Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zamiana Gazu(GZ50) na ekogroszek?


cheetah

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Planuje w najbliższym czasie zmodernizować kotłownie. Obecnie ogrzewam dom gazem z rury GZ50 starym piecem. Waham się czy zainwestować nowy piec gazowy kondensacyjny czy w kocioł na ekgroszek. Cena gazu w moim rejonie to 1,5 za m^3 a ekogroszku 620 za tonę.

Przy obecnej ciepłej zimie koszt ogrzewania za styczeń to około 750 zł. Dom 150 m^2 –klocek z lat 60’tych , podpiwniczony (piwnica nie ogrzewana), Ocieplony styropianem 8. Okna plastiki. Temperatura w domu około 21 stopni dzień i noc.

Zastanawiam się nad opłacalnością dokonania takiej wymiany rodzaju ogrzewania.

Zwłaszcza że węgiel ostatnio drożeje a gaz raczej nie.

Ma ktoś jakieś doświadczenia na tym polu?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co ogrzewanie węglem jest ok. 50% tańsze od gazu. A fakt że gaz dzisiaj nie drożeje nie oznacza że nie podrożeje za rok. Tak sie składa, że korelacja cenowa pomiędzy nośnikami energii jest mniej więcej stała w dłuższym przediale czasowym. Moja rada zamień gaz na eko-groszek lub miał spalane w dobrym automatycznym kotle. Koszty wymiany kotła zwrócą się maksymalnie po 5 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie zgrubnie policzyłem.

Jak teraz wyszło mi 750 PLN za gaz (za styczeń).

Wymieniając mój stary kocioł na kondensata optymistycznie licząc zaoszczędził bym 20% gazu. Czyli płaciłbym 600. Po planowanej podwyżce od 1 kwietnia gazu o 10% zapłacę 660.

 

W przypadku groszku myślę ze spalę przy tak łagodnej zimie około 20-22 kg ekoretu dziennie co daje +/- 650 kg po 650 zl = 420 zł

 

Oszczędzę miesięcznie 240 zł (różnica gaz i groszek). X 6 mies. To daje 1400 w sezonie.

 

Koszt instalacji kotła na groszek ok. 10 tys.

Piec kondensacyjny jednofunkcyjny powiedzmy 6 tys z instalacją + wkład 1500 z instalacją to daje 7500.

Różnica między dwoma instalacjami 2500 powinna zwrócić się w 2 lata.

Oczywiście wszystko zależy od relacji cen groszek - gaz

 

Coś źle policzyłem? Cos pominąłem?

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę także fakt, że dużo zależy od "szczęścia" przy zakupie ekogroszku. Moje wyliczenia bazowały na podobnych założeniach pod względem spalania. Niestety tak było tylko pierwszej zimy - groszek był bez pyłu - piec czyściłem raz na miesiąc i i tak było to lekko nadgorliwe - był czysty. Teraz po tygodniu wygląda jakbym go z rok nie czyścił a spalam po 40kg-50kg dziennie nawet przy takiej pogodzie (grzeje też cwu). 15 minut po wyczyszczeniu kotła do blachy na ściankach jest już warstewka pyłu. Komin mam teraz gorący (czego nie było w takim stopniu w pierwszym sezonie).

 

Co prawda mając taki dom jak teraz (także stary klocek) nawet nie zastanawiałem się nad gazem - ale gdybym miał nowy, dobrze docieplony domek wybór między gazem a eko-groszkiem byłby oczywisty - tylko gaz.

 

Groszek za 420zł - co prawda dawno nie kupowałem - ale mam nadzieję, że tą informację masz potwierdzoną.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groszek za 420zł - co prawda dawno nie kupowałem - ale mam nadzieję, że tą informację masz potwierdzoną.

 

Pozdrawiam

Marcin

 

620 - ekoret z Katowickiego Holdingu Węglowego z jakimiś tam certfikatami . rejon poznań.

w grudniu mieli po 520 a od stycznia poszedł o 100.

Jeszcze trzeba doliczyć 20 zl to transportu.

 

retopal jest po 650.

 

liczylem po 20 kg opierajac sie na spalaniu sasiada ktory wlasnie ten ekoret spalal i spalił go 4 tony w zeszłym sezonie (tylko CO). Ogrzewa 180 m średnio ocieplonego domu. temp 22,5 stopnia.

 

40- 50 kg dziennie to masakra. a po ile go kupowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha - źle przeczytałem. Ja kupuję eko-groszek z Juliana (bez konkretnej marki) - ostatnio był coś koło 400 zł ale słyszałem, że dość podrożał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się - ja też tak czytałem. Miałem 3 razy już z Juliana. Za pierwszym razem był super (jeszcze zakup eko-groszku nie był tak popularny). Potem było gorzej a ostatnio tragicznie. Nie wiem z czym to wymieszali, ale nie było to nic dobrego. Węgiel kurzy się niemiłosiernie i z tego wynika chyba problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Ze swojej strony szczerze odradzam skazywanie się na ekogroszek. Ceny tego opału galopują w górę niewspólmiernie do jakości, a nawet więcej - ceny w górę a jakość w dół. Proponuję - jeśli już - kotły z podajnikiem przystosowanym także do innego rodzaju opału, np. miału, trocin, zrębków, brykietu węgla brunatnego itp. Proponuję także ze względów ekonomicznych dodatkowy ruszt. Jednak nie we wszystkich gminach jest taki kocioł traktowany jako ekologiczny i wtedy nie można uzyskać dofinansowania z tytułu termomodernizacji.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.