Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Sterownika I Problem Z Uzyskaniem Temperatury


Likeon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam piec Wistal typ SKAM-P 19kw z podajnikiem, regulator Electronics sp-18. Podajnik wystarcza na 3 dni przy temperaturze 0 do -10, a w lato do grzania wody starczał do 14 dni i moim zdaniem jest to zbyt mało zwłaszcza jeżeli chodzi o porę letnią.

Dom nieocieplony (tylko w środku boazeria a pod nią styropian), okna drewniane nienajszczelniejsze, powierzchnia ogrzewana 90m2, piec znajduje się 15m od domu w garażu. Ustawiona temperatura to 42st. (w ciągu dnia na okres nieobecności od 7 do 17 zmniejszam do 38st.), histereza 3st., czas podawania paliwa 15s, pauza w podawaniu paliwa to 55s, pauza w podtrzymywaniu 25min, moc dmuchawy 70%.

Proszę o informację czy któreś z tych ustawień jest może być błędne czy poprostu przyczyną spalania takiej ilości węgla jest odległość pieca od domu i nieocieplony dom?

Mam jeszcze pytanie odnośnie sterownika pokojowego jaki do tego typu regulatora?

I jak w końcu jest z tą temperaturą? W instrukcji wyczytałem że min 56st., dodam że nie mam rozdzielenia na CWU i CO.

Dzisiaj mi się pojawił problem z uzyskaniem wyższej temperatury. Podajnik i dmuchawa chodzą a temperatura zamiast rosnąć to spada z 38st. do 35st. i stoi w miejscu, potrzebuje bardzo dużo czasu aby temperatura się zwiększyła. Dzieje się tak jak po powrocie z pracy przestawiam z powrotem temperaturę z 38st. do 42st. (oszczędzam jak mnie nie ma w domu).

 

Jeżeli temat został umieszczony przeze mnie w złym miejscu to z góry przepraszam ale nie znalazłem lepszego miejsca do tego i proszę o ewentualne przeniesienie.

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema LIKEON. Temperatura na piecu minimum 55stC. Inaczej piec zamiast palic 15 lat to będzie palił np.8.Poprostu zgnije od zimnego powrotu 42stC. A co do czasu podawania - jest tak 1/3 np. podawanie 10s pauza 30s. Tak mam ja i jestem zadowolony,histerezę pieca daj na 1 albo 2st.Nadmuch daj na 30% ,zbyt duża ilośc powietrza ostudza kocioł.A to ze nie możesz osiągnąc 42stC to może byc wina słabego opału ' KALORYCZNOŚC '. i przy tym duży nadmuch. Ja mam czasy 10/30 a temperature na piecu obecnie 65stC i osiągam ją bez problemu. A ,ja też mam piec poza domem około 10m. To jest tylko propozycja. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka,

 

Faktycznie możesz mieć rację co do tego nadmuchu bo miałem wcześniej na 30% ale gość który mi to zakładał ostatnio mi poradził 70%. Badałem przed chwilą jak jest z tą temperaturą tzn. wyłączyłem sterownik żeby nic nie robił i temp. na piecu po 3 minutach wzrosła. o 2 st.

Jeżeli chodzi o opał to musiałem akurat złą partię w ostatnim czasie trafić w kotłowni jeżeli to jest tego przyczyną. Zakupiłem w sumie 6 ton i być może część jest lipna choć kupowałem od sprawdzonego gościa tego co rok wcześniej.

Jeżeli chodzi o tą temperaturę 55st. to czy nie będzie piec dużo więcej węgla "żarł"? Bo jak ustawię go na 42st. to w domu jest naprawdę ciepło i przy 55st. będę musiał znacznie grzejniki przykręcić żeby nie było sauny.

Co do tej 1/3 to czytałem o tym żeby tak ustawiać (w lato 1/4).

A na ile Ci podajnik starcza w zimę a na ile w lato?

 

To idę znowu do piecyka i poustawiam to co radzisz i będę obserwował co się będzie działo i napiszę jakie rezultaty.

 

Dzięki wielkie za poradę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o tą temperaturę 55st. to czy nie będzie piec dużo więcej węgla "żarł"? Bo jak ustawię go na 42st. to w domu jest naprawdę ciepło i przy 55st. będę musiał znacznie grzejniki przykręcić żeby nie było sauny.

Witam aby nie mieć problemu ze zbyt wysoką tempreraturą na piecu zamontuj zawór czterodrogowy, na tym forum jest mnóstwo postów na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ze zbyt wysoką temperaturą nie miałem problemu a raczej wprost przeciwnie.

Poszedłem za radą kolegi i ustawiłem to co zaproponował (55st.C, hist 2, 1/3) tylko najpierw go rozbujałem na ręcznym bez pompy do temperatury 55st.C po przełączeniu na automat oczywiście temperatura spadła ponieważ pompa zaczęła działać i wróciła woda z domu o niższej temperaturze. Piec doszedł do 55st.C ale w domu nie dało się grzejników dotknąć przy takiej temperaturze na piecu, można by jajecznice zrobić. I dlatego zmniejszyłem temperaturę do 45st.C.

Tak więc węgiel na 90% jest ok. Być może ta dmuchawa w połączeniu z dostosowaniem podawania z pauzą mogła wpłynąć na pojawienie się mojego problemu.

Czy to normalne że przy takiej temperaturze grzejniki były aż tak gorące?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego otóż co do spalania zawsze jest to zależne od stanu izolacji domu jak też od temperatur jakie sie osiąga w pomieszczeniach co do kotła pojemność kosza może być różna w zależności od producenta mi latem kosz wystarcza na miesiąc pali mi kocioł non stop a zbiornik cwu mam 300 l na 55 stopni.

 

 

Jednak temaperaturę masz znacznie za niską na kotle zniszczysz kocioł bardzo szybko dokonaj drbnych zmian w instalacji a kocioł będzie śmigał na 65 stopn powrót 50 spalanie w granicach 45 kg a w domu 21-22 stopnie tak jest u mnie 220 metrów do ogrzania dom ocieplony.

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno ja mam kocioł 15 metrów od domu umieszczony w drugim budynku i spadek między budynkami jest 1 stopień także nie wiele oby rury były dobrze izolowane, a spalanie podyktowane jest tym co napisałem.

 

Jak sie domyślam głowic na grzejnikach też nie masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego otóż co do spalania zawsze jest to zależne od stanu izolacji domu jak też od temperatur jakie sie osiąga w pomieszczeniach co do kotła pojemność kosza może być różna w zależności od producenta mi latem kosz wystarcza na miesiąc pali mi kocioł non stop a zbiornik cwu mam 300 l na 55 stopni.

 

 

Jednak temaperaturę masz znacznie za niską na kotle zniszczysz kocioł bardzo szybko dokonaj drbnych zmian w instalacji a kocioł będzie śmigał na 65 stopn powrót 50 spalanie w granicach 45 kg a w domu 21-22 stopnie tak jest u mnie 220 metrów do ogrzania dom ocieplony.

 

Pozdrawiam Tomasz.

 

Właśnie zdaję sobie sprawę po uświadomieniu mi faktu że mogę zniszczyć piec, ale przy temperaturze na piecu 55st.C to grzejniki są gorące że nie da się ich dotknąć. Czy to normalne? Być może muszę je zwyczajnie przykręcić.

Przy temperaturze nawet 42st.C przy temp. na zewnątrz ok -10 w domu jest 22st.C tak więc wszystko ok.

Jakie by były te drobne modyfikacje w instalacji i czemu miały by służyć?

I jaki sterownik pokojowy i ile by mnie mniej więcej kosztował? Abym sterownik sam sterował piecem aby utrzymać zadaną temperaturę w domu.

Jeżeli chodzi o spalanie to doczytałem że 3-4 dni więc wszystko w normie.

 

Dzięki za pomoc tomala993

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno ja mam kocioł 15 metrów od domu umieszczony w drugim budynku i spadek między budynkami jest 1 stopień także nie wiele oby rury były dobrze izolowane, a spalanie podyktowane jest tym co napisałem.

 

Jak sie domyślam głowic na grzejnikach też nie masz?

 

Właśnie wyczytałem co to jest głowica i raczej nie mam czegoś takiego, są zwykłe pokrętła.

Także mam 15m piec od domu, rury są bardzo dobrze zaizolowane w ziemi jak i w murze na wejściu do domu.

Znalazłem takie:

http://www.allegro.pl/item891152828_glowic...e_redukcje.html

o to chodzi?

Tyle że jak się domyślam to należy to zamontować na każdym grzejniku czyli na samym dole mam 4 grzejniki + 1 łazienkowy, czytałem też że one współpracują także ze sterownikiem pokojowym ale nie wiem czy koniecznie muszą czy można zrobić tak ze albo same głowice albo sam sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześc. Poczytaj co radzi kolega Miroslawm to jest rozwiązanie. Na piecu możesz miec 60stC a w domu np.22stC. Ten zawór 4D spełnia ważne zadanie a co za tym idzie oszczędności w OPALE.Można zamontowac termostaty na grzejniki i one bendą pilnowac temperatury w pomieszczeniach.Jak dasz zawór 4D to nie dawaj termostatów i na odwrót. Zima 1/3 na lato 1/4. Podajnik mam na 80kl węgla przy mrozach w dzień -5st a w nocy -10 do -14 starcza mi do 5 dni,w domu mam 21-22 stC. A w lato starcza na 20 dni ale piec jest przełączony w tryb letni.Piec ma taki program (lato) i nie wiem jakie są tam czasy bo nie widac na wyświetlaczu.A każde zwiększenie temperatury na piecu wiąże się z większym spalaniem. Te ustawienia u Ciebie mogą nie zdac egzaminu ale warta kombinowac.POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zdaję sobie sprawę po uświadomieniu mi faktu że mogę zniszczyć piec, ale przy temperaturze na piecu 55st.C to grzejniki są gorące że nie da się ich dotknąć. Czy to normalne? Być może muszę je zwyczajnie przykręcić.

Przy temperaturze nawet 42st.C przy temp. na zewnątrz ok -10 w domu jest 22st.C tak więc wszystko ok.

Jakie by były te drobne modyfikacje w instalacji i czemu miały by służyć?

I jaki sterownik pokojowy i ile by mnie mniej więcej kosztował? Abym sterownik sam sterował piecem aby utrzymać zadaną temperaturę w domu.

Jeżeli chodzi o spalanie to doczytałem że 3-4 dni więc wszystko w normie.

 

Dzięki za pomoc tomala993

 

 

Kolegro aby można Ci było pomóc musi podać więcej informacj o kotle instalacji czy masz jakąs automatykę jakieś sterowanie tym układem, układ otwarty czy zamknięty, średnicę rur itp. Bo tak to ciężko Ci cokolwiek podpowiedzieć.

 

 

Z tego co czytam woje posty to masz kocioł w układzie otwartym który bezpośrednio steruje temperaturą na grzejnikach i zapewne nie masz głowic termostatycznych, taki układ na dzień dzisiejszy dla mnie osobiście to porażka bo ciężko go wysterować to po pierwsze a po drugie aby coś uzyskać np. odpowiednią temp. w domu robisz to kosztem temp. kotła a to już nie jest tak kolorowe, no i spalanie nie wiele oszczędzisz tym obniżeniem bo po powrocie z pracy zadajesz mu wyższą temp. na kotle spływa chłodniejsza woad z instalacji i kocioł potem ileś czasu i opału spali na wyrównanie tych skoków.

 

 

 

Ja założyłem zawór trójdrożny z siłownikiem do niego steronik z pogodówką sterujący zaworem a do tego sterownika dwa regulatory pokojowe, kocioł ma temp. 70 stopni powrót 60 stopni w domu jak grzeje temp. na grzejnikach 45 stopni jak regulator rozłączy grzanie 30 stopni woda odbywa sie to wszystko za pośrednictwem wymiennika ciepła spalanie już pisałem dla mnie taki układ rewelacja , sam sobie zaprojektowałem ten układ i naprawdę śmiga.

 

 

Jak coś to pytaj śmiało.

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wymiary rur itd. to nie mam zielonego pojęcia, rury miedziane grzejniki podobno ok. Sterowanie tylko na piecu. Z tego co czytałem na forum to faktycznie masz rację jest to bardzo prosty układ a co za tym idzie pewnie i mało efektywny i nieoszczędny. Instalacja była zakładana w 2008r. i wtedy byłem bardziej zielony niże teraz w tym temacie. I dlatego zamierzam coś z tym zrobić tyle że chcę się rozeznać jakie mam wprowadzić modyfikacje i ile mniej więcej mnie to będzie kosztować.

Co do ustawienia temperatury po powrocie z pracy to fakt, że piec musi się namęczyć żeby temperaturę zwiększyć do zadanej o (4st.C).

Koszt takiego zaworu 4d jak radził miroslawm to koszt do 200pln

http://www.allegro.pl/listing/search.php?s...&category=0

Koszt 1 głowicy to 85pln - czy musi być na każdym grzejniku? Dodam że mam 2 pokoje łączone łukiem więc są otwarte i w każdym z nich jest grzejnik

http://www.allegro.pl/item891152828_glowic...e_redukcje.html

Sterownik pokojowy 140pln

http://www.allegro.pl/item882845330_sterow...dore_tybox.html

Czy coś pominąłem? Oczywiście powyższe rzeczy mogą być inne dla mojego pieca/sterownika ale czy o coś takiego chodzi. Chcę mieć obraz sytuacji i czy w dobrym kierunku zmierzam.

A jak w dobrym kierunku zmierzam to koszt wszystkiego będzie oscylował w granicach 200pln (4d) + 140pln (sterownik pokojowy) + 85pln x 5 grzejników = ok 750pln + robocizna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześc Likeon. Termostaty powinny byc na każdym grzejniku. Te elektroniczne? raczej nie, najprostsze są też skuteczne. Ale jak pisałem wcześniej jak dajesz zawór 4D to nie termostaty. Temperaturą w domu regulujesz tym zaworem.Większośc posiadaczy piecy ma zawory 4D. A ja mam termostaty, a zamiast 4D mam wymiennik ciepła.Ale nie bendę ci mieszał w głowie,ponieważ nie mam tego zaworu to wyłączam się z rozmowy inni koledzy Ci pomogą.Cześc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nawet lepiej bo taniej jak sam zawór 4d zamontuję. Właśnie sobie przypomniałem że mam taką sytuację w ganku gdzie jest zimno bo mam tam zakręcony grzejnik ale on jest ciepły, i podobną sytuację mam na piętrze gdzie także są pozakręcane grzejniki a troche grzeją. Czyli to może być to. Fotka także mi do tego pasuje.

A po czym można odróżnić zwykłe pokrętło od tego zalecanego termostatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po czym można odróżnić zwykłe pokrętło od tego zalecanego termostatu?

 

Łatwo możesz poznać, gdy ustawisz pokrętło na środek skali, w pomieszczeniu umieścisz termometr. Głowica termostatyczna będzie utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniu, nie zależnie od tej na dworze, zwykłe pokrętło to cieplej na dworze – cieplej w pomieszczeniu, zimniej na dworze – zimniej w pomieszczeniu :huh: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnalazłem fakturę i mam tutaj takie rzeczy jak: zawór GRZ TERM. 1/2 kątowy HERZ, zawór KUL 3/4 śrubunkowy, 1/2 śrubunkowy, zawór kul 1 SENA, głowica TER HREZ zawór (to akurat drogie w odróżnieniu od pozostałych bo 328pln). Tak więc takich zaworów nie posiadam i myślę że najlepszym i najtańszym rozwiązaniem byłby zawór 4D.

Tak więc poczynię przymiarki ale dopiero po zimie zacznę realizować.

Rozumiem że ten zawór jest regulowany mechanicznie i tylko na piecu? Czy można zamontować jakiś pokojowy sterownik do niego? Bo zależy mi też na oszczędności w czasie kiedy nie jestem w domu przez cały dzień. I może się ktoś orientuje jaki by był mniej więcej koszt zaworu wraz z montażem?

 

ps. Poszedłem za radą i ustawiłem na piecu 55st.C tylko teraz muszę wyregulować grzejniki aby otrzymać optymalną temperaturę grzejników bo teraz są strasznie gorące.

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.