Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Oddanie Domu


monument22

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

 

 

Pytanie czy są jakieś wymogi jakie muszą być spełnione podczas oddawaniu domu do mieszkania w nadzorze budowlanym.

bo w końcu nie wiem, jest tyle zdań ile osób które mi o tym mówili.

W kotłowni z tego co wiem to wymóg jest kratka wentylacyjna i drzwi stalowe otwierane na zewnątrz kotłowni. ale czy to ktoś w ogóle sprawdza??

 

 

 

 

a jak tak czy to jak jest z tą kratka wentylacyjną. musi ona być w szyb czy mogę ją zrobić w ścianie zewnętrznej (pod tarasem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom nowy to nie jest, wybudowany przez rodziców 13 lat temu, lecz ja dopiero teraz zrobiłem CO hydraulikę wylewki i robimy gipsy.

tak więc dom nie był jeszcze oddany. w projekcie nie patrzyłem jak jest (muszę sprawdzić czy jest to ujęte) wiem napewno że poprawek w projekcie to będzie dużo więc chyba jedna w ta nie zaszkodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek musi spełniać wymogi "Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytułowanie". Nie potrafię Ci powiedzieć czy jeżeli budynek był budowany 13 lat temu a dziś chcesz go oddać do eksploatacji które wymagania ma spełniać, czy te z chwili wydawania pozwolenia czy z chwili oddania do eksploatacji. Podejrzewam że z chwili oddania do eksploatacji. Właściwie jeżeli chodzi o CO to konieczna jest opinia kominiarska (chyba że doprowadzałeś gaz to wszystkie opinie już masz). Czyli kratka wywiewna o odpowiednim ciągu i nawiewna (zetka). Urzędowi wystarczą wpisy w książkę budowy (kierownik budowy i inspektor nadzoru) i inwentaryzacja geodezyjna i opinia kominiarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zawartości projektu do stanu rzeczywistego powinien wypowiedzieć się projektant, on odpowiada za projekt i on ma prawo zmienić jego zawartość w określonych granicach. Odstępstwa od projektu określa się jako nieistotne i istotne z punktu widzenia prawa budowlanego. Takie stwierdzenie może też zawrzeć Kierownik Budowy i Kierownik Robót potwierdzone przez projektanta. Bez dokumentów odbiorowych instalacji, prac budowlanych nie uzyska się zgody na użytkowanie, zawsze będą traktowane jako braki. Potrzebny jest Kierownik Budowy dla prac budowlanych i Kierownik Robót dla robót branżowych, instalacje wszelkiego rodzaju o odpowiednich uprawnieniach inaczej nie zostanie przyjęte zgłoszenie PINB-udzie lub zostanie zwrócone do uzupełnienia. Co do kotłowni to musi ona spełniać n/w wymagania

Prawo Budowlane Dziennik Ustaw Dziennik Ustaw Nr 56

22) w § 136:

a) ust. 1 i 2 otrzymujà brzmienie:

„1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania

kotΠów na paliwo staΠe i pomieszczenia

skΠadu paliwa i ˝u˝lowni oraz pomieszczenia

przeznaczone do instalowania kotΠów na

olej opaΠowy i pomieszczenia magazynu

oleju opaΠowego powinny odpowiadaç

przepisom rozporzàdzenia, w tym okreÊlonym

w § 220 ust. 1.

2. KotΠy na paliwo staΠe o mocy cieplnej nominalnej

do 25 kW powinny byç instalowane

w wydzielonych pomieszczeniach technicznych

zlokalizowanych na kondygnacji podziemnej,

na poziomie ogrzewanych pomieszczeƒ

lub w innych pomieszczeniach,

w których mogà byç instalowane kotΠy

o wi´kszych mocach cieplnych nominalnych.

SkΠad paliwa powinien byç umieszczony

w wydzielonym pomieszczeniu technicznym

w pobli˝u kotΠa lub w pomieszczeniu,

w którym znajduje si´ kocioΠ. Pomieszczenia,

w których instalowane sà kotΠy, oraz pomieszczenia

skΠadu paliwa powinny odpowiadaç

wymaganiom okreÊlonym w Polskiej

Normie dotyczàcej kotΠowni wbudowanych

na paliwo staΠe.”,

:) dodaje si´ ust. 2a w brzmieniu:

„2a. KotΠy na paliwo staΠe o mocy cieplnej nominalnej

do 10 kW mogà byç instalowane

w budynkach, o których mowa w § 132

ust. 3, na poziomie ogrzewanych pomieszczeƒ,

w pomieszczeniach nieb´dàcych pomieszczeniami

mieszkalnymi:

1) o kubaturze wynikajàcej ze wskaênika

4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kotΠa,

lecz nie mniej ni˝ 30 m3,

2) speΠniajàcych wymagania dotyczàce

wentylacji, o których mowa w § 150

ust. 9,

3) posiadajàcych przewody kominowe

okreÊlone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145

ust. 1,

4) zapewniajàcych dopΠyw powietrza do

spalania w iloÊci co najmniej 10 m3/h na

1 kW nominalnej mocy cieplnej kotΠa

— odpowiadajàcych wymaganiom okreÊlonym

w Polskiej Normie dotyczàcej kotΠowni

wbudowanych na paliwo staΠe.”,

c) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. KotΠy na paliwo staΠe o Πàcznej mocy cieplnej

nominalnej powy˝ej 25 kW do 2000 kW

powinny byç instalowane w wydzielonych

pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych

na kondygnacji podziemnej lub na poziomie

terenu. SkΠad paliwa i ˝u˝lownia powinny

byç umieszczone w oddzielnych pomieszczeniach

technicznych znajdujàcych

si´ bezpoÊrednio obok pomieszczenia kotΠów,

a tak˝e mieç zapewniony dojazd dla

dostawy paliwa oraz usuwania ˝u˝la i popioΠu.

Pomieszczenia, w których instalowane

sà kotΠy, oraz pomieszczenia skΠadu paliwa

powinny odpowiadaç wymaganiom

okreÊlonym w Polskiej Normie dotyczàcej

kotΠowni wbudowanych na paliwo staΠe.”,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprowadź dobrze dziennik budowy. Najlepiej weź kominiarza, żeby ci protokół kominiarski wydał i ewentualnie coś doradził.

Do tego pomiary elektryczne, inwentaryzacja geodezyjna, świadectwo energetyczne, oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu robót budowlanych, pozwolenie na budowę. Posiadając te dokumenty musisz zgłosić do nadzoru zamiar użytkowania obiektu na 21 dni wcześniej.

Najlepiej udać się do nadzoru i nie podając szczegółów grzecznie podpytać, wziąć wnioski i wypełnić.

A sprawę załatw jak najprędzej bo jak Cię ktoś podkabluje to może być nieciekawie.

Bawię się na co dzień w te klocki i wiem, że jak ktoś ruszy sprawę to później trudno to zatrzymać i się z tego wywinąć.

Ostatnio mój pracownik nie dokonał w odpowiednim czasie zgłoszenia rozpoczęcia robót budowlanych i prawdopodobnie ......jako szef instytucji będę musiał płacić mandat w nadzorze budowlanym

Zrób tak jak powiedziałem.

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nadzór nie kontroluje obiektów prywatnych. Nadzoru się nie bój, jeżeli budowę wykonano z godnie z projektem, a najważniejsze, czy zachowano odległości od działek sąsiednich. A z teściami to trochę na odległość ;) .

Żony lubią tak przy mamusi, ale od czego jest mąż :angry:.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie problem będzie z projektem, gdyż mój dziadek i wujek budowali ten dom i jak im coś nie pasowało to zmieniali(dom odwrócony o 180 st, dobudowany ganek,balkon, łazienka, dom podwyższono o chyba 2 pustaki, bo stwierdzili że za niski strych itd dużo tego jest, ale odległość od sąsiadów mam dobra :angry: ) wiem na pewno że korektę w planie będę musiał zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.