Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Na Ekogroszek + Sterownik Pokojowy


jaktob77

Rekomendowane odpowiedzi

witam.. !

 

pomozcie prosze.. pytanie nastepujace..

 

piec na ekogroszek produkcji firmy Rejs z Rypina + sterownik pieca ST-37 (chyba to jakis standard) + sterownik pokojowy tez std. Auroton 2005

i sytuacja nastepujaca..

 

CZY PO WLACZENIU STEROWNIKA POKOJOWEGO na piecu jest tak jakby DEZAKTYWACJA na sterowniku pieca zadanej temperatury?

 

opisze jak sie zachowuje piec w dwoch przypadkach:

 

1. BEZ STEROWNIKA POKOJOWEGO ustawione na piecu 65st, histereza 2st.. piec chodzi ladni.. temp. sie waha miedzy 63-66st.. pracowac moze tak tygodnie..

 

2. ZE STEROWNIKIEM POKOJOWYM - teraz mi sie wydaje ze tak nie bylo - ustwiona temp na sterowniku pokojowym 23st.. zadana na piecu dalej 65..

temperatura w pokoju jest bez zmian wiec.. piec dziala tylko na przedmuchu ustawionym na 5min.. i temperatura na piecu spada.. nawet do 35-37st.. POMIMO ZADANEJ 65.. (-2st na hitereze)

w momencie kiedy na sterowniku pokojowym temp. spadnie piec zaczyna grzac.. przy zdefiniowanych czasach podawania i przerw "nadrabia temp" co trwa wieki.. bo z temp. ponizej 40st

ciezko jest mu podniesc temp. w pomieszczeinu czyli na sterowniku pokojowym o nawet pol stopnia..

"nadrabiajac" nie wyjdzie jednak nigdy poza zadane 65st.. czyli gorna temperature.. bez znaczenia jest wtedy czy nagrzal pokoj czy nie..

 

czy ktos mial taki problem? czy powinna temp. zadana byc utrzymywana na piecu z wlaczonym sterownikiem pokojowym?

 

mi sie wydaje ze tak nie bylo.. ale z piecem sie dopiero poznajemy ;) i to pierwszy "nasz" sezon..

 

czy moze wszystko jest OK i tak to po prostu dziala (dla mnie ciut bezsens)

 

jeszcze prosze o odp..

 

pozdro.

kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kuba,

Rzeczywiście działa to trochę bez sensu. Błąd jest w założeniu - sterownik pokojowy steruje temp. kotła zamiast układem z mieszaczem (cztero lub trójdrogowym). Rozumiem, że takiego mieszacza nie masz. No cóż, czasem tak bywa..

Trzeba wtedy dostosować sterowanie do tego co jest.

U Ciebie czujnik temp. pokojowej ma za dużą bezwładność i tyczy się to również kotła (układu grzewczego).

Należy tę bezwładność zmniejszyć.

1. Sterownik pokojowy ma zbyt dużą histerezę (np. dla ustawienia 23C wyłącza kocioł przy 24C a załącza przy 22C). Rozwiązaniem jest takie jego ustawienie żeby jak najbardziej zmniejszyć tę różnicę, albo nawet go wymienić na dokładniejszy.

2. Sterownik kotła też można lepiej dostroić. Po pierwsze sprawdź czy jest parametr "temperatura minimalna" w znaczeniu, że poniżej jej kocioł nie zejdzie. Jak jest to ustaw to np. na 55C.

Po drugie możesz nie dopuścić do szybkiego spadku temp. kotła poprzez zagęszczenie przedmuchów oraz ew. ich wydłużenie (np. z 10s do 20s).

 

To wszystko razem powinno ustabilizować pracę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam dwa piece rózne jeden dokładnie taki jak Kuba a drugi inny. Do jednego i drugiego mam podłączony sterownik pokojowy. Oba piece zachowują się tak samo. Zadana temp. na piecu i histereza2 stopnie. Zadana 50 i czy sterownik wł czy wył pompe to zawsze temp jest w okolicy 50 stopni. Zupełnie inaczej niz u kolegi. To wniosek jaki albo mój jest walniety albo jego ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.. !

 

pomozcie prosze.. pytanie nastepujace..

 

piec na ekogroszek produkcji firmy Rejs z Rypina + sterownik pieca ST-37 (chyba to jakis standard) + sterownik pokojowy tez std. Auroton 2005

i sytuacja nastepujaca..

 

CZY PO WLACZENIU STEROWNIKA POKOJOWEGO na piecu jest tak jakby DEZAKTYWACJA na sterowniku pieca zadanej temperatury?

 

opisze jak sie zachowuje piec w dwoch przypadkach:

 

1. BEZ STEROWNIKA POKOJOWEGO ustawione na piecu 65st, histereza 2st.. piec chodzi ladni.. temp. sie waha miedzy 63-66st.. pracowac moze tak tygodnie..

 

2. ZE STEROWNIKIEM POKOJOWYM - teraz mi sie wydaje ze tak nie bylo - ustwiona temp na sterowniku pokojowym 23st.. zadana na piecu dalej 65..

temperatura w pokoju jest bez zmian wiec.. piec dziala tylko na przedmuchu ustawionym na 5min.. i temperatura na piecu spada.. nawet do 35-37st.. POMIMO ZADANEJ 65.. (-2st na hitereze)

w momencie kiedy na sterowniku pokojowym temp. spadnie piec zaczyna grzac.. przy zdefiniowanych czasach podawania i przerw "nadrabia temp" co trwa wieki.. bo z temp. ponizej 40st

ciezko jest mu podniesc temp. w pomieszczeinu czyli na sterowniku pokojowym o nawet pol stopnia..

"nadrabiajac" nie wyjdzie jednak nigdy poza zadane 65st.. czyli gorna temperature.. bez znaczenia jest wtedy czy nagrzal pokoj czy nie..

 

czy ktos mial taki problem? czy powinna temp. zadana byc utrzymywana na piecu z wlaczonym sterownikiem pokojowym?

 

mi sie wydaje ze tak nie bylo.. ale z piecem sie dopiero poznajemy ;) i to pierwszy "nasz" sezon..

 

czy moze wszystko jest OK i tak to po prostu dziala (dla mnie ciut bezsens)

 

jeszcze prosze o odp..

 

pozdro.

kuba

mialem dokladnie taka sama sytuacje....sprawa sie rozwiazala i wszystko dziala bez zarzutow od kiedy ustawilem na kotle temp minimalna (ponizej ktorej piec wlacza tryb praca) na 60st a temp zadana na 70

piec caly czas zatem mam w zakresie temp 60-70 st C

sprawdza mi sie to bardzo dobrze

 

jaki masz piec?

 

u mnie jest tak dochodzi do 70stC i wchodzi w podtrzymanie (samoczynnie wzrasta czasem do 74stC) jeslio w pokoju jest cieplo i sterownik nie zalacza pomp CO to piec jest w podtrzymaniu wiele godzin o okolo 2 godz z 70-74 spada do 60 i wtedy zalacza sie praca (mimo iz sterownik pokojowy nie widzi potrzeby - bo steruje tylko pompami CO) dogrzewa piec do 64stC i znowu tryb podtrzymania (histereza 4) i samoczynnie wzrasta do 68-70st i znowu proces sie powtarza...najdluzej piec chodzi rano

mam ustawiona temp w nocy 19,5 a w dzien 21,5

w dzien caly czas mam w domu 22-22,5 stopnia (gdy na dworze do -5 -7) dzieki temu ze co 2 minuty piec zalacza pompy CO na 30 sek i podtrzymuje tem na kaloryferach i podlogowce (przemiesznaie wody) przy wiekszych mrozach ponizej -10 ustawialem przemieszanie co 1 min przy tem jak teraz -3 0 +3 przemieszanie mam co 3 minuty

jestem bardzo zadwowolony !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

problem Twój, jak mi się wydaje, dotyczy ustawien sterownika na piecu

u mnie jest np tak, że są dwa tryby sterownika:

1 - piec dochodzi do temp zadanej np 50stopni, wylacza się i działa w przedmuchach dopóki nie spadnie -2stopnie od tem zadanej - wtedy piec zaczyna dogrzewać do temp zadanej (nie zwarza na regulator). Regulator działa w le i jak on wychwyci w domu spadek temp poniżej zadanej to uruchamia pompy

 

2 - piec dochodzi do temp zadanej np 50stopni, wylacza się i działa w przedmuchach dopóki nie spadnie -2stopnie od tem zadanej - ale później się nic nie dzieje dopóki regulator pokojowy mu nie powie, że ma podgrzać a wtedy lipa bo jest zimny i się grzeje długo ... -myślałem, że tak mogło być u Ciebie ale właśnie popatrzyłem na instrukcję twojego sterownika i tam chyba nie ma takiej opcji

 

pytasz o temp zadaną - moim zdaniem piec zawsze powinien dążyć do swojej temp zadanej bo jak ma dogrzać wtedy dom jak będzie miał 30 stopni na kotle ...

na przyszły sezon montuję zawór 4d a teraz zmieniłem ustawienia na sterowniku - podawanie paliwa i przerwy by górka na retorcie była wypukła, co 5 minut załącza mi się pompa na 30s co zabezpiecza przed wygrzanem domu (obecnie pomimo regulatora pokojowego mam cały czas 22,5 - 23 stopnie) regulator wogóle się nie załącza bo ustawienia na sterowniku same "dostarczają" mi takiej temp jaką bym chciał

kiedyś też mi temp spadała tak nisko ale zmieniłem wszystko podawaniem i przerwami a także min ilością nadmuchu

zeszło w sumie 2 miesiące ale narazie jestem zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem dokladnie taka sama sytuacje....sprawa sie rozwiazala i wszystko dziala bez zarzutow od kiedy ustawilem na kotle temp minimalna (ponizej ktorej piec wlacza tryb praca) na 60st a temp zadana na 70

piec caly czas zatem mam w zakresie temp 60-70 st C

sprawdza mi sie to bardzo dobrze

 

jaki masz piec?

 

u mnie jest tak dochodzi do 70stC i wchodzi w podtrzymanie (samoczynnie wzrasta czasem do 74stC) jeslio w pokoju jest cieplo i sterownik nie zalacza pomp CO to piec jest w podtrzymaniu wiele godzin o okolo 2 godz z 70-74 spada do 60 i wtedy zalacza sie praca (mimo iz sterownik pokojowy nie widzi potrzeby - bo steruje tylko pompami CO) dogrzewa piec do 64stC i znowu tryb podtrzymania (histereza 4) i samoczynnie wzrasta do 68-70st i znowu proces sie powtarza...najdluzej piec chodzi rano

mam ustawiona temp w nocy 19,5 a w dzien 21,5

w dzien caly czas mam w domu 22-22,5 stopnia (gdy na dworze do -5 -7) dzieki temu ze co 2 minuty piec zalacza pompy CO na 30 sek i podtrzymuje tem na kaloryferach i podlogowce (przemiesznaie wody) przy wiekszych mrozach ponizej -10 ustawialem przemieszanie co 1 min przy tem jak teraz -3 0 +3 przemieszanie mam co 3 minuty

jestem bardzo zadwowolony !!!

 

a dlaczego masz min temp na 60 stopni, przeciez jak ci spadnie poniżej 70 (temp zadana) to i tak wchodzi w pracę ...

u mnie jak zedzie 5 stopni poniżej min temp to się wyłącza sterownik - dostaje niby sygnał, że paliwa nie ma - dlatego u siebie mam min temp 30 stopni - tak nisko nie upadnie ;)

na kotle dałem 58 stopni i temp załączenia pomp też 58 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik pokojowy powinien zarządzać pompami CO - piec powienien dążyć do temp zadanej bez względu na sterownik pokojowy

a wlasnie ze tak nie jest - podpinajac sterownik myslalem wlasne tak i tu moej zdziwienie bylo kiedy sterownik zalaczal pompe Co a na piecu 38st :/ zanim sie nagrzal to pomieszczenie tak sie wyziebilo ze ne bylo sensu tego urzywac...

poddpinajac sterownik pokojowy piec jakby za priorytet wzial to co leci ze sterownika pokojowego a nie sterownika pieca, nie wiem czemu ale wyklucza sie to u mnie, wprowadzenie ustawien opisanych powyzej dalo oczekiwany rezultat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

czyli masz dokladnie tak jak u mnie..

 

ale wydaje mi sie ze bylo inaczej.. ze sterownik pokojowy tylko pompe zalaczal aby obieg byl albo nie..

 

bo teraz znow tak.. ile trzymac na piecu aby trafic z temperatura? tego tez nie wiem.. chore to jest..

 

rozmawiajac z jakims informatykiem co niby opragramowuje ten twierdzi ze niby mam wlaczona pompe na stale.. pompe CO.. ale nie mam..

a drugi spec mowi ze mozna sterownik przepiac na kablach aby wlasnie sterowal sama pompa co.. wtedy piec bedzie trzymal zadana temp. i nie bedzie reagowal na instrukcje z pokojowego..

a pokojowy utrzyma temp. z zadanej cieploty na piecu regulujac to tylko i wylacznie pompa co..

 

juz sam nie wiem

 

a fakt faktem ze piec na poziomie parteru.. wejscie z ziemi na plask.. ogrzewa mieszkanie o wielkosci 70m.. na gorze.. I pietro.. i wpierdziela 30kg groszku na dobe... WRRRRRRRRRRR..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

wracając do tematu autora

dlatego tak się dzieje przy regulatorze pokojowym bo:

gdy regulator pokojowy wyłączy piec bo w pomieszczeniu została osiągnieta temp np 22 st to pompa CO też zostaje wyłączona

i po kilki godzinach jak tem pomieszczenia spadnie poniżej 22 st i piec się znowu załącza razem z pompą CO to w tym czasie

kiedy piec był na czuwaniu, temp w grzejnikach spada do ok 25 st i piec po uruchomieniu miesza temp pieca i grzejników i

dlatego potrafi temp na piecu spaść do ok 40 st. i to jest najnormalniejsze zjawisko na świecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.