Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co wybrać: węgiel, gaz czy jeszcze cos innego?


Wrangler

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuję w niedalekiej przyszłości generalny remont domu. Zostanie on ocieplony styropianem 10, okna plastikowe. Zastanawiam się jeszcze nad wyborem odpowiedniego pieca do CO. Obecnie mam stary piec na węgiel i w sezonie spala ok. 7ton węgla. Nie wiem teraz co wybrać? Zostać przy węglu czy zainwestować w gaz lub w jeszcze coś innego? Dom o powierzchni ok. 250m2, piwnica nie ogrzewana. Proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jesteś na początku drogi. Doświadczenie pewne już masz, wszak użytkujesz kocioł na węgiel więc spróbuj te doświadczenie wykorzystać.

Pierwsze pytanie jakie należy sobie postawić to na co mnie stać (koszt zakupu, potem użytkowania)?

Drugie pytanie: ile własnego czasu jestem w stanie poświęcić na "doglądanie" ogrzewania?

Trzecie: jaki komfort chcę osiągnąć, uwzględniając koszty uzyskania tego komfortu?

Czwarte: czy chcę chronić środowisko naturalne?

itd. itp.

 

Odpowiedź na Twoje pytanie może być jedynie taka; możesz wybrać:

- węgiel (znasz jego wady i zalety),

- gaz - jeśli Cię stać na koszty ogrzewania z tym związane, ale za to jaki komfort,

- prąd - niski koszt instalacji - bardzo wysoki koszt ogrzewania,

- drewno (w różnych postaciach) - tanie ogrzewanie (pomijam pellets), ale rozważyć należy dostęp do opału, czas poświęcony na przygotowanie opału i częste podkładanie do kotła.

- a może energia słoneczna, wiatru, wody, ziemi?

 

Pozdrawiam

 

Życia nie można wybrać, ale można z niego coś zrobić. Peter Lippert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam - a może tak z "innej beczki" - jeżeli Jesteś "na początku" - może by tak ogrzewać obiekt za pomocą urządzenia zwanego kogeneratorem........ jest to rodzaj agregatu prądotwórczego przystosowanego do pracy ciągłej z którego ciepło odpadowe ( niesione energią spalin i układu chłodzenia) wykorzystywane jest do celów grzewczych a energia mechaniczna zamieniana na elektryczną i służy do zasilania obiektu oraz nadmiar jej jest sprzedawany do sieci publicznej (energetyka ma obowiązek ją odkupić po całkiem niezłych pieniadzach).

Najprostszym kogeneratorem jest maszyna pracująca na gazie ziemnym i oleju opałowym . Dalszym rozwinieciem może być zasilanie tego za pomocą gazu generatorowego uzyskanego z odpadów biomasy ( zrębków,słomy,siana,wszelkiego rodzaju odpadów drzewnych, i wszystkiego co na polu zostaje), gazu śmieciowego( z wysypisk) i biogazu (z przeróbki gnojowicy i fekaliów, oraz osadów z oczyszczalni) .

 

Po co to robić ? - ano po to ,że w szczególnych przypadkach koszty eksploatacji obiektu mogą spaść do wartości ujemnych - inaczej mówiąc : " nie dość że nam w tyłek ciepło to jeszcze nam za to płacą.......". To nie żart .....

 

Problem jest taki ,że maszyny tego typu wymagają dość specyficznego miejsca montażu , dobrego dostepu , magazynu opału itp. Generalnie nadają się do ogrzewania i zasilania dużych domów z basenami , hoteli, małych i srednich zakładów przemysłowych o zapotrzebowaniu w mocy elektrycznej nawet do ok 3 MW oraz cieplnej do 4,5 - 5,5MW.

Najmniejsze jednostki kogeneracyjne zasilane gazem ziemnym budowane sa na moce : Pe/Pc = 15/45kW - wiec najmniejsza sumaryczna moc wyniesie 60kW - stąd możliwe i sensowne jest ogrzewanie obiektu o powierzchni >350m2......

 

Ja obecnie we własnym domu (360m pow. ogrz.) montuję zespól kogeneracyjny o mocy 45/45kW oparty na silniku V8 5,2l i generatorze asynchronicznym 45kW. Dobowe zapotrzebowanie odpadów drewna na poziomie 1 mp, wyprodukowana energia elektryczna dobowo ~1080kWh o wartości 378 zł netto, + około 1500kWh energii cieplnej do wykorzystania we własnym zakresie lub odsprzedaży. Z uwagi na nadmiar ciepła zamierzam dobudować ogród zimowy wraz z basenem .

Inwestycja jest na ukończeniu - najprawdopodobniej w przeciągu 2 miesiecy ostateczny rozruch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.