Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc W Podłączeniu Pieca


Langi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

To mój drugi post na forum nie licząc przywitania;-)

Do rzeczy,

Musze pilnie zamontować/wymienić piec co (stary cieknie, zima trwa).

System jest grawitacyjny ale z pompą, otwarty.

Piec, który będę montował do Defro Optima Komfort Plus 30kW. Producent zaleca, (ale dla poprawy procesu spalania też wskazane) zamontowanie zaworu 4d. Tylko, że w którym miejsu do zamontować.

Załączam prostacki schemat jak to u mnie wygląda. Nie zaznaczyłem wszystkich zaworów odcinających.

Chodzi o to, że mam jakby dwa obiegi: jeden na grzejniki w pokojach oraz jeden mniejszy na bojler i grzejniki w łazienkach. Latem grzeję tylko bojler i grzejniki w łazienkach. Rury bezpośrednio z pieca biegną do bojlera i grzejników łazienkowych jak na rysunku. Do pozostałych grzejników poglądowo. Chodzi o to, czy zawór 4d powinien być za obiegiem bojlera, czy przed czy obojętnie. Z racji tego, że rury zasilające i powrotu są dość dalego od siebie jest to dla mnie istotne.

Wiem, powiecie zapytaj fachowca. Jednego miałem, lepszy z niego filozof niż majster. Chciał mi całość instalacji wymieniać.

Ja jestem z elektrykiem/energetykiem, jak komuś wyjeżdżam z takimi tekstami, to albo faktycznie jest kicha, albo chce zarobić.

 

Skoncentrujmy się na samym piecu i niezbędnym minimum.

 

Może jeszcze kilka pytań:

- czy zawór 4d jest konieczny

- czy lepiej 3d?

- pompę obiegową chyba lepiej wyposażyć w zawór różnicowy?

 

Może mało fachowo piszę, ale to nie moja branża.

 

Z góry dzięki za pomoc.

post-14801-1264582525_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 czy 4 drożny - bo się pogubiłem.

Mowa o 3d, a na rys 4d.

 

Mi chodzi najbardziej o to czy zawór ma być blisko pieca przy zasilaniu i powrocie całości, czy za obiegiem bojlera, a przed obiegiem całości. Chciałbym tak jak do tej pory latem mieć możliwość odcięcia reszty ogrzewania od obiegu bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabazgrałem dwa schematy.

W każdym przypadku montując zawór nad piecem, woda z powrotu będzie miała pod górkę (do zawóru) natępnie z zaworu do króćca powrotnego w piecu. Czy to może źle na coś wpłynąć? Czy grawitacyjnie będzie mogło to działać?

Pierwszy rysunek z zaworem na cały obieg (główny + bojler z łazienkami) drugi, to zawór na obieg główny, bojler z łazienkami osobno.

 

Czy tak może być? Pomijając zdolności plastyczne oraz symbolikę na schematach.

post-14801-1264591815_thumb.jpg

post-14801-1264591823_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosuję taki układ jak foto, czyli z obiegiem bojlera przed zaworem 4d.

Ale mam jeszcze kilka pytań:

- zawór będzie na wysokości ok. 150cm od podłogi, 120cm powyżej rury powrotnej z grzejników - grawitacyjnie to raczej nie zadziała?

- czy zawór różnicowy od pompki c.o. musi być w pionie czy może być zamontowany poziomo?

 

Z góry dzieki za pomoc i odpowiedź!

post-14801-1265011609_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum podobne tematy były już omawiane. Przy instalacji CO z zaworem 4D pompa na powrocie jest błednie zamontowana. Producenci kotłów jak i zaworów zalecają montaż na zasilaniu za zaworem 4D. Obieg kotłowy powinien działać grawitacyjnie (przy odpowiedniej średnicy rur i samego zaworu). Link do prezentacji z zasadą montażu i działania zaworu też kilka razy był podawany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok na zasilaniu, ale za zaworem (między zaworem, a grzejnikami) czy przed zaworem (miedzy piecem, a zaworem)

 

Słyszałem teorie, że pompa może być na zasilaniu lub powrocie.

 

Pomijając ssanie czy pchanie (które łatwiejsze dla pompy), jakie są rzeczywiste wady i zalety pompy za powrocie.

 

Nadmieniam, że zastosuję poniższy schemat, oraz będzie jedna pompa na obieg grzejników i bojlera - tak jak było do tej pory.

post-14801-1265097635_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra ostatni raz.

A gdybym dał taki schemat tzn. któryś z tych dwóch poniżej:

Z zaworem odcinającym reszte instalacji latem, tak aby pozostał tylko obwód bojler + łazienki (tak mam do tej pory)

Zakręcam zawór na zasilaniu grzejników i grzeję tylko bojler + łazienki.

Czy takie coś przejdzie na jednej pompce (jak już mówiłem tak to teraz działa), z zaworem 4d.

Wiem, że kombinuje, ale jestem zmuszony ogranicznyć jak najbardziej koszty. Sam piec mnie sporo szarpnął, a nie był planowany na ten rok.

post-14801-1265133130_thumb.jpg

post-14801-1265133137_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniając powyższego posta.

Zamykając zawór na zasilanie grzejników, poniekąd pozostałbym tylko obwód bojler + łazienka, i wtedy jedna pompka by mogła być?

Czy i tak dwie? Jeśli dwie jedna na obwód grzejników jedna na bojler + łazieki, to czy nie trzeba zastosować jakiegoś zaworu zwrotnego czy coś? Tak żeby jadna nie chciała "zabrać" wody drugiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.