Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybor Ogrzewania W Nowym Domu.


Grisza22

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Wlasnie jestem na etapie projektowania swojego domu. 200m kw z uzytkowym poddaszem, dzialka 1000m kw w WLKP.

Dom bedzie dosc cieply (nie znam jeszcze dokladnego bilansu) z zachowaniem wiekszosci zasad przy budowie domow ekologicznych (docieplenia, okna, strefy buforowe ).

Zastanawiam sie nad wyborem zrodla ciepla i jestem ciekaw co byscie zaproponowali.

Myslalem o pompie ciepla, badz ekogroszku.

Jakie beda koszty w-w instalacji i co ma sens w moim przypadku.

Bede wdzieczny za wszystkie wskazowki i rady.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy ile pieniążków chcesz przeznaczyć na inwestycję, a przedział cenowy będzie od 10 do 100 tys zł (przy pompie ciepła z "górnej półki" i wymienniku gruntowym)! Jak tu cokolwiek polecać? Musisz trochę poczytać, porozmawiać ze znajomymi, podyskutować z projektantem domu który powinien Ci pomóc w podjęciu decyzji (i zaprojektować to CO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zakładam, że skoro budujesz spory dom, to twoje finanse pozwalają na rozwiązania droższe w chwili inwestycji, ale tańsze w trakcie późniejszej eksploatacji. Nie warto moim zdaniem iść w ekogroszek, bo jego cena już obecnie jest wyśrubowana, a dochodzi jeszcze sprawa osadzającej się sadzy, czyszczenia kotła, składowania i ładowania pylącego się opału itd. Przy nowo budowanym domu radzę pomyśleć o pompie ciepła i wym. gruntowym poziomym (masz dużą działkę)+ solary.

Ważną też sprawą, a b. często nie braną pod uwagę jest samo usytuowanie domu w stosunku do stron świata. Często widzę nowe domy z panoramicznymi oknami skierowanymi na północ (w moich stronach przeważają zimne północne wiatry), albo z garażem od strony południowej. Jeżeli dom ma być faktycznie ciepły jak piszesz, to takie sprawy są nie mniej ważne jak grubość izolacji cieplnej. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Najtańsze ogrzewanie: węgiel kamienny.

Kocioł zwykły z miarkowniekiem - najekonomiczniejsze wyjście, kocioł kosztuj 2800PLN, wymaga wizyt w kotłowni co 12h. Spalisz najmniej paliwa.

Kocioł na ekogroszek. Cena ekogroszku jest z powietrza wzięta. Spalisz więcej węgla. Do kotłowni wchodzisz raz na parę dni.

Ogrzewanie gazowe. Bezobsługowe. Raz na rok komin tylko czyścisz. Przy dobrze ocieplonym domu wyjdzie prawie jak na ekogroszku.

Olej opałowy. Dużo droższy kocioł niż w gazowym. Ogrzewanie droższe od gazowego.

 

Pompy ciepła. Wydasz majątek. Co 10 lat wiele bardzo drogich części trzeba będzie wymienić. Czy firma będzie jeszcze istnieć? Pomp ciepła nie napędzają łzy wiewiórek, tylko cholernie drogi prąd. Jest pewne, że przez Unię będziemy w domach płacić za prąd w ciągu kilku lat 2 razy tyle co teraz. Już teraz rachunki za prąd zjadają ludzi z pompami. Bardzo często też poprostu grzeją się kominkiem.

Zamiast wydawać 100000 na pompę lepiej kupić kocioł na olej, czy na gaz i grzać nim za te pieniądze przez 15 lat. Jeśli doliczyć do tego koszty prądu i obsługi serwisu przy pompach, to zrobi się prawie 20 lat. Gaz jest paliwem ekologicznym. Jest odpadem przy produkcji ropy. Prąd nie jest. Pochodzi z węgla lub atomu. Bóg wie co gorsze.

 

Pamiętajmy, że prawdziwa ekologia, to również oszczędność. Każda nasza zarobiona złotówka powstała przez wydatek energii. Marnowanie jej jest nieekologicznie. Nieuzasadnione inwestycje są nieekologiczne.

 

U mnie nie ma gazu. Gaz płynny, czy olej to finansowa masakra. Wybrałem najtańsze rozwiązanie. Czyli węgiel kamienny. Przy takim domu jak Twój spalisz w sezonie około 5 ton, czyli wydasz około 3000. Myślę, żę Pompy spokojnie zjedzą tyle samo prądu, ale czy będziesz miał tak ciepło jak paląc węglem? Nie sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze słowo o oknach panoramicznych.

 

Robi się je od północy, żeby siedząc w fotelu patrzeć na piekny ogród. Patrzenie pod Słońce nie jest możliwe. I chodzi też o temperaturę w domu. Latem nie dałoby się tam wytrzymać, gdyby okna były na południe. Wiem, bo brat ma tak u siebie. Jeśli nie zasłoni okien( przez zasłonięte nic nie widać:-), to ma w salonie 27oC wieczorem, a w pozostałych pomieszczeniach 25. Cały dom się nagrzewa i robi się masakra. Ja mam okna na północ i temp. nigdy nie przekracza 21oC latem i mogę się zawsze cieszyć moim ogrodem przy porannej kawie, obiedzie itd. Nagrzewanie się domu zimą ma znaczenie w naszej szerokości geograficznej przez jakieś 2 dni zimą. Mniej więcej tyle razy świeci Słońce. I do tego przez parę godzin.

 

Należy pamiętać, że takie okna robi się w salonie, gdzie chce się odpocząć. Lato jest piękne, ale gorące. W salonie szuka się wytchnienia. Może być tylko od północy. Najlepiej mieć 2. Jeden tu drugi tam. ;) ALe jeśli jest jeden to tylko północny.

 

Pozatym za oknami robi się taras, na którym w cieniu domu można wypić kawę przez okres wiosenno letni.

 

Jeśli miałbym okna panoramiczne od południa, to poprostu bym nie korzystał z pomieszczenia latem - jak mój brat.

 

Mam okna szerokie na 8.5m x 2.1m. W styczniu spaliłem tonę orzecha w domu pow. 211m2. Temp. w domu 22.5oC 24h. Więc nie sądze, żeby miały wielki wpływ na temp. w domu. Na pewno jakieś straty są. O wiele większe straty powodują mostki termiczne na zewnętrznych balkonach, tarasach, schodach itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W styczniu spaliłem tonę orzecha w domu pow. 211m2. Temp. w domu 22.5oC 24h. Więc nie sądze, żeby miały wielki wpływ na temp. w domu. Na pewno jakieś straty są. O wiele większe straty powodują mostki termiczne na zewnętrznych balkonach, tarasach, schodach itp.

 

 

 

Jaki masz kocioł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz kocioł

 

Slawex KWK-N 20KW z miarkownikiem unister. Niestety nie mogę polecić tego kotła z dwóch powodów.

1) Ma wadę konstrukcyjną. Powyżej 70oC czasami miejscowo na kotle gotuje wodę w dolnej części przegrody paleniskowej. Po jakimś czasie się stabilizuje, ale nie powinno się tak dziać.

2) W moim przypadku przewymiarowany. Spokojnie 15kw by starczyło.

3) brak ruchomych rusztów.

 

Na pewno nie oszczędzano na blachach, bo kocioł waży 250KW

Z zalet to możliwość dokładania w dowolnym momencie, niska cena i jak widać dość oszczędny. Łatwy w czyszczeniu.

 

Jednak mając dzisiejszą wiedzę nie słuchałbym instalatora, tylko kupiłbym KWKD Zebca albo dolniaka defro, czy buderusa. I spokojnie na dobrze ocieplony dom 200m2 wystarczy kocioł 15KW.

 

Chodzi wtedy z większą mocą, nie trzeba się martwić o komin i zużyje się troszkę mniej paliwa, bo kocioł pracuje z większą sprawnością. Szczególnie w okresie przejściowym.

 

Najlepsze jest to, że w projekcie mam wpisany kocioł 24KW. Możliwe, że mam takie wyniki, bo dałem 2 razy więcej ocieplenia niż w projekcie. Na dach 25 albo 30 wełny już nie pamiętam, a na ściany styropian 12cm z falcem i każda dziurka uzupełniona pianką. Wentylacja najzwyklejsza grawitacyjna i dbam o wietrzenie domu. To cały sekret.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz nie jest taki zły.

Mam nowego "cyrkona z muratora" ok 100 metrów kwadratowych, kubatura ok 400 metrów sześciennych, dom dobrze ocieplony. Piec nowy dwu funkcyjny( zasila podłogówkę +kaloryfery) zużycie gazu w zimnym styczniu ok 250 metrów (ok 450zl). Domownicy; 2+2+1.

Uważam ze to niezły wynik za: mycie+gotowanie+ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak wygodnie chcesz mieć i ile za to płacić. Ja bym szedł w stronę eko groszku.

A co do solarów to prosta matematyka. Załóżmy, że będą pracować 6 miesięcy (zimą masz śnieg, mniej słońca, w nocy słońca brak z oczywistych powodów). Potrzebują one prądu (pompa). Koszt dobrej instalacji waha się w granicy 10tyś zł. Ja na ogrzanie bojlera 140L w miesiącu pale cały zbiornik eko groszku tj ok. 150kg, rodzina 4 osobowa. To jest koszt max 100zł. Skoro solary pracują 6 miesięcy to ja zużywam 600zł. Podziel teraz 10000zł przez 600= 16 lat(po tylu latach się zwracają). Do tego dochodzi serwis solarów, wymiana płynu itp. Czy warto? Sam się zastanów. A co do pompy ciepła to za 50000 zł kupie piec (8000zł) i 56 ton eko groszku(750zł/t). Starczy mi to na 15 lat pracy (zarówno lato i zima). Ponadto sprawność pompy ciepła spada gwałtownie wraz ze spadkiem temperatury. Przy -15 w ogóle nie opłaca się jej używać. Chyba, że jest naprawdę rewelacyjna ale to i jej koszt pewnie też dużo większy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.