Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co Sądzicie O Tym Kotle?


k2kucyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! jestem "zielony" w paleniu opałem stałym do tej pory ogrzewam dom gazem. Zamierzam zejść z kosztów i kupić piec na paliwo stałe. Dom ok. 160 m ,pustak chaszowo-cementowy 26 cm. ocieplony styr. 10 cm ,stolarka okienna PCV nowa, poddasze ocieplane wełna 20 cm. , na całym dole dogrzanie podłogi i grzejniki panelowe stalowe. Proszę o pomoc w dobraniu pieca gdyż nie mam o tym pojęcia . Co o tym sądzicie Odwiedź moją stronę . lub coś innego zastanawiałem się też nad:

- Zębiec kwkd 14

- Hef

- Hajnówka

Zamierzam palić w większości węglem oraz drzewem.

Proszę o pomoc. A może coś innego doradzicie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobną budowę do kotła z linka ma kocioł Taurus Bawół. Renoma jednak nieporównywalnie większa (możliwe, że i cena ;). Sam się dziwię ale ostatnio mam coraz lepsze zdanie o Zębcach. Fakt, ze w 2009 wypuścili kilka ciekawych kotłów. Zerknij na model Zębiec KWP. Z kolei KWKD, o który pytasz nie jest mi bliżej znany, chociaż to starszy model. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie , czy w kotłach z górnym paleniem nie występuje czadzenie przy kolejnym zasypywaniu opału?. Kotłownie mam w domu na tym samym poziomie co powierzchnie mieszkalne plus poddasze. Komin rura kamionkowa "fi" 150 wys. ok. 6-7 m , a czytałem na forum że przy piecach z dolnym spalaniem nie czadzi przy kolejnym podkładaniu opału. Jak się to ma w rzeczywistości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie , czy w kotłach z górnym paleniem nie występuje czadzenie przy kolejnym zasypywaniu opału?. Kotłownie mam w domu na tym samym poziomie co powierzchnie mieszkalne plus poddasze. Komin rura kamionkowa "fi" 150 wys. ok. 6-7 m , a czytałem na forum że przy piecach z dolnym spalaniem nie czadzi przy kolejnym podkładaniu opału. Jak się to ma w rzeczywistości?

 

Do kotała dolnospalającego Twój komin " cienki Bolek"

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientowałem to chyba tylko Zębiec KWKD 15 min. przekrój 14x14 i wysokość min. 5m. tylko nie wiem czy moc pieca będzie dobra. W/g danych producenta przy ociepleniu które jest u mnie powinien ogrzać 230 m kw.

Jak ktoś pali takim kotłem proszę o opinię jak jest z wydajnością ciepła z tego kotła i spalaniem ilości opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam się.

A co mi zrobisz jak Cię wpuszczę w maliny ? Najlepiej żebyś sam zobaczył taki piec w cyklu pracy. Masz jak w banku kurz i brudne pazury. Mając luksus posiadania gazu zastanowiłbym się raczej nad ogrzewaniem gazem do ( - 1*C ) a od (- 2*C ...) węglem . Będziesz miał mniej regulacji i asekurację w czasie zimowych urlopów . Rodzaj kotła dolniak czy górniak jest przedmiotem sporu na tym forum jak odpowiedź na pytanie o "jajko czy kura?" VW czy Skoda ?

Jak dokonasz wyboru, to mogę się wypowiedzieć co ja bym poprawił w seryjnym kotle, którego będziesz właścicielem, ale decyzje ciągle będą Twoje. W doborze kotła nie słuchaj sprzedawcy. Na składzie opału znajdź zadowolonych palaczy w kotłach które Cię interesują i niech Ci pokażą. Czy są smoliste wycieki z drzwiczek zasypowych , czy w wymienniku jest sadza, smoła, a może tylko popielata mąka. Widok szarego wnętrza jest oznaką dobrego spalania i mała częstotliwość odwiedzin.

Wiem, że nie pomagam i jest mi przykro

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........ Z pełną odpowiedzialnością mogę poradzić wymiennik poziomy, który łatwo się czyści i nie trzeba kotła do tej operacji wygaszać. Ryzyka dymienia na kotłownie nie ma jeśli otworzysz czopuch, zamkniesz popielnik i nie będziesz otwierał na raz więcej niż jedne drzwiczki. Niektóre dolniaki mają klapkę krótkiego obiegu i tę należy otwierać do obsługi i zamykać do cyklu pracy.

def

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radził bym Ci zakup kotła z dolnym spalaniem ponieważ mają większą sprawność, można w każdej chwili dorzucić paliwa. Kotły z górnym spalaniem mają mniejszą sprawność cieplną trzeba czekać aż całość paliwa się wypali. Jeżeli dołożysz w trakcie spalania to będzie wydobywał się z komina bardzo gęsty dym i zadymisz wokół wszystkich. Piece z górnym spalaniem osiągają zadaną temperaturę o wiele dłużej (do 2 godzin). Wybór należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Proszę użytkowników kotłów ZĘBIEC o wypowiedz. Jak mają się orientacyjne parametry doboru kotła z ulotek. Zdecydowałem się na kocioł KWP 15 Odwiedź moją stronę Do ogrzania dom ok. 160 m ,pustak chaszowo-cementowy 26 cm. ocieplony styr. 10 cm ,stolarka okienna PCV nowa, poddasze ocieplane wełna 20 cm. , na całym dole dogrzanie podłogi i grzejniki panelowe stalowe, zasobnik wody 80l. Ze strony producenta wynika że jest on do 230 m2. Czy nie będzie za duża moc kotła do mojej powierzchni , żeby w domku nie było za gorąco :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej kocioł gazowy załącza się przy temp. wody 22stop.C , a wyłącza przy 40 stop. C. Niektórzy producenci zalecają jakąś min.temp. wyjściową i powrotną , w przypadku Zębca nie wyczytałem nic takiego o wymaganej temperaturze. Jeżeli na kotle będzie musiało być min. 55 stop.C. Czy nie będzie w domu za ciepło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0 m2. Czy nie będzie za duża moc kotła do mojej powierzchni , żeby w domku nie było za gorąco :unsure:

 

Bierz 21 KW, nie musisz ciągle palić, a jak mu sypniesz 25 kg węgla to i dobę pociągnie na miarkowniku. Piętnastka ma bardzo małą komorę, co np przy spalaniu drewna - bida :) :

Mój kolega ma 21 KW przy powierzchni podobnej do Twojej i nie jest za duży.

Ja mam 25 KW -140 m2 i nie marznę, kocioł Zębiec KWK jest dosyć oszczędny i każdy fajans spali.

Jeżeli chcesz zaryzykować mniejszy bierz KWK 16 - bardzo dobry kocioł, łatwy w obsłudze.

KWP trudny w czyszczeniu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt Twój przekrój nie jest oszałamiający, ale kołowy, czyli dobry do czyszczenia i powodujący ruchy wirowe spalin co zwiększa ciąg. Przy prawidłowej eksploatacji da radę. Ważne by palić zgodnie z zasadami promowanymi na tym forum, czyli naturalnym ciągiem. Dwóch moich znajomych ma te kotły i bez problemów. Jeden ma komin fi 15. Jedynie nie stosować miału.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.