Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł - Dom 80m, Nieocieplony . Proszę O Pomoc


barkley1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

ponieważ jestem całkowicie laikiem w sprawach kotłów a stoje dokładnie teraz przed wyborem jako kocioł założyć do swojego domku, proszę Was o pomoc i rady

 

DOM:

- 80m dom z lat 70 dych, 4 pomieszczenia miszkalne + piwnica(w piwnicy=4 pomieszczenia, które są zagospodarowane jako kotłownia, miejsce na węgiel, drewno)

- dom jednorodzinny nieocieplony

- okna będą wymieniane niedługo na PCV

- latem ogrzewanie tylko ciepłej wody

- Obecnie stary piec na gruby węgiel połączony z centralnym ogrzewaniem - kaloryfery żeliwne, ale również dość stare

- ISTOTNA SPRAWA: ponieważ chcę skorzystać z dofinansowanie w Urzędzie Miasta Jaworzna to kocioł musi być z pełną autoamtyką oraz musi mieć "ZNAK BEZPIECZEŃSTWA EKOLOGICZNEGO" wydany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu

(chyba że każdy kocioł ma taki znak?)

 

Pytanie:

-Jaki kocioł założyć /jakiej firmy/ jaka moc kotła powinna wystarczyć?

- czy potrzeba wymiany starych kaloryferów na jakieś inne/nowe, czy mogę je zostawić?

- czy trzeba robić nową instalację do ogrzewania czy mozna korzystać ze starej instalacji c.o.?

- Proszę napiszcie swoje uwagi na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie?

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc

Stawiam piwko za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne kryterium na dofinansowanie. Chyba wszystkie kotły na ekogroszek posiadają taki certyfikat, a tak naprawdę certyfikat dotyczy spalanego palwa (parametry paliwa kwalifikowanego)! Przecież możesz kupić kocioł ze znakiem a bedziesz palił "starymi oponami" i napewno nie uzyskasz wymaganych standardów emisyjnych. Wymagane parametry paliwa to: wartość opałowa 24 MJ/kg, zawartość popiołu 12%, zawartość siarki do 1%, liczba Rogi 20. A standardy emisyjne dla kotła przy spalaniu tego paliwa: SO2- 1100 mg/m3 NO2 - 400 mg/m3, CO -1200mg/m3, pył - 125mg/m3. Wybór kotłów na rynku jest b.duży i zaboli Cię głowa gdy przyjdzie podjąć decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się B) dlatego byłoby znakomicie gdyby użytkownicy mający wiedzę mi pomogli wybrać odpowiedni :D

Najłatwiej byłoby powiedzieć kup kocioł XXX, a to nie takie proste. Rozwiązanie zastosowane i sprawdzające się u sąsiada nie zawsze musi sprawdzić się u mnie. Trzeba dopasować np gabaryty kotła do kotłowni. Po co pisać że najlepszy jest kocioł XXX jeżeli okaże się że musisz zburzyć ściany żeby go wnieść do swojej kotłowni, albo nie będziesz mógł podłączyć kotła bo ma wysokość 150 czy 160 cm a wysokość twojej kotłowni wynosi tylko 190 ( co w starszych budynkach jest normalnym wymiarem i na forum już kilka takich kotłowni użytkownicy opisywali). Decyzję musisz podjąć po konsultacji z instalatorem (czy wogóle kocioł który wybierzesz da się w twojej kotłowni zamontować) który dokona podłączenia i uruchomienia, na odległość się tego zrobić nie da. Masz z czego wybierać bo na rynku konkurencja jest ogromna, i napewno wybierzesz urządzenie które spełni wymagania twoje i będzie można go zasinstalować w twojej kotłowni zgodnie z wymaganiami producenta, co też jest ważne ze względu na gwarancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpiszcie w gogle hasło- kotły ze znakiem bezpieczeństwa ekologicznego i ruszcie na poszukiwania.

 

ok ale możecie napisać jakie są marki uznawane za sprawdzone i dobre? Tak abym nie kupił jakiegoś dziadostwa. To tak jak w samochodach Merc,Audi,VW to markowe produkty a Tata Motors to wynalazki B)

 

Jeśli możecie polecić sprawdzone marki w których powinienem się rozglądać, będe wdzieczny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł kup pad paliwo, jakim chcesz palic. No i ile jesteś wstanie poświęcić kasy na wygodę. Zwykły śmieciuch łyka wszystko i w miarę tanio ogrzejesz dom. Dolnospalający potrzebuje już konkretnego węgla. Na ekogroszek jest super, ale kup sobie woreczek, z którym będziesz chodził po opał na próbę. A jak chcesz leżeć brzuchem do góry, zainstaluj gazowy. Mam kocioł na ekogroszek i zwykłe Ogniwo Biecz (śmieciuch) No i cieszę się, że mam to Ogniwo. Reszty się domyśl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze mam takie pytanie:

W tej chwili mieszkam i używam 4 pokoi + łazienka (to daje ok 80mkw do ogrzania) ale mam jeszcze piwnice (4 puste pomieszczenia), które z czasem również będe chciał przystosować do mieszkania ( tam też jest ok 80mkw powierzchni)

 

Czy w takim przypadku powinienem dobrać moc kotła większą? czy np. 15-20kw wystarczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co moim zdaniem 20 kW to zupełny full.

Co wybrać, miałem ten sam dylemat przed rokiem i po roku używania pieca podam Ci kryteria praktyczne.

- piec na ekogorszek / pellety, z automatycznym podajnikiem, może obrotową retortą?

- stawiałbym na piec z dodatkowym rusztem wodnym (nie awaryjnym demontowanym tylko stałym) - w razie kłopotów zawsze możesz w nim klasycznie napalić drewnem albo węglem,

- zwróć uwagę na parametry sterownika - czy ma możliwość sterowania zasobnikiem c.w.u., czy współpracuje z czujnikiem pogodowym, termostatem pokojowym, czy ma możliwość oddzielnego sterowania ogrzewaniem podłogowym,

- dostępność i jakość serwisu - sprawdź jak to działa, nawet przed zakupem pieca. U mnie okazało się, że instalator jest ok. sprzedał mi fajny piec, ale kiedy zaczęły się kłopoty powiedział mi (wtedy!), że on tych pieców nie serwisuje...pan serwisant (autoryzowany) udzielał mi rad przez telefon, w kotłowni się nie pojawił,

- niby pierdoła - ale zwróć uwagę na rodzaj zawleczek, które zabezpieczają motoreduktor przed przeciążeniem (na dole przy ślimaku). Ja mam klasyczne śrubki o określonej twardości co jest bardzo wygodne bo za 3 zł mam 15 szt. i nie martwię się jak znaleźć odpowiednie:)

- aha i praktyczna rada - otwórz dolne drzwiczki i zobacz jak wygląda komora w której zbiera się popiół. Może się okazać, że jest mała ciasna i nie mieści się do niej normalna szufelka. A wybieranie popiołu i czyszczenie pieca to jedna z najbardziej upierdliwych czynności. Poza tym może się okazać, że opału owszem w zasobniku wystarczy Ci na 5 dni, ale z popielnika będziesz musiał wybierać co drugi dzień...:)

No i na koniec...marki? Powiem Ci w co celowałem, ale to subiektywne oceny:

- Reco (Cieszyn),

- Heiztechnik (Skaryszewy),

- Klimosz (gdzieś na Śląsku).

Ostatecznie mam Heiztechnika. Serwis sympatyczny, ale niepraktyczny.

Sterowanie sterownikiem Menuet (producent Foster), serwis na 5.

Palnik Pancerpol - serwis sympatyczny, ale póki co na odległość.

Mieszkam w pn.-wsch. Polsce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ISTOTNA SPRAWA: ponieważ chcę skorzystać z dofinansowanie w Urzędzie Miasta Jaworzna to kocioł musi być z pełną autoamtyką oraz musi mieć "ZNAK BEZPIECZEŃSTWA EKOLOGICZNEGO" wydany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu

(chyba że każdy kocioł ma taki znak?)

 

Witaj, w tej chwili tez zakupuje kocioł jednak z tego co sie dowiedziałem wszelkie programy dofinansowywania wymiany kotłów na ekologiczne zostały na początku stycznia zniesione i nie ma żadnej możliwości uzyskać dopłaty do kotła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Jaworznie jest możliwośc dofinansowania. Pytałem już. Jedyne kryterium to:

a) "ZNAK BEZPIECZEŃSTWA EKOLOGICZNEGO"

b ) kocioł może mieć tylko RUSZT AWARYJNY! niestety tylko taki :) Także mam ograniczony wybór, bo nie mogę kupić kotła na tzw. wszystko co można spalić.

P.S. napewno wybieram kocioł na ekogroszek , z rusztem awaryjnym na np. pallet lub miał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Jaworznie jest możliwośc dofinansowania. Pytałem już. Jedyne kryterium to:

a) "ZNAK BEZPIECZEŃSTWA EKOLOGICZNEGO"

b ) kocioł może mieć tylko RUSZT AWARYJNY! niestety tylko taki :) Także mam ograniczony wybór, bo nie mogę kupić kotła na tzw. wszystko co można spalić.

P.S. napewno wybieram kocioł na ekogroszek , z rusztem awaryjnym na np. pallet lub miał

 

 

Pytałeś w tym roku? Bo ja u mnie w Bytomiu pytałem się w grudniu i dofinansowanie było, a ponownie byłem się dowiedzieć na początku stycznia i powiedziano mi że w całej Polsce zlikwidowano ten program. Może jednak go przywrócili B)

 

Ja zamówiłem w Sekomie kocioł z brucerem, na zamówienie zamiast rusztu wodnego będę miał awaryjny sztabkowy żeliwny bez dopłaty, do tego w cenie jest sterownik RT09 z PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musze jeszcze raz uderzyć do urzedu z pytaniem, może sami nie wiedzą że mają dopłacać :)

 

kocioł zamówiłem w SEKOM - Łucki tutaj stronka http://www.sekom-pleszew.com.pl/brucer.html

są bardzo komunikatywni i pomocni, można pytać o wszystko i mieć zachcianki B)

kocioł 17kW z palnikiem BRUCER, z żeliwnym rusztem zamiast wodnego, sterownikiem RT09 PID i firmowym panelem pokojowym do tego sterownika oraz dostawą pod drzwi za 7360

kotły są oczywiście z atestami

 

nawiasem mówiąc z tymi atestami to też różnie bywa, bo niektóre firmy robią na jeden, dwa kotły atest, a reszte klepią bez, mało brakowało, a zakupił bym taki kocioł tylko wcześniej poprosiłem o kopie atestu a tam jak byk, że atest dla kotłów o mocy 25 i 30 kW a ja chciałem mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.