Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Co I Cwu + Solary Domowej Roboty


Starymidas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Czy schemat przeze mnie narysowany jest poprawny? Proszę o osobne potraktowanie CO i CWU a osobno solarów.

Dom nie ocieplony, na razie 90m2, docelowo 150 z garażem i kotłownią.

Kocioł Viadrus U 22 C / P Hercules 17,7 kW KLIMOSZ

 

1 Czy mały obieg na piecu (miedz fi 28) pociągnie cyrkulacyjnie?

 

Solar.

1.Idea jest taka, aby woda z wodociągu przepływała przez zasobnik i ogrzana była bezposrednio kierowana do instalacji domowej (w sezonie letnim) lub do boilera i dogrzewana (w sezonie grzewczym) do żądanej temperatury. Przez odpowiednie zamkniecie zaworów, można też pompką recyrkulacyjna naładować boiler z zasobnika. Czy to ma sens? Może zamiast wężownicy miedzianej (w zasobniku na górze) która ma pojemnośc 3.5litra użyć alupex-u w ilosci 200metrów (35 litrów)?

 

Przepis na solar zaczerpnięty z forum elektrody

 

Pozdrawiam,

Paweł

C._O.___solar.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 tygodnie później...

Osobiście zrobiłby to trochę inaczej. Dlaczego cwu jest pobierana z węzownicy dużego zbiornika jeżeli można prosto ze zbiornika.

Zastosowałbym typowy układ dwuzbiornikowy. Woda z dużego zbiornika podgrzana przez solary wpływa do mniejszego (bojlera) gdzie może zostać tylko dorzana przez piec w sezonie grzewczym. W okresie letnim kiedy solary same sobie radzą pompką cyrkulacyjną można obydwa zbiorniki "spiąć" w jeden. Jeżeli bojler będzie zamontowany powyżej dużego zasobnika to ciepła woda grawitacyjnie będzie przechodzić do bojlera-oczywiście rura powinna być trochę grubsza min. 28 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Firma zamontowala u mnie solary plaskie hewalex-a. Mam zbiornik 2xwez. 300l w dni sloneczne zagrzewa mi wode do 85st. Troche jest to za duzo ale coz.... fajnie mi rozwiazali bo mam spiete 2 wezownice razem(dolna i gorna) i solar grzeje mi caly zbiornik jak rowniez i centralne tez grzeje mi caly. Przedtem mialem normalnie tak jak kazdy ma polaczone, ale teraz widac juz znacznie korzysci po tych przerobkach. Ogolnie solar to bardzo dobre rozwiazanie obecnie, polecam tym ktorzy twierdza ze to tylko wydane pieniadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.