oddychające" materiały (no prawie wszystkie) a teraz chcesz przywdziać na bawełnianą bluzkę i wełniany swetr, gruby płaszczyk ortalianowy? Czy to ma sens?

Są jeszcze inne materiały o równie dobrym oporze cieplnym i "oddychają". Ale jak wolisz chodzić w "sztucznych butach" to Twoja wola. Ale zachęcam do rozważenia "docieplania" nie tylko w aspekcie czysto ekonomicznym.

 

pozdrawiam

Bolikd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Myślicie ze taka modernizacja przyniesie jakieś konkretnie widoczne zmiany w ilości spalanego opału.

Oczywiście, że przyniesie efekty i to spore. Jeśli chcesz się dowiedzieć dokładnie jakie, to sobie policz i nie wymagaj, żeby ktoś Ci to wywróżył. Do obliczeń możesz użyć jakiegoś oprogramowania OZC np. http://www.kisan.pl/index.php?id=63

Odnośnie Twoich planów, to 10cm wełny między krokwie to zdecydowanie za mało. Przez dach ucieka najwięcej ciepła, więc daj tam przynajmniej 20cm - 10 między krokwie, 10 zakrywające krokwie. Ja mam 30 i sobie chwalę. Co do oddychania ścian to pic na wodę i nie przejmuj się tym. To głupie gadanie. Przez ściany ucieka 3 (słownie trzy) procent wilgoci, więc zaniedbywalnie mało. Reszta ucieka przez wentylację i tą musisz mieć sprawną. Dom nie oddycha ścianami, lecz wentylacją. Jeśli wymienisz okna na szczelne, to albo będziesz musiał porobić nawiewniki, albo wentylację mechaniczną. Bardzo dobrze te sprawy są opisane na:

http://forum.muratordom.pl/o-wentylacji-co...zek,t134659.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A jakie masz na myśli te materiały wszystko mogę jeszcze odkręcić zamienić styropian na jakąś inną alternatywę

Czekam na podpowiedzi w tym temacie

pozdrawiam

Witam ponownie, nie chcę toczyć batali na temat ocieplania styropianem, ani też nikogo przekonywać o słuszności docieplania. Pragnę zwrócić jedynie uwagę, że można i ocieplić i zachować paraprzepuszczalność przegród (paraprzepuszczalność jest zaletą i z tym nie zamierzam polemizować)

Pytasz jakie materiały? Ano naturalne, np. odpowiednio gruba przegroda, dodatkowa przegroda z pustką powietrzną, wełna fasadowa, bloczki keramzytowe, drewno zamiast sytropianu i elewcji, tynki naturalne (np gliniany - robi furrore na zachodzie) itd itp. Jest tego dużo więcej. Komuś bardzo zależy, aby propagować ocieplanie styropianem, ale nie jest to zaiste jedyny izolator o rewelacyjnym oporze cieplnym.

 

pozdrawiam i życzę zdrowego rozsądku w wyborze sposobu ocieplenia.

Bolikd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz jakie materiały? Ano naturalne, np. odpowiednio gruba przegroda, dodatkowa przegroda z pustką powietrzną, wełna fasadowa, bloczki keramzytowe, drewno zamiast sytropianu i elewcji, tynki naturalne (np gliniany - robi furrore na zachodzie) itd itp. Jest tego dużo więcej. Komuś bardzo zależy, aby propagować ocieplanie styropianem, ale nie jest to zaiste jedyny izolator o rewelacyjnym oporze cieplnym.

Mnie nie zależy na propagowaniu ocieplenia styropianem. Równie dobrze może być i wełna, wszystko jedno, ważne żeby materiał miał niskie współczynniki przenikania ciepła i miał rozsądną grubość. Poza tym jeden kit i nie dajmy się zwariować. Obojętnie z czego będzie wykonane ocieplenie to podstawą zdrowego klimatu w domu jest sprawnie działająca wentylacja. Obojętnie czy grawitacyjna, czy mechaniczna, byle sprawnie działająca.

Natomiast wątpię w techniczne możliwości wykonania dobrego docieplenia za pomocą "odpowiednio grubej przegrody", czy "dodatkowej przegrody z pustką powietrzną", drewna czy jakiegokolwiek tynku, chyba że z próżnią między warstwami :-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

mam nadzieję, że pytający (Kseroks1) , ma dość już informacji. Resztę musi zrobić sam. Mnie osobiście nie jest obojętne, czy chodzę w naturalnych skórznych butach, czy z tworzywa sztucznego z "dobrą wentylacją" ( np. kilka otworów). Niestety, mikroklimat w drewnianym jednoprzegrodowym domku, czy domku szachulcowym, nie będzie taki sam jak w domu "styropianowym" ze sprawnie działającą wentylacją. A tak nawiasem, to nie spotkałem jeszcze domku ocieplonego styropianem z wentylacja np. w sypialniach.

pozdrawiam

Bolikd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak nawiasem, to nie spotkałem jeszcze domku ocieplonego styropianem z wentylacja np. w sypialniach.

Jeśli zrobisz wentylację tak jak dziurki w bucie, to rzeczywiście będzie problem. Za to w sandałach kiepsko się chodzi zimą. A czy byłeś kiedyś w styropianowym domku ze sprawnie działającą wentylacją ? Ja spotkałem wentylację w sypialni - mam u siebie. Niestety masz rację, że standardowo architekci zapominają o wentylacji, bo chyba jakoś tkwią w przekonaniu że albo okna są nieszczelne, albo trzeba je rozszczelniać, albo że mur oddycha i jakoś to będzie (ale zwykle wtedy dobrze nie jest). Jeszcze raz polecam cytowany wcześniej artykuł z forum Muratora i pamięć o wentylacji przy wykonywaniu termomodernizacji, a przede wszystkim wymiany starych nieszczelnych okien na nowe super-szczelne. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wentylacje należy zapoznać się z wytycznymi dla budynków mieszkalnych. Mozna tam dowiedzieć się dlaczego nie ma wentylacji w pokojach a jest w kuchni i łazience,ubikacji.

Ponieważ siedzę w procedurach prawa budowlanego po uszy przedstawiam nastepujace wnioski:

1. Obecne prawo budowlane jest niewykonalne.

2. Namnażanie norm i rozporządzeń jest patologiczne.

3. W nadzorze budowlanym pracuje drugi, a może nawet trzeci garnitur budowlańców.

4. Poszczególne jednostki nadzoru budowlanego walczą między sobą i np. wojewódzki kasuje powiatowy. Ostatnio zwrócił się do mnie inspektor powiatowy, by mu inną robotę załatwiać bo mu psychika siadła.

5. Zachodzi konieczność dublowania wszelkiego rodzaju dokumentów w nieskończoność.

 

6. Poszczególne organy uznaniowo podchodzą do spraw.

 

Co do wentyalcji to wytyczne wytycznymi, ale bez powietrza gatunek ludzki ginie, a wystarczy tylko kratkę w każdym pomieszczeniu zamontować i do tego lufcik, czerpnię w oknie, lub inny nawiew.

Projektując nowy budynek zalecam wyposażyć w wentylację każde pomieszczenie, a do tego komin murowany 27x27, by każdy kociołek miał dobrego cuga. Proste to jak cepy :) .

Pozdrawiam

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Kazik, nie po to kombinujemy żeby jak najmniej wydać kasy na ogrzewanie korzystając ze zdobyczy techniki, żeby zrobić z chałupy "wiatę". Przy wentylacji też trzeba pomyśleć, bo inaczej to co zaoszczędzimy na kombinowaniu przy centralnym, stracimy na wentylację. Ale są inne sposoby, nie koniecznie dziura w ścianie, którą dopiero co uszczelniliśmy - zresztą co ja będę tłumaczył "staremu wyjadaczowi".

 

Jednak wentylować tak czy inaczej TRZEBA.

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.