Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe


bobik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam to pierwszy temat.

Mieszkam w domku parterowym z podpiwniczeniem gdzie znajduje się piec węglowy, instalacja C.O. grawitacyjna jest z rur stalowych, grzejniki aluminiowe bez zaworów.

Remontując łazienkę na piętrze chciałem zrobić ogrzewanie podłogowe. Dziś jest tam grzejnik zasilany pionem 1 cal (niema na nim innych grzejników) ale mam kilka pytań.

1. Czy sama grawitacja da radę pchnąć wodę w instalacji (łazienka około 4m2)?

2. Jeśli nie to czy zamontowanie pompki przy piecu na zasilaniu/powrocie ma sens?

3. Czy zamontowana pompka tak jak w pytaniu 2, przepchnie wodę przez podłogówkę?

4. Czy sama podłogówka wystarczy do ogrzania?

Dzięki za odpowiedź.

 

P.S.

Dołączam schemat mojej instalacji C.O. tam gdzie pisze łazienka chciałbym włączyć podłogówkę.

post-14666-1264366285_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Było dwóch fachmanów i każdy miał inną wizję przerobienia instalacji.

Pierwszy chciał wpiąć jedną pompę o wydajności 6m przy piecu i zawór trójdrożny przy podłogówce do regulacji temperatury.

Drugi mówi że można pozostawić grawitacyjne, a kupić zestaw do podłogówki z pompką, rozdzielaczem i zaworami. Dodał że najbliższe grzejniki mogą grzać słabiej B)

Proszę o odpowiedź bo nie chcę darmo płacić za coś co jest zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacja nie bardzo lubi się z pompowym ogrzewaniem. Przy wykorzystaniu grzejnika można pokusić się o zainstalowanie jednej pompy. czyli grzejnik + podłogówka z zaworem utrzymującym temperaturę powrotu z grzejnika na odpowiednim poziomie. były takie układy opisywane na tym forum.

post-4692-1264511079_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że przy tak dużych przekrojach rur zastosowanych w Twoim CO założenie pompy (centralnej pompy)nic wielkiego tu nie wniesie , ponieważ masz grzejniki bez zaworów -zwykłych czy kryzowych, pompa będzie pchała tam gdzie jej łatwiej, a przez podłogówkę niestety ma trochę trudniej więc raczej mało tam poleci. Ja bym poszukał w sklepach jednak tego układu do samej podłogówki-czyli bardzo mała pompka i zawór termiczny - to wszystko podpięte pod ten grzejnik w łazience (powrót i zasilanie) , sam grzejnik natomiast bym zostawił, ze względu na możliwość szybkiego nagrzania w razie potrzeby-bo samą podłogówką to któraś godzinka zleci .np jesienią lub wiosną .

A tak z rysunku -to naczynie wyrównawcze masz z grzejnika wzięte- tak tylko pytam bo nie jest to po fachowemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

guitar Dzięki za odpowiedź. Zabieram się za kucie i szykowanie podłoża pod podłogówkę. Co do grzejnika miałem go nie zakładać ale w sumie tak jak pisaliście szybciej się on nagrzeje.

EdisonIras ta instalacja pracuje już 21 lat nieraz była woda zagotowana i nic takiego się nie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

guitar Dzięki za odpowiedź. Zabieram się za kucie i szykowanie podłoża pod podłogówkę. Co do grzejnika miałem go nie zakładać ale w sumie tak jak pisaliście szybciej się on nagrzeje.

EdisonIras ta instalacja pracuje już 21 lat nieraz była woda zagotowana i nic takiego się nie działo.

 

No wiesz ja Cię nie straszę , ale wszystko zawsze działa do pierwszej awarii, a jak się coś stanie to wtedy sobie zadajemy pytanie "dlaczego" .

Działaj z podłogówką bo to naprawdę super sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.