Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Innowacje W Kotle Zasypowym Czyli Jak Wyeliminować Smołę


def

Rekomendowane odpowiedzi

Olszyna i brzezina wystarczy, ze poleży przez rok w suchym i przewiewnym miejscu a jak jeszcze na słońcu to już w ogóle super, możesz śmiało palić. Z dębiną i grabem takie numery już nie przejdą. Te gatunki tak jak dobre wino, niestety muszą juz trochę poleżakowac. Nawet dwa lata może być zbyt krótkim okresem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Sony23 , od wczoraj palę dwuletnią dębiną , niby lux ale dopiero jak się rozbuja , na początku palenia mam wrażenie że jej troszeczkę brakuje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł należy do tych, co nawet dysrybutor przyparty do muru przyznaje, że będzie smolił. Posiadacz tego kotła wcześniej palił w górniaku sposobem który należy przemilczeć. Po lekturze postów na obu forach i konsultacjach wybrał, kupił i ulepszył. post-5849-0-09019100-1392827269_thumb.jpgpost-5849-0-65780700-1392827281_thumb.jpgpost-5849-0-91530700-1392827295_thumb.jpg

Tak wygląda kocioł po pierwszym sezonie grzewczym, nieczyszczony od kilkunastu dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mnie stare oczy nie mylą to dał szamot w rejonie palnika , obniżył szczelinę pomiędzy rusztem a pionowym wymiennikiem ,  tylko nie jestem pewny czy poziome wymienniki są tak blisko siebie czy coś jest pomiędzy nimi ? Nie jestem tego pewny gdyż u mnie są spore odległości pomiędzy poziomymi i chyba jest wyżej pomiędzy rusztem a pionowym i też zaczyna mi chodzić po głowie co będzie jak trochę uszczuplę z tej wysokości .Na wszelki wypadek kupiłem troszkę 3 cm płytek  :)  :)  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha zapomniałem napisać że po tym jak mi nie poszło z jedną płytką szamotową to dwa jej kawałki postawiłem na poziomym wymienniku , zaraz z brzegu gdzie je ogień smaga - to dobry pomysł ?  :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czołem rodacy. 

Wyposażyłem się w drzwiczki zasypowe z klapką powietrza wtórnego i pytanie do kogoś z Was: jak ustawiać KPW?

Jak przy rozpaleniu, a jak przy paleniu.

Jak przy górnym spalaniu, a jak przy dolnym?

Inaczej przy węglu niż przy drewnie?

 

Jeżeli ktoś mógłby zamieścić krótki instruktaż to będę zobowiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

W sąsiednim temacie: "Wybór kotła głównie na drewno" , Panowie zganili "duszenie" kotła. Podzielam Waszą opinię w odniesieniu do większości kotłów, jednak z mojego doświadczenia wynika, że podając gorące powietrze nad zasyp i stosując ceramiczną szczelinę (odpowiednik "rury Wezyra" ) można pozwolić sobie na duszenie. Chcąc osłonić szamotową cegłę "3", która "robi" jako bok szczeliny, ustawiłem w pionie jeszcze żeliwny ruszt;12 cm od rusztu wodnego. Po kilku dniach sprawdziłem stan tego rusztu, był powyginany jak rabarbar. Jeden z Kolegów orzekł, że musiało tam dochodzić do 800*C a nie jest to sam palnik, tylko przedsionek. Wnętrze kotła bez smoły, bez sadzy, i stała temperatura 45*C na kotle. Moje podgrzewanie powietrza nad zasyp jest skromne z powodu krótkiej długości rury a sam kocioł nie pozwala na więcej usprawnień. Mam pytanie, czy to oznacza dobre, a może bardzo dobre spalanie? 12-14godzin bez obsługi i 3/4 - 1/2 żarzącego się koksu w kotle to mało, czy to niezły wynik?

Edytowane przez def
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego def

Ja wielokrotnie tobie pisałem że nie dusisz kotła! ty po prostu masz kocioł dobrany tak że jadąc na mocy nominalnej kocioł utrzymuje taką a nie inną temperaturę.

I jeżeli tylko spaliny są "suche" i dobrze dopalone a ich temperatura jest dość wysoka to taka temperatura na kotle go nie zabije, ale gdybyś utrzymywał te 45*C i temp. spalin wylotowych miała by 60*C to gwarantuje ci sukces w szybkiej utylizacji kotła.

 

Co mnie bardzo cieszy to fakt że w końcu umiesz dołączać załączniki więc teraz podpierając się dokumentacją fotograficzną będziemy mogli częściej wymieniać poglądy i temat troszkę się ożywi ;)

 

A to czy masz dobre spalanie i dobre wyniki w zużyciu opału to już zapewne sam wywnioskowałeś i jak rozumiem jest to pytanie retoryczne.

temperatura plastyczności żeliwa to ok 720-780*C, temperatura topienia 1200*-1530*C w zależności od gatunku

 

Pozdrawiam

Edytowane przez przemyslaw2ar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Inaczej to widzę. Fabryczny kocioł, który posiadam od 2004 roku przez lata (8) zalewał się smołą. Po zmianach (podawanie gorącego powietrza i zastosowanie ceramicznej szczeliny) kocioł nabrał idiotoodpornych właściwości i działa jak "nie wiem co". Moja skleroza postępuje ale technologia również. Tablet jest wygodniejszy w obsłudze, choć nie posiada wszystkich funkcji komputera

Edytowane przez def
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie ostatnio ogladalem chyba galileo i tam pokazywali warsztat kowala i tegoz pana przy pracy. jedna rzecz i komentarz mnie zaciekawily. ten kowal przystepujac do wygrzewania metalu polewal sam srodek zaru woda. komentarz byl taki ze ta woda podnosi znacznie temperature panujaca w polewanym miejscu.

wiem ze nie na temat ale musialem sie z wami tym podzielic ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegrzana para wodna w zetknięci z żarem ulega rozczepieniu na tlen i wodór czyli obydwa składniki palne((wręcz wybuchowe) problem polega na tym aby przegrzać tę parę to potrzeba dostarczyć sporo energii więc skórka niewarta wyprawki ale z drugiej strony  eliminujemy azot co  ma niebagatelne znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Hameryce planują na listopad takie spotkanie fachmanów od budowy pieców na drewno, którego tematem przewodnim będzie automatyzacja sterowania procesem spalania. Jest tam jeden chyba ciekawy pomysł: sterowanie ciśnieniowe dopływem powietrza do pieca.

 

Wstawione są dwa tego typu zaworki (po ichniemu variable choke venturi tudzież kiwi valve): jeden dla powietrza pierwotnego, drugi dla wtórnego.

7st1.jpg

 

Zawór na wlocie powietrza pierwotnego uniemożliwia operatorowi przedwczesne zamknięcie wszystkich lufcików. Zacznie się przymykać dopiero, gdy piec się nagrzeje, tj. wzrośnie ciąg. Natomiast zawór od powietrza wtórnego działa odwrotnie: na starcie jest zamknięty, a otwiera się po nagrzaniu pieca.

Pomysł chyba ciekawy, ale czy i jak to działa, to będzie wiadome po tym ich sabacie w listopadzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... gdybym nie miał świadka i partnera do gdybania, to nie odważyłbym się tego napisać. Dwa lata temu a może nieco krócej, z @MAC 65 omawialiśmy zastosowanie w miejsce dmuchaw i wyciągów tylko nadmuchu do kotłowni aby uzyskać w tejże takie ciśnienie powietrza, które odpowiadałoby ciśnieniu podczas optymalnych, zimowych warunków. Taka kotłownia lub szczelna na kocioł "kabina" dawałaby "temu kotłu" stabilne ciśnienie odporne na nieszczelności i przedmuchy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... gdyby tak było, ale nie jest. Kocioł nie jest, nie bywa, całkowicie szczelny i pobiera lewe powietrze a jak się dusi to oddaje nadmiar gazów.  Sznury, popielnik, klapki - dziurki PP, PW, nawiewy dmuchaw, ... Kotłownia ma wywiew, ale kocioł posiada ciąg. Na poparcie mojej wypowiedzi: jak kotłownia-pomieszczenie ma za mało podawanego powietrza, otwarcie okna, drzwi, udrożnienie nawiewu powoduje wzmożenie ciągu i wyciągu wentylacji....  Jeśli operator kotła może stworzyć tak różne warunki "temu kotłu" a dobre są, te kiedy jest co najmniej swobodny dostęp powietrza. Zimą, w mrozy, tego powietrza napływa i jest nieco więcej i o to "więcej" mi chodzi. To "więcej" wynika z różnicy temperatur, która wzmaga ciąg. Kotłownia z wentylacją ale kocioł pod klosz z wyższym ciśnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jestem zdania, że wentylatory mają uderzeniową siłę kiedy działają a w kotle jest zapas paliwa i żar. Kotły z automatyką na paliwa stałe nie powinny pracować jak obecnie, w cyklu przerywanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

panowie lamerskie pytanko ;). ostatnio mi sie nudzilo i zmajstrowalemmpalnik do swojego smieciucha. palnik to duzo powiedziane poprostu pod wymiennik pionowy trafil odlany kawal betonu z 3 otworami o srednicy ~10cm. niestety palbik odlalem na szybko z piachu i cementu + styropian(zeby byl lzejszy) no i *** zbita. marnie sie to palilo i zastanawiam.sie czy to nie oby wina betonu ktory to wolno sie rozgrzewa. wiem ze powinno sie to odlac z betonunzaroodpornego ale nie mam tego cuda w okolicznychbskladach a zaprrawa szamotowa do takich rzeczybsie chyba nie nadaje?
czy w moim przypadku winnym bylnzastosowany material na palnik ?
czy poprostu srednica palnika jest za mala a zwykly beton nadaje aie do takich eksperymentow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 x 100mm to jest zaje....e duża średnica.

Zwykły beton się nie nadaje ale z tego względu że pod wpływem temp. zaczyna pękać i strzelać

Niekiedy jak nie chce mi się  do prób robić odlewu z betonu żarowego to "rzeźbię " w Ytongu

 

A zapytam jeszcze jaka moc tego kotła bo zmieścić 3x10cm + ścianki to ty tam masz ze 40-45cm szerokości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bedzie tego ze 40cm.

ale czybsam surowiec na palnij cos prz3szkadza?(np wychladza spaliny )

do tej pory mialemnkomore wylozonanszamotem po bokach 2x5-6cm (cegla szamotowa pelna) a na sciance tylnej cegla szamotowa olowka i rozpalalo sie to dziecinnie prosto, temperatura szybko roslani spalanoe bylo ogolnie czyste.

po demontazu scianek okazalo soe ze wiecejndymi na kotlownie niz sienpali i znowu cehly wyladowaly na sciance ;) bo juz podejzewalem ze minsrokincos do komka wrzucily no i teraznkociolek idzie jak trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.