Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spalanie W Kotle Na Ekogroszek A Matematyka


Jermi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Problem wartości ustawięń sterowników kotłów na forum był poruszany nieraz. Wynika z tego, że nie ma jednoznacznych wartości idealnych dla zachowania optimum ekonomicznego. Postanowiłem więc zrobić sobie ilustrację zużycia węgla w zależności od różnych ustawień w arkuszu kalkulacyjnym, który zamieszczam w załączniku. Zaznaczam nie jestem matematykiem, automatykiem ani zawodowym palaczem ale myślę, że arkusz liczy poprawnie. Przyznam, że niektóre wyniki mnie zaskoczyły bo nie zgadzały się z moją intuicją.

Poniżej trochę wyjaśnień:

- współczynnik nadmuchu to stosunek czasu podawania węgla do czasu nadmuchu,

- porcja węgla została oszacowana na podstawie mojego pieca (podczas 20s podawania, można oczywiście oszacować swoją wartość),

- cykl to nastawiony czas podawania + nastawiony czas nadmuchu,

- ilość cykli nagrzewania to wartość potrzebna na osiągnięcie żądanej temperatury wody od momentu włączenia się pieca po osiągnięciu jej temperatury minimalnej w czasie normalnej pracy automatycznej (można oczywiście wstawić własne wartości)

- czas przestoju - to czas wychładzania - gdy nie ma nadmuch ani podawania(tu trzeba wstawić swoje wartości),

- cykle dobowe z/bez przestoju to wartość aktywnych cykli pieca w ciągu doby, od których zależy zużycie węgla

 

Mam nadzieję, że komuś ten arkusz pomoże, przy ustawianiu swoich sterowników bo myślę , że ilustruje on, jak na zużycie węgla wpływa nie tylko czas podawania i nadmuchu ale i ilość cykli potrzebnych na dogrzanie wody.

Dlatego obliczałem, też zużycie węgla w sytuacji gdy piec nie może osiągnąć żądanej temperatury i chodzi "na okrągło".

Mnie osobiście przydaje się gdy z powodu zmian temperatury muszę nim na nowo "mieszać".

Zu_ycie_w_gla_w_kotle_CO.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.